Signál nalezen ?

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Signál nalezen ?

#1 Příspěvek od forest »

Po těch dlouhých letech co jsem zpracovával data z projektu se nic moc nedělo, ale nyní možná máme, to co jsme tak pracně hledali:
http://www.planetary.org/programs/proje ... 71108.html

Kdyby měl někdo čas to přeložit, asi by mu spousta lidí byla vděčná, jinak to počká až něž se k tomu dostanu :wink:

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

#2 Příspěvek od Honza »

Zdravim vespolek,

jiz nejakou dobu procitam (ne)pravidelne forum a musim rici, ze se lecos zlepsilo. I kdyz zde neni temer zadna veci diskuse k vede za projekty, informovanost o novinkach je na slusne urovni.

Ne vsechno, co pise The Planetary Society, je primo o SETI. Obcas pisi i blaboly, ktere nehodlaji ani po upozorneni opravit. Pravdepodobne to zaryti SETI fans prehlizeji...

Clanek v podstate informuje o nedavnem objeveni exoplanety velmi podobne Zemi. Se SETI to ma spolecneho tak akorat to, ze se tam v roce 2003 zkoumaly signaly. A...:
Sadly, despite listening closely to signals emanating from the star, Werthimer and his team could find no hint of the signature of an intelligent transmission.
I pres peclive naslouchani signalu se nenasel naznak znamky inteligentniho zivota.
Prosta znovu a znovu se nic nenaslo, ackoli oblast 55 Cancri patrila mezi nadejne kandidaty.

Hmm, a ze se na tuto oblast znovu zameri.

TEDY:
Zadni signal nenalezen.
Objev planety souvisi se SETI jen velmi velmi volne.

Spise tento thread patri jinam.

forete, procpak uz nepocitas SETI? Takovy megafanda a najednou neverny? :wink:

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

#3 Příspěvek od forest »

Honza píše:Zdravim vespolek,
jiz nejakou dobu procitam (ne)pravidelne forum a musim rici, ze se lecos zlepsilo. I kdyz zde neni temer zadna veci diskuse k vede za projekty, informovanost o novinkach je na slusne urovni.
Díky za hodnocení, jsem rád že se sem občas také koukneš. Já na pročítání fóra boinc.sk týmu, nemám vůbec čas :?
Honza píše: Clanek v podstate informuje o nedavnem objeveni exoplanety velmi podobne Zemi. Se SETI to ma spolecneho tak akorat to, ze se tam v roce 2003 zkoumaly signaly. A...:
Sadly, despite listening closely to signals emanating from the star, Werthimer and his team could find no hint of the signature of an intelligent transmission.
I pres peclive naslouchani signalu se nenasel naznak znamky inteligentniho zivota.
Prosta znovu a znovu se nic nenaslo, ackoli oblast 55 Cancri patrila mezi nadejne kandidaty.
Hmm, a ze se na tuto oblast znovu zameri.
TEDY:
Zadni signal nenalezen.
Objev planety souvisi se SETI jen velmi velmi volne.
Neměl jsem u snídaně čas to pročítet a i když se má angličtina trošku zlepšila za ten rok co chodím do kurzu, dá mně to dost práce a času to celé pročíst. Jen jsem na něj na stránkách Seti nalezl odkaz, s tím že je to vhodný kandidát a tak jsem na to upozorníl. O podrobnostech jsem chtěl napsat až si to důkladně pročtu.
Mrzí mně že to je zase výstřel do tmy, ale tak už to chodí a naděje umírá poslední :wink:
Honza píše: forete, procpak uz nepocitas SETI? Takovy megafanda a najednou neverny? :wink:
Na Seti jsem udělal meloun a rozhodl jsem se, že po těch letech a se vzrůstajícím počtem projektů, pomůžu zase jinde. Tenkrát jsem připravoval článek o vznikajícím projektu QMC, který mně hodně zaujal a i když tehdy dával o dost méne kreditu než Seti, vrhnul jsem po zaokrouhlení na meloun do něj výkon mého miláčka. Nakonce s tím jak posunuli hranice kreditového ohodnocení, se z QMC zároveň stal také jeden z nejlépe hodnocených projektů a tak je spojeno příjemné s užitečným v jednom.
Uvidíme jak se rozhodnu, až budu mít i na QMC meloun, to se ještě uvidí.

