Návod na připojení externího senzoru

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Návod na připojení externího senzoru

#1 Příspěvek od vkliber »

Návod na zapojení senzoru pro QCN
Návod vytvářím s předstihem, navíc bez toho abych měl senzor v ruce. Není tedy ověřený, ale šlo mi hlavně o to mít všechny informace na jednom místě až budeme mít senzory k dispozici.

Pár poznámek na začátek.
Pro optimální funkčnost by měl být senzor umístěn napevno (plánuji že ho přišroubuji přímo na zeď) a ve správné orientaci (viz. dále). S počítačem bude spojen USB kabelem.

Co budeme potřebovat :
Senzor : JW24F8 - JoyWarrior24F8
Kabel USB : dostatečně dlouhý
Krabičku vhodné velikosti (můžeme si pak do galerie přidat fotografie našich výtvorů a nejbizardnější provedení získá nehynoucí slávu)
Elektro nářadí (pájka, cín, kalafuna, ...)

Postup :
Kabel USB může být s konekroty typa A-B Obrázek nebo A-A Obrázek.
My budeme potřebovat kabel s konektorem A (to je ten plochý). Na kabelu odcvikneme konektor B (u typu A-B) nebo jeden ze dvou konektroů A (u typu A-A). Na kabelu nám tak zůstane klasický plochý konektor A. Po odcviknutí zkontrolujeme žíly kabelu, měly by být 4 (červená, bílá, zelená, černá).
Připravíme si krabičku kterou vhodně upravíme (díra pro kabel). Je důležité už na začátku vědět, jak bude krabička směrově orientovaná, podle toho do ní budeme vkládat plošný spoj, který musí být správně orientovaný.

Orientace plošného spoje :
Správná orientace je znázorněna v Manuálu (pdf) na straně 3. Šipka +X směřuje na východ, šipka +Y směřuje na sever, šipka +Z směřuje nahoru. Tedy místo kde se budou pájet 4 žíly kabelu je na jihu. Pokud kabel který půjde do krabičky nebude v krabičce nijak zamotán a bude přímo směřovat k pájecím místům tištěného spoje a tištěný spoj bude orientován integrovaným obvodem nahoru, potom bude kabel z krabičky směřovat na jih.

Znázornění orientace tištěného spoje
Obrázek

Nyní provlékneme konec ustřiženého kabelu do dírky v krabičce, a přípájíme jednotlivé žíly na správnou pozici : červený na +5V, bílý na D-, zelený na D+, černý na Gnd. Tištěný spoj v krabičce vhodně uchytíme a krabičku uzavřeme. Výsledek by měl vypadat takto : Obrázek.
Výsledným výrobkem se pokocháme, oceníme vlastní práci, popřípadě přizveme manželku a děti ke sborovému zpěvu HALELUJA.
Hotovou krabičku připevníme na předem připravené místo ve správné orientaci. Konektor na druhém konci kabelu připojíme do USB počítače. Pro připojení k operačnímu systému Windows není potřeba žádný driver. Pro připojení k MacOS (OS X 10.3.9+) je driver zde.

Doporučuji přečíst článek o projektu QCN který obsahuje i podrobný návod na připojení se k projektu QCN. Nezapoměňte po připojení správně zvolit zeměpisnou polohu vašeho senzoru.

Pro hrátky se senzorem doporučuji program QCNLive (qcnlive-win.zip). Jedná se o zip soubor který stačí rozbalit do vhodného adresáře a spustit qcnlive.exe. Zároveň si tím ověříte správnou funkčnost senzoru. Manuál k programu je zde.


Zdroje :
The Quake-Catcher Network
Fórum QCN
Code Mercenaries GmbH
Wiki
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Návod na připojení externího senzoru

#2 Příspěvek od forest »

Díky vklibere za krásný a přehledný návod 33iii Chvalozpěvy od členů rodiny nečekám, ale pokud to bude fungovat, důkladně se před zrcadlem pochválím 45cc
Doufám, že to bude bez problému fungovat i na virtuálních winech, když už pro to není přímo Linuxový ovladač.

Pokud to bude fungovat, tak ten návod určitě hodíme na web k tomu článku o projektu. Pro případné další nadšence.

Měl bych jen jeden dotaz. Na tu zeď to chceš umisťovat jak? Na nějakou konzoli aby se ta krabička dala potom natočit do požadovaného směru a v tom stabilizovat?

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#3 Příspěvek od vkliber »

forest píše:...
Měl bych jen jeden dotaz. Na tu zeď to chceš umisťovat jak? Na nějakou konzoli aby se ta krabička dala potom natočit do požadovaného směru a v tom stabilizovat?
Krabička bude napevno přišroubovaná k miniaturní poličce ve tvaru L a polička bude přišroubovaná na zeď . Mám stěny téměř ve směru Sever - Jih, Východ - Západ, takže ta polička bude pouze minimálně zkosená. Pokusím se doma najít i ten miniaturní kompas který umístím na krabičku 45cc .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Návod na připojení externího senzoru

#4 Příspěvek od forest »

Tak jsem to pochopil správně, já nad tím budu muset popřemýšlet. Mám stěnu za počítačem skoro čistý sever.

