Linux

Fórum týkající se ostatních programů a to jak spojených s DC, tak i systémových atd..
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KPX
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 885
Registrován: pát 03 lis, 2006 23:24
ID CNT statistics: 349
Bydliště: Praha

#1 Příspěvek od KPX »

Bubak píše:... Co kdybys napred zkusil dualboot?
No, laka me to zkusit, ale nic o Linuxu nevim. Jo, cetl jsem nekde na forech, ze je k dispozici nekolik "Live CD/DVD" distribuci, ale nevim kterou zkusit. Na forech ruznych projektu ruzne pisou ze na jednom to jede a na jinem ne, ... Mas s nejakou distribuci dobrou zkusenost? Asi bych radsi neco grafickeho, jednodussiho, do command line ovladani se nutit nechci. :D
Obrázek

Uživatelský avatar
Anubis
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 468
Registrován: pon 11 pro, 2006 00:49
rok narození: 10 pro 1984
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Anubis »

Myslim, ze jsem jednou testoval Live DVD SuSe10...to na netu sezenes urcite, potom je take dobre zkusit treba Ubuntu..je to trochu mene znamy linux, ale dobre :) ale jak rikam s linuxem na tom budu se zkusenostma asi stejne..moc toho nevim, jen to co potrebuji na praci ve skole, pac tam bezime ze 70% jen na linuxu..

Uživatelský avatar
Bubak
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 312
Registrován: pát 03 lis, 2006 16:38

#3 Příspěvek od Bubak »

2 KPX: Jen doplnim to co psal Anubis. LiveCD je hodne a neni problem jich vyzkouset vic. Ubuntu (postavene ne Debianu) je urcite dobra volba. Dale muzes zkusit starsi cesky Danix, Mandrivu, minimalisticky SLAX, nebo Gentoo. Live CD je opravdu jen na rozkoukani, ale da se podle nej vybrat tva budouci distribuce. Vsechno je to linux, takze se to lisi vzhledem, pouzitym win. managerem, vyberem zarazenych balicku a pak par detailama jako je treba umistenim konf. souboru.
Co se tyka BOINCu nemel bys mit neresitelny problem se zadou novejsi distribuci, max bys musel dohrat par balicku.

Uživatelský avatar
Kyong
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 1506
Registrován: pát 03 lis, 2006 13:43
rok narození: 29 kvě 1984
ID CNT statistics: 19525
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Kyong »

Já bych zase z linuxu doporučil distribuci Aurox. Je to moje nejoblíběnější distribuce a má všechny potřebné balíčky, takže pak už nemusíš skoro nic shánět. Taky myslím není až tak moc známá, ale podle mě velice dobrá.
Jsem vždycky někde na netu. Vždyť síť je přece rozlehlá a nekonečná.

Jifox.cz
Blog
Czech National Team
Asteroids@home - český projekt - zkoumání tvaru planetek z fotometrických dat

Uživatelský avatar
Bubak
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 312
Registrován: pát 03 lis, 2006 16:38

#5 Příspěvek od Bubak »

2 Kyong: Aurox, kde jen jsem to slysel? Neni to polskej Redhat? ;-)

Uživatelský avatar
Kyong
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 1506
Registrován: pát 03 lis, 2006 13:43
rok narození: 29 kvě 1984
ID CNT statistics: 19525
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Kyong »

2 Bubak - Polská Fedora :)
Jsem vždycky někde na netu. Vždyť síť je přece rozlehlá a nekonečná.

Jifox.cz
Blog
Czech National Team
Asteroids@home - český projekt - zkoumání tvaru planetek z fotometrických dat

Uživatelský avatar
tomas
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 58
Registrován: pon 18 pro, 2006 20:30

Novy zpusob instalace Linuxu

#7 Příspěvek od tomas »

http://www.cdr.cz/a/20425
a
http://www.cdr.cz/a/20329

TAdy jsou zajimave clanky o novych zpusobech instalace distribuci GNU/Linuxu.Debian a z Debianu vychazejici Ubuntu. :o

