Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19642
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Stručný popis projektu:
Projekt se zabývá průzkumem a modelování vývoje Galaxie Mléčné drýhy.

Projekt byl založen v Rensselaer Computer Science Department.

Stránky projektu: http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19642
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: BOINC / MilkyWay@Home

#2 Příspěvek od forest »

Vyšel článek s docela dos podrobnostmi o projektu i spoustě věcí okolo:

http://www.cs.rpi.edu/~deselt/gecco2008.pdf

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19642
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#3 Příspěvek od forest »

Když už se nám tento projek tak rozjíždí a spousta lidí do něj vkládá své GPU kombajny, docela by mně zajímalo, zda by někdo dokázal přesněji popsat, co vlastně na projektu zpracováváme. Všeobecné informace jsou známé, ale s tím se nějak nedokáži smířit, když máme na projektu takový výkon :smt017

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#4 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Projekt vyuziva nas vykon na niekolko cielov.
Jednym z nich je napr. porovnavanie vypoctov na superpocitacoch a na BOINC. Superpocitace totiz maju vyhodu, ze ked spustis job/task, tak mas istotu ze dobehne. Na boinc je situacia ina, procesory sa mozu nahodne odpajat a trebars uz aj nikdy nepripojit spat. To si vyzaduje inu strategiu pri distribuovani jobov a celkoveho alrogoritmu. V milky way sa napr. studuju algoritmy na nafitovanie modelov Galaxie na pozorovane data (fituju sa parametre modelov tak aby vystihovali realnu ditribuciu hviezd. Pocet parametrov zavisi od podrobnosti modelu a vypoctovej kapacite ktora je k dispozicii). Pri vypocte na superpocitacoch fitovanie (resp. algoritmus vyhladavania najlepsieho fitu) konverguje (blizi sa) k vysledku rychlejsie ako pri algoritmoch ktore sa (kvoli nahodnym vypadkom procesorov) pouzivaju na BOINC. Cize boinc je v rychlosti konveregencie menej efektivny. Avsak - ako som uz sam davno spominal z vlastnej skusenosti - na cas na superpocitacoch musia vedci (niekedy dost dlho) cakat a delit sa s nim s ostatnymi vyskumnikmi, zatialco pri boinc je projekt MW urceny vyhradne pre milky way. Suma sumarum doterajsieho vyskumu je take, ze aj ked algoritmy pouzivane na superpocitacoch su kvoli spolahlivosti vypoctu rychlejsie ako algoritmy pouzivane kvoli moznym vypadkom/odpojeniam procesorov pri BOINC, tak vdaka vysokej cene a limitovanemu mnozstvu procesoroveho casu na superpocitacoch je BOINC jednoznacne vyhodnym a vhodnym nastrojom na simulacie struktury nasej Galaxie.

Druhym cielom vypoctov pod projektom Milkyway je samotna astronomia. Vedecky team stojaci za projektom vypracoval model struktury nasej Galaxie. Tento model rozdeluje hviezdy do dvoch zakladnych skupin - hviezd tvoriacich sfericky (ci diskovity) zakladny tvar nasej Galaxie, a potom samozrejme ramena a predovsetkym rozne nehomogenne prudy hviezd. Tieto prudy su velmi zaujimave z hladiska vyvoja Galaxie, pretoze su to pozostatky malych galaxii ktore nasa Mliecna draha kedysi pohltila, ale hviezdy tychto galaxii sa stale pohybuju po drahach inych ako priemerne drahy hviezd. Informacie o prudoch nam umoznuju zistit kolko, kedy a ako pohltila nasa Galaxia ine hviezdne ostrovy, a teda dozvieme sa vela o dynamike tychto procesov (kedze tieto galaxie boli pohltene castokrat pre miliardami rokov), a predpovedat do buducnosti co sa bude diat dalej.

