Fotovoltaika

Diskuse o jiných vědeckých tématech, než jsou ty spojené s DC projekty.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18192
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT 10 2013

#1 Příspěvek od forest »

eisler jiri píše:no konečně aspoň forest na cimrmanovy. od fčíra odpoledne čekám na ňáký postík na foru. šípkové růženky. tak sem si říkal, estli ste se píchli o trn, neb eště pícháte? nebo ste se na to vybodly? 45ff
Nemůžu jinak omluvit svou pasivitu na fóru, než pravdou, že opravdu toho je nyní trochu nad hlavu. Letos jsem se rozhodl, že do DC výpočtů zainvestuji zatím největší částku v životě a tak jsem si kvůli nim pořídil na střechu 15kW elektrárnu. Půl roku papírování a škemrání u banky o třetí hypotéku se v posledních týdnech přetváří v usazování panelů, překopávání domácí elektroinstalace a dopapírovávání kvůli licenci.

Druhá věc, která notnou měrou zatíží i týmový sraz příští víkend, je nutná transformace našeho CNT o.s. na CNT o.p.s. (obecně prospěšnou společnost). Občanská sdružení se od nového roku ruší kvůli novému občanskému zákoníku a je to jediná rozumná cesta, jak zachovat chod sdružení v dosavadním rozsahu. Bohužel je pro to potřeba udělat hromadu věcí a připravit mnoho papírů.

Do toho jsem pořídil nové osmijádro od AMD, které jsem pustil až v pondělí ráno na turnaj a jelikož jsem tam vrazil bez testů první paměti co jsem měl po ruce a box chladič, pravděpodobně ani nestihne zpracovat ty jednotky do termínu odevzdání. Dělá to divné věci a ten výpočet se mně zdá strašně pomalý. Až včera večer jsem zjistil, že paměti nejedou ani v Dualchanelu, přitom jsou to dvojčata jak mají být a ještě je to jen 2x1 GB na Win7-64bit, no prostě to bylo seskládané horkou jehlou z toho co jsem doma našel a asi to žralo tři dny elektřinu zbytečně. Pro ostrý start bude potřeba to dodělat. Tenhle nový přírůstek pojede i s grafárnou jen v době, kdy elektrárna bude vyrábět, na to jsem tu posilu pořizoval.

Poslední dva volné víkendy (mám celý rok volný jen každý druhý) jsem byl celé i s rodinou mimo domov a v podstatě i mimo internet. Příští volný víkend bude týmový sraz a pak už to snad bude trochu lepší.

Tedy fakt to je náročné období, a tak omluvte menší aktivitu zde, na fóru. Do konce měsíce už by měla být i licence na tu elektrárnu. Nyní už sice jede, ale jen šetří neřízeně energii přes den. Kapsy daňových poplatníků zatím neluxuje.

Dadu from Silesia
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1183
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: OT 10 2013

#2 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Domácí elektrarničky nepovažuji za luxování. Lidi si to pořizují na usporu vlastní spotřeby a dotace měly jen podpořit tyto lidi. Jenže to naše "inteligence" podělala jako kuponovou privatizaci a vyrojili se vičůránci, kteří postavili velkoplošné elektrárny a teď rejžují.

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1099
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: OT 10 2013

#3 Příspěvek od jiri kovar »

Forerst: gratulace ke sluneční elektrárně a že jsi to vyběhal.
Elektrárna této velikosti samozřejmě musí posílat elektřinu i ven, když není takový odběr doma, jinak co se týče ceny proudu, tak elektrárna pro snížení vlastní spotřeby se již vyplatí bez dotací. Sám o takovém řešení uvažuji a pro spotřebu ve dvojdomku s provozovanými DC mě vychází cca 2 -3 kW špičkový výkon. Nad tento výkon už by ve špičkách někdy šel proud ven, což by předpokládalo dvousměrný měřič a smlouvu s licencí. Do toho se mi z důvodů byrokratických i těch, že ten výkup je za stejnou cenu jako elektřina vstupující ze sítě (něco přes 5 Kč), jít nechce. Uvažovat o větším výkonu by se dalo za předpokladu uložného zařízení za rozumnou cenu a životnost. Taková situace však zatím není.
Kromě toho: 100% souhlas s Dadu FS. Nebojme se říci, že to tehdy pos°ranci opravdu pos°ali a pamatujme na to při valení klínů do hlavy v tomto měsíci.