Thread si myslím že je zařazen dobře, v podstatě se totiž jedná o jeden z mála dílčích výsledků projektu, o kterých je něco podrobněji popsáno.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

#4 Příspěvek od Honza »

Jo, anglictina se ti take zlepsila, to je videt :wink:

Milion a dost - zajimava strategie.
No se mnou to jde podle statistik z kopce a jestli to pujde dal stylem pulmega za mesic tak nevim...

"v podstatě se totiž jedná o jeden z mála dílčích výsledků projektu, o kterých je něco podrobněji popsáno".

No to nevim. Po signalu ani znamka (viz citace v puvodnim clanku).
Osobne mam dojem, ze Planetary Society je pouze chce svezt na vlne zajmu o exoplanetu podobnou Zemi a zahackovali to na to, ze kdysi byla tato oblast mezi ostatnimi kandidaty, kde se nakonec stejne nikde nic nenaslo.
V podstate to rika: tahle oblast byla kdysi v katalogu SETI a ted tam nekdo jiny neco zajimaveho objevil.
Je to jako kdyz reknu - tam jsem take byl a ted tam nekdo jiny nasel poklad.
Proste tak to na me pusobi.

Objev ucineny skupinou z California and Carnegie Planet Search Team je rozhodne bajecny a v urcitem ohledu prulomovy. Jiny objev zde ale nevidim, rozhodne ne v podani SETI.

Pokud si clovek precte puvodni tiskouvou zpravu na NASA, zadnou zminku o SETI tam neuvidi.
Stejne tak je mozne si precist 40-strankovy clanek o peti planetach obyhajici 55 cancri a opet zadna zminka o SETI.
Podobnost je tam tak geograficka - ze obe skupiny pochazi z Californie.

Kdyby clovek sel dal, tak zjisti, ze prvni exoplaneta z tohoto regionu byla objevena 1997 (prave touto skupinou), tedy jeste predtim, nez se SETI rozjelo. V roce 2002 zde byla objevena dalsi planeta (zhruba 4x Jupiter) a pote jeste jedna podobna velikosti Jupitera a slo o druhy solarni system z minimalne tremi planetami.
Odtud je snadno k domence, ze SETI zaradilo tuto oblast do kandidatu ne na zaklade analyzovaneho sumu, ale na zaklade znalosti, ze zde exoplaneta je. Stale vsak s nulovym vysledkem pro SETI - tj. bez signalu.

Jinak v tom podrobnem clanku jsou zajimave informace o studovanem solarnim systemu, ruzne vysledky mereni a modelu (sakra, proc jeste nejede Orbit?), fotometrie atd.

Slo by dal diskutovat co je vlastne podobnost a co neni.
Je 45x masivnejsi planeta jeste podobna Zemi? Nevim, neumim posoudit...

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

#5 Příspěvek od forest »

Díky za odkazy, pokusím se na to všechno kouknout, ale bude to na dlouho. Určitě mě to ale zajímá a rád bych více podobných informací nacházel spíše na českých webech :?

Ta otázka co je ještě planeta podobná Zemi je velice dobrá. Musela by mít totiž takovou škálu vlastností, že je jen velice těžké stanovit jaká je pravděpodobnost vzniku podobné planety, natož pak jejího vývoje a existence civilizace na podobném vývojovém stupínku, jak jsme zrovna nyní. V podstatě by museli být už mnohem starší, protože než by ten signál k nám doletěl, trvalo by to z "blízkých" exoplanet desítky let a z těch vzdálenějších mnohonásobně déle. V podstatě můžeme zjistit že někde tam někdo něco vyslal a jak je to dlouho. Než k nim dorazí odpověď, už tu dávno nebudeme a než bysme se dočkali zpětné odpovědi, může uplynout několik stovek let. V podstatě jde jen o potvrzení zda je reálné že někdo takový někde ještě žije/žil, nic většího jsem si nikdy ani od projektu Seti nepředstavoval že by se odhalilo.

