Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

Sekce pro všeobecné rady a návody z oblasti DC projektů
Odpovědět
Zpráva
Autor
nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#1 Příspěvek od nenym »

Na vhodném místě si udělejte adresář, stačí jeden na všechno. Dost zapisuje, raději SSD.
Předpokladem je účet na PG a býti přihlášen. Po prvotním průzkumu se mi t.č. jeví nejvýnosnější GFN 18 (GTX 970 RAC 420k, GTX 750 Ti RAC 175k).
1. Výběr projektu
- Click Manual sieving (sekce Returning Participants)
- vybrat GFN 18 Make reservation
- :!: POZOR :!: , počet současných rezervací (tj. až do validace adminem, dělá obvykle 1x za den) je nějak omezen - mám za to, že na 6
- vyberte požadovaný rozsah (počet P)*
- stáhněte si OpenCL aplikaci, CUDA aplikace stojí za kočku
- stvořte si baťák, do kterého budete vkládat řádek parametrů, který se vám objeví. Parametr B je volitelný, mně vyhovuje nejvíce na GTX 970 B11, na GTX 750Ti B10
GFN_1.PNG
GFN_1.PNG (8.03 KiB) Zobrazeno 6542 x
- pokud máte více rozsahů na jednu GPU, lze je pěkně zařadit za sebe, pro dva rozsahy 2x 1P:

Kód: Vybrat vše

CALL gfnsvocl_w64_2G.exe  18 105897 105898 B11 D0
CALL gfnsvocl_w64_2G.exe  18 105898 105899 B11 D0
- parametr D je číslo GPU, na které to chcete počítat
- pokud zadáte počet GPU, na kterých chcete počítat jeden rozsah, objeví se parametr Dx automaticky a rozsah se rozdělí rovnoměrně, budete pak potřebovat toklik baťáků, kolik je GPU. Jeden rozsah 3P na tři (stejné) GPU

Kód: Vybrat vše

CALL gfnsvocl_w64_2G.exe  18 105896 105897 B11 D0

Kód: Vybrat vše

CALL gfnsvocl_w64_2G.exe  18 105897 105898 B11 D1

Kód: Vybrat vše

CALL gfnsvocl_w64_2G.exe  18 105898 105899 B11 D2
- lze počítat v jednom adresáři, checkpointy i výstupní soubory mají jedinečná jména
- každá instance aplikace bere celé CPU jádro, podle toho omezit počet využitelných jader pro Boinc
- pokud ani s parametrem B13 nepojedou Pascaly naplno, lze provozovat dvě i tři úlohy na jedné GPU paralelně (dělal jsem na GFN 17 a GTX 970 s parametrem B10)
- jeden rozsah lze počítat i na různých strojích s různými GPU, nutno** však rovnoměrné rozložení rozsahů ručně upravit podle poměru výkonů GPU (pro orientaci stačí spočítat stejný rozsah 1P na všech různých typech GPU, výborné vodítko je též poměr výkonů na standard Boinc PPS Sievingu)
- není problém výpočet přerušit CTRL+C, dělá se okamžitý checkpoint
- výpočet lze rozložit až na 4 části, je nutné tyto 4 soubory uploadovat najednou do příslušného rozsahu, upload rozhraní to přímo nabízí

**samozřejmě to nutné není, ale jednotlivé podrozsahy se pak dopočítají v hodně rozdílnou dobu, což je náročné na organizaci výpočtů a vyžaduje zvýšený babysitting.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#2 Příspěvek od nenym »