Zakladom vypoctov je algoritmus ktory dokaze na zaklade udajov nameranych pri velmi detailnych prehliadkach oblohy (tzv. SDSS a 2MASS), ktore mapovali stovky a stovky tisicov hviezd v niektorych castiach Galaxie odseparovat hviezdy nasej Galaxie od privandrovalcov (SDSS povodne mala sluzit na mapovanie galaxii, ale kedze pocas tohto primarneho ciela zaznamenala aj mnozstvo hviezd nasej vlastnej Galaxie, pouzili ju aj na mapovanie hviezd). Zaznamenala sa poloha, priestorova rychlost a metalicita hviezd (metalicita je mnozstvo prvkov tazsich ako helium, ktore hviezda obsahuje - tento udaj nam povie vela o tom, kedy a v akej casti Galaxie hviezda vznikla). Problem je, ze pri milionoch hviezd vobec nie je jednoduche urobit v tom poriadok a tieto informacie spracovat. A prave na to sluzi algoritmus projektu Milkyway. Tento algoritmus dokaze odseparovat hviezdy nasej Galaxie od hviezd malych galaxii, ktore nas hviezdy ostrov kedysi pohltil.
Pri doterajsich vypoctoch sa tato separacia ukazala ako uspesna, a bola uskutocnena na jednom prude (najlepsie zmapovanom). Avsak to je len zaciatok - tato separacia totiz bola kvoli obmedzenej vypoctovej kapacite uskutocnena len na jednom type hviezd (ktore tvoria asi 13% celkoveho poctu hviezd v prude), a takisto len na obmedzenom priestorovom vyseku Galaxie (v tvare valca). Ked bude k dispozicii viac pocitacov tak sa tieto obmedzenia mozu uvolnit - vypocet uskutocnit pre vacsie percento hviezd a pre vacsiu oblast.
Suma sumarum, algoritmus Milkyway ukazal ze umoznuje ucinne odseparovat hviezdy pohltene nasou Galaxiou od "domovskych hviezd" nasho hviezdneho ostrova, co ma velky vyznam pri zistovani ako koliduju a ako sa premiesavaju navzajom galaxie, a teda aj do buducnosti predpovedat vyvoj struktury Galaxie. A samozrejme to ma vyznam aj pri mapovani samotnej Galaxie. Asi ako namornici v patnastom storoci ked objavovali nove ostrovy a zistovali aka je vlastne nasa Zem. Pri zvacseni poctu ucastnikov sa bude moct uskutocnit vznik realneho katalogu hviezd podla ich povodu, a to v coraz vacsej casti nasej Galaxie. Podla informacii z odbornych clankov, team projektu vazne rata s BOINC ako vypoctovou silou na tieto ciele.


Nie je nezname, ze uz za niekolko miliard rokov sa nasa Galaxia zrazi s Velkou galaxiou v Andromede (M31), a bude velmi dobre vediet ako tieto procesy prebiehaju.
A este moj sukromny nazor - pri citani (dost dlheho) odborneho clanku projektu Milkyway (mimochodom publikovaneho v jednom z najprestiznejsich astronomickych odbornych casopisoch) som sa neubranil pocitu akoby som cital nejake sci-fi - pojmy ako "galaktocentricke suradnice", "galakticke rameno", "hviezdy prud" mi pripomenuli niektore sci-fi romany. A nie je to v skutocnosti nijak daleko - poznavanie nasho hviezdneho ostrova je vzrusujuce, je to nas domov, oddeleny od inych velkych galaxii milionmi svetelenych rokov, a pritom stale obsahujuci tolko neobjavenych veci, faktov a takisto suvislosti, ramena, nase Slnko, ktore ma to stastie a plava medzi dvoma velkymi ramenami (vdaka comu mame stabilnejsie podmienky na rozvoj zivota), atd atd.

Vyskum hladania hviezd, a ich povodu - tak ako to robi Milkyway - je velmi zaujimavy, a myslim, ze je super ze kazdy ma moznost sa ho zucastnit cez BOINC.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19642
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#5 Příspěvek od forest »

Díky moc Duro za tento základní přehled o projektu. Jsem moc rád že jsi mně tím ověřil jeden z cílů projektu, který pro mně byl dost zajímavý a díky kterému jsem do něj vlastně i vložil část svého výkonu 33iii
Duro Kotulic Bunta píše: ......... A este moj sukromny nazor - pri citani (dost dlheho) odborneho clanku projektu Milkyway (mimochodom publikovaneho v jednom z najprestiznejsich astronomickych odbornych casopisoch)..........
Nemáš na něj nějaký odkaz, nebo nedal by se poslat mailem?

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#6 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

forest píše:Nemáš na něj nějaký odkaz, nebo nedal by se poslat mailem?
Full text toho clanku je priamo na webe projektu, chcel som odkaz pripojit, ale vcera ked som to pisal tak bol server down, a na HDD ho nemam. Ked bude online tak sa tam da najst, alebo prihodim odkaz...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#7 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Server je uz up, takze len pre poriadok doplnam tie odkazy:
prvy ciel (pocitacova veda) som popisoval na zaklade tohto clanku: http://wcl.cs.rpi.edu/papers/desell-gecco-2008.pdf

a druhy ciel (astronomia) na zaklade tohto:
http://wcl.cs.rpi.edu/papers/cole-apj-2008.pdf
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: Základní informace o projektu

#8 Příspěvek od krahulik »

Tento tyden by se mel sejit projektovy tym ohledne "noveho projektu MW".
Dle slov Travise, dojde k rozdeleni MW na dva projekty - CPU (soucasne jednotky) a GPU (delsi a/nebo jine jednotky). Zda k tomu dojde jiz v tomto tydnu je ve "hvezdach".

