Fotovoltaika

Diskuse o jiných vědeckých tématech, než jsou ty spojené s DC projekty.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#61 Příspěvek od forest »

Nejprve k těm 0,4Kč.
Beru to při vlastní spotřebě jako ztrátu pro to, že je to výkupní cena elektřiny, kterou dostaneš od místního provozovatele soustavy. Je to cena energie za jednu KWh, kterou vyrobíš, sám ji nespotřebuješ a jako přebytek ji dodáš do veřejné sítě. Pokud se ti to zdá málo, jelikož oni ji obratem prodají minimálně za těch 2,6Kč (nejnižší cena při nízkém sazbě při přímotopném tarifu), tak se ti to nezdá, ale je tomu tak. Ta cena je sražená tak nízko právě opět kvůli těm elektrárnám na polích. FVE vyrábí a má přebytky jen když je na to počasí a pak jim do sítě z polí pumpují do veřejné sítě tolik, že si mohou hrát na grófy, že ji v podstatě nechtějí a když ji tedy milostivě od tebe vezmou, máš být rád za těch čtyřicet haléřů.

Pokud tu KWh spotřebuji a nedodám ji tedy do sítě, těch 0,4Kč nedostanu a tedy je to má ztráta za každou KWh kterou zpotřebuji.
Doktor píše:Provocatore: ten bonus je opravdu tak nastaven, že když všechno prodáváš, dostaneš víc, než když si většinu spotřebuješ sám.
Není tomu tak. To si většina lidí myslí a z letmého pohledu bez zamyšlení to tak i vypadá, ale opak je pravdou. Uvedu příklad s cenami, za které to mám já, aby to bylo názorné. Každý rok si můžeš vybrat, v jakém režimu budeš FVE provozovat ze dvou různých režimů:

1) prodám vše co vyrobím do sítě a vše co spotřebuji si ze sítě nakoupím.
Za každou vyrobenou KWh dostanu zelený bonus 2,43Kč a výkupní cenu 0,4Kč/KWH. Nemůžu si z toho ale nic vzít pro spotřebu domu.
Výroba bude ročně zhruba 15MWh, tedy obdržím 42450,-Kč/rok

Za každou spotřebovanou KWh v domě zaplatím 2,6Kč v nízké sazbě a 3,2Kč ve vysoké. Ceny při přímotopné sazbě.
Loni jsem spotřeboval na baráku 9MWh, tedy zaplatím 23400,-Kč/rok (počítám vše v nízké sazbě, aby to bylo jednodušší)

V této variantě tedy ročně FVE vydělá 19050,-Kč. Návratnost při investici 560000,-Kč by byla někdy za 30let :smt018

2)využiji co nejvíce vyrobené energie na vlastní spotřebu a jen zbytek dodám do sítě.
Za každou vyrobenou KWh dostanu zelený bonus 1,88Kč. Za dodanou do sítě pak 0,4Kč/KWh. Co z toho spotřebuji, je moje úspora a za tuto energii nově zaplatím 0,8Kč/KWh poplatek.
Při stejné spotřebě jako dosud, budu mít přebytek 8MWh (celou spotřebu domu 9MWh FVE nepokryje, jelikož i v noci jedou některé spotřebiče a když je škaredě, tak také FVE nepokryje vše, počítám že pokryje 7MWh) a za ty dostanu za výkup 3200,-Kč. Z toho nic platit nebudu, je to čistý výdělek. Za veškerou výrobu dostanu zelený bonus 28200,-Kč. Za spotřebovaných 7MWh zaplatím nově poplatek celkem 5600,-Kč.
Celkem zde vydělám ročně 25800,-Kč.

Díky Wattrouteru mohu řídit ohřívání teplé vody po celý rok převážně jen z přebytků. Rovněž spotřebu počítačů, tak jak jsem to popsal. Tedy z celkové roční spotřeby uvažuji, že 7MWh pokryje vlastní výroba. Na tom (počítám opět jen 2,6Kč/KWh nízké sazby, ale vzhledem ke 4h denně vysoké to bude o něco víc) ušetřím 18200,-Kč.