Otázka zda jsme ve vesmíru sami je ale stará jako lidstvo samo a pokud by zrovna naše generace dokázala na ni odpovědět, bylo by to úžasné, jinak se to nazvat prostě asi nedá :wink:

Je zde ale několik kdyby. Jaká forma civilizace by to musela být, aby používala podobné technologie? Musela by mít důvod signál vysílat. Musela by jej vysílat dostatečně silný. Musela by jej vysílat dostatečně dlouho, aby se dal i ne jen náhodně zachytit. Záleželo by na rotaci té planety, zda by nebyl signál v době vysílání k nám zrovna něčím překrytý a rušen, prostě je to složité. Další z věcí je samotná otázka vzniku tak vyspělé civilizace.
Exoplaneta by musela být tak akorát od své hvězdy, aby na ní byly vhodné životní podmínky, tedy i teplota. Musela by mít pokud možno co ječistší oběžnou dráhu okolo hvězdy, tedy co nejmenší výkyv teplot. Musela by se točit málo tak jako Země. Na rotační planetě by život vzniknout nemohl a na stabilní také ne. Musela by mít za sebou dostatečně velkou planetu, které by ji přitahovala a srovnávala tak přitažlivost ke své hvězdě. Musela by v soustavě být jen jedna hvězda. Nesměl by na planetu každých pár tisíc let dopadnout moc velký meteotit. Musela by mít vhodné složení pro vznik života atd....
No prostě je to něco úžasného jak to vše dohromady u Země sedí, ale jaká je pravděpodobnost že se něco podobného někde ještě opakuje :?:

Drakeova rovnice se mně v tomto ohledu zdá být hodně benevolentní a má stále spoustu neznámých, ale i kdyby, je to jen teorie. Nemyslím si v žádném případě že jsme tu sami, ale i kdyby někdo takový byl, jsme na pokraji zkoumání vlastního hvězdného systému a v podstatě ani nevíme co je na jeho okraji, máme tedy už nyní na to hledat co je za obzorem, který se zdá být tak dosažitelný a přitom zároveň tak strašně daleko?
Co je za obzorem víme, či spíše tušíme a je to obrovské a nekonečné. Někde tam venku je ale pravda a jednou se ji určitě dozvíme. Vždyť přeci vše ve vesmíru se zrcadlí a to co žijeme právě naní, je někde ještě jednou úplně stejné, není liž pravdou :wink:

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

#6 Příspěvek od Honza »

Musela, nemusela...

45x tezsi planeta ma o poznani vyssi gravitaci. To nemusi byt na skodu pro zivot jako takovy a navic "se da kompenzovat" rychlejsi rotaci kolem osy.

Vzdalenost od centralni hvezdy ma jako ukazatel smysl pouze tehdy, pokud bereme v uvahu i charakteristiku hvezdy, albedo planety a kuprikladu vlastnosti atmosfery.

Co nejmene vychylena draha ano, ale zase v souvistlosti s poctem mesicu ci poctem centralnich hvezd.
Myslim, ze podminky pro zivot mohou byt i na planetach bez rotace, byt v uzsim pasu.

Mluvit tady o inteligentnim zivote je ale dosti predcasne.

Me slo o podobnost se Zemi - astronomicky. O tom clanky pisi, zbytek jsou spekulace a zbozna prani a SETI k tomu moc nereklo.

Jukni na ty clanky a jsem zvedavy, jestli v nich uvidis neco, co odkazuje na SETI. Spise se mi jevi pravdepodobnejsi, ze SETI cerpalo z techto informaci a nalezu a pritom samotny projekt nic nenasel a uz vubec ne signal. Ale treba me nekdo vyvede a poda k tomu solidni data, prameny nebo alespon argumenty.

Chapu, ze takovy objev ozivuje myslenky na inteligentni zivot a dava rovnicim vetsi sanci. Nevidim vsak, jak by v tom SETI krome medialni bubliny melo figurovat nebo o kolik vic, nez jakekoli jine medium/web.

Uživatelský avatar
raduz
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 298
Registrován: ned 05 lis, 2006 19:06
Bydliště: Praha

Re: Signál nalezen ?

#7 Příspěvek od raduz »

sice nebyl nalezen signál -ale život na Marsu :twisted:

http://www.theregister.co.uk/2008/01/22/life_on_mars/

:smt006 :smt006 :smt006 :smt006 :smt006
Obrázek

shock369
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 28
Registrován: sob 21 čer, 2008 13:44

Re: Signál nalezen ?

#8 Příspěvek od shock369 »

Že by NASA předběhla SETI :)

http://www.novinky.cz/clanek/158299-kdo ... hluku.html

No uvidíme co se z toho zase vyklube.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Signál nalezen ?

#9 Příspěvek od forest »

Vypadá to zajímavě, bohužel pokud se jedná o stálý signál o velké síle, bude to způsoběné spíše pulsary, nebo něčím podobným. Podobné vysílání by stálo nepředstavitelné množství energie. Jsem ale zvědav na výsledky.

Odpovědět

Zpět na „Seti@Home“