Czech National Team

Týmové fórum
Právě je pon 11 pro, 2017 18:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Boinc ve školních sítích
PříspěvekNapsal: čtv 21 kvě, 2009 07:22 
Offline Stats
Moderátor
Moderátor

Datum narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistik: 10883
Doufám, že jsem na lidi nikdy netlačil, jsem pro naši věc dost zapálený, kor v poslední době, ale tlačit na lidi..? Tak daleko ještě nejsem :lol:. Tam se snad ani nedostanu. Když jsem to občas zaonačil právě tak, že jsem řekl čím se zabývám a čemu pomáhám, nebo jsem součástí, kor když jsem se trochu rozvyprávěl třeba o Foldingu, nebo POEMu ke kterým sem tam i něco přeložím a tak trochu už je znám, lidi to dost zaujme a dokonce to dělá i dojem :lol:. Nakonec jen pronesu kde nás najdou a jak se zapojí a ve skrytu duše doufám, že je to oslovilo natolik, že se připojí.

Články podle mě mají určitě význam, ale chtělo by o nich dávat vědět i jinou formou než jen na našich stránkách. myslím tím třeba naši mladičkou skupinu na facebooku, tam se to zatím rozjíždí, ale pokud by měla úspěch mohl by to pro nás být velmi přínosné.
To FAQ dělám moc rád, dost jsem se z toho už přiučil. Až to bude, doufám že to bude nápomocno našim novým cruncherům 45ff

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pon 08 čer, 2009 09:05 

Datum narození: 01 led 1909
Pánové, spravuju školní síť a narazil jsem na vaše fórum. Už jsem dřív o využití počítačů pro nějaké výpočty uvažoval, ale zatím jsem nic nezkoušel. Pokud byste mi tady odpověděli na pár otázek, možná bych se o něco mohl pokusit.

1. Má smysl zapojovat něco jako P4/2,4GHz/512 RAM nebo je to zbytečné? Přesněji řečeno mám 5 učeben po cca 15 počítačích v konfiguracích Celer/2GHz/512RAM, P4/2,4/512, P4/2,8/512, Sempron3000+/512, Cel/3/512. Všechno s integrovanou grafikou, Windows XP. PC jsou zapnuté jenom ve dnech výuky cca od 8 do 15.
2. Jak asi vychází srovnání zmíněných PC s novým "kancelářským" PC (Core2Duo/2GB RAM...)
3. Jak je to se spotřebou PC? Jaký je rozdíl mezi PC které běží, ale nic nepočítá a PC, které běží a počítá na 100%? Jak se to liší u jednotlivých procesorů?
4. Jak je to se zatížením PC, pokud se na něm pracuje? Spouští se výpočty, i když žák pracuje ve wordu nebo brouzdá po netu? Pozná uživatel, že mu něco žere procesorový čas?
5. Je někde víc informací o instalaci do takové sítě?

Shrnul bych to asi takto: Pokud by byla jednoduchá instalace, jednoduchá administrace, nezvyšovalo by to spotřebu, nebyly s tím problémy a byl z toho nějaký užitek, určitě bych o tom uvažoval. 45ff

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pon 08 čer, 2009 09:28 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

ID CNT statistik: 1
Ahoj a vítej na fóru.

1. Má / Nemá smysl ... záleží jak se k tomu stavíš, pokud chceš pomoci vědě tak to určitě smysl má
2. No řekněme, že těch 15 PC co jsi uvedl se vyrovná jednomu Quadu. Koukni do výsledku testovacího balíčku zde kde najdeš porovnání podobných konfigurací.
3. Spotřeba na Quadu oproti 24hod v idle a 24hod v 100% výkonu je asi 2Kč za den. Na tvých konfiguracích by to bylo předpokládám o něco méně, při předpokladu spuštění pouze 8 hod denně to bude dělat odhaduji na jedno PC asi 50 hal. Takže pro těch tvých 15 PC uvažuji max. odhad asi 7,50 Kč denně. Jsou to hrubé odhady, závisí na el. tarifu, kvalitě zdroje, ...
4. U většiny projektů uživatel při kancelářské práci nepozná, že má spuštěný BOINC (pokud se nepodívá do správce procesů)
5. Informace o instalaci do takové sítě nemáme zpracovány v návodu, zkušenosti s tím má určitě Honza. Já bych zřejmě provedl instalaci na každý stroj zvlášť (jde samozřejmě udělat i instalační balíček který se pouze rozbalí). Potom lze z jednoho PC spravovat ostatní PC pomocí BoincManagera, nebo BOINCStudia.

Snad to pro začátek stačí, když tak se ptej dále ;-) .

˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pon 08 čer, 2009 10:01 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

Datum narození: 03 bře 1977
ID CNT statistik: 71
Vítej u nás na fóru :smt006 pokusím se na všechny uvedené dotazy odpovědět.
1. Smysl má zapojit jakýkoliv počítač. Uvedené sestavy jsou dostatečně výkonné, aby odváděli velice slušný výkon pro DC projekty. Jediné co je částečně omezuje a co by mohlo dělat problém při nevhodně zvoleném projektu, je těch 512 MB RAM. Je tedy třeba zvolit takový projekt, který si vezme maximálně do 100MB RAM (čím méně tím menší riziko SWAPování). Jsou projekty, kterým stačí i méně naž 10 MB RAM. Zároveň bych doporučoval takový projekt, který poskytuje 7 a více dní na zpracování, ale takových je většina.
2. To se dost těžko srovnává, záleží to na modelu Core2Duo a počtu jader.
3. Spotřeba při plném zatížení vzroste zhruba o 10-20% u uvedených sestav, víc to nebude.
4. Je to jen o nastavení. Default je nastavení takové, že si výpočty vezmou zbytkový výkon. Tedy pokud jsi ve Wordu a potřebuješ pro práci 5% výkonu, DC projekt si vezme zbytek a pružně ustupuje novým požadavkům. Běžně vůbec nepoznáš, že na tom PC jedou výpočty na pozadí. Když se koukneš na vytížení v tasku, nebo v nějakém programu, tak to samosebou uvidíš, s tím nic nenaděláš, ale to je logické.
Jinak jde výpočty snadno nastavit tak, že si zatrhneš že chceš aby jely výpočty pouze když se PC nepoužívá a nastavíš čas. Tedy třeba že se spustí po 1 minutě nečinnosti práce na PC. jakmile pohneš myší, výpočty se zastaví.
5. Nejjednoduší je nainstalovat na každém PC BOINC Manager a připojit je všechny k účtu BAM. tam si nastavíš do jakého projektu se mají všechny připojené PC automaticky po přihlášení připojit a můžeš jim měnit projekty snadno všem naráz, nebo jednotlivě. Na daném PC po instalaci zadáš jen účat BAM ke kterému se chceš přihlásit a dál na něm nic jiného nastavovat nemusíš. Výhoda je i v tém, že nepotřebuješ žádný vzdálený přístup a on-line dohled. Aktuální nastavení si daný PC stahuje normální internetovou cestou v zadaný čas, tedy třeba každou hodinu.

Po té úvodní instalaci se o to prakticky vůbec nemusíš starat a můžeš jen občas kouknout na BAM účet v klidu z domu, kde si můžeš i prohlédnout, jaký výkon který z těch PC odvádí, protože na BAM existuje i statistiky pro každý připojený PC zvlášť, což je další z jeho výhod.

Návod na nastavení BAM je zde: http://www.czechnationalteam.cz/view.ph ... 2007050001
Jinak je celý v češtině, což také usnadňuje jeho přehlednost.

Kde a kdy jsem byl UoD
testovací balíček CNT 2017
tabulka výsledků testovacího balíčku CNT 2015

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pon 08 čer, 2009 15:33 
57.8947368421 %
57.8947368421 %

vkliber píše:
5. Informace o instalaci do takové sítě nemáme zpracovány v návodu, zkušenosti s tím má určitě Honza. Já bych zřejmě provedl instalaci na každý stroj zvlášť (jde samozřejmě udělat i instalační balíček který se pouze rozbalí). Potom lze z jednoho PC spravovat ostatní PC pomocí BoincManagera, nebo BOINCStudia.
Onstaloval jsem ručně klasický BOINC 5.10.30/45 jako lsužbu a přes něj BoincStudio core a spravoval pomocí BS GUI, resp. BOINCView.
Tuším, že na tom v rámci boinc.cz pracoval Libor (vejpuste). V podstatě je možnost čistě nainstalovaný BOINC rozkopírovat a pouze BOINC core registrovat jako službu - k tomu v rámci baličku sloužil .reg soubor (předpokládal se standardní adresář instalavace C:\Program Files\BOINC). Je to určité ulehčení.

forest píše:
5. Nejjednoduší je nainstalovat na každém PC BOINC Manager...
Uf, tomu bych se vyvaroval, jak jen by to šlo. Manager je v tomto scénáři zcela zbytečný a navíc hrozí, že by do toho vrtali uživatelé.
Stačí instalovat BOINC core jako službu a dál to monitorovat/spravovat na dálku přes RPC. Ideálně BOINCView, dělat 5*15 počítačů managerem je hloupost. Nijak se to nevylučuje s tím BOINC k projektům připojovat přes BAM.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pon 08 čer, 2009 17:25 
21.0526315789 %
21.0526315789 %

5x15 PC - to bude moc pěkný výkon i na těchto starších PC :smt045

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 09:57 

Datum narození: 01 led 1909
Díky za informace. Až budu o prázdninách přeinstalovávat jednu učebnu, tak to můžu otestovat a pozděj případně přidat další.