Celkem tedy dostanu za výrobu a ušetřím ročně 44000,-Kč. Návratnost při investici 560000,-Kč by byla někdy za 13let :smt045
V této variantě ale část přebytků jde i na natápění akumulační nádrže a následně ušetří na topení. To už se ale těžko odhaduje kolik to bude. Každopádně je toto mnohem výhodnější varianta provozu, i když to tak na první pohled nevypadá.

Další vliv na návratnost má odečet daně s pořizovací ceny (u mě je to cca 70.000,-Kč) a pak další daňové odečty do nákladů za tu dobu dvaceti let. Tím se návratnost dále výrazně zkracuje. To už jsem ale do výpočtů nezapočítával, zbytečně by se to komplikovalo a takto je to snad dostatečně názorné.

U lidí, kteří mají minimální spotřebu elektřiny a třeba i ohřev vody řeší plynem, to může vycházet jinak, ale pokud nejde opravdu o nějakou obrovskou elektrárnu, kde je minimální spotřeba domu, tak se varianta 1 (tedy vše jen prodávat) nemůže vyplatit. Tedy pro normální rodiný dům je vždy lepší to nastavit tak, aby jste té vyrobené energie co nejvíce sami využili.
Dále mám nejvýhodnější přímotopnou sazbu, takže ten rozdíl ještě není tak markantní. Pokud bych platil 6Kč za spotřebovanou KWh, tak by ten rozdíl byl ještě mnohem větší.



O těch požadovaných detailech nákladů na jednotlivé díly trochu později.

Provocator
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 86
Registrován: úte 16 říj, 2012 14:28
rok narození: 12 led 1990
ID CNT statistics: 7209

Re: Fotovoltaika

#62 Příspěvek od Provocator »

Už těm 0,4 Kč rozumím a myslím, že i Doktor měl pravdu, jen z jiného úhlu pohledu. Těch 0,4 Kč přistane na účtu navíc, když to prodáš. Pak chápu, že účetně je ztráta, když nic neprodáš. Neprodat je ale celkově zisk, protože nemusíš kupovat. 45hh

Doktor
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1267
Registrován: pon 22 lis, 2010 17:40
rok narození: 30 črc 1981
ID CNT statistics: 15029
Bydliště: Hřebeč
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika

#63 Příspěvek od Doktor »

falcone: Já bych řekl, že by to rozkradli jinde a jinak...

Honzo: To sis naběhl :-) Fotovoltaiku zatím nikdo neumí ekologicky zlikvidovat. Umí jí jen "ekologicky" zrecyklovat. Detaily nevím, ale nikdo to určitě zatím neumí rozložit na atomy jako se to děje třeba s auty nebo elektronikou (nemyslím tu africkou cestu).
A pokud vím, nikdo neumí navrhnout natož vyčíslit náklady celého jaderného cyklu...prostě se nám těch balvanů na valení před sebou plete čím dál víc...

nenyme: Také jsem takový výpočet kdysi někde viděl...ale víme jak to je. Solárníkovi to vyjde jinak než chlápkovi od uhelek, nebo atomovek...každý si přidá, nebo ubere tu správnou externalitu, aby to vyšlo...Měli jsme na VŠ přednášku od šéfa z eurosolar...A když jsem ho konfrontoval s daty od MEA, tak nedokázal odpovědět...

Foreste: Moc děkujeme za školení. Aspoň já jsem za něj moc rád. Až to dám přečíst ženě, tak už se jí ta investice třeba nebude zdát tak nesmyslná :-)

Provocatere: O ne. Sipu si popel na hlavu, neznám současné podmínky. Mám však za to, že dříve byl ten "zelený bonus" pro každou kategorii jiný. Dnes je zjevně stejný. Respektive, jak forest výpočtem ukázal, ekonomika provozu funguje "správně".

