O kryptoměnách: hledání informací na YT

Ostatní plkání členů týmu.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

O kryptoměnách: hledání informací na YT

#1 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

Ahoj všem. Dnes jsem si tak v koutku duše říkal, snažíme se v BOINCu nějak podporovat vědu, ale že bychom se mohli někdy v budoucnu zabývat trochou studií informací o kryptoměnách, se jaksi zde pozapomíjelo. Občas nějaké plkání ohledně nedostatku grafik těžbou kryptoměn a to tím skončilo. Někdo namítne, to zde nemá co dělat, ale předem říkám nejde o těžbu, stačilo třeba hodit linky na vynikající české youtube kanály od roku 2018. Jelikož jsem od výšky jaksi nějaký ten pátek pozadu a někdo mne nenakopl stylem "budeš toho možná v budoucnu litovat", jsem zjistil letos až v únoru, jak mé vědomosti ohledně kryptoměn jsou strašně malé. Kdysi dávno mne odradilo od toho dávat ruce pryč, bylo to v době, jak vykradli burzu s bitcoiny. A je to škoda. 45dd
Jelikož ten vlak počátečního velkého boomu mne velkým obloukem minul (ten skončil koncem minulého roku v prosinci 2020, kdy ještě bitcoin měl hodnotu 20k), zjistil jsem letos v únoru /díky ohlášení, jak Elon investoval do bitcoinů jsem se už konečně začal pátrat po informacích/, že jsou na youtube opravdu velmi hodnotné a kvalitní informace o problému kryptoměn i v českém jazyce. A taky spoustu důvodů, proč se o to zajímat mnohem více a nebýt v nevědomosti. Takže pro ty, kteří jsou jaksi pozadu s informacemi s kryptoměny a chce se o tom více poinformovat, zde přidávám 2 linky na YT. Není ještě tak pozdě, jak by někteří mohli namítat. Rozjíždí se vlak, do kterého vstupují opravdu velcí hráči, včetně finančních institucí. Tak nezmeškejte úplně vlak, ať toho opravdu nelitujete s léty uspořenými fiat penězi, které vám může kdejaká finanční instituce pěkně znehodnotit, když se 45oo ekonomika ať už v době koronakrize nebo po ní.

Pro pochopení základů:
BITCOINOVÝ KANÁL
KRYPTO MATES

Opravdu škoda, že v tom roce 2019 někdo nehodil na fóru link např. na Kicoma. 45dd
U Kicoma pro neznalé krypta doporučuji shlédnout vše v sekci "Úvod do Bitcoinu".

Snad některým opozdilcům včetně mně (od února 2021) toto téma třeba nakopne se více zajímat o své finance než jen formou nákupu spotřebního zboží a zůstatkem na účtu. Podotýkám, mne už to nakoplo . 45cc A pomůže se neztratit v tomto tématu, který bude minimálně za rok sakru hodně aktuální a možná časem i běžnou činností v užívání k platbě a nákupům. Čau
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#2 Příspěvek od forest »

Za ty roky se zde téma kryptoměn vyskytlo několikrát, obzvláště v období vzniku, následně v období založení projeku Bitcoin Utopia v systému BOINC a následně v období založení konkurenčního týmu Gridcoin.
Ještě častěji jsme téma rozebírali na srazech, kde je na to logicky i mnoho času a to i docela podrobně o různých měnách a způsobech těžby.

Mně přijde, že už deset lev ve svém okolí a v médiích nelyším o ničem jiném, tedy kromě politiky a poslední rok Covidu. Tedy jestli tebe tato informace tolik let míjela, tak to popravdě nechápu a sám si musíš odpovědět na otázku proč.

Spousta našich členů si tuto zábavu vyzkoušela, což není nic těžkého, ale převážně v době, kdy dávalo smysl to provozovat na běžných domácích počítačích. S postupnou devalvací měny, ke které dochází pravidelně po čtyřech letech, se zisk z těžby přesunul na ASIC zařízení a následně do velkých těžařských hal. Zároveň do států s levnou elektřinou, kam ČR nespadá. Tím toto téma z běžných domácností a od běžných lidí odešlo, tedy co se týče těžby. Mnohem většího významu ale získalo pro lidi, co mají hodně peněz a zaměřili se na obchodování s touto měnou. Je to jistě zajímavý trh, s velkým potenciálem růstu, ale to už s námi nemá vůbec nic společného.