Není to tak složité, jak návod vypadá, ve své podstatě je to velmi jednoduché, snažil jsem se upozornit na všechny souvislosti, možnosti a zákeřnosti. Spíše je otravná organizace výpočtů tak, aby se GPU neflákala, když přehlédneme dopočítání rozsahu. Řeším přes exlusivní aplikace buď přímo v BM
BM_EA.PNG
BM_EA.PNG (14.46 KiB) Zobrazeno 6528 x
nebo v cc_config.xml v sekci options tagem <exclusive_gpu_app>gfnsvocl_w64_2G.exe</exclusive_gpu_app>. Boinc má nastavenou nějakou GPU aplikaci a počítání na GPU podle předvoleb.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

v.svantner
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 697
Registrován: sob 11 pro, 2010 16:51

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#3 Příspěvek od v.svantner »


nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#4 Příspěvek od nenym »

No jo, naši fintu z předloňska vyoutovali.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#5 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

Michael Goetz by potřeboval vysvětlit, co znamená pojem podvod "We don't like cheaters. Neither do most of you." , jelikož využití PSA nebylo vyškrtnuto a zakázáno během turnaje. Podvod by byl spáchán jenom v případě letošním ročníku, kdo by dokázal obejít zastavené výpočty PSA. "In order to both prevent cheating and to discourage people from even trying, we will be turning off the manual credit system during the Pentathlon. You'll still be able to earn manual credit during the Pentathlon, but it won't be applied until after the 19th."

Ten příspěvek od Michaela Goetze je nešťastně sepsán a dělá z týmu v předešlém ročníku (kde se počítalo PG) využivající tohoto strategického a taktického manévru podvodníky a šejdíře. Když se z týmů nikdo neozve v podstatě jen souhlasíte a potvrzujete, že to tak je 45dd
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

LookAS
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 830
Registrován: ned 02 pro, 2007 14:34
rok narození: 12 čer 1981
ID CNT statistics: 9215
Bydliště: Přelouč
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#6 Příspěvek od LookAS »

a ty víš co se přesně stalo, že to vedlo k tomuhle kroku? pokud se posílaly validní výsledky, tak samotné počítání PSA přece nikomu vadit nemohlo. body jako body.
-LookAS- ~ Core i9-7920X + Be quiet! Dark Rock PRO 4, ASRock Taichi, 32GB Corsair 4133MHz , RTX 3070 + RTX A4000, Win 10 x64
PG: Obrázek

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#7 Příspěvek od Honza »

PSA z principu nefunguje tak, aby mohl být započítán POUZE výsledek stažený, spočítaný a odevzdaný BĚHEM turnaje.
Toto pravidlo velmi dobře funguje u PG BOINC projektů, ne u PSA nebylo.

nerozumím tomu "jelikož využití PSA nebylo vyškrtnuto a zakázáno během turnaje".
Pravidlo je nastaveno před turnajem.

Na PG - jako i některé jiné projekty, které se ještě stále vyvíjí - postupně vylepšujeme, na základě zkušeností.
Jestli to loni fungovalo jinak než letos, může být, upřímně si nepamatuji, nesleduji tak podrobně.
Stejně jako každý admin BOINC projektu nesleduje všemožné dění na všechomožných ostatních BOINC i neBOINC projektech a v komunitě.

Nevím, jak jiné projekty, ale na PG velmi dbáme na kvalitu odevzdané práce.
Ano, poutahovali jsme šrouby, u BOINC sievingu, u manual sievingu se dělají jiné kontroly, reportovaná prvočísla interně kontrolujeme, obecně jsme nastaveni na double-check.
Těch, kteřé mají nestabilní stroje, je pro ně vyšší priorita kredit než kvalita výpočtu nebo jdou strategií "game the system", bylo hodně. Pak se výslekdy musí přepočítávat.

Spolehlivost výsledků, stabilita serverů, kvalita fóra a vysoký standard pravidel turnajů a vůbec celá kvalita PG, mě to do sebe zapadá a cením si toho.
Jiní si zase cení jiných parametrů...

