O kryptoměnách: hledání informací na YT

Ostatní plkání členů týmu.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1236
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

O kryptoměnách: hledání informací na YT

#1 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

Ahoj všem. Dnes jsem si tak v koutku duše říkal, snažíme se v BOINCu nějak podporovat vědu, ale že bychom se mohli někdy v budoucnu zabývat trochou studií informací o kryptoměnách, se jaksi zde pozapomíjelo. Občas nějaké plkání ohledně nedostatku grafik těžbou kryptoměn a to tím skončilo. Někdo namítne, to zde nemá co dělat, ale předem říkám nejde o těžbu, stačilo třeba hodit linky na vynikající české youtube kanály od roku 2018. Jelikož jsem od výšky jaksi nějaký ten pátek pozadu a někdo mne nenakopl stylem "budeš toho možná v budoucnu litovat", jsem zjistil letos až v únoru, jak mé vědomosti ohledně kryptoměn jsou strašně malé. Kdysi dávno mne odradilo od toho dávat ruce pryč, bylo to v době, jak vykradli burzu s bitcoiny. A je to škoda. 45dd
Jelikož ten vlak počátečního velkého boomu mne velkým obloukem minul (ten skončil koncem minulého roku v prosinci 2020, kdy ještě bitcoin měl hodnotu 20k), zjistil jsem letos v únoru /díky ohlášení, jak Elon investoval do bitcoinů jsem se už konečně začal pátrat po informacích/, že jsou na youtube opravdu velmi hodnotné a kvalitní informace o problému kryptoměn i v českém jazyce. A taky spoustu důvodů, proč se o to zajímat mnohem více a nebýt v nevědomosti. Takže pro ty, kteří jsou jaksi pozadu s informacemi s kryptoměny a chce se o tom více poinformovat, zde přidávám 2 linky na YT. Není ještě tak pozdě, jak by někteří mohli namítat. Rozjíždí se vlak, do kterého vstupují opravdu velcí hráči, včetně finančních institucí. Tak nezmeškejte úplně vlak, ať toho opravdu nelitujete s léty uspořenými fiat penězi, které vám může kdejaká finanční instituce pěkně znehodnotit, když se 45oo ekonomika ať už v době koronakrize nebo po ní.

Pro pochopení základů:
BITCOINOVÝ KANÁL
KRYPTO MATES

Opravdu škoda, že v tom roce 2019 někdo nehodil na fóru link např. na Kicoma. 45dd
U Kicoma pro neznalé krypta doporučuji shlédnout vše v sekci "Úvod do Bitcoinu".

Snad některým opozdilcům včetně mně (od února 2021) toto téma třeba nakopne se více zajímat o své finance než jen formou nákupu spotřebního zboží a zůstatkem na účtu. Podotýkám, mne už to nakoplo . 45cc A pomůže se neztratit v tomto tématu, který bude minimálně za rok sakru hodně aktuální a možná časem i běžnou činností v užívání k platbě a nákupům. Čau
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se očkovat vakcínou verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy pana Šmuclera.) 45cc

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18780
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#2 Příspěvek od forest »

Za ty roky se zde téma kryptoměn vyskytlo několikrát, obzvláště v období vzniku, následně v období založení projeku Bitcoin Utopia v systému BOINC a následně v období založení konkurenčního týmu Gridcoin.
Ještě častěji jsme téma rozebírali na srazech, kde je na to logicky i mnoho času a to i docela podrobně o různých měnách a způsobech těžby.

Mně přijde, že už deset lev ve svém okolí a v médiích nelyším o ničem jiném, tedy kromě politiky a poslední rok Covidu. Tedy jestli tebe tato informace tolik let míjela, tak to popravdě nechápu a sám si musíš odpovědět na otázku proč.

Spousta našich členů si tuto zábavu vyzkoušela, což není nic těžkého, ale převážně v době, kdy dávalo smysl to provozovat na běžných domácích počítačích. S postupnou devalvací měny, ke které dochází pravidelně po čtyřech letech, se zisk z těžby přesunul na ASIC zařízení a následně do velkých těžařských hal. Zároveň do států s levnou elektřinou, kam ČR nespadá. Tím toto téma z běžných domácností a od běžných lidí odešlo, tedy co se týče těžby. Mnohem většího významu ale získalo pro lidi, co mají hodně peněz a zaměřili se na obchodování s touto měnou. Je to jistě zajímavý trh, s velkým potenciálem růstu, ale to už s námi nemá vůbec nic společného.