Co se týče té možné těžby, tak po loňské devalvaci jsem četl, že bez ASIC zařízení za desítky tisíc tě dnes ani do některého z poolů nevezmou. Návratnost v rámci pořizovací ceny a spotřeby je zhruba rok a to ti musí to zařízení přežít a mít štěstí na ziskový pool. K tomu vydává velký hluk, takže do běžných domácností to také moc není.

Tedy nevím moc, do čeho konkrétního se chceš nyní v této oblasti pouštět, ale je potřeba si o tom opravdu asi dost aktuálních věcí nastudovat a pořádně spočítat. Abys místo zisku nakonec nebyl ve ztrátě, jelikož tato měna také již několikrát spodla o desítky procent.

Na našem fóru se zaměřujeme na to, jak pomoci prostřednictvím počítačů vědě a to neziskově. Je to naprosto odlišná činnost, ale jako téma to zde klidně být může. Spíše ale by to chtělo nějaké konkrétní informace do čeho jdeš, jaký máš plán a zda má reálnou ziskovou hodnotu. Tedy s jakými předpoklady vývoje měny. Všeobecných informací tohoto druhu je na internetu nepřeberné množství a tím nemá smysl zaplácávat místní diskusi.

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#3 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

Díky za odpověď foreste.

Těžbou se nehodlám zabývat, po měsíci kdy se snažím čerpat informace to beru jako dobrý způsob šetření určité části peněz, hodlovat to a každý měsíc si tam dát malou úsporu. Něco jako na způsobu digitální vkladní knížka (jako malý jsem měl svoji vkladní knížku a spořil jsem si kačky, asi ta nostalgie). Zažil jsem zde i projekt bitcoin utopia (já se ho neúčastnil) a velkých protestů pro vyřazení z BOINCu. Důvod byl jasný, nepřispívalo to vědě a myšlence proč vznikla platforma BOINC. I když z filozofického hlediska a určitého pohledu by se dalo říci, že podporovala "ekonomickou oblast" vědy v rozvoji nové měny založené na revolučním blockchainu.

Ano týmových srazů jsem se neúčastnil, takže tady ta otázka proč, je nejspíš ze 75% odpovězena, 24% je v té pachuti a jistého psychického bloku se kdysi o to zajímat po vykradení kryptoměnové burzy a 1% někoho, kdo by mi řekl "abys toho v budoucnu třeba nelitoval", a to celé bych na druhou zabalil na mé povaze melancholika 45ff

Časem zde byla také indicie v ČR, že s bitcoinem se v budoucnu počítá, když Alza zavedla platby v kryptoměnách v roce 2017 atd. (Alza nebyl můj favorit na nákup hardwaru, takže jsem na jejich stránky nechodil). Až Elon Musk musel přijít s prohlášením, že jeho Tesla nakoupila kryptoměnu bitcoin a bude akceptovat i platby touto kryptoměnou. To byl ten silný impuls pro mne začít pátrat po informacích.
Píšeš "Je to jistě zajímavý trh, s velkým potenciálem růstu, ale to už s námi nemá vůbec nic společného." Tady nejde ani tak o velké zbohatnutí, jako spíš částečné krytí naspořených peněz před inflací a ochrany před opětovným krachem hypoteční bubliny, která jistě klepe na dveře. Bankám nestačil rok 2008 jako názorné poučení s krachem, bohužel chyby opakují a hypotéky vydávají jak na běžícím pásu a do toho covid, "zadlužování" (vlastně ono se už netisknou ve velkém peníze, teď stačí pár kliknutí do klávesnice a v oběhu teče další miliarda) 45bb . Proč by tak ty nemovitosti nebyly drahé, když fiat peníze jsou nevyčerpatelné a vytváří se pár kliknutím do klávesnice. Já to vidím tak, že chci z veškerých naspořených peněz mít 1/4 v kryptoměně a to chci hodlovat. Tím, že se stává bitcoin platným platidlem už snad nevidí jen slepý nebo neznalý, což do teď jsem byl. A jsem moc rád, že se začínám o to více zajímat, i když jsem nechytl tohle nadšení 2 roky zpátky. Vůbec nezávidím těm lidem, co šli s pocitem rizika, že se bitcoin neuchytne a zaslouží si na tom rozhodně profitovat a přeju jim to. A těší mne, že se můj zájem o peníze už nejedná jen formou útraty v obchodě a zůstatkem na účtě. Mimochodem věřím, že tvé děti si budou přes lighting peněženkou na mobilu nakupovat, takže tvé rodiny se to bude taky týkat, takže hodlovat satoshi by nemuselo být stále na škodu. 45cc