Poznámka k sestavě: Na AMD osmijádru Honza doporučoval jet jen 4 kousky naráz (1 wu na jeden modul). Pomalost výpočtu je dána velikostí RAM (4 kusy mě žerou kolem 3GB)

Uživatelský avatar
KPX
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 877
Registrován: pát 03 lis, 2006 23:24
ID CNT statistics: 349
Bydliště: Praha

Re: OT 10 2013

#4 Příspěvek od KPX »

jiri kovar píše:..., jinak co se týče ceny proudu, tak elektrárna pro snížení vlastní spotřeby se již vyplatí bez dotací. Sám o takovém řešení uvažuji a pro spotřebu ve dvojdomku s provozovanými DC mě vychází cca 2 -3 kW špičkový výkon....
Máš k tomu prosím prosím nějaký výpočet či detaily? Hodně by mě to zajímalo. Předem díky!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1099
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: OT 10 2013

#5 Příspěvek od jiri kovar »

Jen velmi hrubé výpočty, ale protože zde jde o velký vliv přírodních podmínek, není, myslím, potřeba nějaká geniální přesnost.
Z 1 kW panelů dostaneš za rok minimálně 1000kWh proudu (1000 hodin slunečního svitu), může se ale lišit a být podstatně vyšší výroba při přesném jižním umístění a doporučeném sklonu případně při panelech točících se za sluncem (umístěných ovšem na stojanu místo na střeše). Důležitá je i poloha geografická (nížina, hory, území s vyšším svitem - viz. Forestova jižní Morava, atd). Za extrémně příznivých podmínek lze vydudat i 2000kWh.
Z 1 kW elektrárny tedy bez dotací dostaneš 5 500+ Kč. S ohledem na pořizovací náklady je návratnost do 10 let, ale při větších celcích (Forest) a výše popsaném vhodném umístění i 5, takže reálně nějaké tohle rozmezí.
Odlišná situace je u ostrovních systémů, které ale zatím moc nelze provozovat v běžných životních podmínkách, jelikož v tom hraje roli další investiční náročnost při skladování elektřiny a malá efektivita a životnost skladovacího zařízení (tam ta návratnost je větší než 10 let a spíše více s tím, že zhruba 10 let je při vlídném zacházení životnost oněh baterií).
Účinnost je při skladování samozřejmě menší než při přímé spotřebě (+- 80%). Nehledě na to, že kvůli zimnímu období by bylo nutné celý systém extrémně předimenzovat.
Z toho právě vychází nejlépe ono "pouhé" snižování spotřeby střešním systémem, který by měl být dimenzovaný na spíš minimální spotřebu domu (např. DC BOINC 1 kW a k tomu minimální současná spotřeba domu (zde myšleno teoretická nebo prakticky vypozorovaná současnost spotřeby spotřebičů ve dne - u běžné domácnosti si myslím, že nemá cenu počítat více než 0,5 kW, ale spíše i méně. Zbytek by šel zadarmo do sítě a jen v krátkých úsecích v řádu minut až desítek minut by byl využit doma (lednička, žehlička, rychlovarka, sporák, TV apod).
Forest určitě nějaké výpočty mít bude a za rok nám může říct jaká byla skutečnost z 15kW elektrárny.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18192
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT 10 2013

#6 Příspěvek od forest »

Po dokompletaci toho do distribuce moc dávat nebudu. Existuje totiž moc hezká věcička, která se nazývá Watrouter a ta dokáže zapínat a vypínat různé spotřebiče tak, jak si to nastavíte. Tedy třeba bojler to zapne jen, když bude přes den přebytek a když bude ještě větší přebytek, tak se zapne topná tyč v akumulační 500l nádrži, kam ty přebytky nažďuchám v podobě tepla na vytápění domu od podzimu do jara. Další přebytky chci nastavit na zapínání několika málo počítačů (zatím mám v dohledném plánu dva) osazených grafárnou, takže do sítě budu dodávat maximálně v létě. Na toto období ovšem plánujeme pořídit klimatizaci, která ty přebytky taky hezky bude papat a pojede logicky když bude svítit hodně slunce, tedy bude hodně přebytků.

Dotační částku za kWh dostanu stejnou, jestli ji spotřebuji, nebo dodám do sítě (bude to 1,8 kč). Jediné oč přijdu když tu energii spotřebuji, je 40 haléřů (opravdu je to tak málo, nedivte se) za kwh, což je výkupní cena našich energobaronů, kteří ji obratem naúčtují sousedům za 5kč. To to raději spotřebuji sám, co to půjde pro rodinné pohodlí a do DC. Loni jsme měli na baráku spotřebu 9MWh, tedy s předpokládaným navýšením pro to topení (tedy úsporu na současném vytápění) a nějaký ten PC navíc je ta elektrárna opravdu pro náš dům tak akorát. Víc panelů už se na rozumná místa na střechu stejně nevešlo, než těch 60.