Honza> Učebny instaluju pomocí klonování disků. Je teda možné nastavit to jednou na vzorové instalaci a pak to jenom naklonovat? Pojede to pak bez nějakého nastavování na naklonovaném PC?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 10:29 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

Honza píše:
forest píše:
5. Nejjednoduší je nainstalovat na každém PC BOINC Manager...
Uf, tomu bych se vyvaroval, jak jen by to šlo. Manager je v tomto scénáři zcela zbytečný a navíc hrozí, že by do toho vrtali uživatelé.
Stačí instalovat BOINC core jako službu a dál to monitorovat/spravovat na dálku přes RPC. Ideálně BOINCView, dělat 5*15 počítačů managerem je hloupost. Nijak se to nevylučuje s tím BOINC k projektům připojovat přes BAM.

I instalaci s připojením na BAM lze udělat jako službu a managera poté vůbec nespouštět. Nikdo se v tom tedy potom nehrabe.

Kde a kdy jsem byl UoD

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 12:18 
Offline Stats
78.9473684211 %
78.9473684211 %

Datum narození: 0- 0-1956
ID CNT statistik: 10124
Mám takový dojem, že magora může spustit kdokoli i když dáš jakýkoli způsob instalace a provozu. Jediné opatření, co můžeš udělat, je zlikvidovat ho poté z nabídky Start. Snad ho nikdo nebude hledat. Nicméně ve školní síti bych se klonil k instalaci pouze core jako service, studenti jsou neuvěřitelně zkoumaví. Honza asi ví o čem píše, možná má u compů všelijaké dárečky.

Obrázek

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 12:30 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

Ok, já mám zase ověřený tento postup, alespoň je na výběr. BOINCMgr.exe jde snadno smazat a ten přístup tím znemožnit i těm dárečkům 45cc

Kde a kdy jsem byl UoD

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 12:44 
Offline Stats
78.9473684211 %
78.9473684211 %

forest píše:
BOINCMgr.exe jde snadno smazat ...

Spustí se pak po startu core? Tento postup jsem nezkoušel, jaxe tak dívám do možností, tak by to jít mělo.

Obrázek

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 13:06 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

Ano pustí, pokud je to nainstalované jako služba, nebo se spuštění přidá do registrů. Funguje to bez problémů a v podstatě po záloze jde BM odinstalovat, nahrát jej ručně na původní umístění a pak jej nenajdete ani v přehledu programů k odinstalování. Dokonce jsem si s tím hrál i do té míry, že jsem přejmenoval boinc.exe na jiné jméno a změnil v registrech spuštění tohoto souboru a taky to bez problému fungovalo. Poté ani v tasku nikde nanajdete jméno BOINC, jen názvy aplikací a ty jdou v podstatě také přejmenovat,pokud se jedná o optimalizované aplikace. Jde s tím dělat všechno možné, ale hlavní je mít chuť si s tím pohrát, aby vše běželo jak daný člověk potřebuje.

Výsledkem může být, že i když se někdo koukne do tasku, tak zjistí jen to, že aplikace "windows" žere 100% výkonu CPU a tak si jen zanadává na Mrkvosoft a zase to zavře. Který BFU by odstřeloval ve windows aplikaci "windows" která zjevně pracuje? To už by musel mít hodně velkou odvahu 45hh

Kde a kdy jsem byl UoD

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 14:29 
Offline Stats
78.9473684211 %
78.9473684211 %

Klobouk dolů, takové pokusy mě nenapadlo dělat. Takže to jde všelijak zamaskovat. Předpokládám, že se to nesmí instalovat v safe mode, kde to běží pod chráněným privátním účtem boinc_project a ani prioritu procesu nelze v taskmanageru změnit.

Obrázek

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: úte 09 čer, 2009 19:15 
57.8947368421 %
57.8947368421 %

slavek píše:
Honza> Učebny instaluju pomocí klonování disků. Je teda možné nastavit to jednou na vzorové instalaci a pak to jenom naklonovat? Pojede to pak bez nějakého nastavování na naklonovaném PC?

Ano, to by mělo jít.
Při kontaktu na nějaký projekt server BOINCu stejně vznikne nový záznam počítače (hostID), protože stroje budou mít odlišné jméno a IP.

Mám radší přístup jako nenym.
Jinak ano, jdou s BOINCem dělat věci, které zmiňuje forest. Pro fajšmekry je ale zcela zbytečné se zabývat nějakým BOINC Managerem nebo klasickou instalací/odinstlací - od toho jsou vhodné rychlobalíčky (tedy včetně nastavení vzdáleného přístupu přes RPC) a pouze registrace boinc core jako služby.