Mám tady v šuplíku leták s nabídkou FVE na klíč a mají tam napsáno, že garantují max. pokles efektivity o ... podívám se, ať to mám přesně...
12 záruka poklesu na 90% a 25 na 80%. Takže sice papír snese všechno, ale když to člověk občas jarem umyje, tak to vydrží určitě o dost delší dobu, než plánovaných 25 let...
Když budete chtít, tak vám to sem oskenuju a forest pak k tomu určitě bude schopný dodat své poznámky...
Počítadlo: Intel C2D 2.66 GHz, MSI P-35 Platinum,A-Data 2x(1+2)GB Ram (dual channel)5-5-5-15, Gigabyte ATI HD5870 840/900MHz Catalysty 11.12, Boinc 7.4.42, Windows 7 64-bit
Od 1.11.2015 do 27.2.2016 hrdý sponzor GOLEMa
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#64 Příspěvek od forest »

Doktor píše: Mám tady v šuplíku leták s nabídkou FVE na klíč a mají tam napsáno, že garantují max. pokles efektivity o ... podívám se, ať to mám přesně...
12 záruka poklesu na 90% a 25 na 80%. Takže sice papír snese všechno, ale když to člověk občas jarem umyje, tak to vydrží určitě o dost delší dobu, než plánovaných 25 let...
Když budete chtít, tak vám to sem oskenuju a forest pak k tomu určitě bude schopný dodat své poznámky...
Tohle mohu potvrdit. Záruku mám 12let na pozvolný pokles výkonu minimálně na 90% a dokonce 30 let na 80%. Dle dat výrobce ta účinnost prudce začne klesat až po 35 letech provozu, to už tu asi ani nebudu. Na stranu druhou mám garantováno, že po dobu těch 20let co budu dostávat zelený bonus, bude jeho hodnota stoupat o minimálně 2%, maximálně pak o 4%. To znamená, že příjem ze zeleného bonusu bude stoupat více, než bude klesat účinnost elektrárny, což je určitě pozitivní. Jak to bude s cenami elektřiny, to ale nikdo neví.

Provocator
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 86
Registrován: úte 16 říj, 2012 14:28
rok narození: 12 led 1990
ID CNT statistics: 7209

Re: Fotovoltaika

#65 Příspěvek od Provocator »

K energetické návratnosti co si pamatuju ze školy... někdy v 80. letech možná platilo, že k výrobě FV panelu bylo potřeba více energie než dokázal vyrobit za svoji životnost. Možná proto se dnes tato fáma šíří. Dnes je skutečnost taková, že v prostředí ČR vyrobí panel energii potřebnou k výrobě cca za 2 roky. U tenkovrstvých panelů je to v řádu měsíců. Ekologická likvidace v tom zahrnuta asi není. Ani jsem neslyšel, že by se panely už nějak hromadně likvidovali. Navíc životnost je definována jako doba, když se výkon panelu sníží na 80 % nominální hodnoty. To je běžně za 25-30 let. Panel ale bude schopen vyrábět i za 50 let, i když třeba s výkonem jen na 60 %. Je to ale také otázka náhody - příjdou, nepříjdou abnormálně velké kroupy?

edit: Ono to vychází i čistě logicky. Jak je zde vidět, elektrárna se dnes vyplatí pro vlastní spotřebu. A jestliže Forestova elektrárna se vrátí do 10 let, pak bez jakéhokoliv podpory by se mu vrátila za 15-20 let. To znamená, že panel za svoji životnost dokáže vyrobit energii v hodnotě vyšší než byla jeho pořizovací cena. A energie potřebná k výrobě bude jen zlomek z celkové jeho ceny.

Jiná fáma je, že si solárníci svítí na panely v noci. Při účinnosti halogenu 2,5 % je to absolutní nesmysl. Na to jsou efektivnější metody jak podvádět.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#66 Příspěvek od forest »

Tedy k těm cenám, já to měl prakticky na klíč, takže cenu jednoho panelu jsem nikde ani nedohledal. Cena byla celkem 547.000.-Kč s 15%DPH (cena zahrnuje vše, včetně montáže a zprovoznění) + 15.000,-Kč s 15% DPH Wattrouter včetně instalace. Jediné co vím, tak měnič stál 95.000,-Kč s DPH, zbytek byly kabely, konstrukce, pár jističů, to cejchované měřidlo, doprava materiálu a práce. Konstrukce včetně šroubů je celá z nerezu, takže tam ta cena trochu naskočila. Ale střechu máme novou, tak bych do ní nechtěl už víckrát za těch cca 35 let zasahovat a něco měnit.
Jinak to bylo již před léty při rekonstrukci na podobné zařízení nachystáno důkladně, tedy nebyly potřeba žádné stavební a jiné úpravy v domě. I do rozvaděče se vše vešlo a vyhovoval všem normám jak měl.