Jinak pro běžné domy se asi vyplatí 5kW elektrárna i bez dotace, ale je tam delší doba návratnosti. Zajímavá věc ale čeká na schválení u nás i v okolních státech a to by mohlo DC nadšence hodně zajímat. Je to systém bezdotační, kde by jste měli zdarma od elektrárny tolik kWh, kolik za rok vyrobíte a dodáte do sítě a bylo by jedno kdy tu energii vyrobíte a kdy naopak spotřebujete. Za případný přebytek v celkovém ročním součtu sice nic nedostanete, ale pokryla by se tím spotřeba počítačů i v noci, bez jakýchkoliv záložních systémů, které se opravdu dnes nevyplatí pořizovat.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10010
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: OT 10 2013

#7 Příspěvek od vkliber »

Kdo má zbytečných pár tisíc a chce si to vyzkoušet, odkazuji na tutu zajímavou věcičku.
Jedná se o Mikroměnič DC/AC pro připojení panelu přímo na domovní síť. Může se to přes chráníč zapojit přímo do zásuvky a spotřebiče pak odebírají elektřinu primárně ze střechy a až při nedostatku ze sítě. Při svitu slunce se tedy elektroměr netočí, nebo výrazně pomaleji. Jde na to připojit jeden panel a pak, při dokupování panelů, ty mikroměniče zapojovat do série až do max. počtu 16 měničů na string.
Ivestice je 3.500,- za měnič a cca 5.000,- za jeden panel.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18192
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT 10 2013

#8 Příspěvek od forest »

jiri kovar píše: Forest určitě nějaké výpočty mít bude a za rok nám může říct jaká byla skutečnost z 15kW elektrárny.
Určitě dám vědět, ostrý provoz bude snad od listopadu.
Aktuálně je zde poměrně hnusně a prší - elektrárna dává 1,92 kW 45cc

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1099
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: OT 10 2013

#9 Příspěvek od jiri kovar »

Forest, vkliber: Dík za informace, doplňuju si díky vám znalosti. Ten wattrouter fakt dobrá věcička, teď ještě tu legislativu a ....

Uživatelský avatar
falcon
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 08 črc, 2010 23:59
rok narození: 0- 0-1984
ID CNT statistics: 1023
Bydliště: okres Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: OT 10 2013

#10 Příspěvek od falcon »

Navrhoval bych toto zajimave tema vyhodit nekam z OT... 45cc
Počítám převážně BIO projekty na: i7-4770K@3,7GHz + GTX 660Ti, C2Q 9400@3,4GHz + HD5850Ex(foto), Xeon E3-1225 v5@3,3GHz + Quadro M2000 (work)...........Statistiky: CNT / BOINC-STATS / F@H Extreme

Obrázek

Dadu from Silesia
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1183
Registrován: úte 03 úno, 2009 21:23
rok narození: 03 bře 1984
ID CNT statistics: 10156
Bydliště: Opava

Re: OT 10 2013

#11 Příspěvek od Dadu from Silesia »

Když jsem bydleli na vesnici tak jsem uvažoval, že si na zahradu vyrobíme panely sámy, solární plátky 250 W se dalo koupit za 1500 kč dát to mezi skla, jak to je vydět na záběrech ze Zpráv z těch sol. farem. Zaizolovat to nejakým silikonem připadně přidat vývěvu na odsátí vzduchu.

Uživatelský avatar
KPX
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 877
Registrován: pát 03 lis, 2006 23:24
ID CNT statistics: 349
Bydliště: Praha

Re: OT 10 2013

#12 Příspěvek od KPX »

Jste skvělí a dáváte sem super užitečné informace. Díky! Určitě něco takového zvážím a dám si 1-2 kW na střechu, ať nemusím ty počítače začít vypínat. :smt023
Souhlasím s falconem že by se to mělo přesunout z OT někam na lepší místo, třeba do Rady a návody.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18192
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT 10 2013

#13 Příspěvek od forest »

To si ještě rozmyslím, jestli něco kecnu. Vždyť jsem tu elektrárnu pořizoval jen kvůli tomu, aby jsi mně KPXi v CUPu tolik neutíkal 45hh

Jen si představ, co jsi mě vlastně stál peněz 45cc

Pallando
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 763
Registrován: sob 08 zář, 2007 11:16
ID CNT statistics: 3749
Bydliště: Ostrava

