FAQ - BOINC Manager (BM)

Sekce pro všeobecné rady a návody z oblasti DC projektů
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

FAQ - BOINC Manager (BM)

#1 Příspěvek od forest »

Návody:
Podrobné návody na Instalaci BOINC Managera a připojení do projektu pod systémem Windows naleznete zde =>>
Návody na Instalaci BOINC Managera a připojení do projektu pod systémem Linux naleznete zde =>>
Flash návod - Instalace BOINC Manageru pod Windows a připojení k projektům zde =>>
Podrobný popis programu BOINC Manager zde =>>
Návod na instalaci skinu CNT pro BOINC Manager zde =>>

Otázka: Chci aby BOINC běžel na PC jen když na něm pracuji, nechci ale aby běžel, když na něm nic nedělám. Nastavil jsem proto uspání PC po 30 minutách nečinnosti. Po uplynutí této doby se ale se spuštěným BOINCem nic nestane. Je to běžné :?:
Odpověď: Při zapnutém BOINCu, pokud má WU (pracovní jednotky) a tedy počítá, se po uvedeném čase výpočty nepřeruší, ani se PC nepřepne do úsporného režimu. Takovýto režim v současné době v klientu BOINC Manager nastavit nelze.

Otázka: Je možné nějakým způsobem ručně zvýšit množství jednotek v zásobě :?:
Odpověď: Pokud vám projekt nechce stahovat větší množství práce, tak jděte do Nastavení - Předvolby - ouško Využití internetu a zde nastavte Additional work buffer - 10 a Connect about every - 10. Pokud ani tak nezačne stahovat více práce, pozastavte všechny ostatní projekty, do kterých jste momentálně připojeni a zkuste to znovu. Pokud ani tak nebudou staženy další jednotky, tak BOINC Manager pravděpodobně dle dočasného provozu odhadnul, že byste další práci nestihli v čas zpracovat a nebo je problém na serveru daného projektu a další práci vám dát nemůže.

Otázka: Je možné spustit klienta BOINC aniž by uživatel zpozoroval, že se spustil? Aniž by vyběhlo po startu PC okno klienta :?:
Odpověď: Ano, je to možné. Stačí klienta BOINC nainstalovat jako service, neboli službu. Klient pak nebude vidět. Návod platí pro Win XP, či Vista. Samozřejmě ale uživatel může poznat, že procesor jede na 100% a je možné i to, že pozná vyšší zátěž operační paměti RAM. Občas může dělat problém antivirový program, stačí udělit vyjímku pro BOINC.
Podrobné návody na Instalaci BOINC Managera a připojení do projektu pod systémem Windows naleznete zde =>>

Otázka: Při výpočtech u mně dochází často k chybám a výsledky jsou projektem označovány jako INVALID. Jak tyto chyby odstranit a co by mohlo být jejich příčinou :?:
Odpověď: V prvé řadě, si z týmových stránek CNT stáhněte poslední oficiální verzi BOINC Managera pro svůj systém. Původní verzi odinstalujte a smažte celý adresář/e, kde byl nainstalován (pokud po odinstalování zůstal některý na disku). Poté udělejte teprve instalaci nové verze a před přihlášením k některému projektu restartujte počítač. Poté se znovu zapojte do projektu a zpracujte několik jednotek. Pokud by se i tak znovu ukázaly časté chyby ve výpočtu, tak se zkuste připojit k některému jinému z projektů, zda se i tam tyto chyby budou vyskytovat. Pokud ano, je zdrojem problémů pravděpodobně:
1. Přehřívání CPU, RAM, nebo přehřívání vnitřního prostoru Case a tím pádem stabilizátorů desky a dalších částí počítače. Zjistěte si tedy teploty CPU a Case a ověřte zda jsou v běžném provozním stavu. Pokud jsou hodnoty nad běžnými provozními hodnotami udávanými výrobcem, tak zlepšete chlazení patřičného dílu, nebo snižte zatížení počítače distribuovanými výpočty.
2. Špatné časování RAM. Stáhněte si prográmek CPU-Z a v něm ověřte, zda současné časování pamětí a takt odpovídá doporučeným udávaným hodnotám.
3. Neúměrné přetaktování počítače. pokud je váš CPU, RAM, FSB, nebo další části počítače přetaktované, nastavte je na defaultní hodnoty. Pokud se chyby již nevyskytnou, doporučuji zvolit vhodnější přetakt, na kterém bude systém i výpočty stabilní.