Uživatelský avatar
M1.LaN
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 310
Registrován: úte 12 čer, 2007 20:32
rok narození: 23 kvě 1986

Re: Návod na připojení externího senzoru

#5 Příspěvek od M1.LaN »

K tomu budu potrebovat kompas ... 45hh nevite, jak presne jsou kompasy v mobilu? ... Protoze zadny jiny nemam :evil:
...:::Your life Your choice:::...
Robyn - Cobrastyle
Obrázek Obrázek - (In Memory of IQE)
AMD X6 1100T | ASUS CROSSHAIR IV | PATRIOT VIPER II 8GB CL8 |ASUS 6970 | SSD INTEL 320 (40GB)

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Návod na připojení externího senzoru

#6 Příspěvek od forest »

Já jej mám v digitálních hodinkách i pevný a ukazují stejně. Stále ale nechápu, proč to má být tak přesně nastavené dle světových stran :smt017

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#7 Příspěvek od vkliber »

To nevím jistě, ale předpokládám, že seismická vlna se šíří od epicentra.
Jestli senzor něco zaregistruje, tak v obou vodorovných osách budou jiné hodnoty v závislosti na orientaci vůči epicentru. A pokud 3 různé senzory v okolí zaregistrují nějakou aktivitu a jsou orientovány správně, pak lze najít epicentrum. Tak si to vysvětluji.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Návod na připojení externího senzoru

#8 Příspěvek od forest »

To se mně právě nezdá. To by musela mít ta destička několik senzorů aby mohla určit směr a musela by být si myslím daleko větší. Pokud se bude třást, tak se totiž bude třást po celé ploše stejně a žádný směr přeci udávat nemůže :smt017

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#9 Příspěvek od vkliber »

To se mýlíš. Ten senzor je 3D-akcelerometr (má v sobě senzor na 3 strany), to znamená že jestli s ní budeš třást pouze v jednom směru, tak ideálně by to ostatní 2 směry nemělo zachytit.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#10 Příspěvek od vkliber »

Předpokládám, že když jsis s tím hrál v prográmku QCNLive, že jsi viděl 3 různé osy a 3 různé (podobné) křivky.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Návod na připojení externího senzoru

#11 Příspěvek od forest »

Právě že se mně ty křivky zdály identické a nechápal jsem k čemu jsou. Měl jsem to ale položené na stole. Nyní při podrobném průzkumu s nakláněním jsem zjistil, jak je to promakané. Ono to opravdu zaznamená i ten náklon a to všemi směry.

Uživatelský avatar
tatik
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 649
Registrován: úte 10 črc, 2007 03:04
rok narození: 0- 0-1971
ID CNT statistics: 3872
Bydliště: Rymarov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#12 Příspěvek od tatik »

Tak jsem se konečně dostal k zapojení senzoru, který manželka označuje jako zemětřes.
Ze zkušeností, které mám ze zapojení, bych vkliberovi vytkl v návodu jednu, mnohdy podstatnou, věc. Pokochal jsem se výsledkem své práce, přizval manželku, ale ta nereagovala nijak nadšeně. Z toho plyne, manželku, pro jistotu, nezvat.
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. [Einstein Albert]
Kde jsem byl UoD
Moje osobní statistika
Medaile na WCG : ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Medaile na Primegridu : ObrázekObrázek
Medaile na yoyo : ObrázekObrázek
Medaile na enigmě : Obrázek
Medaile na radioactive : Obrázek

Uživatelský avatar
MIZ
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 606
Registrován: sob 22 bře, 2008 14:54
Bydliště: Krkonoše, Czech Republic, Europe, 3rd from the Sun
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#13 Příspěvek od MIZ »

No ale počkat - tvoji nebo jeho?! :?: 45hh Já jen abych věděl, až se do montáže pustím sám... 45ff
Obrázek
World Community Grid: Obrázek
Universe: Obrázek
Enigma: Obrázek
Obrázek
Obrázek
BOINC team :smt049 Space Family

Uživatelský avatar
tatik
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 649
Registrován: úte 10 črc, 2007 03:04
rok narození: 0- 0-1971
ID CNT statistics: 3872
Bydliště: Rymarov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#14 Příspěvek od tatik »

Na mysli jsem měl moji manželku. Manželku vklibera neznám. Tady by se měl vyjádřit vkliber.
Syn už měl pozitivnější názor. Začal zkoumat jak to funguje a simuloval menší otřesy. Takže doplnění : děcka možno přizvat, protože ty zpacifikujeme a musí ocenit naši práci.
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. [Einstein Albert]
Kde jsem byl UoD
Moje osobní statistika
Medaile na WCG : ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Medaile na Primegridu : ObrázekObrázek
Medaile na yoyo : ObrázekObrázek
Medaile na enigmě : Obrázek
Medaile na radioactive : Obrázek

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Návod na připojení externího senzoru

#15 Příspěvek od nenym »

tatik píše:Na mysli jsem měl moji manželku.
Domnívám se, že ať s vlastní či cizí manželkou to vyjde nastejno, vždy to budou považovat za čas, který nebyl věnován jim, ale koníčkům, v případě cizí manželky by to bylo ještě horší, jednalo by se o přímou konkurenci koníčků.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na připojení externího senzoru

#16 Příspěvek od vkliber »

tatik : 33ooo neblázni ... fakt jsi přizval svoji manželku ... chybička v návodu se vloudila.

PATCH01 : Věta :
"Výsledným výrobkem se pokocháme, oceníme vlastní práci, popřípadě přizveme manželku a děti ke sborovému zpěvu HALELUJA."
se nahrazuje větou :
"Výsledným výrobkem se pokocháme, oceníme vlastní práci, popřípadě přizveme mojí manželku a děti ke sborovému zpěvu HALELUJA."

45hh

DODATEK01 : Dynamická knihovna manzelka.dll nebyla nalezena. I přesto že nebyla nalezena, provedla neplatnou operaci a bude ukončena.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Odpovědět

Zpět na „QCN“