Fotovoltaika

Diskuse o jiných vědeckých tématech, než jsou ty spojené s DC projekty.
Zpráva
Autor
jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1187
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: Formula Boinc 2017 - Sprint

#81 Příspěvek od jiri kovar »

K těm bateriím:
U těch HE3D je uváděno 5000 cyklů, ale jak píše Dadu, nejde o cykly ve smyslu počtu nabíjení a vybíjení jakkoli krátkých či dlouhých. U moderních li-on baterií (což jsou i HE3D) je cyklem úplné vybití a úplné nabití. Naopak tyto baterie mají rády (prodlužuje se tím jejich životnost) dobíjení a vybíjení v rozsahu 10% - 90%. Půjde tedy spíše o jejich životnost, která se odvíjí i od kapacity. Při dobře zvolené kapacitě s ohledem na odběr tak může být životnost klidně 10+ let. Jak se píše na webu, lze se osobním jednáním domluvit na testování v ostrém provozu. Výroba baterií jede naplno byť v relativně malém provozu, nicméně na Moravě (Horní Suchá na Karvinsku) už se staví velká fabrika za 5,5 miliardy s předpokládaným ročním obratem 13 miliard Kč. Naplno valit má v příštím roce.

Klasické Li-on baterie se zlepšují, ale jejich bezpečnost není ideální (viz. jejich výbuchy v poslední době). Foreste, četl jsem taky ten článek, na nějž odkazuješ, ale tam oni počet cyklů uvádějí 1200. Je to mírné zlepšení, ale když vezmeš klasickou životnost takové baterie, může to být 3-6 let podle způsobu, jak ji používáš (v mobilu, notebooku apod). Když vezmu dceru, která ve smartphonu nabíjí baterku i dvakrát denně a nepociťuje ani po dvou letech nějaké dramatické změny, tak si myslím, že těch 5000 cyklů u HE3DA je malý zázrak. I kdybych to vztáhnul na elektromobily, tak to furt vychází na 10+ let v režimu normálního smrtelníka. A navíc samovybíjení 1%/měsíc, lineární provoz od -10C do +80C, nabíjecí režim podle potřeby do 100A...(30 minut až 12 hodin)

Co se týče cen, je převis poptávky tak velký, že zatím spolupracují jen s těmi nejserióznějšími zákazníky, aby měli co nejdůvěryhodnější údaje z ostrého provozu v různých situacích. Jde především o akcionáře + ostatní testery v provozu.

No rozhodně to bude zajímavé, protože i Musk zvažuje výstavbu obrfabriky ve střední Evropě z důvodu obrovských zásob Litia v Krušných horách - 6% světových zásob). :smt023

Dadu from Silesia
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1325
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: fve

#82 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Bouchají akorát mobilní baterie vyráběné na krev. Anebo chytrou konstrukcí samotného zařízení viz. http://diit.cz/clanek/baterie-galaxy-no ... -v-poradku

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#83 Příspěvek od forest »

Pokud má o to někdo zájem, mohu po SZ poslat odkaz na aktuální chod elektrárny na našem domě, i podrobné statistiky celý rok zpět. Jen připomenu, že máme 15kW elektrárnu, s instalací 6 kW na jih (lehce jihovýchod) a 9kW na západ (lehce jihozápad).
Výroba v měsících 4, 5, 6, 7, 8 a 9 byla vždy nad 1500kWh. měsíce 10 a 3 jsou hodně ve výkyvu, zisk se pohybuje u obou mezi 600-1000 kWh. Měsíce 11 a 2 jsou v rozmezí 400-600kWh. 12 a 1 300-400kWh.
Spotřeba domu se poslední rok pohybuje kolem 60kW/24hodin. Chápu, že se to pro někoho může zdát obrovské, ale na elektřinu máme ohřev vody (jak z FVE, tak máme termiku a zbytek je dohříván el. ze sítě), provoz domácnosti a tím hlavním jsou počítače. Tedy ty čtyři vlastní, co jedou non-stop a k tomu hostované týmové, opět non-stop. v těch pěti silných měsících v roce bych se o množství cyklů baterií nebál. Během dne by nastoupaly na plnou kapacitu, která provoz domu utáhne. Na to by stačilo mít v bateriích 30kWh, ale pro ochranu před plným vybitím raději 40kWh. Ten zbytek roku (tedy 7 měsíců) se ale střídají dny slunečné, se zamračenými, případně s inverzí a tam prostě tato kapacita nemůže stačit. Zároveň v těch nejslabších pěti měsících není výroba i v nejsilnějších dnech ani na polovině spotřeby domu. Do toho se třídá hrozně často jasno/polojasno/zamračeno a baterie by tedy měly chvilku zisk, ale většinu dne jen požadavek na odběr. Když zasvítí, je to klidně i v zimě zisk nárazově víc než 10kW, ale během chvíle zase skoro 0. A právě na to narážím s tím omezeným množstvím cyklů. Baterie by byly většinu roku totálně ždímány a to by moc let asi nevydržely, i kdyby měly těch 5000 cyklů.