Re: OT 10 2013

#14 Příspěvek od Pallando »

Tak vlastní elektrárnu si pořizovat nebudu, ale kdysi jsem někde viděla návod na to, jak vyrábět elektřinu při jízdě na rotopedu a pokud se mi podaří najít někoho, kdo to dokáže dát dohromady, tak si asi budu vlastními silami nabíjet nějakou baterii a z ní počítač napájet 45ff

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: OT 10 2013

#15 Příspěvek od Czech Human »

Forest: Výborně, gratuluji k rozumnému kroku - až se rozpadně civilizace a Jirka Eisler bude hladově obcházet kolem elektrického plotu s dopisem, jako by se ty panely našly 45hh . Na kolik peněz celkově taková elektrárnička investičně vyjde a jako u plochu v m2 těch 15 kW zabere?

Pallando: Také jsem to viděl, ale vzhledem k výkonu 1 šlapočlověka maximálně zhruba 300 W (cyklista Tour de France za cenu jen 40 let života bratru 500 W) při špičkovém výkonu a při koeficientu odporu baterie 12V/220V lze uvažovat o napájení skutečně jen malého střízlíka :-).
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

eisler jiri
73.6842105263 %
73.6842105263 %
Příspěvky: 4528
Registrován: sob 15 kvě, 2010 17:27
rok narození: 14 zář 1947
ID CNT statistics: 13496
Bydliště: praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: OT 10 2013

#16 Příspěvek od eisler jiri »

český humane. tak to ne :smt018 syfilzace se už dávno rozpadla a já kolem forestova plotu chodit nebudu. jen pokud by mne to mnělo výhodu pro mne 45hh 45hh 45hh 45hh ale pochopitelně jen tak kecám. zrušme OT, gdyž tam blbje kecá i KPX přesunout z OT někam na lepší místo, my sme místo horší :smt102 na jiných místech jsou rádoby inteligentní keci, které neobstojí, ale každý si tričko rád tahá
Obrázek
Obrázek

Pallando
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 763
Registrován: sob 08 zář, 2007 11:16
ID CNT statistics: 3749
Bydliště: Ostrava

Re: OT 10 2013

#17 Příspěvek od Pallando »

Czech Human píše:
Pallando: Také jsem to viděl, ale vzhledem k výkonu 1 šlapočlověka maximálně zhruba 300 W (cyklista Tour de France za cenu jen 40 let života bratru 500 W) při špičkovém výkonu a při koeficientu odporu baterie 12V/220V lze uvažovat o napájení skutečně jen malého střízlíka :-).
Lepší malý než žádný 45hh

Pallando
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 763
Registrován: sob 08 zář, 2007 11:16
ID CNT statistics: 3749
Bydliště: Ostrava

Re: OT 10 2013

#18 Příspěvek od Pallando »

Jinak uvažuju, že jestli mi letos zbudou nějaké peníze, tak zakoupím stroj určený v podstatě jen na DC.

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: OT 10 2013

#19 Příspěvek od Czech Human »

Tak ono řekněme 90W co tak běžně žerou lepší notebooky už dovede poskytnout poměrně slušnou porci výkonu - když se snoubí třeba Core i5 s dle typu použitých výpočtů vhodnou grafikou, už to udělá pěkných pár tisíc bodů denně. A člověk si taky uvědomí, kolik energie je potřeba na udržení notebooku jen v chodu když ji má produkovat sám. Hned se na cenu elektřiny začne dívat jinak 45ff
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18192
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT 10 2013

#20 Příspěvek od forest »

Czech Human píše:Forest: Výborně, gratuluji k rozumnému kroku - až se rozpadně civilizace a Jirka Eisler bude hladově obcházet kolem elektrického plotu s dopisem, jako by se ty panely našly 45hh . Na kolik peněz celkově taková elektrárnička investičně vyjde a jako u plochu v m2 těch 15 kW zabere?
Jeden panel má rozměr 164x100 cm a výkon 250W. Na JjV střeše jich máme 24 a JjZ je jich 36 + tři původní panely termického ohřevu. Celková cena FVE bude i s tím wattrouterem 475.000,-kč bez DPH. DPH bych měl dostat po udělení licence zpět, takže jej ani nepíšu, aby to zbytečně nenadhodnocovalo pořizovací cenu. Kopletně to montovala a instalovala firma na klíč, já jen lítal kolem papírů.

Odpovědět

Zpět na „Co se vědy týká“