Tuhle místnost jsem hlavně založil pro lidičky, kteří ještě doteď jsou v situaci jako já před měsícem a potřebují popostrčit je blíž k informacím viz. dva odkazy, ať si o tom udělají svůj názor. A nevěřím, že jsem jediný opozdilec v CNT. Ne všici seděli u hranatého stolu v Brušperku 33aaa

Přeji zdraví a pohodu 22rrr
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#4 Příspěvek od vkliber »

Jen pro zajímavost ... jako peněženku bitcoinu používám tlustého klienta na Win10 - Bitcoin Core, která obsahuje lokální kopii celého blockchain (informace o všechn transakcích) a zabírá přes 300GB 45hh .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#5 Příspěvek od Honza »

Nápodobně.

Mě aktuálně píše 386GB.

Obsah své peněženky jsem jako donation přeposlal člověku, které si vážím jakožto žurnalisty, zastánce svobody, křesťanství a librestariánství.
Tedy jsem na nule.

Bitcoin core používám jako pomoc pro transakce komunitě.
No, na rychlé lince je to docela žrout - Received 12GB, Sent 1210GB za 10dní :roll:

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#6 Příspěvek od forest »

Tak o tomto nic zrovna nevím a zajímaly by mě nějaké podrobnosti, jelikož tak velký disk jsem už minimálně 10 v počítači ani neměl. Když pominu záložní, které připojuji jen občas. K čemu je dobré, mít několik set GB něčeho na disku a ještě ta data v takovém množství příjímat a odesílat? To je nějaké součást těžby? Nebo datová záloha celého systému Bitcoin přímo u těžařů?

Myslel jsem , že ta SW peněženka je někde virtuálně, ne v takovéto formě přímo na disku vlastníka. Co když disk klekne?

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#7 Příspěvek od Honza »

Hmm, tak se přeci jen dostáváme k základům toho, jak bitcoin funguje.

Peněženka je jedna věc - k tomu stačí unikátní adresa, podobně jako e-mail.
To vcelku nic nezabírá, pár bajtů.
Můžeš si adresu uložit v počítači v peněžence (spolu s adresami těch, kam chceš posílat), napsat třeba na papír, vytetovat na tělo, to je nepodstatné, na tom nic tajného není.

V podstatě nejzákladnější věc, na které bitcoin (a podobné) stojí, je distribuovaný seznam transakcí.
To je ten kryptografií chráněný blockchain, který chronologicky obsahuje celou historii transakcí (takový účetní deník) v decentralizované podobě (peer-to-peer).
Je to v podstatě datová záloha systému bitcoin.

A to rozlišuje transakce od bank, které mohou tisknout "peníze" z ničeho - říká se tomu měnová politika, pokud to dělají banky, jinak je to pochopitelně podvod...tedy vlastně vždy je to podvod, ale to je jiná kapitola.
Resp. tady by do toho vstupovali těžaři svou dřinou a poctivou prací.