Co se týče té možné těžby, tak po loňské devalvaci jsem četl, že bez ASIC zařízení za desítky tisíc tě dnes ani do některého z poolů nevezmou. Návratnost v rámci pořizovací ceny a spotřeby je zhruba rok a to ti musí to zařízení přežít a mít štěstí na ziskový pool. K tomu vydává velký hluk, takže do běžných domácností to také moc není.

Tedy nevím moc, do čeho konkrétního se chceš nyní v této oblasti pouštět, ale je potřeba si o tom opravdu asi dost aktuálních věcí nastudovat a pořádně spočítat. Abys místo zisku nakonec nebyl ve ztrátě, jelikož tato měna také již několikrát spodla o desítky procent.

Na našem fóru se zaměřujeme na to, jak pomoci prostřednictvím počítačů vědě a to neziskově. Je to naprosto odlišná činnost, ale jako téma to zde klidně být může. Spíše ale by to chtělo nějaké konkrétní informace do čeho jdeš, jaký máš plán a zda má reálnou ziskovou hodnotu. Tedy s jakými předpoklady vývoje měny. Všeobecných informací tohoto druhu je na internetu nepřeberné množství a tím nemá smysl zaplácávat místní diskusi.

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1236
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#3 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

Díky za odpověď foreste.

Těžbou se nehodlám zabývat, po měsíci kdy se snažím čerpat informace to beru jako dobrý způsob šetření určité části peněz, hodlovat to a každý měsíc si tam dát malou úsporu. Něco jako na způsobu digitální vkladní knížka (jako malý jsem měl svoji vkladní knížku a spořil jsem si kačky, asi ta nostalgie). Zažil jsem zde i projekt bitcoin utopia (já se ho neúčastnil) a velkých protestů pro vyřazení z BOINCu. Důvod byl jasný, nepřispívalo to vědě a myšlence proč vznikla platforma BOINC. I když z filozofického hlediska a určitého pohledu by se dalo říci, že podporovala "ekonomickou oblast" vědy v rozvoji nové měny založené na revolučním blockchainu.

Ano týmových srazů jsem se neúčastnil, takže tady ta otázka proč, je nejspíš ze 75% odpovězena, 24% je v té pachuti a jistého psychického bloku se kdysi o to zajímat po vykradení kryptoměnové burzy a 1% někoho, kdo by mi řekl "abys toho v budoucnu třeba nelitoval", a to celé bych na druhou zabalil na mé povaze melancholika 45ff

Časem zde byla také indicie v ČR, že s bitcoinem se v budoucnu počítá, když Alza zavedla platby v kryptoměnách v roce 2017 atd. (Alza nebyl můj favorit na nákup hardwaru, takže jsem na jejich stránky nechodil). Až Elon Musk musel přijít s prohlášením, že jeho Tesla nakoupila kryptoměnu bitcoin a bude akceptovat i platby touto kryptoměnou. To byl ten silný impuls pro mne začít pátrat po informacích.
Píšeš "Je to jistě zajímavý trh, s velkým potenciálem růstu, ale to už s námi nemá vůbec nic společného." Tady nejde ani tak o velké zbohatnutí, jako spíš částečné krytí naspořených peněz před inflací a ochrany před opětovným krachem hypoteční bubliny, která jistě klepe na dveře. Bankám nestačil rok 2008 jako názorné poučení s krachem, bohužel chyby opakují a hypotéky vydávají jak na běžícím pásu a do toho covid, "zadlužování" (vlastně ono se už netisknou ve velkém peníze, teď stačí pár kliknutí do klávesnice a v oběhu teče další miliarda) 45bb . Proč by tak ty nemovitosti nebyly drahé, když fiat peníze jsou nevyčerpatelné a vytváří se pár kliknutím do klávesnice. Já to vidím tak, že chci z veškerých naspořených peněz mít 1/4 v kryptoměně a to chci hodlovat. Tím, že se stává bitcoin platným platidlem už snad nevidí jen slepý nebo neznalý, což do teď jsem byl. A jsem moc rád, že se začínám o to více zajímat, i když jsem nechytl tohle nadšení 2 roky zpátky. Vůbec nezávidím těm lidem, co šli s pocitem rizika, že se bitcoin neuchytne a zaslouží si na tom rozhodně profitovat a přeju jim to. A těší mne, že se můj zájem o peníze už nejedná jen formou útraty v obchodě a zůstatkem na účtě. Mimochodem věřím, že tvé děti si budou přes lighting peněženkou na mobilu nakupovat, takže tvé rodiny se to bude taky týkat, takže hodlovat satoshi by nemuselo být stále na škodu. 45cc

