Pozorování noční oblohy

Ostatní plkání členů týmu.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Pozorování noční oblohy

#1 Příspěvek od forest »

Právě jsem se vrátil z prvního většího pozorování se svým vánočním dárečkem (amatérský hvězdářský dalekohled). Ne že bych byl tak horlivý a šel do té zimy jen tak pozorovat, ale několik dní jsou k vidění 4 planety naráz a vzhledem k dnešní místní naprosto jasné noční obloze, jsem neodolal. Byl to skvělý zážitek, a pozorovací stanoviště jsem zvolil opravdu dobře. Trochu to kazil jen poměrně silný vítr, ale i tak jsem si to užil. Je to paráda koukat se na ty planety které jsou tak daleko od nás a nevidět jen pouhé tečky světla, ale jejich skutečnou podobu. Kdo má možnost, nenechte si to ujít, jen tak se vám jich tolik naráz na nebi neukáže.

Hodně podrobností i mapku kde se planety momentálně nacházejí po západu slunce, najdete v tomto článku:
http://www.astro.cz/clanek/4217

LookAS
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 830
Registrován: ned 02 pro, 2007 14:34
rok narození: 12 čer 1981
ID CNT statistics: 9215
Bydliště: Přelouč
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#2 Příspěvek od LookAS »

Tak to bych si taky nechal libit, rad bych se podival a videl nejaky detaily, ale nemam cim. "Jen" oci.
-LookAS- ~ Core i9-7920X + Be quiet! Dark Rock PRO 4, ASRock Taichi, 32GB Corsair 4133MHz , RTX 3070 + RTX A4000, Win 10 x64
PG: Obrázek

Uživatelský avatar
Kyong
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 1506
Registrován: pát 03 lis, 2006 13:43
rok narození: 29 kvě 1984
ID CNT statistics: 19525
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#3 Příspěvek od Kyong »

U nás jsou ještě k tomu i mraky. Ale na tohle mám jinak dobrý program pro Windows Mobile, takže zase pomocí něho můžu ty planety i další hvězdy identifikovat. 45ff
Jsem vždycky někde na netu. Vždyť síť je přece rozlehlá a nekonečná.

Jifox.cz
Blog
Czech National Team
Asteroids@home - český projekt - zkoumání tvaru planetek z fotometrických dat

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Pozorování noční oblohy

#4 Příspěvek od forest »

LookAS píše:Tak to bych si taky nechal libit, rad bych se podival a videl nejaky detaily, ale nemam cim. "Jen" oci.
Tak to ti poradím, musíš se dobře oženit 45hh
Ten dalekohled bylo vánoční překvapení od mé ženy 45uu

Není to žádný zázrak, ale na takové to seznámení s noční oblohou pro mě a časem i pro děcka je to dostačující. Dnes již tato technika nestojí moc, pokud tedy nechcete zkoumat přímo detaily těch planet. Divil jsem se, jak krásně byl vidět prstenec saturnu, to jsem fakt nečekal.

Jinak na identifikaci planet bohatě stačila ta mapka ve článku a kompas na hodinkách. Jsou to nejjasnější světýlka při západu slunce, moc se to s ničím splést nedá. Než půjdete pozorovat, tak se hlavně koukněte na windguru.cz na oblačnost a vyberte si správný den podle ní. Stojí to za to.

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#5 Příspěvek od petnek »

Nevím jestli jste si toho někdo všiml, doufám že ano, ale poslední dobou je na obloze velmi pěkná podívaná. Viditelné jsou často Mars, Jupiter, Venuše a i Uran a Saturn. Na nějakém ze zpravodajských serverů (už nevím na jakém) bylo avízováno, že většina planet naší soustavy bude viditelná a budou v přímce. Datum ale nevím.

V tuto chvíli je vidět Jupiter, vlevo pod ním velmi jasná Venuše. Včera byl vidět krásně Mars, už na první pohled naoranžovělý pouhým okem. Mít doma teleskop jako jsme měli možnost vyzkoušet na sraze v Jihlavě, netrhnu se od něho...

Mohla by být vidět i kometa Garradd (z tohoto webu). Opravdu nezávidím možnost takhle fotit :smt073 :lol:
Obrázek

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Pozorování noční oblohy

#6 Příspěvek od Pepino65 »

To se mi líbí, dnes to nasdílelo SETi na facebooku http://www.sky-map.org/
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#7 Příspěvek od petnek »

Také zajímavé 45ff

Pro hlídání dění nad našimi hlavami doporučuji www.calsky.com
Obrázek

Uživatelský avatar
Ondra@SF.cz
36.8421052632 %
36.8421052632 %
Příspěvky: 597
Registrován: pon 22 úno, 2010 16:36
rok narození: 09 úno 1993
ID CNT statistics: 8123
Bydliště: Space Family
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#8 Příspěvek od Ondra@SF.cz »

Já si všímám také 45cc

Pro majitele telefonů s OS Android doporučuji program SkEye - funguje tak, že "záda" mobilu namíříte směrem ke hvězdě/planetě/souhvězdí/... a na displeji vidíte, co je co za objekt :smt023 . Aplikace funguje na bázi akcelerometru + GPS. Člověk se pak dozví hodně zajímavých věcí 33iii
Pocitadlo : Deska - ASRock Fatal1ty Z77 Killer, CPU - Intel Pentium G3220(Haswell), 8GB RAM DDR3, GPU - ASUS DCIIOC AMD Radeon HD7790, Case - Chieftec LBX-02B-B-B, zdroj Seasonic X-1050 Gold, systém - dualboot ArchLinux (AntergOS) + Windows 8.1 64bit
Moje statistiky : BoincStats, B.Mundayweb, PrimeGrid a statistiky CNT od vklibera ;)
PG medaile : Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
WCG medaile : ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Poslouchám asi tak tohle (my Last.fm music profile)...
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#9 Příspěvek od petnek »

SkEye je vynikajici, mozna lepsi nez klasika Google Sky nebo jak se jim to jmenuje.

Doporucuji jeste vyzkouset Heavens Above (sledovani a upozornovani na satelity), Satellite AR (mocnejsi aplikace na satelity nez predchozi), Astro Panel (nutnost - predpoved jasne oblohy s mnozstvim dalsich udaju pro sledovani oblohy)
Obrázek

Uživatelský avatar
Kyong
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 1506
Registrován: pát 03 lis, 2006 13:43
rok narození: 29 kvě 1984
ID CNT statistics: 19525
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování noční oblohy

#10 Příspěvek od Kyong »

Taky teď hodně sleduji noční oblohu, ty planety jsou za čisté oblohy krásně vidět. Jinak já zase doporčuji na počítač program Stellarium, velice dobré planetárium, pro windows i linux, a na telefonu používám hlavně Star Chart.
Jsem vždycky někde na netu. Vždyť síť je přece rozlehlá a nekonečná.

Jifox.cz
Blog
Czech National Team
Asteroids@home - český projekt - zkoumání tvaru planetek z fotometrických dat

Odpovědět

Zpět na „Co se do ostatních oddílů nevešlo“