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#8 Příspěvek od nenym »

Pentathlon ale funguje na základě přiděleného kreditu a je úplně jedno, kdy byla jednotka stažená. Když je Quorum 2, tak jde na 5denním turnaji docela o ruletu, na 7denním již méně. Nakonec proto se turnajové disciplíny ohlašují dopředu, aby si závisláci mohli natáhnout práci a zvýšit tak šance na validaci druhým počtářem.
Předloni se manual kredit přidělovat i během Pentathlonu a Michaelův příspěvek lze pochopit tak, že ti, kteří před dvěma lety počítali PG PSA tpsieving jsou zpětně označení a podvodníky. Já jsem měl v té době dlouhodobě docela slušný výkon na manual sivengu okolo 0,3 M/den, do turnaje se to hodilo*. Credithunter BigJerry na tom byl ještě o poznání lépe (snad 1M). Trochu jsme tomu též pomohli, před Pentathlonem pár lidí připojilo své GPU do PSA, byla to střelba naslepo. Hlavní výhoda PSA je, že nepotřebuje wigmana, na druhé straně se musí udržovat RAC. Teď to nejde, dobře, že to víme včas. Můj záměr byl opravdu nasyslit zásobu pro strýčka příhodu, co kdyby vyšel opět na GPU disciplínu PG, výběr je mizerný.
Mně se také nelíbí, že mě Michael (možná) označuje za podvodníka, ale neovládám taje angličtiny natolik, abych poznal, jak to přesně myslí.

*EDIT: koukl jsem se zpětně, co jsem v roce 2016 odevzdal na PSA. Za měsíce leden až duben celkem 37 M v pravidelném taktu, během Pentathlonu 4,2 M. Honzo, pokud máš přístup do statistik i ostatních, tak moje PSA jsou pod ID 39029, můžeš se přesvědčit. Rozhodně se necítím býti cheaterem.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 1187
Registrován: ned 20 črc, 2008 09:31

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#9 Příspěvek od jiri kovar »

Ráďa má pravdu. Před dvěma lety šlo o strategickou výhodu, pokud to někdo uměl použít. A používaly to všechny týmy na předních místech, jen to prostě někdo začal dřív a někdo později. Určitě nešlo o podvod. Letos je to jinak a zase pro všechny stejně=PSA nebude započítán. Zjednodušeně řečeno: Pokud bude PG soutěžním projektem, půjde jen o hrubou sílu.
A nenym to vysvětlil dobře. Určitě nešlo o podvod. Těžko říct, jak to Michael myslel, ale cheating je skutečně podvádění. To bylo nedávno na Collatzu a ten se z toho dodnes hrabe.

Uživatelský avatar
® Plšák Ráďa ®
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 10 led, 2013 00:41
rok narození: 0- 7-1977
ID CNT statistics: 15767

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#10 Příspěvek od ® Plšák Ráďa ® »

LookAS píše:a ty víš co se přesně stalo, že to vedlo k tomuhle kroku? pokud se posílaly validní výsledky, tak samotné počítání PSA přece nikomu vadit nemohlo. body jako body.
Pamatuji si na souboj v Penthatonu, mám dojem, že za to skvělé umístění CNT v PG měl na svědomí člen Indy (člen CNT). Měl nasysleno opravdu dost jednotek, ale bylo škoda balík výpočtů posílat naráz, protože měl malý RAC. Proto někteří členové mu vypomáhali s RAC, že přestali počítat na svým účtě a sekundárně počítali pro Indiho na zvýšení RAC v PG, prostě týmová práce jak má být. Výsledky byly potom posílány dávkově, byl to souboj mezi 2 týmy. Bylo srandovní každý den se podívat na grafy s výsledky. Nakonec jsme předběhli soupeře neskutečně s těsným skórem a Seti.Germeny psalo ódy jaký to byl famózní turnaj 45ff

A teď po dvou letech takhle označí nelichotivě některé týmy tato významná osobnost PG jako je Michael Goetz. I mistr tesař se někdy utne :roll:

Tak mne napadá, to bychom mohli navrhnout, že se budou započítávat výsledky maximálně jen ze 3 strojů na jednoho uživatele jen proto, aby to bylo férové i pro většinu počtářů bez farem. Vždyť je to cheat používat firemní počítače vůči uživatelům v domácnostech 45ff
Motto: "Pokrok vědy nezastavíš, ale i ty ho můžeš urychlit." © 2014 Plšák Ráďa User of The Day
Obrázek

(Pozn. veškeré informace jsou z českých médií rozhlasových, televizních a nějaké fake news z internetu. Proto informační hodnota mého příspěvku je vždy nulová a radši to nečtěte. Televizní zprávy po 19 hodině sleduji minimálně a nehodlám se otečkovat vakcínou C19 verzí č.1 až 3, počkám si na revizi vakcíny splňující normy paní MUDr. S. Pekové, PhD..) 45cc

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#11 Příspěvek od forest »

Popsal jsi to naprosto správně. Sám jsem v té době také předpočítával dlouhé měsíce manual sieving, jako ostatně většina Rytířů CNT. Týmové stroje tenkrát také uhrály svou roli. Nutno zdůraznit, že to byla sázka hodně naslepo a bylo třeba to začít hodně dlouhou dobu předem. Byl to mistrný tah našeho Generála nenyma, jeden z těch nejlepších. Škoda, že to někdo nyní překrucuje jen pro to, že ho to asi samotného tenkrát nenapadlo ;-)

Uživatelský avatar
Indy
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1249
Registrován: úte 07 lis, 2006 16:13
rok narození: 0- 0-1969
ID CNT statistics: 288
Bydliště: Bučovice

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#12 Příspěvek od Indy »

® Plšák Ráďa ® píše:Pamatuji si na souboj v Penthatonu, mám dojem, že za to skvělé umístění CNT v PG měl na svědomí člen Indy (člen CNT). Měl nasysleno opravdu dost jednotek, ale bylo škoda balík výpočtů posílat naráz, protože měl malý RAC. Proto někteří členové mu vypomáhali s RAC, že přestali počítat na svým účtě a sekundárně počítali pro Indiho na zvýšení RAC v PG, prostě týmová práce jak má být...
Potvrzuji, tak to bylo. Fšem díky, že mi tehdy pomohli, ale bylo to ve prospěch týmu :smt023

Tehdy jsem standardně počítal PSA na dvou kartách v 1 PC, udělal jsem jen to, že jsem pár dávek neodeslal (mohlo jich být max. 10 a to jsem ani nestihl naplnit na max) a kvůli slabému RAC se to stejně pomalu zvedalo. Kdybych začal o něco dřív a soustředil se i na RAC, tak jsme jim natrhli p**el s přehledem a nemuselo to být tak těsné. Já tomu říkám strategie, někdo zase podvod. Ale nepřekvapuje mě to, jak jste si možná všimli, už moc nepočítám, něco jsem nechal na SETI, ale vlastně jsem skončil. Důvod bylo zejména rušení účtů na CPDN, prý kvůli GDPR, ale možná to byla jen špička ledovce. Ať se vám daří.
CNT podpis | PrimeGrid Free-DC stats | WCG signature | User of the Day
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a konečně taky Obrázek and Only For You - IQE Obrázek
a ještě GPUGrid: 4xObrázek 4xObrázek 2xObrázek 1xObrázek

Uživatelský avatar
vinn
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 802
Registrován: ned 03 bře, 2013 22:13
rok narození: 12 zář 1975
ID CNT statistics: 14137
Bydliště: Praha

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#13 Příspěvek od vinn »

