Výsledky projektu

Fórum o projektu
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

výsledky

#1 Příspěvek od vkliber »

Na stránce Final report on the S3 analysis se objevila závěrečná zpráva o S3 analýze. Zveřejněno 28.03.2007.
Kromě toho, že jde o velice odborný článek a že tam jsou zajímavé obrázky a grafy, a že je pod něj podepsáno přes 250 autorů, a taky velké poděkování všem počtářům, je tam zajímavá informace
Celkový počet floating-point operací provedených Einsteinem ve fázi S3 byl kolem 10^20 (tedy 1 a dvacet 0).
Na konci léta 2005 jsem dopočítali data z fáze S3 (která probíhala od Listopadu 2003 do Ledna 2004). Od té doby se počítala fáze S4 a od Června 2006 až nyní počítáme data fáze S5.

Vzorky signálu si můžete poslechnout zde
Signál z LIGO detektoru
Signál z GEO600 detektoru
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od vkliber »

Zajímává informace vyšla dnes na IDNES, asi to nesouvisí zcela úplně s BOINC, ale jde taky o výsledky institutu Caltech.
http://technet.idnes.cz/vedci-objevili- ... vesmir_kuz
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Výsledky projektu

#3 Příspěvek od Honza »

Výslekdy z analýzy dat S4 jsou oficiálně dostupné na arXiv.org
Je to první vědecká formální publikace vzešlá z Einstein@Home projektu.
Zprávu jsem si zatím nepřečetl, ale nelze přehlédnout standardní způsob citací a odkazů, zde navíc doplněn o hyperlinky na jednotlivé kapitoly, tabulky, obrázky.

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: Výsledky projektu

#4 Příspěvek od krahulik »

tak tolik jmen autoru clanku jsem jeste nevidel :)
Obrázek

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Výsledky projektu

#5 Příspěvek od Honza »

Jo, vypadá to jak telefonní seznam.
Také to něco vypovídá o důležitosti citací.

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky projektu

#6 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Krahulik - pri experimentalnych pracach je tak velky pocet autorov normalny, pripisu sa tam totiz vsetci vedecki pracovnici co sa podielali na chode samotneho experimentu, co su zvacsa desiatky a desiatky ludi. Nie su to teda autori clanku v pravom slova zmysle (ten co pisal clanok je zvycajne len jeden alebo nanajvys niekolko), ale su to vedci bez ktorych by experiment neprebehol a bez ktorych by teda nebolo o com pisat.

Co sa tyka clanku samotneho, je velmi dobre ze napriek absencii vysledku (ktora bola ocakavana, kedze citlivost interferometrov neustale stupa) sa clanok publikoval.

Najzaujimavejsia podla mna z neho je nasledujuca pasaz:
"In the longer term, further increases in sensitivity will probably result mostly from improvements in the detectors rather than from improvements in the data analysis methods. In 2009 LIGO is expected to begin its S6 run with an enhanced detector confguration that should improve on S5 sensitivity by at least a factor of two. By 2014, an advanced LIGO detector configuration should give at least another factor of five improvement..
By combining these data sets with those from LIGO's international partner projects Virgo and GEO, there is a real hope that the first direct CW detection can be made using methods like the ones described here."


Strucny vycuc - v roku 2009 sa hardware upgradne a zvysi citlivost detektorov dvakrat, a v roku 2014 je pripraveny dalsi upgrade ktory zvysi citlivost dalsich 5krat, cize v roku 2014 bude mat LIGO 10krat vacsiu citlivost ako dnes, co by malo (ako vedci dufaju) spolu s dalsimi detektormi (Virgo a GEO) stacit na priamu detekciu grav. vln.

A - ano - clanok je peknou ukazkou ako sa standardne robia citacie prac inych autorov. :)
Forest - povinne citanie :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: Výsledky projektu

#7 Příspěvek od krahulik »

psal jsem ze nevidel, ne ze nevim proc ;-)
..nevidel jsem doted opravdu clanek kde by bylo tolik jmen, cely odstavec jeste jo, ale plna A4 uz je i pro me sila, holt "jiny obor" :smt003
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#8 Příspěvek od forest »

Až nyní bylo oficiálně ukončeno počítání série S5R3.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#9 Příspěvek od forest »

Na výsledky série S4 se můžete kouknout zde: http://scitation.aip.org/getabs/servlet ... s&gifs=yes

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#10 Příspěvek od forest »

Na prvotní výsledky ze série S5, se můžete kouknout zde: http://lanl.arxiv.org/abs/0905.1705/

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Výsledky projektu

#11 Příspěvek od Honza »

Jak jsem psal u sousedů, zprávu jsem zběžně přečetl.
V mnohém navazuje na předchozí S4 (metodologie se ve zpracování ani post-procesingu v podstatě neliší) a tak je zde především shrnutí a popis rozdílů v datech.