PS: Rada otazek je vsak stale nezodpovezenych, oci a browser mam otevrene...
Obrázek

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: Základní informace o projektu

#9 Příspěvek od krahulik »

Na projektu postoupili na dalsi metu, zatim neni ale vse pripraveno pro testovani noveho projektu Milkyway@Home_for_GPU.

Stranky noveho projektu MW jsou zde (nejsou jeste kompletni)

Vytvorit novy ucet lze, pripojit se pres BM take.
http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway_gpu/

Aplikace uvolnena jeste nebyla (dle me otazkou uz jen par hodin)

PS: vzhledem k presunum v db, mohlo dojit k vymazu nekolika uctu - pokud se to nekoho tyka necht da vedet adminovi na foru projektu, ID obnovi se ze zalohy. Hodne lidem neni ted videt profil atd., vse jede na jednom serveru...
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10309
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#10 Příspěvek od vkliber »

MilkyWay už delší dobu nejedu a ani nesleduji, prosím o upřesnění.

Jestli to dobře chápu, projekt MilkyWay se rozdělil na 2 projekty : původní MilkyWay a nový MilkyWay for GPUs. Tento nový projekt vzniká od 0 na "zelené louce" ... tedy žádné účty z původního projektu se nepřesouvají na nový. Tedy co se týká statistik, budou to 2 nezávislé projekty.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: Základní informace o projektu

#11 Příspěvek od krahulik »

vkliber píše:MilkyWay už delší dobu nejedu a ani nesleduji, prosím o upřesnění.
Jestli to dobře chápu, projekt MilkyWay se rozdělil na 2 projekty : původní MilkyWay a nový MilkyWay for GPUs. Tento nový projekt vzniká od 0 na "zelené louce" ... tedy žádné účty z původního projektu se nepřesouvají na nový. Tedy co se týká statistik, budou to 2 nezávislé projekty.
Informace moc presne zatim nejsou (nekdo muze vedet vice).
Projekt pro GPU vznika na "zelene louce", z diskuse bylo naznaceno, ze se musela vyridit komplet administrace.
Nebylo napsano ani naznaceno, ze by se ucty presouvaly. Dle puvodnich informaci bylo zmineno rozdeleni projektu, uctu a statistik, a zachovani spolecneho diskusniho fora. Info zda to stale plati nemam. Novy projekt bude po vypusteni aplikace nejdrive testovan, dle me po te prejde do "ostreho" provozu pri zachovani alfa stavu MW a ukonci se validace WU vypoctenych soucasnymi GPU aplikacemi a dockame se kyzeneho odlehceni serveru a bezproblemoveho toku WU ;-)
Obrázek

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3256
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Základní informace o projektu

#12 Příspěvek od Honza »

Velmi hezky vysvětlené, o co v projektu jde (ENG).

Kód: Vybrat vše

...
I'm going to try and summarize the physics portion of this project in layman’s terms-- from the data collection to the current achievements to the future plans.
EDIT: Jak jsem pročítal, tak vůbec celý thread je dosti informativní o tom, co je náplní projektu, odkud bere data, jak je zpracovává a kam směřuje...

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#13 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Ak vas zaujima, co sa v projekte pocita, a viete lepsie slovensky ako anglicky, tak si mozno budete chciet precitat volny a obohateny preklad danych informacii o MilkyWay:
http://boinc.jadro.org/projekty/co-pres ... patisticky

Myslim, ze je to dobry sposob ako trosku napravit povest tohto projektu, pretoze to zacinalo vyzerat, ze mu ludia vycitaju len inflaciu kreditov a pritom zabudaju na vyznam samotnych vypoctov a vedeckeho pozadia projektu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#14 Příspěvek od petnek »

Jsem docela v úžasu pokud jsem to pochopil správně. Naše galaxie "v minulosti" pohltila menší galaxii a to co je na dvou videích v článku a na obrázcích je současný stav vývoje tohoto "pohlcení" menší galaxie?