Rad bych se vratil k prispevku Michaela Gotze na PG foru ohledne manual sievingu a pentathlonu.
Kdyz jsem to cetl, tak jsem se musel hodne presvedcovat, abych mu neodpovedel lehce asertivneji neb o zadny podvod ze strany poctaru PSA v ramci turnaje neslo. Jak si tohohle chlapa hodne vazim, tak mne fest vytocil. Nakonec jsem si to oduvodnil tim, ze Michael nejspis netusi, jak Pentathlon funguje.
For two weeks next month, From May 5th until May 19th, the annual BOINC Pentathlon will be happening. In the past PrimeGrid has been fortunate to be chosen as one of the disciplines, and we're once again in the running for this year's Pentathlon.
It has come to our attention that our manual credit system has been used in the past to try and game the Pentathlon's scoring system. We've also noticed several people who seem to be planning on doing that this year.
We don't like cheaters. Neither do most of you. We believe in providing a level playing field. In order to both prevent cheating and to discourage people from even trying, we will be turning off the manual credit system during the Pentathlon. You'll still be able to earn manual credit during the Pentathlon, but it won't be applied until after the 19th.
All this is predicated on PG being part of the Pentathlon. If not, it doesn't matter. But for the purposes of argument we're assuming we will be.
Pokud mam byt uprimny, tak jsem hrdy na to, co CNT pred 2 roky v ramci Pentahlonu a PG predvedl. Taktika s PSA byla brilantni a nebyla tam ani spetka podvodne nebo neferove taktiky. Stejne moznosti se naskytovaly jinym tymum - predpocitavani (bunkry) je zakladni taktika vsech a je uplne jedno, jestli se pouzije u PSA nebo u jineho PG subprojektu nebo jineho BOINC projektu.
Zaverem chci jen rici, ze se Michael mylil a nikdy se nejednalo o podvod.
Obrázek
PrimeGrid: My PRIMES | Asteroids: 7782 Mony | The SkyNet: My TROPHIES | Yoyo: My ECM found factors | UOTD
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RoG: AMD Ryzen 7 2700X | Asus ROG CROSSHAIR VII HERO | G.Skill Ripjaws V 4x8192MB DDR4 3000 | 2x EVGA GeForce GTX 980 Ti SC | Windows 10 Home x64 Edition

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: Manuální sieving (Primegrid PSA) - GFN sieving

#14 Příspěvek od Czech Human »

Přijde mi to jako pláč na nesprávném hrobě a jakási pseudo-Dušínovská potřeba "udělat všem stejné podmínky" protože holt někteří tu vyšší dívčí nevychodili a tak umí počítat jen od začátku do konce, tedy jsou to v podstatě jacísi "hendikepovaní spolupočtáři" a všechno hendikepované se dnes podporuje na úkor lidí bez hendikepu. Že se toto myšlení objeví i v komunitě lidí co dělají skutečně vědecké výpočty bych nečekal, ale stalo se. To už mohl vydat kvóty či rovnou vyhodit lidi s rychlými GPU, protože mají víc bodů než ti s integrovanými kartami atd. a někdo jistě utrpěl citový otřes že je na konci...
Ve finále imho tyhle snahy kromě varianty že se na to hodí bobek skončí jako celá F1 - týmy právníků FIA vymýšlí čím dál stupidnější pravidla "co je fér" a týmy právníků závodních týmů vymýšlí čím dál komplikovanější strategie a užívají všechny nalezené mezery v obrovsky komplexních pravidlech pro získání rozhodující výhody, protože vyhrát inovativní technickou převahou bylo znemožněno. Takže nikdo bez obrovského zázemí za sebou do tohohle nemá nemá šanci naskočit, ale bude to "spravedlivé" ...jen pro ty s největším tupým hrubým výkonem, tedy typicky farmisty na pozici sysadmin velikého datacentra a běžný uživatel utře. Pak bude pan pseudo-Dušín asi se svým životem Spravedlivého víc spokojený.
Nebo se rozdá zlatá všem účastníkům jak je teď populární a bude. Nikdo nebude nešťastný ale nevím kolik lidí mimo běžné počtáře co to počítají normálně pořád se toho cirkusu pak bude chtít účastnit.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Rady a návody“