Otázka: Po dopočítání jednoho projektu jsem se vrátil zpět k projektu co jsem již jednou počítal. Jeho jednotky se ale od té doby prodloužili, jejich výpočet trvá déle. Proč mi ale projekt posílá pořád novou a novou práci, když datum do kterého to mám stihnout je za pár dní :?:
Odpověď: Jelikož jste se vrátil k projektu po nějaké době, BOINC manažer si stále pamatuje čas potřebný pro výpočet jedné jednotky daného projektu. Pokud se jednotky projektu za dobu vaší nečinnosti prodloužily, BOINC manažer se bude přizpůsobovat tomuto času tím, jak budete jednotky dopočítávat. Odhad doby výpočtu si tak bude postupně sám opravovat.

Otázka: Přestalo mi fungovat automatické přepínání mezi projekty. CPDN nechávám počítat co nejvíc, mezi projekty přepínám většinou jenom ručně, ale čas od času pustím víc projektů najednou a nechám je přepínat automaticky. Ale teď v posledních dvou případech, kdy byl s CPDN spušťen ještě jiný projekt, to vůbec nepřeplo, třeba celou noc. Nevíte, čím by to mohlo být :?:
Odpověď: Může to být tím, že BOINC Manager spočítal, že jednotky CPDN v zásobě a odhadovaného času jejich dokončení svou délkou výpočtu přesahuje deadline, tedy mezní čas stanovený pro odeslání výsledku a tím pádem nechal počítat pouze tento projekt. Rozdělením poměru přídělu výkonu jednotlivým projektům, se totiž úměrně může zkracovat čas za den, který je každému věnován a tím se prodlužuje i čas, za který jste schopni hotovou práci odevzdat. Když takto BOINC Manager přepne na práci pouze pro jeden projekt, výrazně tím začne zkracovat čas dokončení a problém se odstraní. Ostatním projektům mezitím roste dluh, tedy počítá se jim množství času, po který měly v běžném režimu být v provozu. Jakmile je problém odstraněn a nehrozí nesplnění termínu odevzdání, tak se začne tento dluh smazávat a zase naopak pojedou více ostatní projekty a CPDN bude na čas téměř úplně odstaven, dokud nenastane vynulování všech dluhů.
BOINC Manager se tak snaží dodržet rozdělený poměr výkonu jednotlivým projektům, který máte nastavený.
Pokud přepínáte projekty ručně, může nastat obdobný problém, protože termín odevzdání je stále stejný a tím že projekt pozastavíte, jej můžete postavit do situace, že při jeho opětovném spuštění musí jet naplno, aby práci včas stihnul odevzdat. Rovněž těmito ručními zásahy ovlivňujete množství dluhů jednotlivých projektů, které se jim v době pozastavení načítají. Pokud tedy poté přepnete na automatické přepínání, může i několik dní trvat, než se vše srovná do normálu.

Otázka: Mohu nastavit BOINC tak, aby výpočty probíhaly pouze jako spořič obrazovky :?:
Odpověď: Ano, tento provoz nastavit lze a to velice snadným způsobem. V prvé řadě musíte při instalaci BOINC Managera zaškrtnout, že chcete BOINC využívat i jako spořič obrazovky. Poté si v klientu nastavte aby výpočty neprobíhaly, pokud na počítači pracujete a aby se spustily po čase vaší nečinnosti, který si zvolíte. Ten stejný čas prodlení potom nastavte v nastavení spořiče obrazovky ve Windows.
Grafický výstup výpočtů mají pouze některé projekty, ale pokud jej nemají, probíhá na obrazovce standardní spořič BOINC. Upozorňuji že zapnutí výpočtů jako spořiče, trochu zpomaluje samotné výpočty.

Otázka: Není problém, když mi BOINC manager poběží na více PC se stejným projektem a stejným účtem :?:
Odpověď: Vůbec ničemu to nevadí, PC můžou být i na jedné síti a data ven odcházet přes jednu IP adresu.
Doporučený postup :
Nainstalovat BOINC na jeden počítač, spustit ho, přihlásit se k projektu ... zvolit vytvořit účet, napsat email a heslo, po připojení k projektu si udělat profil a připojit se k týmu.
Nainstalovat BOINC na druhý počítač, spustit ho, přihlásit se k projektu ... zvolit připojení k již existujícímu účtu ... připojit se pomocí původního emailu a hesla.

Otázka: Jak zapnout BOINC manažer automaticky při startu Windows aby běžel jenom v trayi :?:
Odpověď: Jsou 2 základní způsoby instalace BOINC.
1.) jako služba (service) ... pak se to nastaví v \Ovládací panely\Nástroje pro správu\Služby ... najít BOINC službu a zapnout automatické spouštění ... tím se zajistí spouštění BOINC Core.
2.) jako normální program ... pak stačí vytvořit zástupce ve složce "Po spuštění" ... Cíl bude něco takového "C:\Program Files\BOINC\boincmgr.exe" /s.

