Výpadek webu CNT

Debaty o všem co se týká týmových stránek a fóra Czech National Team.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Výpadek webu CNT

#1 Příspěvek od forest »

Tak jak jsem hned jak to šlo upozornil na hlavní stránce webu, dnes od 14h byl server na kterém hostuje náš web mimo provoz. Došlo k útoku na daný server a tak bylo třeba jej odstavit, dát dopořádku a zabezpečit aby se to neopakovalo.
Řešil jsem to hned po telefonu, ale z naší strany bylo vše v pořádku. Jelikož se jednalo o první větší výpadek našeho webu od jeho vzniku před 3 lety, myslím že to není žádná tragédie. Jen doufám že další 3 roky se nám to vyhne, protože jsem zrovna pracoval na dalším návodu :roll:

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#2 Příspěvek od vkliber »

Já jsem volal na hotline taky někdy po poledni, potom začaly fungovat alespoň hlavní domény a k večeru i subdomény. Co mně osobně vadí je to, že na hlavní stránce Gigaserveru (když už začala fungovat) nebyla vůbec žádná zmínka o tom co se stalo. Nyní je tam krátká (skoro schovaná) zprávička "HW závada způsobila 6.2. výpadek serveru 12. Za způsobené problémy se Všem klientům omlouváme.". O útoku ani slovo, takže nevím čím byl výpadek způsoben. Zvláštní je, že web nejel, ale ftp ano (při HW závadě by zřejmě nejel ani ftp). Mimochodem Gigaserver již byl v minulosti cílem masivního útoku z Brazílie.
Se službami Gigaserveru jsem velice spokojen, ale očekával bych v takovýchto případech (půl dne mimo provoz) poněkud větší informovanost a postavení se k problému čelem.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Výpadek webu CNT

#3 Příspěvek od Pepino65 »

Já to také nechápu, tak jako nás může přepadnout na ulici, napadají idioti i servery. Není důvod to schovávat.
Obrázek

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Výpadek webu CNT

#4 Příspěvek od Honza »

Možná že proto je důvod. Kromě snížení důvery zákazníků by to mohlo vyvolat zvědavost nějakých puberťáků, co se nudí...a ti by třeba přišli na to, že Gigaserver není zrovna ideálně zabezpečen, což by zase vyvolalo....
Střílím od boku, ale možné to je.

HW závada, jo...
Je FTP na stejném serveru jako webové služby?

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Výpadek webu CNT

#5 Příspěvek od Pepino65 »

Z tohoto pohledu máš nepochybně pravdu, jestliže si jsou vědomi, že nejsou důsledně zabezepčeni, mají důvod.
Obrázek

Uživatelský avatar
NoTHX
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 285
Registrován: sob 15 pro, 2007 11:07
ID CNT statistics: 3733
Bydliště: České Budějovice

Re: Výpadek webu CNT

#6 Příspěvek od NoTHX »

osobně bych doporučoval z gigaserveru přejít na station, což jsem v minulosti už několikrát udělal, tam jsem ještě neměl problém, s gigaserverem pořád něco, a nějaká diskuze stála za starou bačkoru.

Z doslechu také vím že station je často ochotný "ve speciálních případech" nabídnout speciální podmínky, z čehož by mohlo zrovna CNT o.s. těžit. Minimálně bych zkusil se jich poptat, za to nic nedáte.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#7 Příspěvek od vkliber »

Honza píše:...a ti by třeba přišli na to, že Gigaserver není zrovna ideálně zabezpečen, což by zase vyvolalo...
Nevím co stojí za nynějším výpadkem. Ten minulý útok byl zcela cílený od nějakého brazilského hackera, zapojil farmu tisíce nicnetušících PC ... před takovým útokem nejenže neexistuje ideální zabezpečení, ale neexistuje ani předčasné zabezpečení.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výpadek webu CNT

#8 Příspěvek od forest »

Nu myslím že na přechod na jiný hosting po prvním podobném výpadku je hodně brzy. S Gigaserverem jsme mohli být dosud (3 roky) nadmíru spokojení. Po tom výpadku tento týden se mailem omluvili a dokonce nabídli 20% slevu na další platbu. K tomu jsme zrovna před pár týdny platili roční hosting, takže i z finančního hlediska by to nebylo příliš levné.

Počkal bych co se bude dít dál. Vím o pár webech na Gigaserveru, ale o problémech s hostováním nikoliv.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#9 Příspěvek od vkliber »

Taky myslím, že uvažovat o změně hostingu je značně předčasné, v každém případě díky NoTHX za nabídku station, přiznám se že tento webhosting jsem neznal, tak jsem si alespoň rozšířil obzory.