Přikládám vzorovou fotku z rozmezí ledna a února tohoto roku:
fve.png
fve.png (223.34 KiB) Zobrazeno 4685 x
V horním grafu je fialová výroba a oranžová přebytek odevzdaný do sítě. Ve spodním modře spotřeba NT ze sítě, zelená je vlastní spotřeba z elektrárny a červená je spotřeba VT ze sítě.

Frenk
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 621
Registrován: čtv 11 čer, 2009 22:04
rok narození: 03 lis 1975
ID CNT statistics: 10479
Bydliště: EU

Re: Fotovoltaika

#84 Příspěvek od Frenk »

Ahoj, mel bych orientacni zajem. Budu rad za prakticke informace. Predem dekuji 45nn


PS: nezapomel jsem, nestiham, jeste balim 45cc
ObrázekObrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
Obrázek

Dadu from Silesia
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1325
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: Fotovoltaika

#85 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Spíše než v životnosti vidím problém v tom, že prostě neuživíš spotřebu domu ze solaru v chudších obdobích, tedy pro tvoje trochu atypické využití energie. 45hh
Nedalo by se trochu ušetřit nabitím baterii z NT pro provoz ve VT v chudších obdobích?

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#86 Příspěvek od forest »

VT a NT mám skoro stejně vysoký. Když vezmu v potaz nějaké ty ztráty, tak tohle nehraje roli.

Při kalkulaci kapacity baterií pro dům a celkovou návratnost, je důležitá položka celkových ročních přebytků, tedy to co bych teoreticky mohl ušetřit těmi bateriemi. Za tři roky provozu elektrárny, mám výrobu 44.355kWh, což téměř přesně odpovídá tabulkám instalace. V ideálním případě je zisk tisícinásobek instalovaného výkonu. Z toho jsem 16.344kWh spotřeboval sám a 28.015kWh prodal na přebytcích do sítě. Tento poměr se ale postupně přelévá (i bez baterií) různými vychytávkami na zařízení a domě směrem k vlastní spotřebě. Tedy instalací wattrouteru, třífázové topné tyče do 500l termické akumulační nádrže a optimalizací umístění spotřebičů a bojleru na jednotlivé fáze v domě. V loňském roce to bylo 6.122kWh vlastní spotřeba a 8.133kWh přebytek. Když to vynásobím průměrnou cenou, která mně průměrně stojí jedna kW (tedy 2,84Kč), tak by to byla roční úspora 24.000,-Kč, ale od toho naopak musím odečíst zisk z prodeje, o který přijdu a ztráty při tom ukládání. Bavíme se tedy o roční teoretické úspoře cca 20.000,-Kč.

V těch pěti silných měsících, mně elektrárna minulý rok celkem vyrobila 9.370kWh, což jsou 2/3 celoroční výroby. Vlastní spotřeba byla 3.352kWh a přebytek 6.018kWh. ten poměr je v těchto měsících naprosto jiný, než po celý zbytek roku a to je na přebytky napojená i klimatizační jednotka na domě. Je v podstatě pro využití a úsporu bateriemi naprosto ideální. Když vezmu, že průměrná denní spotřeba domu je těch 60kW (a zohledním vyšší spotřebu vzhledem k provozu klimatizace), tak 8,5 hodin provozu si pokryji sám během výroby. Na zbylých 15,5 hodin bych tedy efektivně potřeboval energii uložit, což je nutná kapacita kolem 42kWh.

Pro nejefektivnější instalaci, bych tedy potřeboval instalovat baterie o celkové kapacitě alespoň 50kWh. Přitom v této kapacitě by byly těch 5 měsíců v roce ždímány stále dokola mezi 100-10%. To je pro baterie dosavadní konstrukce bráno jako vražedné.

Troufnete si někdo odhanout náklady takové investice (nejen baterií, ale i elektroniky a instalace), ale i návratnost a hlavně žívotnost? S těmi novými bateriemi, bychom se mohli konečně dostat do fáze, kdy investice v takovém rozsahu teoreticky návratná bude, ale jde o to, jestli na ty uváděné parametry poskytne někdo záruku. Papír snese vše a pokud na to dají jen dva roky záruku, je to v podstatě sázka do loterie.

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Fotovoltaika

#87 Příspěvek od nenym »

Foreste, drobná technická poznámka. Používáš jednotky dvou rozdílných veličin chaoticky, někdy správně, jindy špatně. Příspěvky jsou tím pádem technicky dost nesrozumitelné. Takže
- energie (též práce) je v joulech a odvozeninách (Ws, kWh, eV, základní jednotka J) https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick ... pr%C3%A1ce,
- výkon je práce/energie za čas, udává se ve wattech a jeho odvozeninách (kW, MW, koně ....., základní jednotka J/s) https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick ... v%C3%BDkon.
Nemůžeš mít tedy
výrobu 44.355.000kW,
ale 44.355.000kWh. To se mi nějak technicky nezdá: 3 roky mají přibližně 1 000 dnů, máš tedy výrobu 44 355 kWh za den = 44 MWh za den.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#88 Příspěvek od forest »

Máš pravdu, díky za upozornění. Ty dva poslední příspěvky jsem upravil. Dokonce jsi si i správně všimnul, že jsem se v některých těch číslech uťuknul o jeden řád. Nyní už je to snad správně.

