Dárcovství orgánů

Diskuse o jiných vědeckých tématech, než jsou ty spojené s DC projekty.
Odpovědět

Jak hodláte po smrti naložit se svým tělem ?

Chtěl bych své tělo po smrti věnovat na vědecké/lékařské výzkumy.
3
14%
Chtěl bych své tělo po smrti věnovat na dárcovství orgánů.
5
24%
Chci po smrti spálit.
5
24%
Chci pohřbít své tělo do hrobu.
0
Žádná hlasování
Je mně to nyní úplně jedno.
8
38%
 
Celkem hlasů: 21

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Dárcovství orgánů

#1 Příspěvek od forest »

Docela by mě zajímal názor či třeba i zkušenost ostatních na dárcovství orgánů.

Mně osobně poslední dobou vrtá v hlavě odkázání celého těla po smrti k vědeckému, lékařskému, či dárcovskému účelu. Prostě aby to tělo které se normálně pálí, bylo třeba ještě něčemu, či třeba i někumu k užitku.

Něco jsem už o tom dříve četl, ale podrobnosti jak se to dá udělat, či zda je o taková těla vůbec zájem neznám.

Uvažovali jste někdo o něčem podobném?

Uživatelský avatar
ufoun
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 68
Registrován: úte 07 lis, 2006 21:45
Bydliště: Osmá Galaxie hned za rohem

#2 Příspěvek od ufoun »

ted jen kratce a snad timto "nepobourim" ;-)

pokud se za cca 3 roky nic nezmenilo a co si ted tak honem vybavuju, tak plati toto:
u nas je po smrti automaticky souhlas s darcovstvim organu ( nejlepsi darci jsou motorkari, vetsinou mladi... - dost morbidni, vim, ale je to bohuzel fakt ) v praxi vim, ze se stejne nemocnice (ARO) vetsinou pta pozustalych (ale zalezi spis asi jak kde, dle zakona nemusi), zda s tim souhlasi. odber se provadi opravdu az u zemrelych, pro to slouzi potvrzeni smrti mozku (vse ostatni jde relativne nahradit pristroji, tedy neni relevantni) Odber organu provadi specialni team, ktery do nem. dojede (jezdi specialni "sanitky", byva na nich napsano preprava organu) samo ne vse se da darovat, zelezi v jakem stavu jsou jeste nase soucastky, ale teoreticky se toho da vyuzit hodne)

pokud se jedna o odkazani tela vcelku, tak jedine co mne napada, je snad darovani na lekarskou fakultu, aby se medici meli kde vic naucit anatomii (to vim ze byl docela problem a nedostatek, dnes se jiz nepitva jako v "básníkách", kde kazdý mel "svou" mrtvolu) a to by se asi muselo zaridit nejak "dopredu", nebo pribuzni (mohu kdyztak presne zjistit)
Obrázek já jsem tu, nemusíte mne hledat ;-)

Obrázek

Ivana Šamánková
Příspěvky: 2
Registrován: sob 27 pro, 2008 19:50

Re: Dárcovství orgánů

#3 Příspěvek od Ivana Šamánková »

[Nevím, pravděpodobně se mnoha lidem bude zdát, že jsem morbidní nebo nějak "divná", ale s ohledem na to, že se zajímám o reinkarnaci, já sama mám zájem již dopředu dát souhlas k tomu,aby moje tělo bylo určeno na vědecké účely? Proč-je to prosté, v první řadě nesouhlasím s likvidací těla spálením. Do 10dnů se totiž oduší-fluidum zemřelého nachází stále v blízkosti těla a pohled na to, je se mrtvola v pecí doslova ztopoří , musí duši zákonitě bolet..Další důvod, naše tělo je jen naše schránka,náš dům a ten je dočasný. Proč by ho měli sežrat červi, když může být nápomocno vědě. Momentálne tedy pátrám po způsobu, kde zjistit informace, formuláře, abych již nyní mohla svým podpisem potvrdit svoji prosbu o darování svého těla. ...Po smrti toho asi už moc nepodepíšu. Pokud někdo má informace, jak postupovat, ráda je využiji. Iva

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Dárcovství orgánů

#4 Příspěvek od Honza »

No, vedle skoro každé nemocnice je hned krematorium, pohřební ústav nebo minimálně pitevna. Je to morbidní? Je to praktické, protože nemocnice (kde se má léčit) jsou spolehlivým dodavatelem pro zmiňované instituce. Věřím, že na dotazy ochotně odpoví. Alespoň tak bych podstupoval a podle výsledku se zářídil v závěti.

Tělo po smrti bohužel nezůstává v klidu a nutně dál žije. Minimálně sociálně je předmětem mnoha dalších předepsaných údálostí a je dalece návratu k přírodním procesům, na jejichž bázi vnizklo a které je během normálního fungování udržovali (poslední léčebnou péči, jejíž vedlejšími následky je nejčastěji smrt, už tam nepočítám). Vycházím nejen ze svého názoru, ale i z velmi zajímavé studie "Sociální život mrtvol", kterou jedna moje kolegyně prováděla.

Uznávám právo a odpovědnost na nakládání se svým tělem, které alespoň teoreticky ústava umožňuje (prakticky do zákony nedovolují) a tak když se někdo takto rozhodne, proč ne.
Dárcovství by mělo také zaručit, že na vás nevyběhne hygienik...ani po smrti člověk nemá klid.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Dárcovství orgánů

#5 Příspěvek od forest »

Před léty jsem se touto problematikou zabýval a hledal jsem informace. V podstatě je třeba vyplnit jakousi registraci, tedy něco jako přihlášku do klubu mrtvých jak jsem si to nazval 45cc Dané instituci je pak třeba hlásit jakékoliv dlouhodobé vzdálení od domova a je třeba nosit sebou jakousi kartu.
Nu dále už jsem to bohužel nedotáhnul a jsem moc rád, že jsi to toto téma oživila. Také bych nechtěl aby moje tělo jen tak bez užitku proletělo komínem, když už tu chátrá několik desítek let a jak jsem se o tom bavil se ženou, je stejného názoru. Kdyby někdo věděl kam přeseně se obrátit a jak to dál funguje, tak budu rovněž vděčný za každou informaci.

Odpovědět

Zpět na „Co se vědy týká“