Uživatelský avatar
RoKro
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1438
Registrován: pon 31 srp, 2009 08:57
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#8 Příspěvek od RoKro »

A protože ten seznam transakcí není jen na jednom serveru v bance, ale je na Honzově počítači a pak ještě na "pár" dalších počítačích na Zeměkouli, tak je těžký v něm něco zfalšovat na všech jeho "kopiích" najednou (ty kopie jsou ale naopak všechno spíš originály).
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#9 Příspěvek od forest »

Toto chápu, jen jsem žil v domnění, že jsou ta data na poolech a ne u každého nadšence v počítači a ještě v takovém množství. Vítek to uvedl jako svou peněženku. To je povinnost ta data sdílet, nebo je z toho také nějaký zisk? Kromě tedy dříve vyždímaného disku a diskového prostoru.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#10 Příspěvek od forest »

Už jsem se zvládnul v tomto ohledu trochu dovzdělat a chápu, co vám zabírá tolik místa na disku 45cc

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#11 Příspěvek od vkliber »

forest píše: čtv 25 bře, 2021 20:20 ...
Myslel jsem , že ta SW peněženka je někde virtuálně, ne v takovéto formě přímo na disku vlastníka. Co když disk klekne?
Peněženku můžeš mít klidně virtuálně někde na serveru (těch služeb je spousta), je to relativně bezpečné (i když už jsou známy případy, kdy lidi ztratili obsah svých peněženek 45hh ). Nebo ji můžeš mít doma na PC, pak je bezpečnost jen na tobě, neexistuje způsob, jak by tě někdo mohl okrást.
A když disk klekne ... už se mi to stalo ... nehodlal jsem se toho vzdát ... 3 dny trvala obnova disku (sektor po sektoru) ... Bitcoin Core umí stáhnout chybějící bloky.
Peněženku nemusíš mít spuštěnou stále, ale pokud z ní chceš platit, tak musí být aktuální. Pustíš ji, ona si dotáhne chybějící bloky (třeba měsíc nebo rok zpátky, pak to trvá i déle než den). Do tvojí peněženky mohou proudit bitcoiny stále (bez ohledu na to kde je a jestli ji máš puštěnou) ... transakce je vždy mezi 2 peněženkami a je to vlastně záznam v blockchain.
Používám jednu svou peněženku a několik virtuálních.

Převod mezi BTC na CZK (a naopak) je jednoduchý, jako když posíláš peníze v bance (používám wbtcb.com). Dostaneš papírový doklad (třeba do účetnictví).
Dokonce existují i BitcoMATy (automaty na virtuální měny), jeden je tuším i u nás v Ostravě, nepoužil jsem ho, ale přijdeš, naťukáš, načteš QR kód, zaplatíš BTC a vypadnou ti CZK (nebo naopak).
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#12 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

sice se o to zajímám měsíc a půl, ale doporučení od YTberů viz odkaz v mém prvním příspěvku informující ze světa krypta je vždy mít hardwarovou peněženku jako hlavní úschovnu.
Ten odkaz na wbtcb, to je fakt "výhra s kurzem" co uvádějí na titulní stránce.
Kurzovní lístek virtuálních měn
1 BTC prodáváme za: 1 BTC nakupujeme za:
hotově 1387710 CZK 1216258 CZK
bezhotovostně 1367980 CZK 1262278 CZK

to nemyslí vážně mít takový rozdíl mezi nákupem a prodejem, díky nechci.

Mne se líbí kombinace vlastní hardwarové peněženky (Trezor, Ledger) s lighting softwarovou peněženkou pro malé částky do 800 Kč max., je to jen příklad pro moje potřeby.
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#13 Příspěvek od Honza »

® Plšák Ráďa ® píše: úte 30 bře, 2021 20:33to nemyslí vážně mít takový rozdíl mezi nákupem a prodejem, díky nechci.
Tam, kde je velká volatalita, je často větší rozdíl mezi nákupem a prodejem.
Však reálně riskují, že během pár hodin bude cena o 10% jinde, proto ten spread 10%.
To je úděl volatalních a spekulativních záležitostí.