Dadu from Silesia
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1325
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: Fotovoltaika

#89 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Jestly máš rozdíl korunu mezi prodanou a koupenou ele. tak se to moc nevyplatí. Ostrovní režim je spíše do vzdálených usedlostí a kde se platí plná taxa za ele.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#90 Příspěvek od forest »

Ta úspora je aktuálně cca 1,5Kč/kWh. Za necelé dva roky budu ale za hranicí pětiletého finančního dohledu a úspora stoupne na cca 2,5Kč/kWh. S touto částkou jsem i kalkuloval tu roční reálnou úsporu. To bude odhaduji doba, kdy bude reálné investovat do nějakého toho záložního bateriového systému. V té době bodou jistě i dostupné pokročilejší bateriové technologie.

Dadu from Silesia
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1325
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: Fotovoltaika

#91 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Žeby výhled na lepší časy? https://www.svethardware.cz/dalsi-gener ... citu/45273

z komentu

Staci se mrknou na webovky http:​/​/www.scib.jp​/en​/index.htm
Ty baterie uz se nejen vyrabi ale dokonce se daji koupit ;​-)

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#92 Příspěvek od forest »

Zní to dobře. Čím více bude inovací na trhu, tím lepší baterie a za lepší cenu by se měly dát pořídit. Jak už jsem psal, v plánovaném zlomověm období by to už mohlo být reálně návratné.

Uživatelský avatar
alien5
21.0526315789 %
21.0526315789 %
Příspěvky: 178
Registrován: čtv 18 led, 2018 14:13
rok narození: 25 dub 1977
Bydliště: Mlada boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika

#93 Příspěvek od alien5 »

Zdravím vás já momentálně také plánuji fotovoltaiku na nas rodinný dům bude to 10 KWP a asi 12 KVH v Bateriích spotřeba domu je zhruba 3 MW teďka už rok nepočítám protože jsou velké ceny energií takže zřejmě za rok touto dobou už by měly být fotovoltaika na střeše a budu počítat protože budou vysoké přetoky.Jeste elektroauto spotrebuje 5MWT za rok takze to bude tak akorat. příští měsíc se přijde podívat technik na barák s hodnotí se orientace technická místnost a další parametry všechno by to mělo být na výrobků Solex trošku lepší cina a hlavně dokáže posílat do jedny fáze 150% výkonu.
Jinak v září jde do poslanecký sněmovny nový zákon že se bude moct instalovat nám budovy až 40 kW bez Živnostenské ho listu. takže bych možná ještě nějaký panely přidal, střecha je dost velká vejde se tam podle mě tak 20:25 kilowatt ale není to zatím potřeba jinak kolegové kteri mají fotovoltaiky tak už prodávají firmám pretoky, takže tak naopak fotovoltaika vydělávat aktuální návratnost fotovoltaiky při dnešních cenách je zhruba 3 roky.
Budu průběžně informovat jake budou parametry velikost pošlu potom fotky atd..
Pekny den

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Fotovoltaika

#94 Příspěvek od forest »

Tím jak výkupní ceny za přebytky z FVE rostou, se pohybují již návratnosti FVE i bez baterií v pěkných číslech. Já jsem se tím dostal do situace, se kterou jsem vůbec nepočítal. Minulý měsíc cena za kterou prodávám přerostla v lednu fixovanou cenu na tento rok, za kterou el. energii nakupuji. Tedy jsem povypínal všechna nastavení, která jsem měl na maximální využívání vlastní vyrobené energie, vypnul jsem akumulaci do nádrže i bojleru, které nově ohřívám v noci a přemýšlím čím se mně v zimě vyplatí doma topit.

Svět se za posledního 3/4 roku několikrát obrátil prakticky ve všech směrech, ale toto je fakt síla.
Jak jsem slíbil, tak nebudu měnit částku slíbenou za provoz týmových strojů u nás doma, ale jaká bude od ledna netuším. Dříve výkupní cena neměla na kalkulaci prakticky vliv, pohybovala se v řádu několika haléřů. Nyní je to ale komodita, na které vlastní spotřebou tratím a jak to bude od ledna netuším. Jedno je ale jisté, nebudu schopný stanovit cenu za provoz na celý rok předem. Na spotřebě se opět s někým na celý rok domluvím na fixaci, ale prodejní cena je u aktuálního odběratele plovoucí, dle aktuální hodinové ceny na burze.

Odpovědět

Zpět na „Co se vědy týká“