Panely jsou Amerisolar 250W, nyní už jsem koukal, že dělají i 300W. Koukněte schválně na ty křivky klesající účinnosti. Po těch 35 letech to jde opravdu šupem dolů: http://www.amerisolar.com.au/index.php?page=products
Měnič je 15KW SMA 15000TL. Nic lepšího na trhu asi není, na ten je záruka 10 let: http://www.sma-czech.com/cs/produkty/st ... 000tl.html

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Fotovoltaika

#67 Příspěvek od Honza »

foreste, díky za čísla. Předpokládám, že zmíněná cena je cena dodávky a nějaké dotace jsi uplatňoval zpětně, takže toto by mohla být relativně tržní cena.

Ne že bych někomu nepříl úspěch, je v tom hodně práce, přemýšlení a celkově tomu úsilí fandím. Ale nebyl bych tak optimistický s tou výdrží. Dívám se na to účetně konzervativně "náklady nadhodnocovat a výnosy podhodnocovat"

Přidávám zajímavý graf ceny energie z fotovoltaiky - http://i0.wp.com/cleantechnica.com/file ... -graph.jpg
Pochopitelně několik desítek miliard $ v dotacích uměle stlačilo cenu dolů. A pak technologický pokrok. A také přirozený konkurenční boj. Ale kromě nákladů šla v poslední době dolů i kvalita - zejména v Čině.

Těžko říci, jestli ty panely nejsou dotované v USA. Často se mi vybaví, když ten černý pán v Bílém domě a DOE (Department of Energy) dotovali nechvalně známou Solyndru - zahučelo v tom pul miliardy $ od DOE a další skoro miliarda na daňových úlevách a po 6 letech skončilo to bankrotem.


Kousek z článku, co jsem četl loni, který mě trochu zneklidnil, že všechno není tak sluníčkové, jak na první pohled vypadá:
STS Certified, a French testing service, evaluated 215,000 PV modules at its Shanghai laboratory and found that defects had jumped from 7.8% in 2011 to 13% in 2012. An entire batch from one manufacturer was defective, but STS refused to identify the culprit – a company listed on the New York Stock Exchange – due to the confidentiality agreements.

German solar monitoring firm Meteocontrol found that 80% of the installations in Europe it had examined were underperforming. SolarBuyer, based in Massachusetts, audited 50 Chinese plants over 18 months; defect rates ranged from 5.5% to a dizzying 22%. During repeat audits, it found that plants were constantly substituting cheaper materials. Ian Gregory, SolarBuyer’s senior marketing director, warned: “If the materials aren’t good or haven’t been thoroughly tested, they won’t stick together, and the solar module will eventually fall apart in the field.”
Even Chinese insiders admit it: “There are a lot of shortcuts being taken, and unfortunately it’s by some of the more reputable companies, and there’s also been lot of new companies starting up in recent years without the same standards we’ve had at Suntech,” lamented Chief Technology Officer Stuart Wenham – the same Suntech that was pushed into bankruptcy in March.

There are still some lucky solar developers and installers who claim that they haven’t run into quality problems yet on systems installed in 2012. But they’re brand-new, with 24 more years to go. And some of the defective panels weren’t made in China; all manufacturers are under pressure to cut corners in order to survive. First Solar, a US company, has reserved $271 million to account for the expense of replacing defective modules sold in 2008 and 2009. No word yet of those sold during the binge of 2012.