Otázka: Mám spuštěný BOINC manažer na počítači který nemám u sebe. Tento počítač ale není stále připojen k internetu a objevuje se hláška, že se BOINC nemohl připojit na internet. Jde této hlášce nějak zamezit :?:
Odpověď: Tato hláška bohužel nejde vypnout pokud je BOINC spuštěn jako program, tedy v liště nebo v trayi. Pokud je ale spuštěn jako service (služba), hláška se neobjevuje. Dále lze ručně "pozastavit přístup k síti", tedy vypnout kontakt se serverem v době, kdy není k internetu připojen.

Otázka: Nemohu se připojit k projektu, stále mi to píše "http internal server error". Co s tím je :?:
Odpověď: Nejdříve se podívejte na server status projektu ke kterému je PC připojen, zda je on-line. Pokud ano, bude problém pravděpodobně na vaší straně. Zkontrolujte u sebe firewall, antivirový program (pro jistotu udělte vyjímku pro BOINC).

Otázka: Spočítal jsem zatím 2 jednotky projektu a obě skončily výsledkem Client error. Lze to nějak vyřešit? Změnit nastavení? Nebo si mám vybrat jiný projekt :?:
Odpověď: Bohužel výsledky se statusem Client error se občas objeví. Nemusíte si z toho ale nic dělat. Stane se, že je jednotka vadná a tudíž vykáže tento výsledek. Podívejte se na stránky projektu, na onu jednotku s tímto statusem a podívejte se jak ji zpracovali ostatní počtáři. Tím zjistíte, zda je chyba pouze u vás, nebo v samotné jednotce a chyba se vyskytuje u všech. Pokud je problém se samotnou jednotkou, nic si z toho nedělejte, to se občas stává. Pokud se chyba vyskytuje pouze u vás, bylo by dobré zkontrolovat celkovou stabilitu provozu počítače (teploty, napájení, antivirovou ochranu, atd.), případně otestovat jeho funkčnost na jiném projektu. Stává se, že některý projekt "nesedne" danému PC...

Otázka: Je možné zapojit některého ze známých do výpočtů na můj účet tak, aby se nedozvěděl mé přihlašovací údaje k účtu na projektu, případně BAM :?:
Odpověď: Tuto vlastnost by měl zajišťovat tzv. "Weak account key", který najdeš na svém profilu u každého projektu.
Umožní připojení se k projektu a odevzdávání práce pod tvým účtem, ale neumožní jakékoliv modifikace a přístup do vlastního účtu. Pro nastavení je nutno udělat následující:
1. Vytvořit tzv. account file, jehož název má formu: account_PROJECT_URL.xml, kde PROJECT_URL je adresa projektu.
2. Do tohoto souboru zapsat následující:

Kód: Vybrat vše

<account>
	<master_url>PROJECT_URL</master_url>
	<authenticator>WEAK_ACCOUNT_KEY</authenticator>
</account>
Upozornění: Tento způsob připojení nebyl otestován, ale měl by fungovat. "Weak account key" je funkcí hesla a pokud dojde k jeho změně, je nutné "Weak account key" aktualizovat.

Otázka: Dá se nějakým způsobem nastavit spouštění a pozastavování výpočtů podle časového plánu :?:
Odpověď:V tomto případě jsou hned tři možnosti:
1. Přímo v BM je nastavení pravidelného časového období, kdy chcete aby výpočty běžely a kdy ne.
2. Druhou možností je přes Plánované úlohy systému nastavit na daný čas příkaz net start boinc a net stop boinc. Lze je tímto způsobem použít, pokud máte BM nainstalovaný jako službu.
3. Lze i přímo ovládat kdy má být spuštěný který projekt a to například příkazy:
boinc_cmd --host localhost --passwd <yourpasswd> --project http://attribution.cpdn.org/ suspend
boinc_cmd --host localhost --passwd <yourpasswd> --project http://climateprediction.net/ resume


Otázka: Připojil jsem se již k několika projektům, ale žádný z nich mně nechce poskytnout práci na zpracování. Píše to stále jen there was work but you don't have enough disk space allocated, co mám dělat :?:
Odpověď: To znamená že máš málo místa na disku, nebo v nastavení BOINCManagera máš povoleno málo místa na disku. V "Nastavení" na záložce "Využití disku a paměti" jsou 3 kolonky, kde se dá nastavit místo na disku : Kolik si může vzít maximálně, kolik musí nechat volného a kolik % si může vzít. Toto si zkontroluj s ohledem na velikost tvého disku a celkového volného místa. Po správném nastavení a dalším kontaktu s projektem, by ti to mělo práci stáhnout.