Klonování disků je také hezké řešení...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: ZS Vsetin Luh
PříspěvekNapsal: úte 24 srp, 2010 22:47 
5.26315789474 %
5.26315789474 %

Datum narození: 12 bře 1994
Tak jsem se domlouval, že na mojí bývalé škole bych klem vánoc udělal nějakou přednášku, ale to hlavní je, že by prozatím byly k dispozici dva strasi pc (nejake pentium s 2gb ram) pro 24/7 pocitani casem by se k nim mohly pridat dalsi (cca 15 dvouajder) slouzici k vyuce, tak mimo vyuku by snad taky mohly bezet. Casem by se k tomu mohly pridat i nejake vyrazene stroje nebo aspon soucasti ktere by se mohly poslat na farmu.

Jeste to neni 100% ale sem z toho hepy 45kk

Naposledy upravil KenR dne pát 08 říj, 2010 20:14, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 25 srp, 2010 04:58 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

Skvělá zpráva, jen tak dál :smt038
Hlavně ta přednáška je hrozně důležitá. Připadá mně poslední dobou, že se DC u nás začíná brát daleko korektnějí a odeznívá takový ten okamžitý odpor u některých vlivnějších lidí. Mám z toho velkou radost a jsem moc rád, že na webu již nabízíme dostatek informací pro každého nového jedince, který se o DC dozví. Přeji KenR, aby vše vyšlo dle plánů. Vše co je na webu ti je k propagaci plně k dispozici a když by jsi potřeboval jakkoliv pomoct, stačí napsat.

Kde a kdy jsem byl UoD

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 25 srp, 2010 05:28 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

ID CNT statistik: 1
KenR : 33iii .

˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 25 srp, 2010 08:08 
5.26315789474 %
5.26315789474 %

Díky, tak jsem se dozvěděl, že 2 byvale servery (hw nic extra) 24/7, 15 intelovych dvoujader s 3gb ram na 16hodin denne a asi 8 burtalne zastaralych miniitx sestav (vubec si nedokazu predstavit co tam je) asi tak 16-20 h denne. A pripadne dalsi stroje ktere by se vyhazovaly bych dostal pro farmy.

tak snad to výjde.

Ale tohle je jen takový stupínek. Když jsem o tom ve škole mluvil, spoustu učitelnů to nadchlo, že můžou dělat vědu doma, ale taky říkaly, že bych s tím mohl zajít i na jiné školy.
Doufám, že kdybych se tam objevil a zaujalo je to, tak i ostatní školy by do toho mohly zapojit svoje pc a zápasili by proti sobě.

A co se týče té přednášky, měla by být kolem vánoc a zprovoznění dc na škole by se mělo řešit už ted v září.
Ale je hlavní aby se do té přednášky udělal ten web a článek pro nově příchozí. To bych jim tam mohl básnit jak je to super, ale možná by to nedokázali zprovoznit...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 25 srp, 2010 19:43 
Offline Stats
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

KenR píše:
Ale je hlavní aby se do té přednášky udělal ten web a článek pro nově příchozí. To bych jim tam mohl básnit jak je to super, ale možná by to nedokázali zprovoznit...

Na webu je vše potřebné pro nováčky a návody myslím nemají chybu a pochopí je i 10 leté dítě. Jinak by se k nám průměrně nepřipojovalo 65 nových členů každý měsíc. Chápu, že pro někoho by to potřebovalo být ještě přehlednější, ale ty jsi to napsal tak, že veškerá práce na webu byla dosud k ničemu a nikdo se v tom nevyzná - nepřipojí se. Tak tomu určitě není. Na každém srazu diskutujeme o tom jak to ještě zlepšit a vždy jsme se myšlenky snažily realizovat. Jde to vše kupředu a s každou změnou se odkrývají další možnosti a casty. Nic by se nedalo dělat bez konkrétních článků které vznikaly také léta a na které je nyní snadné odkazovat. Další kroky vstříc nováčkům jsou určitě potřeba a rád s tím i pomohu jak budu moct, ale nepiš o tom prosím tak, jako by jsme na webu dosud nic neudělali a nikdo na něm nic nenajde 22rrr

Ty zprávy o možném získání HW jsou skvělé. Určitě by jsme nemálo z toho využili :smt045

Kde a kdy jsem byl UoD

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: čtv 26 srp, 2010 21:39 
5.26315789474 %
5.26315789474 %

ne ne ne, tak jsem to nemyslel, ten clanek byl zmineny v tom vlakne o designu a rikals ze by se neco takoveho hodilo. nerikam ze web se neda pochopit, ale trochu slozitejsi se v tom orientovat a takovy clanek by to mohl jeste zjednodusit.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina