Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Jedná se o podprojekt mateřského projektu PrimeGrid. Pro zapojení do výpočtů, je tedy třeba si jej v nastavení osobního účtu přímo na stránkách projektu povolit: http://www.primegrid.com/

Jedná se o metodu, která se zabývá hledáním potenciálních prvočísel pro projekt Proth Prime Search LLR.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Základní informace o projektu

#2 Příspěvek od Honza »

Ne, to je opět špatně.
Sieve žádná prvočísla nehledá, už jsem to minimálně 2x zmiňoval. Je to přípravná fáze, která má za úkol zefektivnit samotné testy prvočísel tím, že vyrázně eliminuje počet prováděných testů. Tedy poté se nehledá pro každé n a k v daném rozsahu, ale pouze pro některé...protože u některých je díky seivingu již jasné, že to nejsou prvočísla.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#3 Příspěvek od forest »

Toho jsem si vědom, jen jsem to bohužel špatně formuloval :smt017

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#4 Příspěvek od vkliber »

Honza píše:Ne, to je opět špatně.
Sieve žádná prvočísla nehledá, už jsem to minimálně 2x zmiňoval. Je to přípravná fáze, která má za úkol zefektivnit samotné testy prvočísel tím, že vyrázně eliminuje počet prováděných testů. Tedy poté se nehledá pro každé n a k v daném rozsahu, ale pouze pro některé...protože u některých je díky seivingu již jasné, že to nejsou prvočísla.
Díky za ušetřený čas, konečně v tom mám jasno bez toho, abych se tomu pracně snažil porozumět na jejich webu. 45uu Bude následovat oprava popisů u nás.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Marwin
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 95
Registrován: stř 19 zář, 2007 09:38
rok narození: 0- 0-1973
Bydliště: Praha

Re: Základní informace o projektu

#5 Příspěvek od Marwin »

Jestli to Forest po Honzově připomínce neopravoval, tak se mi zdá formulace "potenciální prvočísla" správná, i když možná na první pohled nejasná, Honza to naštěstí doplnil. Podle "sieve" předpokládám, že se jedná o metodu Erastotenovo síto - nečetl jsem detaily.
Honza píše: Sieve žádná prvočísla nehledá, už jsem to minimálně 2x zmiňoval. Je to přípravná fáze, která má za úkol zefektivnit samotné testy prvočísel tím, že vyrázně eliminuje počet prováděných testů. Tedy poté se nehledá pro každé n a k v daném rozsahu, ale pouze pro některé...protože u některých je díky seivingu již jasné, že to nejsou prvočísla.
forest píše:Jedná se o metodu, která se zabývá hledáním potenciálních prvočísel pro projekt Proth Prime Search LLR.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Základní informace o projektu

#6 Příspěvek od Honza »

Marwin píše:Jestli to Forest po Honzově připomínce neopravoval, tak se mi zdá formulace "potenciální prvočísla" správná, i když možná na první pohled nejasná, Honza to naštěstí doplnil.
Ta formulace je minimálně nejasná ze dvou důvodů.
1. sieve opravdu prvočísla nehledá. 2. "potencionální prvočísla" se generují například formulí k*2^n-1. Z principu je každé liché číslo potencionálním prvočíslem, dokud se neprovedete test...nebo se alespoň sieving. Ten nehledá prvočísla, ale vyřazuje ne-prvočísla.

Formulace se mi zdá nevhodná také z toho důvodu, že může počtáře uvést v omyl. Mohou totiž doufat, že zapojením do sievingu naleznou vysněné prvočíslo, jenže sievingem se jim to z principu nemůže podařit.
Samozřejmě přispívají projektu - v podstatě na úrovni přihrávky, kdy gól dá někdo jiný.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#7 Příspěvek od vkliber »

Honza píše:...
Samozřejmě přispívají projektu - v podstatě na úrovni přihrávky, kdy gól dá někdo jiný.
Pěkně řečeno :lol: .
Můžeš tedy Honzo zkontrolovat (popřípadě dát návrh k lepšímu) popisy podprojeků na projektu PrimeGrid ... jestli jsem to správně pochopil. Díky.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Základní informace o projektu

#8 Příspěvek od Honza »

Nevím, necítím se zrovna jako garant popisu PG, nejsem matematik.

Nicméně jedna věc je na první pohled podezřelá.
Cullen Prime Search (LLR): Použitá metoda n * 2n + 1 je zajímavá hlavně tím, že doposud nebylo nalezeno žádné prvočíslo, které by jejímu vzorci odpovídalo.
O kousek dál je Woodall prime search (LLR): Hledání prvočísel Cullen/Woodallovou metodou podle vzorce n * 2n + 1 a n * 2n - 1. Dle stránek PrimGridu bylo nalezeno prvních 15 a druhých pouze 12. Cílem je nalezení co nejdelších prvočísel.
Navíc třeba 361275*2^361275+1 je prvočíslo.

Potom na mě působí zvláštně:
hledá nevhodné kandidáty exponentu (mocnitele) ...a tím výrazně zefektivní počet prováděných testů.
To hledání asociuje úsílí něco nalézt, co by mělo být cílem. Co třeba eliminuje, třídí, redukuje nevhodné kandidáty.

Jinak se mi to - na první pohled - zdá OK, neopakují se mechanicky popisy atd.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#9 Příspěvek od vkliber »

Díky, chystám se už dlouho do této problematiky ponořit (fakt mě to asi nemine :razz: ) a popisy poupravit, doplnit a zpřesnit.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Odpovědět

Zpět na „Proth Prime Search (Sieve) - PrimeGrid“