No credible periodic GW signal was found. Over a 100-Hz wide band around the detectors' most sensitive frequencies, more than 90% of sources with dimensionless gravitational-wave strain amplitude greater than 3 x 10^-24 would have been detected.

Nebo:
Mezi S4 a S5 jsou posuny. Analyzované jednotky mají časový pohled 30 min vs. 30 hodin, zvyšuje se senzitivita, prodlužuje se doba sběru dat atd.

Například si určili, že při analýze 28 datových segmentů je třeba nález signálu ve 20 z nich. To na frekvenci 1500 Hz (horní mez) dává možnost cca 10^-20 falešného signálu a na frekveci 50 Hz dokonce pouze 10^-30.
Chci říci, mají v post-procesingu nastavenou docela vysokou laťku, aby se nejednalo o false positive. I k tomu je dost postupů, že se ofiltrovávají (vymažou, resp. nahradí šumem) známé signály (například rezidua na 60Hz) atd.
Jestli se nepletu, tak jestli došlo k nalezení signalů (resp. "shodě" oněch 4-dimenzionálních hodnot v analyzovaných segmentech) se pozná vždy až po post-procesingu. To je určitá nevýhoda - u SETI to může přijít kdykoli...nebo stejně dobře nikdy.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#12 Příspěvek od forest »

Byly zveřejněny výsledky ze série S5: http://scitation.aip.org/getabs/servlet ... s&gifs=yes

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#13 Příspěvek od forest »

Wolfi píše:Obyčejné domácí počítače našly neznámou neutronovou hvězdu

http://technet.idnes.cz/tec_vesmir.asp? ... vesmir_jan
Další ze článků popisující poslední objev na projektu: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-tech ... 78353.html
a jeden od pana Kubaly http://www.exoplanety.cz/2010/08/distri ... ni-uspech/


NoTHX píše:další článek, sice poněkud strohý, ale lepší něco než nic...

Uživatelský avatar
gigadisk
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 933
Registrován: ned 27 kvě, 2007 18:54
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Bydliště: Lanškroun

Re: Výsledky projektu

#14 Příspěvek od gigadisk »

forest píše:
Další ze článků popisující poslední objev na projektu: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-tech ... 78353.html
a jeden od pana Kubaly http://www.exoplanety.cz/2010/08/distri ... ni-uspech/
Tak to co napsal Kubala je přesně to co jsem na těch exoplanetách čekal. Přesně takhle kritickej jsem k DC i já, že těch výsledků je jako šafránu a že tohle je fakt první velký úspěch. Ale na druhou stranu, nelze počítat za úspěch jen zpopulárnění jednoho výsledku. Když se o dalších nemluví a jsou stejně užitečné... A abych zatlouknul poslední hřebíček do rakve, objevitelé si ani nemohou k té hvězdě udělat výlet. 45hh
Mé největší nalezená prvočísla: 6863*2^1595297+1 (480,237 digits) 2983*2^1566580+1 (471592 digits), 4883907833457*2^1290000-1 (388,342 digits).

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky projektu

#15 Příspěvek od eisler jiri »

tak je to jasne forest. nas pritel a guru kubala nas detinske a nekompetentni bridilly konecne odhalil. jak ja se stydim :smt022 . prosim stydte se se mnou. 51bbb . mel jsi mu predat zezlo sefa DC a jiz by jsme byla genialni decka, ktera pod moudrym vedenim zachranuji celosvetovou vedu pred upadkem a dementni klikou nobelistu a jim podobnych.


Distribuované výpočty se staly na první pohled užitečným zpestřením volnočasových aktivit mnoha lidí po celém světě. Mnozí dokonce soupeří, utváří týmy a propadají panice, když jim na deset minut vypadne internet a oni nemohou nahnat další kredity v daném projektu.

Tahounem a první popelkou distribuovaných výpočtů byl nepochybně projekt SETI@home, jehož cílem je mezi daty z radioteleskopů nalézt signál případné mimozemské civilizace. Dnes už ale můžete počítat i další projekty z celé palety vědních oborů.
Mnoho lidí však distribuované výpočty kritizuje a poukazuje na to, že za několik let nevedly ke konkrétnímu a hmatatelnému výsledku. Distribuované výpočty tak mají (pokud se to dělá dobře) alespoň popularizační potenciál a přivádějí k vědě i lidi, kteří by se k ní jinak nedostali.