Mimochodem, u investičního zlata je také větší rozdíl mezi nákupem a prodejem, u stříbra je tam ještě v neprospěch DPH.
Mám tím na mysli fyzické zlato a stříbro (případně platina, palladium), ne spekulativní konání na papírové burze, které poctivé peníze nevidělo.

Zkus se na to podívat také z jejich pohledu.
Teoreticky se může stát, že vyplatí jeden den x mega v korunovém kreditu a po víkendu jim zůstane jen zlomek ceny v bitcoinech.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#14 Příspěvek od forest »

Nedalo mně to a včera jsem trochu zapátral na internetu i potestoval tu zde na fóru Honzou1616 uváděnou ziskovost těžby ETH. Tedy v tom posledním příspěvku: viewtopic.php?p=113262#p113262
Konkrétně mě jako naprostého netěžaře zaujala tato věta:
Honza1616 píše: pát 04 bře, 2022 05:14 ......loni jsem vybíral asi 30000Kč z kryptoměn, přitom jsem na grafikách v těžbě za 8 měsíců propálil jen 7000, to je 23tis čistého zisku,
Čertvě mám doma nVidii 3070Ti, kvůli té postupné rekonstrukci týmových strojů. Tak jsem pohledal aktuální návody, nějaké popisy a docela snadno jsem to na kartě otestoval.
Hashrate i spotřeba nejvíce odpovídala hodnotám, které jsem našel v porovnání na této stránce, tak pro zjednodušení odkáži přímo na ni, i pro porovnání výkonu na ostatních aktuálně prodávaných grafikách: https://www.hashrate.no/ETH

Upozorňuji, že vím o omezeních ze strany nVidie na grafikách řady 3xxx těžit, ale i přes omezení ty hodnoty výkonu dle uvedeného odkazu sedí. Použil jsem prográmek MBMiner, který z karet dostane kolem 70% výkonu. Tím omezením se sníží i spotřeba, tedy efektivita zůstává stejná.

Při aktuálním výkonu/zisku udávaného poolem, bych tou 3070-ti vytěžil 0,0009ETH/den respektive jeden ETH za 3 roky. Aktuální hodnota ETH je kolem 60.000,-Kč. čili zisk 20.000/rok. Spotřeba grafiky při těžbě je kolem 180W, na lepší hodnotu jsem se s nejlepším poměrem výtěžnosti/spotřebě nedostal. Tedy ročně 1,6MWh. Při současných běžných cenách kolem 5Kč/kWh (to beru jako hodně dobrou aktuální cenu) je to ročně 8000,-Kč. To je více než čáskta, kterou uvádí Honza 1616, ale ziskovost uvádí mnohem vyšší.

S tímto výdělkem by byla návratnost dané katry více než 2 roky, což je délka její záruky. Do toho vůbec nepočítám spotřebu zbytku stroje, pořizovací náklady na ty zbylé díly a jejich životnost. A to je to, u čeho jsem se při tom testování a počítání zarazil. Toto se přece nedá brát jako něco ziskového, obzvláště při pohledu na obrovské výkyvy této virtuální měny: https://www.kurzy.cz/komodity/ethereum- ... /czk-1-rok

V zimním období, se to dá ještě počítat jako topení a tedy brát zisk jako čistou hodnotu, ale i tak mně to přijde jako zisková činnost dost pochybná. Vím, že z našich DC výpočtů člověk nemá zisk vůbec žádný, pro ten to ale ani neděláme. Každý z nás počítá s tím, že ty díly jednou odejdou, nebo je včas vymění s nějakou ztrátou. Bereme to jako podporu DC a vědeckého výzkumu a je to OK. Tato těžba je ale popisována jako "zisková" a mně spíše vychází jako velice rizikové investování do pochybného podnikání.


Budu moc rád za názor někoho, kdo se tím nějak zabývá, zda po tom dnu testů nepřehlížím nějaká fakta a někde mně ve výpočtech neutíkají korunky. Případně stačí jen potvrdit, že takto to aktuálně s tou těžbou virtuálních měn na běžných počítačích je.

Co se týče výsledků na kartě nVidia 3070, tak u té jsem se s hodnotami v odkazované tabulce nepotkal, nevím, jak to při testech nastavili. Při udávané spotřebě byl její výkon o 1/3 nižší, tak jsem vzal jako referenční tu 3070Ti, kde to sedělo. Obě karty jsem opět vrátil na DC výpočty, kde jim bude mnohem lépe a za svou životnost jistě odvedou pořádný kus dobré práce 45cc

Aiko Haruka
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 41
Registrován: sob 08 led, 2022 12:29
Bydliště: Nazdice

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#15 Příspěvek od Aiko Haruka »

My jsme už před několika lety řešili jak uchovat hodnotu peněz, jak je chránit před inflací a prostě kupujeme fyzické zlato a stříbro, cca v poměru 1:3 (jeden díl zlata na tři díly stříbra v penězích, tedy na každých 60000,- stříbra je 20000,- zlata) a to formou dlouhodobé investice, ono se to hezky rozloží a požere to případný výkyvy v cenách, jako je třeba teď, asi 2000$ za trojskou unci zlata zatímco když jsme začali z nákupy, tak to bylo asi 1500$ za trojskou unci. A průměrná cena za jednu stříbrnou minci klokana je 719,- zatímco teď je aktuální prodejní cena 835,-. Ale taky tam máme mince s absolutní cenou přes 900,- a zrovna tak za 590,-. Já kryptoměnám nevěřím, jejich cena je moc kolísavá, nejsou stabilní a většina lidí na tom prodělá kalhoty. A stačí aby přestal fungovat internet a přístup k penězům je v tahu zatímco stříbro klidně vyměním za chleba kdyby došlo na nejhorší. Akorát u sebe budu mít doslova "pytel peněz" 😂
Obrázek

Uživatelský avatar
RoKro
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1438
Registrován: pon 31 srp, 2009 08:57
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#16 Příspěvek od RoKro »

180 W mi přijde dost, karty se pro těžbu podvoltují, sníží se frekvence jádra, zvedne se frekvence pamětí. Mluvím o těžbě ETH, jiné krypto může mít sweetspot nastavení karty položený jinde.
Přikládám printscreen z aktuální těžby dvou RTX 3070 (bez LHR omezení), spotřeba na kartu je okolo 135 W, tohle ukazuje i GPU-Z. Dá se, za cenu mírného snížení výkonu, dostat na ještě nižší spotřebu, ale protože to provozuji v domě, kde se topí elektřinou a je jedno, jestli ta se na teplo promění v kotlíku, nebo v pc, neladil jsem to na tu úplně nejvíc nejnižší spotřebu (i v létě je kvůli vlhkosti třeba v tom starém domě trochu přitápět). Samozřejmě pokud těžíš na pc s jedinou kartou, tak na zásuvce asi bude těch 180 W. Ale to není ideální způsob provozování, chce to víc karet, aby se ta "režie" naředila.
obrázek_2022-03-14_085916.png
obrázek_2022-03-14_085916.png (20.79 KiB) Zobrazeno 1955 x
Obrázek

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#17 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

forest píše: ned 05 čer, 2022 21:25 Obdobně bych pochopil odsuzování kryptoměn, které jen žerou zdroje planety a přínos pro společnost a budoucnost je nulový, respektive negativní. Ale u DC jsme úplně někde jinde.
Velká většina kryptoměn je odpad to s tebou souhlasím tzv. shitcoiny, na tahání peněz z lidí honící se za rychlém zbohatnutí, bitcoin je o dost jiný. A pokud jsi nečetl třeba knížku od Josefa Tětka, vřele doporučuji přečíst nejen tobě během nějaké chvilky. (přidávám odkaz ke stažení) 22rrr

Odkaz na knížku na uloz.to: Bitcoin-Odluka peněz od státu (Josef Tětek)

Adopce je teprve na začátku, ale je dobré trošku pochopit o čem to je a nepapouškovat mainstream desinformacemi. 45cc