Omluva od gigaserveru mne potěšila a zároveň rozesmála ... zjistil jsem, že jako technici tam nepracují chlapi, ale výhradně něžné pohlaví ... cituji : "... Na serveru došlo k poškození hardware, který nebyl na první pohled zřejmý a v běžné diagnostice se neobjevil. Po kompletních testech jsme problém objevily a byl neprodleně odstraněn. ..." :lol:

Takže až tam příště budu volat, tak jedině ... "Prosím Vás mohla by jste ... ;-) .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
NoTHX
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 285
Registrován: sob 15 pro, 2007 11:07
ID CNT statistics: 3733
Bydliště: České Budějovice

Re: Výpadek webu CNT

#10 Příspěvek od NoTHX »

Pravda moje zkušenosti jsou už několik let staré a nároky na web byly taky někde úplně jinde. Také se mohli mezitím na gigaserveru polepšit :) Ta nabídka slevy 20% je určitě přijatelná omluva. Tím spíš když to vypadá že tam pracují ženy :D

Nicméně "kdyby náhodou" tak víte o alternativě.

Uživatelský avatar
Prazdroj
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 683
Registrován: čtv 17 led, 2008 10:19
Bydliště: Liberec, 32 let

#11 Příspěvek od Prazdroj »

Těch alternativ je jistě více, například http://www.savana.cz/ nebo i dražší http://www.cesky-hosting.cz/ , ale jistě není důvod teď měnit hosting a snad se podobné výpadky nebudou opakovat.

Uživatelský avatar
Kyong
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 1506
Registrován: pát 03 lis, 2006 13:43
rok narození: 29 kvě 1984
ID CNT statistics: 19525
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#12 Příspěvek od Kyong »

Tak já znám taky pár webů, které ještě běží na GigaServeru a problémy taky nemají.
Jsem vždycky někde na netu. Vždyť síť je přece rozlehlá a nekonečná.

Jifox.cz
Blog
Czech National Team
Asteroids@home - český projekt - zkoumání tvaru planetek z fotometrických dat

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výpadek webu CNT

#13 Příspěvek od forest »

Po včerejším odpoledním výpadku jsem je znovu kontaktoval a to si myslím že i dost ostře. Dostal jsem tuto odpověď:
přijměte prosím omluvu za problémy. Jedná se pravděpodobně o HW závadu na operační paměti - aspoň vše tomu zatím nasvědčuje. Snažili jsme se je vyměnit, ale vzhledem k tomu, že jde o jednu serii, tak se problémy dále vyskytly. Objednali jsme cely balík nových RAM a zítra je máme přislíbeny - všechny budou na serveru vymeneny a ještě tam přidáme navíc 4GB.
Snad to opravdu pomůže a vyřeší to ty problémy, které se táhnou od začátku letošního roku.

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Výpadek webu CNT

#14 Příspěvek od Pepino65 »

Tak nám pořád ty Vítkovy statistiky nechodí, doufám, že už to dají dohromady. Na můj vkus už nám ten hosting dává v tomto čtvrtletí docela zabrat.
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výpadek webu CNT

#15 Příspěvek od forest »

Však už jsem jim řekl, že pokud nebudou schopni garantovat že ty problémy brzy nevyřeší, že odejdeme jinam. Vím o další třech webech co jsou u Gigasereveru, ale asi jsou na jiném serveru, jelikož problémy žádné nemají, tak jako tomu bylo u nás ty dva roky.
Ta výměna pamětí je jejich poslední šance na zlepšení co jim jsem já osobně ochotný dát.

Uživatelský avatar
Meharts
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 742
Registrován: úte 04 bře, 2008 10:09
ID CNT statistics: 2
Bydliště: Castle in the city Brušperk

Re: Výpadek webu CNT

#16 Příspěvek od Meharts »

Pepino65 píše:Tak nám pořád ty Vítkovy statistiky nechodí, doufám, že už to dají dohromady. Na můj vkus už nám ten hosting dává v tomto čtvrtletí docela zabrat.
možná ten problém nebude u gigaserveru ale u nás na serveru počkáme na vítka ten se s tím popere 45ff

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#17 Příspěvek od vkliber »

Od 5.3.2008 někdy večer kolem 20:00 přestal fungovat ftp na náš server na GigaServeru.
Teď o půl 1 ráno to řešit nebudu, v neděli ráno to bude horký telefon. Všechny data (včetně historie) jsou úspěšně uloženy u mne v databázi, pouze nefunguje uploud na CNT server.

EDIT : Hmmm, nefunguje ftp na náš webserver. Na jiný webserver (na stejném fyzickém serveru u Gigaserveru) ftp normálně funguje :smt102 ... tohle bude fakt horký telefonát :evil: .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Výpadek webu CNT

#18 Příspěvek od Pepino65 »

Stále nic nového?
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek webu CNT

#19 Příspěvek od vkliber »

Pepino65 píše:Stále nic nového?
Dneska kolem poledne zaslali vítězoslavný email, že to zprovoznili, že na tom musel dělat jak technik, tak programátor ( :!: :?: :idea: ), ale zprovoznili pouze hlavní ftp účet na celou doménu. Další ftp účty na jednotlivé subdomény stále nefungují, tak jsem to obratem urgoval.

P.S. Je zajímavé, že se tato chyba zřejmě vyskytla pouze na naší doméně, protože minimálně jedna úplně jiná doména na stejném serveru funguje naprosto v pořádku.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Výpadek webu CNT

#20 Příspěvek od nenym »

Zajímavá porucha RAM, když ji musí odstraňovat programátor...
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Web, fórum a Galerie CNT“