Jiskřička naděje pro distribuované výpočty vzplála v projektu Einstein@home. Ten se primárně zabývá hledáním gravitačních vln. Potvrzení existence gravitačních vln, které předpověděl už Albert Einstein, by aspirovalo na jeden z největších objevů v historii fyziky. Primárním zdrojem dat pro projekt Einstein@home je observatoř LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Od roku 2009 jsou do zpracování zahrnuty i data z legendárního radioteleskopu Arecibo v Portoriku.


muzeme to zabalit a jit uklizet odpadky. kubala se o to postara.
mam ten dojem, ze v datech a vysledcich DC vypoctu je zakopan este nejeden zlaty nuget.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#16 Příspěvek od forest »

Poprvé jsem využil naší možnosti a přístupů k vydání novinky i na webu ČAS astro.cz. Snad jsem to formuloval dostatečně kultivovaně 33aaa

Kubalu nechť klidně trefí šlak, o něm tu myslím psát je zbytečné.

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky projektu

#17 Příspěvek od eisler jiri »

dockal jsem se odpovedi neslane nemastne od 21jednicky /maji nalozeny program, ale "vazne uvazuji o thematu po dovolenenych "¨/. a co milenium ct24. troufnes si pred bednu s podporou nekoho z cas? a ukazat budoucnost ne jen pritomnost ktera jiz bezi? mam tam slaby kontantakt a maji nedostatek temat na 5* tydne. jeli-li to tak, budu zahrivat draty.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky projektu

#18 Příspěvek od vkliber »

forest píše:Poprvé jsem využil naší možnosti a přístupů k vydání novinky i na webu ČAS astro.cz. Snad jsem to formuloval dostatečně kultivovaně 33aaa
...
33iii
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Výsledky projektu

#19 Příspěvek od forest »

eisler jiri píše:dockal jsem se odpovedi neslane nemastne od 21jednicky /maji nalozeny program, ale "vazne uvazuji o thematu po dovolenenych "¨/. a co milenium ct24. troufnes si pred bednu s podporou nekoho z cas? a ukazat budoucnost ne jen pritomnost ktera jiz bezi? mam tam slaby kontantakt a maji nedostatek temat na 5* tydne. jeli-li to tak, budu zahrivat draty.
V TV jsem ještě nabyl, ale moc bych se toho asi nebál. Bohužel se vše točí v Praze a to je pro mě jako druhý konec světa. Stačilo mně tam jezdit kvůli natáčení pro ČR Leonardo. Také TV ani nesleduji a pořady které běží neznám, ale to bych se kdyžtak kouknul o čem ten daný pořad bývá a jak je moderován. Tedy kdyby bylo natáčení v Brně, není problém a když by to nebylo vysílané živě, bylo by to úplně bez obav.

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky projektu

#20 Příspěvek od eisler jiri »

forest tak za prve. koukni na ct24 na www porad milenium. jsou tam zaznamy minulejch dilu za hafo dobu. nemusis do prahy, je tam vzdy telemost do "rega" i brna. tvuj partner z cas muze byt z ostravy prahy ci liberce atd. a nemusite sedet v jednom studiu. ten CAS jsem navrhnul protoze je to lakave futurum a astro laka divaka. to neznamena nekecet napr. o biologii. pro nas je dulezite nakopnout lidi co nechavaj compy zahalet.
za druhe. nejde o technicky detajl, tam se dle dohodnuteho scenare na nektere otazky poptaj (ale jen ramcove dohodnute kvuliva stopazi 25minut)
za treti beru to od tebe jako ano. a zacnu draty zahrivat.
to neznamena definitivu. dohoda bude na tobe (pokud budou met zajem). ten CAS je dulezity z meho hlediska, protoze to neni porad monologu (jak uzris na zaznamech), ale dialog. ovsem muzes si vybrat kohokoli jineho pokud ti ho nevnutej. jde jen o nadseny pristup k budoucim moznostem DC a astro je jedna z perspektiv. pokud znas nekoho treba z bio neni problem. byva tam vice /v poradu/ nadsenych cvoku snad az pet.
vyhodou je ze se nemusis rozkecavat moc do detajlu, ale nastinovat zarne zitrky.
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Einstein@Home“