Stránka 1 z 1

Základní informace o projektu

Napsal: sob 20 říj, 2007 20:19
od forest
Základní informace o projektu:
Jedná se o další z projektů z oblasti biologie. Konkrétně se projekt snaží zkoumat biologicky aktivní strukturu bílkovin, porozumět signálním mechanismům mezi bílkovinami a nakonec také porozumět nemocem vycházejícím ze špatných funkcí proteinů.
Díky trojrozměrnému modelování struktury bílkovin se budou snažit pomoct i při vývoji léků.

Hlavní stránku projektu naleznete zde:
http://boinc.fzk.de/poem/

URL pro připojení k našemu týmu je zde:
http://boinc.fzk.de/poem/team_join.php? ... 4&teamid=8

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 16:04
od petnek
Podrobný překlad projektu z úvodní stránky projektu POEM:

Bílkoviny jsou nanometrické stroje ve všech známých buňkách živých organismů. Tyto velké biomolekuly s kapacitou až 100 000 atomů jsou složené do jedinečných třídimenzionálních šroubovic, ve kterých fungují.

Tyto funkce zahrnují ve všech buňkách metabolismus, přeměny energie (fotosyntéza) a dopravy (doprava kyslíku), zpracování signálů v mozku (neurony), imunitní odpověď a mnoho dalších, často efektivitou nesrovnatelné s žádným člověkem vytvořeným procesem. Špatně fungující protein je často spojený s nemocemi a tisíce onemocnění související s proteiny byly identifikovány na datum, mnohé se stále neznámými strukturami.
Chcete-li pochopit, kontrolovat nebo dokonce vytvářet bílkoviny potřebujete ke studiu struktury proteinu, což je experimentálně mnohem těžší, než získat informace o chemickém složení (sekvenci) a specifické bílkovině.

Přidáním se do tohoto projektu přispějete k:
- předpovídání biologicky aktivní struktury v bílkovinách
- porozumění mechanismům signálů při interakci bílkoviny s okolím
- porozumění nemocem souvisejícím s špatně fungujícími a nahromaděnými bílkovinami
- vývoji nových léku na základě třídimenzionální struktury biologicky významných bílkovin

POEM@Home implementuje nový přístup k pochopení těchto aspektů struktury bílkovin, která se sama o sobě velice dobře propůjčuje v mnoha dalších distribuovaných výpočtech. Tento vědecký přístup POEM@Home je výpočetní realizací termodynamické hypotézy, za kterou dostal C. B. Anfinsen roku 1972 Nobelovu Cenu za chemii.

Pomozte nám tedy prosím, připojte se k POEM@Home, řešte vědecké záhady popsáné výše, a dešifrujte biologické informace zakódované v neznámé struktuře bílkovin.

POEM@Home je čistě akademický, neziskový projekt, jehož cílem je zlepšit naše chápání struktury a funkce biomolekul. Všechny podstatné výsledky POEM@Home budou zveřejněny v mezinárodních časopisech.

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 18:06
od vkliber
WF-FS-E51 : Výborně 33iii . S dovolením použiji při vytváření nové sekce "Projekty". Kéž bych takovou podrobnou jednostránkovou informaci dostal od všech projektů :smile: .

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 18:35
od petnek
vkliber píše:WF-FS-E51 : Výborně 33iii . S dovolením použiji při vytváření nové sekce "Projekty". Kéž bych takovou podrobnou jednostránkovou informaci dostal od všech projektů :smile: .
Díky :smt001 . Jasně, použij to, jsem poctěn a rád :smt001 .
Ještě přemýšlím, že přeložím ze stránek projektu, sekci results. Aspoň poslední zprávu, ale je ze září 2008, tak nevím zda to je vhodné... :smt102

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 19:17
od forest
Díky za ty informace 33iii
Pokud by se ti podařilo přeložit i tu sekci Results, bylo by těch informací dostatek i na samostatný článek na web. Co jsem se koukal, tak na aktuálnosti jim nic neschází, protože by alespoň bylo jasné jakým vývojem projekt prochází a kam směřuje.

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 19:30
od petnek
Koukal jsem na sekci výsledků na stránkách projektu, ale tam je poslední výsledek celkem starý. Na foru projektu je toho mnohem víc a už na tom pracuji, ale je toho hodně a jelikož nejsem v biochemii moc znalý 45hh , překlad nějakou dobu potrvá. Z příspěvků na foru překládám jen to nejdůležitější. Je toho na foru kolem zmiňovaných výsledků dost k vysvětlování, proto překládám i záležitosti důležité pro porozumění...
Pracuji na tom, hned jak to bude, vložím to sem, snad se mi to vejde do příspěvku, bude toho dost...

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 20:38
od forest
Kdyby se to sem nevešlo, pošli mně to mailem a já už to někam narvu 45cc
Držím palce a přeji pevné nervy.

Re: Základní informace o projektu

Napsal: sob 03 led, 2009 20:53
od petnek
Už to skoro dokončuji, snad to bude srozumitelné. Je to hodně o očíslovaných cílech o kterých nemám ani páru co zkoumají, konkrétně. Zkusím se po nich potom pídit abych problematiku osvětlil ještě víc...
Uvidím, když to sem nepůjde vložit, pošlu to tím mailem 45cc

Re: Základní informace o projektu

Napsal: pát 10 dub, 2009 22:43
od petnek
Forest: koukám že jsem tu něco začal a už si nejsem jist, zda jsem to dokončil. Poslal jsem ti něco mailem, nebo jsem na to zapomněl? Teď vůbec nevím... 33aaa

Jinak poslední novinky na serveru:

9.4.2009:
Rozjelo se počítání tří nových struktur. A to struktur:

1E0Q, jedná se o molekulu typu polypeptid, klasifikace vlásenka, s váhou struktury 1938.35
Obrázek

1J4M, tady se jedná o molekulu typu polypeptid, klasifikace De novo bílkovina, s váhou struktury 1703,89
Obrázek

a nakonec 1LB0, jde o molekulu typu polypeptid, klasifikace virová bílkovina, s váhou struktury 1617.84
Obrázek

Bohužel nevím v jakých konkrétních seriích se budou tyto molekuly počítat. Momentálně totiž počítám víc než tři serie...

27.3.2009
Dokončeny serie jednotek 383, 384 a 387, byly to aminokyseliny dlouhých peptidů. Výsledky výpočtů vypadají slibně a stejný způsob zpracování bude použit i pro následující serie