V úterý 7.6.2022 (tento týden) ve 20 hod. je stream na Bitcoinovém kanále na youtube.com s hostem Matesem (to je další výrazná osobnost v oblasti čerstvých informací ze světa Bitcoinu). Doporučuji shlédnout :smt023
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

Aiko Haruka
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 41
Registrován: sob 08 led, 2022 12:29
Bydliště: Nazdice

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#18 Příspěvek od Aiko Haruka »

Mě teda vadí vysoké poplatky, což třeba Ethereum činí dost nepoužitelné. A nechápu důvod milionu kryptoměn, stačilo by jich jen pár... Ale jinak právě decentralizace a jistá nekontrolovatelnost ze strany států je to, co mě na tom zaujalo. Taky jsem měla negativní názor, ale po pročtení hodně různých zdrojů jsem ho změnila.
Obrázek

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#19 Příspěvek od Honza »

Aiko Haruka píše: úte 07 čer, 2022 11:33 A nechápu důvod milionu kryptoměn, stačilo by jich jen pár... Ale jinak právě decentralizace a jistá nekontrolovatelnost ze strany států je to, co mě na tom zaujalo. Taky jsem měla negativní názor, ale po pročtení hodně různých zdrojů jsem ho změnila.
Před 10+ lety jsem si poctivě, pečlivě a se snahou o hlubší pochopení přečetl whitepaper na bitcoin.
V té době skoro nebylo s kým o tom mluvit, protože o tom vědělo jen málo lidí a rozumělo ještě méně.
Pak se to stalo více user friendly, snadné na rozjetí.
A hodně lidí pochopilo/uvěřilo, že na tom jde dost vydělat, tak proč nezkusit třeba i se srandy rozjet nějakou kryptoměnu...to je podle mě ten hlavní důvod.

Ano, stačilo by jich pár.
Takové, které vykryjí reálné požadavky - některé pro stálost ceny jakožto ochrana proti inflaci, některé pro rychlost přenosu P2P, některé pro nízké poplatky či provozní náklady, některé pro kapacitu transakcí za vteřinu/minutu atp.

Nekontrolovatelnost se strany států či anonymita (soukromý) je sympatická, ale podle mě z nemalé části iluzorní.
Kontroluje se vstup (tj. nekryté fiat currency použité na nákup krypto), přesuny (když si dá někdo svou adresu peněženky na web, je to vlastně veřejný address book), výstup (výměna kryptoměny za fiat) i použití (nákup u konkrétních obchodů za konkrétní zboží či služby).
A tak víceméně zůstává zmiňovaná decentralizace - ve smyslu emitenta a provozovatele.

Z tohoto pohledu svobodný obchod podle mě zajišťuje pouze cash třeba na trhu v zelenině, protože jedině tam do toho nefízlují další subjekty.
Je to směna zboží či služeb, která se uskutečňuje na základě svobodného rozhodnutí dvou aktérů (prodávajícího a kupujícího) a pouze těchto dvou aktérů. Pochopitelně i zde je státní regulace - toho, co a kdy se smí nabízet.

Uživatelský avatar
RoKro
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1438
Registrován: pon 31 srp, 2009 08:57
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: O kryptoměnách: hledání informací na YT

#20 Příspěvek od RoKro »

Jen pro info doplním - jsou i kryptoměny zajišťující anonymitu trochu lépe, z transakcí ve veřejném blockchainu se nedají vyčíst adresy peněženek (měna Monero) nebo se v peněžence pro každou transakci vygeneruje číslo jakéhosi podúčtu a není veřejně vidět, k jaké peněžence patří (měna Zcash, ta dovoluje viditelná i skrytá čísla účtů.
Ale jinak je to, jak píše Honza, všechny bezhotovostní transakce ve fiat měnách jsou u normálního člověka spojené s jeho účtem a ten s jeho identitou a kryptoburzy a směnárny bez okolků poskytují data státním úřadům (berňák apod.), protože chtějí dělat business a ne být zakazovány a sankcionovány, takže se toho většina dá pospojovat a dohledat bez složité detektivní práce.
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Co se do ostatních oddílů nevešlo“