Otázka: Podle čeho se udává předpokládaná doba počítání? Pro Spinhedge mi to ukazovalo 1h30min, reálná doba výpočtu byla 1h10-1h15min. U WCG rýže - odhad je 26h, po 2h počítání cca 35% spočteno a odhad klesnul na 15h.
Odpověď: U prvních jednotek se provádí odhad výpočtu podle jednoduchého Benchmarku (který nemusí vůbec odpovídat realitě) a po spočtení jednotek se odhad dále zpřesňuje. Dále samozřejmě závisí na projektu a typu jednotek. Některé projekty mají jednotky delší, jiné kratší a nemusí dokonce být stejně dlouhé jednotky jednoho projektu. Také u některých projektů dochází k nelineárnímu vývoji průběhu výpočtu. Například může trvat prvních 10 % 5h a zbylých 90% druhých 5h, nebo naopak. Důležitý je celkový výpočetní čas jednotek.

Otázka: Koukal jsem, jak se mi BOINC pomalu plní. Třeba WCG mám skoro 40M na disku (rýže a děti), stahují se velké objemy dat (mega nebo stovky Kb) a posílají se spočítané soubory v řádu desítek Kb. Smaže pak BOINC Manager zbytky po dané WU? Nebo se jednou za čas musí udělat čistka :?:
Odpověď: BOINC Manager si všechna již nepotřebná data maže sám.

Otázka: V návodu na Linux jsem nenašel variantu, jak nastavit boinc ručně, tedy jen pomocí příkazové řádky tam, kde není grafické prostředí. Je někde podrobnější návod :?:
Odpověď: Podrobný návod existuje zatím pouze v angličtině http://wiki.debian.org/BOINC#head-9ce6d ... ef245e3418

Otázka: Jdou přenést rozpracované jednotky na jiný počítač k dopracování a odeslání, případně jak :?:
Odpověď: Ano jde to. Musíš ukončit veškerou činnost BM a běh aplikací, poté zkopírovat celý adresář "Boinc" a adresář s daty projektů třeba na flash disc a přenést na nový pořítač. Pak vše nahrát do původního umístění a znovu spustit.

Otázka: Je možné počítat i na počítači bez připojení k internetu, případně na stanici, která jej má blokovaný :?:
Odpověď: Možné to je, ale je potřeba na něj práci ručně přenášet z jiného počítače který připojení má a výsledky na něm po zpracování opět odesílat. Nejlepší je pro tento účel projekt Climateprediction.net, který má jednotky s termínem odevzdání i několik let a délkou výpočtu stovky hodin. Je ovšem náročnější na množství přenášených dat. Postup je následující:
1) Na PC s připojením k internetu, si udělejte novou čistou instalaci. Při instalaci (pro zjednodušení celé procedůry) zadejte umístění adresáře s daty projektů, do kořenového adresáře s klientem BOINC, nazvěte jej třeba DATA.
2) Připojte se do projektu a nechte stáhnout maximum práce. Práci již při stahování pozastavujte, jelikož při spuštění začnou jednotky projektu climate značně narůstat při přípravě prvotní fáze výpočtu. Pokud by vám to nechtělo stahovat větší množství práce, tak jděte do Nastavení - Předvolby - ouško Využití internetu a zde nastavte Additional work buffer - 10 a Connect about every - 10.
3) Jakmile budou všechna data stažená, tak dejte "pozastavit přístup k síti" což zamezí další komunikaci klienta se serverem projektu. Je to jednak z důvodu možného neustálého hlášení o chybách v komunikaci se serverem, také kvůli zbytečnému vytěžování klienta touto činností a také proto, že klient může po delším čase neúspěšného odesílání, odesílání vzdát a odesílání hotových částí výpočtu zrušit.
4) Poté BOINC Manager ukončete, včetně všech jeho činností a výpočtů, adresář si někam zazálohujte a přeneste na místo, kde se budou data zpracovávat.
5) Nahrajte adresář na stejné místo kde byl původně nainstalován a spusťte. Pro automatické spuštění BOINC Managera při startu, si přidejte záložku do "Po spuštění". S parametrem /s vám po spuštění automaticky bude padat do tray.
6) Jakmile budete chtít jednotky odevzdat na server, tak výpočty ukončete a celý adresář opět nahrajte na přenosné médium.
7) Na počítači s internetem poté spusťte BM a povolte přístup k síti. Dejte aktualizovat projekt, ten se připojí k serveru projektu a začne odesílat zpracovaná data. Následně si sám opět stáhne novou práci a můžete kolečko opakovat.