Uživatelský avatar
Bubak
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 312
Registrován: pát 03 lis, 2006 16:38

#8 Příspěvek od Bubak »

zajimavy, ale vim jiste ze takhle ubuntu nikdy instalovat nebudu. ;-)

Mnohem vic se mi libi instalace Gentoo s vyuzitim chroot. :-D
Private (old) + CCU stats. No team, best team. ;-)

Uživatelský avatar
tomas
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 58
Registrován: pon 18 pro, 2006 20:30

#9 Příspěvek od tomas »

Taky to jsou installery zamerene na zcela jinou skupinu lidi nez treba Gentoo.Jsou urceny pro ty , kteri nevi nic o Linuxu a chteji jen nainstalovat na vyzkouseni.Takovym lidem nic nerekne slovo chroot. Informace nebyla urcena tobe.Me tak chroot nic nerikalo do prvni instalace Gentoo.A to jsem pred tim vyzkousel snad 20 ruznych distribuci v ruznych verzich.Me zaujalo
Gentoo tim , ze je pro lidi , kteri chteji mist system na miru pro sebe .Libi se mi moznost vypreparovat nesmyslne zavislosti pomoci vhodne pouzitych USE flags.Ted jsem napriklad nainstaloval Seamonkey bez mail,irc klienta a html editoru. 8)

Uživatelský avatar
Bubak
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 312
Registrován: pát 03 lis, 2006 16:38

#10 Příspěvek od Bubak »

2 tomas: Argumenty proti chroot beru, ale Gentoo stejne jako ostatni distra muzes instalovat jako stage3 rovnou z CD (v pripade Gentoo z liveCD).
Napsal jsem to jen jako protipol, ted z5 k tematu.
Obecne lidem co chtej zkusit Linux navrhuju v prvni fazi bootnout nejake liveCD a kouknout co to vlastne je. No a pak, pokud prohlasi, ze Linux ma neco do sebe, instalovat nejake distro klasicky bootnutim z instalacniho CD (pripadne si predtim zmencit nejaky NTFS oddil Partition Magicem). Instalace Linuxu z widli me osobne pripada uhozena. Prece nebudu stavet BMW okynkem z Trabanta. ;-)

Z5 k chrootu. Je to standartni unixovy mechanismus jak ochranit system pred potencialne deravymi programi. Apache a sendmail jsou podle me tipicke programy, ktere by na produkcnim serveru jinak nez v chrootu bezet nemely. (sendmail sice nepouzivam, ale uvest jsem ho musel, mozna jsem ho mel dat na 1. misto) :lol:

Ad USE: Ten tvuj priklad neni zrovna vhodny. Seamonkey tak jak jsi to popsal je blbost. To si muzu udelat rovnou "emerge firefox". Mozna bys nasel lepsi priklad. ;-)
Private (old) + CCU stats. No team, best team. ;-)

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

#11 Příspěvek od forest »

Jaký je nejlepší Linux na test jen z CD, či DVD?
Je něco takového i v češtině?

Rád bych to alespoň jednou testnul. Na učení v novém systému sice nemám momentálně čas, ale už jsem o Linuxu četl hodně a alespoň bych se kouknul na základní ovládání.

Uživatelský avatar
azor666
15.7894736842 %
15.7894736842 %
Příspěvky: 100
Registrován: pát 03 lis, 2006 19:02
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od azor666 »

Na začátek bych doporučil třeba openSuSE 10.x live. Na přechod z win je to asi nejméně bolestivá varianta. Čeština tam je docela dost, ale když je nejhůř, tak stejně utíká domů :lol:
Momentálně SuSE. původně jsem chtěl přejít rovnou na gentoo, ale tam jsem se patlal s ovladačema, prostě to není distribuce pro začátky a klikání. Ale jinak mi přišla lepší než SuSE.
Další variantou je *BUNTU.
Fórum týmu BOINC.CZ je na TÉTO adrese.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

#13 Příspěvek od forest »

azor666 píše:EDIT na začátek bych doporučil liveDVD nic se nemusí instalovat a člověk vidí jestli to pro něj má cenu nebo ne. AFAIK z většiny LIVECD jde ten OS i nainstalovat.
A nějaký link kde se to dá stáhnout? Bude jiste vícero verzí, tak jestli máš link na to SUSE10 na liveCD.