Pokud tomu tak je, jsem udiven že se to dozvídám až teď, nikde jsem o tom neslyšel, ani jsem to nečetl... 33ooo
Obrázek

Uživatelský avatar
MIZ
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 606
Registrován: sob 22 bře, 2008 14:54
Bydliště: Krkonoše, Czech Republic, Europe, 3rd from the Sun
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#15 Příspěvek od MIZ »

Ano, je to tak, i když se o tom píše až v posledních letech. Dříve pro tato tvrzení asi nebylo dostatek dat z pozorování. Kolize galaxií pozorujeme ve vzdáleném vesmíru, proč by nemohly být nějaké i "u nás doma"... 45ff
Stephan's Quintet--A Galaxy Collision in Action

FYI Galaxie nejsou v prostoru rozloženy nějak rovnoměrně či nahodile, ale ve shlucích, kterým se říká kupy galaxií. Ty bývají ještě soustředěny v tzv. nadkupách galaxií, což jsou vůbec největší pozorované celky či struktury, které drží pohromadě gravitací a [zatím] nepodléhají rozpínání vesmíru. Díky tomuto "shlukovému" uspořádání nejsou tedy vzájemné kolize galaxií nějak vzácné.

Nejbližším a také největším sousedem naší Galaxie je M31 v Andromedě. Tyto dvě galaxie se k sobě přibližují a budou kolidovat za přibližně 3 miliardy let, někde se už uvádí za 2.
Obrázek
World Community Grid: Obrázek
Universe: Obrázek
Enigma: Obrázek
Obrázek
Obrázek
BOINC team :smt049 Space Family

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#16 Příspěvek od petnek »

Ono pozorování takových věcí asi nebylo v minulosti moc jednoduché a ani teď to nebude žádná hračka... Ale že přímo "u nás doma", to jsem nečekal :lol:

O kupách a nadkupách galaxií vím, jsou to zajímavé shluky a věci co se v nich dějí stojí za pozornost a bádání :)

O srážce mléčné dráhy s M31 jsem již slyšel a snad jsem si o tom něco načetl, ale už to nějaká doba je... Za tu dobu co nás to má postihnout tu už nebude podle mě život nebude, aspoň na naší planetě, díky bohu. Jinak by to mohlo být zajímavé. Možná že by to se sluneční soustavou jako takovou moc neudělalo, ale podívaná by to byla doslova galaktická... :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#17 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

petnek píše:Jsem docela v úžasu pokud jsem to pochopil správně. Naše galaxie "v minulosti" pohltila menší galaxii a to co je na dvou videích v článku a na obrázcích je současný stav vývoje tohoto "pohlcení" menší galaxie?
Je to presne tak.
Prud v Strelcovi nie je jediny pripad galaktickeho kanibalizmu - v sucasnosti sa v blizkosti Mliecnej drahy nachadza viacero galaxii, ktore budu onedlho pohltene, alebo su v procese pohltenia.
A v minulosti tychto pripadov bolo este viac - je to prirodzeny proces zhlukovania galaxii do vacsich celkov, akurat az nedavno technika umoznila merat radialnu rychlost a vzdialenost dostatocneho poctu hviezd s dostatocnou presnostou, vdaka comu sme objavili hviezdne prudy ako zvysky tychto galaxii.

Priroda je uzasna vec, najma ked si clovek uvedomi o ake megaprocesy sa jedna - ovplyvnuje sa hmota o hmotnostiach miliard a stamiliard hmotnosti Slnka...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#18 Příspěvek od petnek »

To jsou pro mě novinky. Vesmír je také v mém zájmu, ale tohle jsem nevědel, kor to, že je více galaxií v "procesu likvidace" naší galaxií.

Příroda je úžasná a já si jí vážím. Zrovna včera, kdy tu bylo o půlnoci 22° a krásné čisté jasno jsem se nechal očarovávat hvězdami nade mnou... Prostě fantazie
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10309
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#19 Příspěvek od vkliber »

Na popud krahulika a se souhlasem autora překladu : Duro Kotulic Bunta jsem na naší stránku projektu MilkyWay umístil odkaz na článek ve slovenštině :

Čo presne rátame v projekte MilkyWay@home? (alebo aj inak - vedecké pozadie polopatisticky)

... moc pěkné čtení (pro mne osobně daleko přijatelnější než v angličtině :smile: ).

Rovněž jsem zveřejnil i pdf verzi.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19642
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#20 Příspěvek od forest »

Naše zapojené počítače do projektu dávají dohromady výkon, který odpovídá druhému nejvýkonnějšímu počítači na světě:
http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 021010.php
Celkový výkon MilkyWay tak překonal už i Seti@home 33iii

Odpovědět

Zpět na „MilkyWay@Home“