The costs of these defects will eat further into the industry that is struggling to become financially viable. Yet, in a cruel twist, the price of solar panels must continue to drop for solar power to be competitive without subsidies. Taxpayers, stung by austerity in Europe and by the sequester in the US, are already less than enthusiastic about propping up the industry forever. At some point, it must be able to stand on its own, at still lower prices that magically allow manufacturers, and not only power generators, to thrive – an illusion, for now. But waves of “cheap” solar panels that suddenly become very expensive after they’re installed will cause more bloodletting and push the propitious date further into the future.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#68 Příspěvek od forest »

Honza píše:foreste, díky za čísla. Předpokládám, že zmíněná cena je cena dodávky a nějaké dotace jsi uplatňoval zpětně, takže toto by mohla být relativně tržní cena.
Nevím, o jakých dotacích to mluvíš. Pokud vím, tak jediná dotace u nás, byla vždy jen ve formě zeleného bonusu, což je částka, kterou dostaneš za každou vyrobenou KWh. Za ta léta se tato částka snižovala a letos už byla zrušena úplně a měla většinou dvě výše. Vyšší zelený bonus za přímý prodej všeho vyrobeného do sítě a nižší, pokud si toho část sám spotřebuješ. Hodnotu zeleného bonusu máš garantovanou na 20 let ve výši dané dobou, kdy jsi to uvedl do chodu.

Tedy udávané pořizovací částky jsou konečné, bez čehokoliv jiného. Co s tím uděláš sám, je jen na tobě. Příklady návratnosti investice jsem zde uvedl. Něco jako obdoba programu Zelená úsporám se zde nekoná. Na tu jsem postavil před léty termický solární systém a ten měl návratnost 3 roky.
Samosebou k té ceně a výpočtu návratnosti musím připočíst úroky z hypotéky, kterou jsme si na to vzali, ale ty jsou naštěstí nyní hodně nízko.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Fotovoltaika

#69 Příspěvek od Honza »

Nemyslel jsem dotace na výstupu směrem k provozovateli, ale na vstupu směrem k výrobci typu "Babišovi na řepku".
Prodejní cena panelů tím může být podhodnocena. Z hlediska investičního se to nemusí posuzovat, z hlediska konkurenceschopnosti a do budoucna možná i tržního prostředí by bylo dobré to brát v úvahu (a tady se zase nemusí řešit financování přes hypotéku).

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#70 Příspěvek od forest »

Po několika týdnech provozu a dalších propočtů mně vyšlo, že se kvůli tomu aktuálně schválenému a níže uvedenému příspěvku na zelenou energii z vlastní spotřeby z FVE, nevyplatí přebytky natápět akumulační nádrž a z ní v domě topit. Fungovalo to už dokonale a dokonce nad má očekávání, ale je to nyní o něco málo finančně nákladnější, než topit plynem. Tedy v kotli který mám na baráku.
Bohužel ten zákon je opravdu hodně nešťastný a i když jsem s kdovíjakou úsporou v tomto ohledu nepočítal, připravil mně o ni. A jistě nejen mě. Zrovna před týdnem jsem narazil na hodně trefný článek na toto téma, kterému jsem se napřed zasmál, ale pak si uvědomil, že je to spíš k pláči, jak naši zákonodárcí pracují a co jsou schopni schválit:
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... -elektriny

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Fotovoltaika

#71 Příspěvek od Honza »

forest píše:Zrovna před týdnem jsem narazil na hodně trefný článek na toto téma, kterému jsem se napřed zasmál, ale pak si uvědomil, že je to spíš k pláči, jak naši zákonodárcí pracují a co jsou schopni schválit:
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... -elektriny
Hezky priklad.
Kromě daně z půdy, domu, vody a Slunce nám už schází jenom daň ze vzduchu a budeme komplet. (dan z pěstovaní vlastních plodin asi nebude, to se rovnou zakáže).

Ještě je dobré brát v úvahu známý životní cyklus, když se to toho montují "moudří" zákonodárci: Hýbe se to, zdaňte to; hýbe se to dál, zregulujte to; a když už se to nehýbe, dotujte to.
U fotovoltaiky se pouze jde v opačném pořádí - nejdříve se to nehybalo, tak dotace. Pak se zjistilo, že se to hýbe moc (nesmyslne velke dotace), tak regulace. A ono se to furt hýbe, tak daně.