Uživatelský avatar
azor666
15.7894736842 %
15.7894736842 %
Příspěvky: 100
Registrován: pát 03 lis, 2006 19:02
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od azor666 »

Aktuální verze jak DVD jak instalačních tak LIVE jsou na
http://download.opensuse.org/
český stránky projektu
cs.opensuse.org/Vítejte_na_openSUSE.org

edit ten systém naběhnutý z live CD je samozřejmně pomalý. Přenosové rychlosti cd a hdd jsou trovhu jinde
Fórum týmu BOINC.CZ je na TÉTO adrese.

Uživatelský avatar
tomas
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 58
Registrován: pon 18 pro, 2006 20:30

#15 Příspěvek od tomas »

Bubak píše:2 tomas: Argumenty proti chroot beru, ale Gentoo stejne jako ostatni distra muzes instalovat jako stage3 rovnou z CD (v pripade Gentoo z liveCD).
Napsal jsem to jen jako protipol, ted z5 k tematu.
Obecne lidem co chtej zkusit Linux navrhuju v prvni fazi bootnout nejake liveCD a kouknout co to vlastne je. No a pak, pokud prohlasi, ze Linux ma neco do sebe, instalovat nejake distro klasicky bootnutim z instalacniho CD (pripadne si predtim zmencit nejaky NTFS oddil Partition Magicem). Instalace Linuxu z widli me osobne pripada uhozena. Prece nebudu stavet BMW okynkem z Trabanta. ;-)
hmm a presto jsou lide,kteri nevi ,ze si musi stahnout cd/dvd iso nejake distribuce,vypalit a nabootovat (pripadne v biosu prenastavit poradi bootovani mechanik a disku).Jeden muj kolega z prace nepochopil,ze z toho dvd , ktere jsem mu dal, musi nabootovat.Vkladal placku do mechaniky pod woknama.A to jsem ho predtim naucil jak ma postupovat v biosu kvuli bootovani mechanik k instalaci windows(nechtel mit nastaveno bootovani z cd/dvd nastalo) a jak ma instalovat windows.Nastesti je hloubavy a uz me moc casto neotravuje.

Proto me vytvoreni techto installeru neprekvapuje.Holt pro nekoho smysl urcite maji.Jinak by se tim nikdo nezabyval.A zrovna tvurci Debianu. :o Zajimave co?
Bubak píše:
Ad USE: Ten tvuj priklad neni zrovna vhodny. Seamonkey tak jak jsi to popsal je blbost. To si muzu udelat rovnou "emerge firefox". Mozna bys nasel lepsi priklad. ;-)
mno ja jen chtel porovnat Seamonkey s Firefoxem.Dost lidi o nem basnilo,ze je lepsi a kdesi cosi.Instaloval jsem ho jen na otestovani.Vyzkousel jsem ,zjistil co mi nevyhovuje,dale stejne problemove chovani pod Berylem jak Firefox a Thunderbird a vratil se zpet k Firefoxu.A osekani USE flags je dobry zpusob jak zkratit dobu kompilace.
Nemel jsem po ruce nejaky jiny a zaroven jednoduchy priklad na osvetleni meho pristupu.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Linux

#16 Příspěvek od forest »

Na Linuxu není s pamětí problém, když si vezme jenom 70MB oproti rozežranému Mrkvosoftu. Proto i testuji na záložní mašině různé verze a nastavení a až to odladím, nahodím jej i na hlavní mašinu. Už mně Mrkvosoft za ty prachy a díry fakt po těch letech štve a rád přejdu na něco inteligentnějšího.

