Týmový PC - Cimrman

Diskuse o týmových počítačích
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1601 Příspěvek od forest »

To máš určitě pravdu, ale oproti té R9 280X má R9 390 o polovinu vyšší výkon v SP. V DP má zase 280X-ka výkon o 1/4 vyšší, ale ten není v DC u ATI moc využíván. Nebo se někde pletu, při čtení technických dat obou karet? Rozdíl v ceně je minimální, takže si můžeme vybrat tu lepší z nabídky.

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Týmový PC - Cimrman

#1602 Příspěvek od nenym »

DP u ATI využívá MW a PG GFN, bude OpenCL Asteroids, až to dá Zdenek dohromady.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1603 Příspěvek od forest »

Kterou by jste tedy zvolili pánové a dámo?

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Týmový PC - Cimrman

#1604 Příspěvek od nenym »

R9 390 má výhledově výhodu v pokročilých instrukcích v OpenCL 2.0, takže za mě R9 390 i přes mírně nižší výkon v DP.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1605 Příspěvek od vkliber »

Fungl novou R9 390 už mám doma (teda teď v práci). Je to pěkná kráva, je ještě o 2 cm delší než ty HD7970 co v Cimrmanovi jsou.

Předběžný postup : zítra otestuji kartu ve svém PC jestli je funkční a není nějaký problém.
Pokud práce na IQE dopadnou dobře, tak v pondělí pojede IQE do serverovny a Cimrman ke mě domů a pak se do toho pustím.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1606 Příspěvek od vkliber »

Tak jsem to stihl ještě dnes, karta R9 390 mi jede v mém kompu.

V rychlosti první dojmy :
:arrow: je to obrovský kus HW, mám XL skříň (Big Tower) a nevejde se tam. Musel jsem lehce vyhnout kastlík na disky a zasunout kartu částečně dovnitř
:arrow: i přesto, že žere lehce více (přesná čísla doplním později, teď pouze informačně : odběr celé sestavy 450W, GPU 70°C, Fan Speed 46%), tak pocitově z ní vychází méně tepla.
:arrow: je výrazně méně hlučná než HD7970 (ono možná za 3,5 roku bude dělat stejný kravál 45cc )
:arrow: více cores je znát, na Collatz mám o skoro 80% větší výkon než na svoji HD7970 OC : Collatz sieve, čas výpočtu (2 WU najednou) : HD7970 ~275s, R9 390 ~155s, teoretický RAC : HD7970 ~2.33M, R9 390 ~4.26M

Všiměte si, kde končí ATX deska ... někde před půlkou třetího větráku :
390.png
390.png (338.67 KiB) Zobrazeno 12055 x
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1607 Příspěvek od forest »

Ony se prodávají i dvouvrtulové verze, ale já zrovna u grafik nejsem příznivcem takové minimalizace. Čím delší, tím větší chladící plocha a tím méně problémů s přehříváním. A to stejné bude platit o hluku. Dva větráky budou muset mnohem více točit, než ty tři.

Jsem moc rád, že se potvrdily ty teoretické parametry. Tedy mnohem více výkonu, za jen o málo vyšší spotřebu. Nyní jen aby se to se sebou nějak v jedné skříni snášelo a aby se podařilo to teplo dostat ven. Držím palce Vítku :idea:

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Týmový PC - Cimrman

#1608 Příspěvek od Honza »

To jo, ale výjimka potvrzuje pravidlo - viz Fury Nano.
Když pominu pořizovačku (řekněme, že se zaplatí na provozu), má to výkon dost na/nad úrovni 390X, spotřebu jinde a pouze 1 vrtuli.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1609 Příspěvek od vkliber »

Velice zkráceně jsem se věnoval Cimrmanovi, teď to popíšu (asi už né tak zkráceně 45cc ) : rozjel jsem všechny 3 karty (2x HD7970 + R9 390). Nevím jestli je to vlastnost té desky, nebo přímo windowsů, ale musel jsem je tam strkat postupně po jedné, vždy do slotu kde jsem je chtěl mít a mezi tím vždy udělat restart. Občas to sice ještě nějak blbne (windows zřejmě primární GPU detekuje podle toho, v které je zapojený monitor, když ale do monitoru připojím 2 různé GPU, tak občas potom jednu 7970 nevidí), ale vůbec jsem si s tím pořádně nehrál.