Uživatelský avatar
Murphy.cz
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 661
Registrován: pát 06 kvě, 2011 18:18
ID CNT statistics: 16550
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika

#72 Příspěvek od Murphy.cz »

Je zajímavé, že většině lidí připadá jako největší nehoráznost daň ze vzduchu (včetně autorů scifi), přitom tu už platíme víc jak půl století 45ss
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#73 Příspěvek od forest »

Mám pro vás další (asi poslední) dosud neznámou v celkové kalkulaci, kterou jsem definitivně dořešil. Tou je nárokování vrácení DPH z pořizovací ceny elektrárny. Nárokovat si lze od loňska pouze ta část, která slouží ekonomickému (tedy podnikatelskému) účelu. Do loňska to byla celá částka DPH, to už se na mě bohužel nevztahuje a na další co by si to chtěli montovat nyní rovněž ne.
Tedy funguje to tak, že si nyní na začátku provozu odhadnete, kolik procent vyrobené energie dodáte do sítě a kolik si ji sám spotřebujete a to v následujících pěti letech. Po těch pět let to budete muset ročně vykazovat a upřesňovat. Já to jen tuším, tak jsem tam prostě dal 50/50% a uvidím. Z těch nárokovaných 70.000,-Kč mně tedy vrátili tu půlku (tedy nyní 35.000,-Kč) a na konci každého z následujících pěti let jim případnou překročenou část z jedné pětiny vrátím, nebo mně doplatí.
Odhad padesáti procent bude si myslím zhruba reálný, jak jsem to prozatím sledoval a kalkuloval. Nač to má ale hlavně vliv, možná ještě tady většině čitatelům a případným zájemcům o tuto technologii nedochází, tedy uvedu opět osobní příklad a výpočet.

V následujících pěti letech čím více dodám do sítě, tím větší poměr z těch 70.000,-Kč dostanu. Čím více spotřebuji svojí vlastní energie, o to větší část z toho balíku přijdu. Je to další paradox a další rána přes ruce těm, kteří myslý ekonomicky a pořizují si podobnou věc kvůli tomu, aby si sami vyráběli elektřinu a tím zároveň šetřili a ulehčili veřejnou distribuční síť. Když přejdu ke skutečným číslům, tak pokud to bude těch 50/50%, tak přijdu za těch pět let o 35.000,-Kč. Reálným odhadem za tu dobu vyrobím 75.000 kWh, tedy řekněme že půlku dodám do sítě (37.500) a půlku si spotřebuji 37.500). Jedna kWh mně tedy bude stát na tom DPH 35.000/37.500 = 0,93 Kč.

Když to sečtu s částkou, o kterou přijdu na výkupu (0,4 Kč/ kWh) a tou novou částkou od loňska za podíl na zeleném bonusu za vlastní spotřebovanou energii (aktuálně tu částku snížili včetně všech poplatků na 0,7 Kč/ kWh), vyjde mně, že mnou vyrobená kWh, kterou si spotřebuji, mně vlastně bude stát 0,4+0,7+0,93 = 2,03 Kč

To už s tou úsporou zas tak dobře nevypadá a návratnost se tím opět trochu posouvá. Naštěstí je to sledované období "jen" 5 let a ne 20, ale topit na vlastní energii místo plynu nemá reálně po tu dobu vůbec smysl a ta úspora na vlastní spotřebě v elektřině už také není až tak velká. Každopádně zelený bonus 1,88 Kč dostanu za každou kWh, jestli ji spotřebuji, nebo dodám do sítě, ale ten, kdo by si elektrárnu chtěl pořídit až v tomto roce, už žádný zelený bonus nedostane. Návratnost takové investice je tedy nyní naprosto v nesmyslných číslech. Pokud tedy minimálně nezruší ten nesmyslný příspěvek na zelený bonus.

Ještě přidám aktuální dnešní čísla, krásného zimního slunečného dne. Celková výroba 62,48 kWh, přebytek dodaný do sítě 41,93 kWh, spotřeba vlasní energie 20,55 kWh a spotřeba energie ze sítě 8,85 kWh. Jakmile budu mít ale v provozu všechny čtyři stroje (zatím jedu jen na dvou a non-stop DC) a doladěné to zapínání výpočtů pouze v době přebytků, ta čísla budou vypadat hodně jinak. Spotřebovaná energie ze sítě by měla v takovýchto dnech potom výrazně klesnout a podíl vlastní spotřeby a přebytků by se měl také hodně změnit.

Uživatelský avatar
Murphy.cz
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 661
Registrován: pát 06 kvě, 2011 18:18
ID CNT statistics: 16550
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika

#74 Příspěvek od Murphy.cz »

Je to boj, ale já to obdivuju a držím palce 22rrr
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#75 Příspěvek od forest »

O nových tarifech je zatím ticho po pěšině, takže nikdo v podstatě neví, co se od ledna příštího roku stane. Ty původní tarify napadli snad všichni ze všech stran, tak snad ten nesmysl nikdo neuvede do provozu.

Vzpomněl jsem si ale, že jsem zde neuvedl jednu novinku, platnou od počátku tohoto roku. Tou je zrušení té nesmyslné zelené daně za elektinu, kterou si sám vyrobím a spotřebuji, viz. krásný dříve zmíněný příklad solární kalkulačky 45hh
Vlastní výroba a spotřeba se tedy trochu zlevnila (cca 0,55Kč/kWh), i když stále by to chtělo ty levnější baterie. K těm také uvádím jednu hodně zajímavou novinku, rovnou z našeho ďolíčku: http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... 6ZJM1lMgjk

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

fve

#76 Příspěvek od forest »

Bohužel nám zrovna včera, dnes, příští pondělí a středu dělají v okolí domu něco s elektrikou. Na tyto dny jsou hlášeny od 7-18 odstávky, což je pro turnaj v mém podání (to se týká i hostovaných strojů) velká brzda.

Už aby někdo dal na trh nějaké slušné baterie pro ukládání přebytků. Bez potíží bych dům uržel v plném provozu, vzhledem k aktuálnímu počasí a délce odstávek.

haveja
21.0526315789 %
21.0526315789 %
Příspěvky: 151
Registrován: úte 02 zář, 2008 21:38
rok narození: 18 lis 1986
ID CNT statistics: 8714
Bydliště: Benešov u prahy

Re: Formula Boinc 2017 - Sprint

#77 Příspěvek od haveja »

OT:
To Forest: Elon musk už nabízí baterii do domu.... ale je pravda že není v ČR DOSTUPNÝ.
Stary tuning computer: https://home.tiscali.cz/havelka.jan/
PC - Chroust: intel Core i7 7700K, 3X nVidia GeForce 1060 6GB, 8GB RAM, HDD 120GB

Obrázek

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1187
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: Formula Boinc 2017 - Sprint

#78 Příspěvek od jiri kovar »

Pro foresta a další solární fanatiky 45hh :
https://www.he3da.cz/
lze se zapojit do testování na základě osobního jednání, ale doporučuji si to pročíst celé.
Jeden ze zajímavých titulků článků: "Dana Drábová: Jaderné energetice zvoní hrana..."
Pokud administrátoři zjistí, že by bylo lepšejší toto dát do jiného vlákna, tak do toho.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Formula Boinc 2017 - Sprint

#79 Příspěvek od forest »

O inovativním vynálezu Jana Procházky (HE3DA) jsem zde psal již před rokem, ale co jsem četl naposledy, tak teprve nedávno spustili první malou linku na baterie. Nijak oslnivé parametry ale neuvádějí ani nyní na svých stránkách. 5000 cyklů je si myslím pro domácí použití dosti málo. Ceny jsem nikde nenašel. Při klasickém proměnlivém počasí v našich podmínkách, proběhne několik cyklů denně a když vezmu počet dní v roce, není to kdoví kolik.

Mnohem více mě zaujala v poslední době tato informace:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/43197 ... torem.html

Dadu from Silesia
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1325
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: Formula Boinc 2017 - Sprint

#80 Příspěvek od Dadu from Silesia »

nechápu jaké cykly několikrát denně? Moderní baterie přece nemají paměťový efekt a tedy můžeš nabíjet třeba při 85 procentech a počítá se z celého cyklu jen těch 15 procent. Navíc pokud máš větší množství baterii tak se zátěž rozprostírá pokud máš vhodnou řídící elektroniku. Pokud jsem to pochopil dobře jinak se rád poučím. 33ooo

Odpovědět

Zpět na „Co se vědy týká“