Uživatelský avatar
Bubak
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 312
Registrován: pát 03 lis, 2006 16:38

Re: Paměťové nároky modelu HADAM3

#17 Příspěvek od Bubak »

<OT>
2 forest: Co testujes? Gentoo? ;-) Asi ne co? Jestli chces Linux, tak tam hod rovnou Ubuntu (nebo KUbuntu) a nemas co testovat.
Pokud ti jde opravdu o min. pamet pro jadro, tak si holt zkompiluj vlastni. ;-)
pokud jde o diry, tak na tom Linux neni taky nijak dopre. Kdyz si vezmu treba tu podledni megadiru ve vmsplice.... ale aspon mas opravu za par dni a ne za par mesicu.....
Pokud koukas po stabilnim OS, tak se mrkni na openSolaris.

Kód: Vybrat vše

$ uname -a
SunOS oracle-core 5.10 Generic_118833-36 sun4v sparc SUNW,Sun-Fire-T200 Solaris
$ uptime
  9:45am  up 265 days 21:52,  2 users,  load average: 16.37, 16.29, 16.29
</OT>
Private (old) + CCU stats. No team, best team. ;-)

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Paměťové nároky modelu HADAM3

#18 Příspěvek od forest »

Napřed jsem měl OPENSUSE 10.02, to už někdy před rokem a půl. Po pár pokusech jsem to i s velkou podporou od Kyonga vzdal s tím, že se k tomu vrátím až bude víc času.
Čas plynul a já se furt k tomu novému pokusu nemohl dostat, proto jsem si poskládal záložní mašinu. Tam si chci Linux osahat, vyzkoušet a až si budu myslet že to dopadne dobře, tak jej nahodím na svého miláčka.
Zatím jsem po tom znovuseznamování s Linuxem otestoval Ubuntu 7.10, pak OpenSUSE 10.3, následně Kubuntu a nyní tam mám Ubuntu 8.04.
Jelikož je na to čas jen chvilkama, jde to pomalu a těžce, ale Ubuntu 8.04 už vypadá schůdně i pro mě. Jde mně hlavně o to abych se s tím naučil trochu dělat a ovládat věci na který jsem zvyklý (vypalování, stahování, FTP, přehrávání filmů, převádění různých formátů atd.). Nu tak asi tak.

Linux se mně hodně zamlouvá. Připadám si jako v dobách starého dobrého DOSu, i když to má to grafické pozlátko a až si odvyknu na windowsovské manýry co jsem za ta léta získal, tak to myslím bude OK.

Uživatelský avatar
Prazdroj
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 683
Registrován: čtv 17 led, 2008 10:19
Bydliště: Liberec, 32 let

#19 Příspěvek od Prazdroj »

Bubak píše: Pokud koukas po stabilnim OS, tak se mrkni na openSolaris.
OpenSolaris jsem zkoušel asi před 6 měsíci, ale skončil jsem už na začátku při instalaci, když nepodporoval mou grafiku. Ale byla to nějaká beta verze. Možná už to doladili.
A co že z tolika distribucí doporučuješ módní *ubuntu? :-)

Uživatelský avatar
MIZ
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 606
Registrován: sob 22 bře, 2008 14:54
Bydliště: Krkonoše, Czech Republic, Europe, 3rd from the Sun
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

#20 Příspěvek od MIZ »

Taky se přidám. Poprvé jsem zkusil openSUSE asi 9.2 nebo kolik, páč jsem narazil na CD přiložená u značkového PC. Teď mám 10.3 a zase jsem se dostal do stádia, kdy si říkám, že ještě počkám. Skončil jsem na mé neschopnosti tam dostat pořádné ovladače pro mou ATInu, aby jela má oblíbená věc. Ani BOINC jsem tam nerozchodil. Nemám na to čas, trochu se vždycky přivzdělám, ale nakonec to na nějakou dobu vzdám. Teď si stavím nový stroj a zkusím nějakou 64b verzi, to bude díky málo ovladačům ještě větší maso, možná stejné jako s 64b Vistama, které zkusím taky. Rozhodně nechci Linux zcela vzdát, ale s OS/2 blahé paměti to šlo kdysi samo. 45ff
Obrázek
World Community Grid: Obrázek
Universe: Obrázek
Enigma: Obrázek
Obrázek
Obrázek
BOINC team :smt049 Space Family

Odpovědět

Zpět na „Software“