Tuhle místnost jsem hlavně založil pro lidičky, kteří ještě doteď jsou v situaci jako já před měsícem a potřebují popostrčit je blíž k informacím viz. dva odkazy, ať si o tom udělají svůj názor. A nevěřím, že jsem jediný opozdilec v CNT. Ne všici seděli u hranatého stolu v Brušperku 33aaa

Přeji zdraví a pohodu 22rrr
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se očkovat vakcínou verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy pana Šmuclera.) 45cc

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10148
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#4 Příspěvek od vkliber »

Jen pro zajímavost ... jako peněženku bitcoinu používám tlustého klienta na Win10 - Bitcoin Core, která obsahuje lokální kopii celého blockchain (informace o všechn transakcích) a zabírá přes 300GB 45hh .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 2887
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#5 Příspěvek od Honza »

Nápodobně.

Mě aktuálně píše 386GB.

Obsah své peněženky jsem jako donation přeposlal člověku, které si vážím jakožto žurnalisty, zastánce svobody, křesťanství a librestariánství.
Tedy jsem na nule.

Bitcoin core používám jako pomoc pro transakce komunitě.
No, na rychlé lince je to docela žrout - Received 12GB, Sent 1210GB za 10dní :roll:

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18780
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#6 Příspěvek od forest »

Tak o tomto nic zrovna nevím a zajímaly by mě nějaké podrobnosti, jelikož tak velký disk jsem už minimálně 10 v počítači ani neměl. Když pominu záložní, které připojuji jen občas. K čemu je dobré, mít několik set GB něčeho na disku a ještě ta data v takovém množství příjímat a odesílat? To je nějaké součást těžby? Nebo datová záloha celého systému Bitcoin přímo u těžařů?

Myslel jsem , že ta SW peněženka je někde virtuálně, ne v takovéto formě přímo na disku vlastníka. Co když disk klekne?

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 2887
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#7 Příspěvek od Honza »

Hmm, tak se přeci jen dostáváme k základům toho, jak bitcoin funguje.

Peněženka je jedna věc - k tomu stačí unikátní adresa, podobně jako e-mail.
To vcelku nic nezabírá, pár bajtů.
Můžeš si adresu uložit v počítači v peněžence (spolu s adresami těch, kam chceš posílat), napsat třeba na papír, vytetovat na tělo, to je nepodstatné, na tom nic tajného není.

V podstatě nejzákladnější věc, na které bitcoin (a podobné) stojí, je distribuovaný seznam transakcí.
To je ten kryptografií chráněný blockchain, který chronologicky obsahuje celou historii transakcí (takový účetní deník) v decentralizované podobě (peer-to-peer).
Je to v podstatě datová záloha systému bitcoin.

A to rozlišuje transakce od bank, které mohou tisknout "peníze" z ničeho - říká se tomu měnová politika, pokud to dělají banky, jinak je to pochopitelně podvod...tedy vlastně vždy je to podvod, ale to je jiná kapitola.
Resp. tady by do toho vstupovali těžaři svou dřinou a poctivou prací.