Otázka: Připojil jsem se na jednom PC do dvou projektů. Mohl by mi prosím někdo poradit, jak to udělat, aby se mně zpracovávaly jednotky obou projektů naráz :?:
Odpověď: Jednotky projektů se zpracovávají dle nastavení a řídí si to klient sám. Jeho hlavním cílem, je rozdělit výpočty takovým způsobem, aby byl zajištěn z dlouhodobého hlediska daný procentuelní poměr odvedené práce jednotlivým projektům. Nemusí tedy zákonitě ani na 4 jádrovém procesoru zpracovávat více projektů naráz. Sám si například určí, že zrovna potřebuje odevzdat více výkonu pro projekt Seti@home, tak mu přidělí všechna jádra. Ono to není důležité jak si práci rozdělí, důležité je to, aby dodržoval tebou dané procentuelní rozdělení výkonu mezi projekty z dlouhodobého hlediska, na to je stavěný.

Otázka: BOINC Manager mně hlásí "Výpočty pozastaveny : uživatel aktivní" :?:
Odpověď: Jdi do menu "Nastavení" / "Předvolby" a koukni na první záložku - Využití procesoru a sice hned to nahoře:
Computing allowed
While computer is on batteries
While computer is in use
Oboje musí být zatržené.

Otázka: Vybral jsem si projekt, do kterého se chci připojit. Při instalaci BOINC Managera jsem ale daný projekt nenašel v nabízeném seznamu projektů. Jak se mohu připojit do projektu který přímo v instalaci BM není a proč tam vlastně nejsou všechny :?:
Odpověď: V BM by měly být projekty z tohoto seznamu: http://boinc.berkeley.edu/projects.php
Jsou to stabilnější projekty, které již mají za sebou větší vývoj a většinou to nejsou alfa a beta projekty. Pro připojení do jiného projektu se podívejte do seznamu projektů na našem webu a zkopírujte si adresu projektu, která je u něj uvedena. Poté spusťte BM a otevřete volbu "Připojit k projektu". Pod seznamem základních projektů je kolonka, kam vložte adresu projektu, který jste si na našem webu vybrali a pokračujte dál. Pokud není žádný problém na serveru projektu, připojení proběhne bez problému.

Otázka: Mám drobný dotaz, neví někdo jestli se BOINC dá bez problémů rozjet i z USB klíčenky tzn. bez instalace :?:
Odpověď: Možné to je, ale je potřeba si s tím trochu pohrát. Postup je následující:
1) Udělejte si na klíčenku (flashdisk) novou čistou instalaci. Při instalaci zadejte umístění adresáře s daty projektů, do kořenového adresáře s klientem BOINC, nazvěte jej třeba DATA. Při instalaci nezašktávejte volbu Protected application execution , aby se vám instalace nezapisovala do registrů a nespouštěla se jako služba.
2) Po instalaci se můžete rovnou připojit do některého z projektů.
3) Poté BOINC Manager ukončete, včetně všech jeho činností a výpočtů a strčte klíčenku do jiného PC kde jej chcete provozovat. Tam vám potom stačí jej spustit kliknutím na soubor boincmgr.exe.

Otázka: Klasická verze aplikace vyžaduje práva administrátora, jinak se nenainstaluje. Existuje nějaká možnost počítat i na PC, kde potřebná práva nemám :?:
Odpověď: Instalovat nemusíš, stačí si přenést adresář s výpočty z jiného PC a jen BOINC Manager spustit.

Otázka: Mám tří jádrový procesor a chci počítat pouze na dvou jádrech. V nastavení BM mám nastaveno, aby se na více CPU systémech používalo max. 66,66% procesorů, počítám ale jen na jednom jádru.
Odpověď: Místo hodnoty 66,66% nastav 67%.

Otázka: Mám GPU, na které mohu počítat a dva projekty. Na obou projektech lze počítat na CPU, ale na jednom z nich lze počítat i na GPU. Rád bych jeden projekt počítal na CPU a druhý pouze na GPU tak, aby oba počítaly souběžně.
Odpověď: BOINC musíš mít ve verzi 6.10 a více. V nastavení projektu, který chceš počítat pouze na GPU zakážeš počítání na CPU a povolíš GPU. V BM si nastavíš že chceš počítat na GPU.

Zamčeno

Zpět na „Rady a návody“