Ale asi budeme mít jiný vážný problém : při otevřené skříni (bez vrchního víka) má celá sestava odběr ~920W a teploty a otáčky jsou relativně v normě, při zavřené skříni jde odběr přes 950W a teplota těch HD7970 jde přes 80°C při 80% otáček ventilátorů (v této fázi jsem to stopnul). Teplota ve skříni (v okolí karet) neúměrně stoupá a ten pasiv co je pod GPU je tak horký, že se na něj ani nedá položit prst. Bohužel mi SpeedFan neukazuje jeho teplotu (správně detekuje pouze teplotu CPU, která je v pohodě), budu se muset poohlídnout po nějakém SW přímo k té desce. V každém případě to je naprosto nevyhovující stav, při kterém nelze Cimrmana provozovat. Jedná se samozřejmě pouze o první test (ten nejlogičtější), kdy obě HD7970 jsou nalepené na sobě u bočnice, pak je 2-sloty mezera a pak je R9 390, která si čerpá vzduch z té mezery. Problém který tam vidím (a který jsem tušil už od počátku) je v tom, že ta R9 390 vyfukuje vzduch dolů pod kartu, kde je motherboard a na něm ten mohutný pasiv (který chladí X58 chipset, jižní můstek a dva nForce chipy od nvidie), a samozřejmě nahoru, ale tam je o 2cm výše víko skříně, od kterého se horký vzduch odráží zpátky do skříně a je nasáván větráky od HD7970. Ten čelní větrák to nemá šanci vytlačit. GPU s takto řešeným chlazením není vhodná pro umístění do racku. Vyzkouším samozřejmě i jiné varianty zapojení, ale tato mi připadala jako nejoptimálnější. Ono by samozřejmě pomohlo udělat na boku skříně otvor (přesně v místě větráku GPU), odkud by si ta úplně krajní HD7970 nasávala vzduch zvenku a pak udělat otvory nahoře ve víku (do míst kam vyfukuje R9 390), aby horký vzduch mohl co nejkratší cestou opustit bednu, ale to není v žádném případě na pořadu dne, v prvém případě musím vyzkoušet různé varianty zapojení.

Mimochodem ten odběr přes 950W už se blíží hranici únosnosti (a stáří) zdroje.

Jó a abych nezapoměl, teoretický RAC na Collatz by byl kolm 9M.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1610 Příspěvek od forest »

Zkus zapojit všechny ty větráky v čele RACKu na plné otáčky, jak se potom budou ty teploty chovat. Jen jako test, zda by to na úkor hlučnosti vůbec bylo únosné, nebo to opravdu řešit nejde. Dále pak tu hlučnost prober s Mehartsem, zda je únosná pro provoz. Já myslím, že by ten teplý vzduch ven vyfoukly, ale pokud ne, nemá cenu dělat ani ty nové otvory. U těch by byl brzy problém s prašností, zanášením chladičů grafik a následným přehříváním.

Jak jsem již psal dříve. Pokud to provozovat nepůjde, budeme tu grafiku provozovat v jednom novém farmovém šuplíku, kde ten teplý vzduch může odejít kamkoliv pryč. Můžeme jej nazvat i CII a připojit je jako původně na stejný účet. Pokud tedy nepůjde provozovat v tom RACKu, stačí ji poslat ke mě a já ji ustájím. O sponzora na spotřebu dočasně určitě nebude nouze, když se koukám na ten ukrutný výkon 45cc

Uživatelský avatar
Meharts
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 742
Registrován: úte 04 bře, 2008 10:09
ID CNT statistics: 2
Bydliště: Castle in the city Brušperk

Re: Týmový PC - Cimrman

#1611 Příspěvek od Meharts »

Pokud mohu říci můj názor, tak bych to na úkor chlazení s ohledem na ostatní komponenty a funkčnost moc nehrotil. Pokud by zůstal Cimrman jen s dvěma GPU v té stabilitě, chlazení a spotřebě co byl doposud tak to beru jako perspektivu dlouhodobého stabilního výkonu. Nová Maxi karta určitě zahálet nebude. 45ff toť jen můj názor

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1612 Příspěvek od vkliber »

Jen pro představu, takhle to vypadá po 15 min. provozu se zavřenou bednou, při spotřebě 960W, kde na vrchním víku lze smažit vajíčka 45hh 45hh 45hh .
Cimrman_3.png
Cimrman_3.png (203.31 KiB) Zobrazeno 11924 x
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1613 Příspěvek od eisler jiri »

viky, fakt neznám jak to máš dnes doma, ale nejsi f tóm sám. před rokem než se holka zklidnila tak si na mém kompu chcala udělat guláš a tvrdila, že sem kópil dobrej sporák. jinak budeme komunikovat přes SZ. nemá každý stejné problémky jako mi 1000000 menšina
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1614 Příspěvek od forest »

Teploty byly na těch 7970-kách i dříve kolem 70-75 stupňů, ovšem při otáčkách kolem 55%, tohle je opravdu moc. Předpokládám, že při tomto testu už jely všechny větráky ve skříni naplno.

