FAQ - Ostatní

Sekce pro všeobecné rady a návody z oblasti DC projektů
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

FAQ - Ostatní

#1 Příspěvek od forest »

Otázka: Koupil jsem si starší počítač, trochu ho dovybavil a nainstaloval na něj BOINC. Po pár hodinách ale zamrze. Co s ním je? V čem by mohl být problém? :?:
Odpověď: U starších počítačů bývá většinou problém se zdrojem, obzvláště když se počítač dovybaví. Tady je odkaz na kalkulátor, který ti pomůže spočítat potřebný výkon zdroje. Problém může být však i v pamětích RAM (ty už mohou dosluhovat), nebo i v základní desce. Nejdříve však doporučuji spočítat potřebný výkon zdroje, pokud ani případné zvýšení výkonu zdroje nebude stačit, doporučuji otestovat základní komponenty PC, jestli jsou stabilní.

Otázka: Může BOINC zpomalovat počítač :?:
Odpověď: Bohužel počítač zpomalovat může. Je tu ale několi "ale". Pokud se jedná o provoz na Windows je to tak, že architektura systémů Windows je taková, že BOINC PC zpomaluje, lépe řečeno zpomaluje jeho odezvy. Procentuelní snížení výkonu je mnohdy zanedbatelné. U projektů, které zatěžují RAM minimálně je zpomalení neregistrovatelné, u projektů, které jsou na paměť extrémně náročné je zpomalení znatelné. Linux by měl být v tomto ohledu stavěn lépe. Obecně ale platí, že pokud nepřesáhneš množství paměti RAM na daném PC, neměl byste zpomalení jakkoli poznat.

Otázka: Zapojil jsem se do nového projektu, ale mám problém se spořičem obrazovky. Vždy když se zapne spořič, běží bez problému, ale jak se má vypnout obrazovka, tak zatuhne a nejde žádným způsobem cokoli dělat, je vidět jen nehybný spořič. Přitom PC počítá, není zatuhlé. Pomocí ALT+F4 a podobných fint se mi PC podaří korektně vypnout a po restartu vše jede až do naběhnutí spořiče. Myslel jsem, že je to grafikou a Win XP Pro, ale totéž mi dělá na dalších dvou počítačích s jiným systémem. Jde s tím něco dělat :?:
Odpověď: Většinou se jedná o problém ovladačů grafické karty. Zkus si tedy stáhnout a nainstalovat nejnovější ovladače ke své grafické kartě, mělo by to pomoct.

Otázka: Jak zjistit jaké projekty podporují 64bit prostředí operačního systému :?:
Otázka: Nejspolehlivějším způsobem je navštívit naší sekci s projekty kde si najdete projekt který vás zajímá a tam kliknutím na odkaz Aplikace zjistíte, zda 64bit podporuje, či nikoli a pro jaký systém. Další z možností je navštívit hlavní stránky systému BOINC a na nich seznam projektů v ostrém provozu. U každého je uvedeno jaké platformy podporuje. Další možností je pravidelně aktualizované vlákno na BOINCStats, které také obsahuje poznámku o rychlosti jednotlivých aplikací.

Otázka: Pro které projekty existují skutečné 64-bit aplikace, tedy nikoliv jen aplikace které podporují výpočty na 64-bit systémech, ale takové, které skutečně využívají většího výkonu 64-bit systémů :?:
Odpověď: Pro 64-bit Linux: ABC@home, SIMAP, Chess, některé podprojekty PrimeGrid
Pro 64-bit Windows: ABC@home, některé podprojekty PrimeGrid, MilkyWay

Otázka: Počítám již skoro rok na notebooku 2jádro Intel Dual CPU T2310, ale nějak mi v poslední době začal klesat pomalu, ale jistě výkon. Čím by to mohlo být :?:
Odpověď: Někdy se dovnitř dostane nepěkný materiál (většinou prach). Doporučuji zkontrolovat, zda se na nějaké důležité části nezačal usazovat a nebrání tak řádnému chlazení. Tím by mohlo docházet k přehřívání a pokud má NB nějakou ochranu, může procesoru ulevovat (přiškrtit výkon). U NB je nevýhoda dostupnost vnitřností. Jednou z možností je to řešit v rámci záruky, nebo na své triko vyčištění NB. Každopádně doporučuji sledování hodnoty teplot jader, to může pomoci předcházet takovýmto stavům.

Otázka: Mám spuštěnou aplikaci xy ta využije 70%CPU a boinc využije 30%CPU , aplikace xy dokončí práci (vypne se) a boinc automaticky využije jak svých 30% tak i 70% původní aplikace, pokud ovšem aplikace využije celých 100%, boinc ukončí výpočet aby ji nebrzdil. Zajímalo by mě jestli se to dá nějak nastavit :?:
Odpověď: Aplikace jednotlivých projektů v BOINC jsou spuštěny vždy s prioritou "Nízká". Ostatní aplikace (budu říkat programy) ve windows jsou většinou spuštěny s prioritou "Normální".
V BoincManageru (BM) jde nastavit, kolik maximálně % CPU si může BOINC vzít. Většinou nastaveno na 100%. Pak se to chová tak, že je-li spuštěn program ve Win, tak má díky vyšší prioritě přednost a odsune aplikaci projektu. Vezme-li si program 20%, pak na BOINC zůstane 80% (pro jedno jádro, a neberu v úvahu režii OS). Jestli si tedy nastavíš v BM maximálně 50% pro BOINC, a program ve Win si vezme 20%, BOINC si vezme 50% a 30% zůstane volné. Pokud si program vezme 80%, tak na BOINC zbude pouze 20%. Pokud chceš pro BOINC maximální výkon, potom nastavíš 100%. Pokud počítáš produkční projekty, funguje to spolehlivě ... když nesedíš u PC, jede BOINC na 100% ... až k PC sedneš, pohneš myši a spustíš nějaký program, BOINC okamžitě uvolní potřebný výkon CPU pro program. U některých, převážně testovacích projektů se může stát, že zpomalení Windows je znatelné, ale jsou to opravdu jen vyjímky při ladění nových aplikací projektů.

Zamčeno

Zpět na „Rady a návody“