Uživatelský avatar
RoKro
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1184
Registrován: pon 31 srp, 2009 08:57
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#8 Příspěvek od RoKro »

A protože ten seznam transakcí není jen na jednom serveru v bance, ale je na Honzově počítači a pak ještě na "pár" dalších počítačích na Zeměkouli, tak je těžký v něm něco zfalšovat na všech jeho "kopiích" najednou (ty kopie jsou ale naopak všechno spíš originály).
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18780
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#9 Příspěvek od forest »

Toto chápu, jen jsem žil v domnění, že jsou ta data na poolech a ne u každého nadšence v počítači a ještě v takovém množství. Vítek to uvedl jako svou peněženku. To je povinnost ta data sdílet, nebo je z toho také nějaký zisk? Kromě tedy dříve vyždímaného disku a diskového prostoru.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18780
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#10 Příspěvek od forest »

Už jsem se zvládnul v tomto ohledu trochu dovzdělat a chápu, co vám zabírá tolik místa na disku 45cc

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10148
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#11 Příspěvek od vkliber »

forest píše: čtv 25 bře, 2021 20:20 ...
Myslel jsem , že ta SW peněženka je někde virtuálně, ne v takovéto formě přímo na disku vlastníka. Co když disk klekne?
Peněženku můžeš mít klidně virtuálně někde na serveru (těch služeb je spousta), je to relativně bezpečné (i když už jsou známy případy, kdy lidi ztratili obsah svých peněženek 45hh ). Nebo ji můžeš mít doma na PC, pak je bezpečnost jen na tobě, neexistuje způsob, jak by tě někdo mohl okrást.
A když disk klekne ... už se mi to stalo ... nehodlal jsem se toho vzdát ... 3 dny trvala obnova disku (sektor po sektoru) ... Bitcoin Core umí stáhnout chybějící bloky.
Peněženku nemusíš mít spuštěnou stále, ale pokud z ní chceš platit, tak musí být aktuální. Pustíš ji, ona si dotáhne chybějící bloky (třeba měsíc nebo rok zpátky, pak to trvá i déle než den). Do tvojí peněženky mohou proudit bitcoiny stále (bez ohledu na to kde je a jestli ji máš puštěnou) ... transakce je vždy mezi 2 peněženkami a je to vlastně záznam v blockchain.
Používám jednu svou peněženku a několik virtuálních.

Převod mezi BTC na CZK (a naopak) je jednoduchý, jako když posíláš peníze v bance (používám wbtcb.com). Dostaneš papírový doklad (třeba do účetnictví).
Dokonce existují i BitcoMATy (automaty na virtuální měny), jeden je tuším i u nás v Ostravě, nepoužil jsem ho, ale přijdeš, naťukáš, načteš QR kód, zaplatíš BTC a vypadnou ti CZK (nebo naopak).
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1236
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#12 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

sice se o to zajímám měsíc a půl, ale doporučení od YTberů viz odkaz v mém prvním příspěvku informující ze světa krypta je vždy mít hardwarovou peněženku jako hlavní úschovnu.
Ten odkaz na wbtcb, to je fakt "výhra s kurzem" co uvádějí na titulní stránce.
Kurzovní lístek virtuálních měn
1 BTC prodáváme za: 1 BTC nakupujeme za:
hotově 1387710 CZK 1216258 CZK
bezhotovostně 1367980 CZK 1262278 CZK

to nemyslí vážně mít takový rozdíl mezi nákupem a prodejem, díky nechci.

Mne se líbí kombinace vlastní hardwarové peněženky (Trezor, Ledger) s lighting softwarovou peněženkou pro malé částky do 800 Kč max., je to jen příklad pro moje potřeby.
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se očkovat vakcínou verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy pana Šmuclera.) 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 2887
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#13 Příspěvek od Honza »

® Plšák Ráďa ® píše: úte 30 bře, 2021 20:33to nemyslí vážně mít takový rozdíl mezi nákupem a prodejem, díky nechci.
Tam, kde je velká volatalita, je často větší rozdíl mezi nákupem a prodejem.
Však reálně riskují, že během pár hodin bude cena o 10% jinde, proto ten spread 10%.
To je úděl volatalních a spekulativních záležitostí.

Mimochodem, u investičního zlata je také větší rozdíl mezi nákupem a prodejem, u stříbra je tam ještě v neprospěch DPH.
Mám tím na mysli fyzické zlato a stříbro (případně platina, palladium), ne spekulativní konání na papírové burze, které poctivé peníze nevidělo.

Zkus se na to podívat také z jejich pohledu.
Teoreticky se může stát, že vyplatí jeden den x mega v korunovém kreditu a po víkendu jim zůstane jen zlomek ceny v bitcoinech.

Odpovědět

Zpět na „Co se do ostatních oddílů nevešlo“