Tak to neřešme a pošli mně ji. První novou Skylake sestavu budu mít hotovou o víkendu a zdroj tady pro tu grafiku nějaký snad najdu. Další komplet objednám hned po prvotních testech desky a třetí postavíme po odprodeji pamětí. K tomu jsem se bohužel ještě nedostal, snad je také o víkendu dám do aukce.

Bohužel je to dáno tím, že není na trhu žádná podobná grafika s referenčním chladičem. Původně jely v Cimrmanovi čtyři 7970-ky s referenčním chlazením, spotřeba byla skoro 1200W a celé se to bez potíží uchladilo. Jenže tam jde teplo z grafiky hned ze skříně ven a nic uvnitř nenechává. Tyhle rozrazové ventilátory jsou pro uzavřené skříně prostě špatné. Ještě uvažuji, že bych tu grafiku dal samotnou do té skříně po CII. Když bude v té skříni jen jedna ta grafika, nebude problém to v tom RACKu uchladit. Velká výhoda by byla v tom vstupním prachovém filtru. Za test to určitě stojí.

Uživatelský avatar
vinn
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 802
Registrován: ned 03 bře, 2013 22:13
rok narození: 12 zář 1975
ID CNT statistics: 14137
Bydliště: Praha

Re: Týmový PC - Cimrman

#1615 Příspěvek od vinn »

je to rackova skrin? pokud ano, ma v sobe ventilatory na nasavani vzduchu zevnitr skrz case ven zadnim profukem?
Pokud tam jsou 3 GPU, tak je treba dat do predni casti radu vysokootackovych ventilatoru, napr. od AIREN
rack-case se musi profukovat 45cc

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1616 Příspěvek od forest »

Větráky jsou tam nejvýkonnější, co šly koupit. Bohužel asi nestačí.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1617 Příspěvek od vkliber »

Tak tudy cesta opravdu nevede. Jak píše vinn, racková skříň se musí profouknout. U malých U1 a U2 je to v pohodě, protože větráky jsou stejně vysoké jako rack, tedy dochází ke kontinuálnímu proudění ve skříni (bez žádných slepých míst a turbulencí), ale u 4U (18cm) kde je ve předu 2x12 cm větrák toho tak dokonalým způsobem nelze docílit.
Navíc v klasickém racku proudí vzduch stále jedním směrem (zepředu dozadu). U Cimrmana to vypadalo následovně : 2x12cm žene vzduch zepředu do skříně, úplně vlevo na bočnici jedna 7970, která saje vzduch zleva (0.5cm od bočnice) a prohání ho kartou dozedu ven ze skříně, hned vedle ní další 7970, která dělá to samé, pak 2sloty mezera a za ní R9 390, která saje vduch zleva a žene ho doprava do karty a vyfukuje dolů (přímo na desku) a nahoru (do vrchního víka) odkud se horký vzduch rozlézá do skříně, následuje CPU na kterém větrák žene vzduch zhora dolů a nakonec vzadu vpravo je zdroj který saje vzduch zezadu zvenku a žene ho doleva nad CPU. A teď vysvětlete těm molekulám vzduchu odkud kam mají proudit 45hh . Tam prostě není místo na udělání tunelu, který by se postatral pouze o tu R9 390 a veškerý horký vzduch odsál ven ze skříně.
Tohleto nemá smysl, trápit ty karty dlouhodobým provozem s větráky nad 80% by nedopadlo dobře. Vím o čem mluvím, na mojí 7970 ty 3 větráky v tomto provozu odešly za půl roku a domnívám se, že se to podílelo i na odchodu desky do předčasného důchodu.

Takže jsem proto tu kartu zabalit, odeslat Forestovi a budeme ji provozovat jinde.
Cimrman zůstane s 2x 7970 s potenciálem dlouhodobého provozu.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1618 Příspěvek od vkliber »

Cimrman je zpět v serverovně 33iii .

Jede Collatz a POGs.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Týmový PC - Cimrman

#1619 Příspěvek od eisler jiri »

:smt023
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Týmový PC - Cimrman

#1620 Příspěvek od forest »

Skvělé 33iii

Odpovědět

Zpět na „Týmové počítače“