Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10025
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od vkliber »

Tanto projekt je výsledkem spolupráce mezi University of Washington katedry Výpočetní techniky a inženýrství a katedry Biochemie. Zaměření projektu je velice obdobné jako projektu Folding@Home, tedy výzkum oblasti biologie, konkrétně struktury bílkovin.

Nejedná se o čistě DC projekt, neboť práce není počítáná pomocí strojového výpočtu, ale ručně (obdobně jako projekt Stardust@Home).

Princip je následující : po zaregistrování si stáhnete program (klient), který si nainstalujete. Po spuštění se automaticky provede kontrola novější verze (popřípadě její automatické stáhnutí a nainstalování), dále se v klientu přihlásíte na svůj účet a už můžete pracovat.
Vyberete si z nabízeného seznamu nějaký protein, který se pokoušíte poskládat do takové podoby, aby měl co nejmenší energetickou náročnost. OnLine vidíte, jak jste úspěšní (kolik máte bodů). Program vám může práci ulehčit, můžete ho nechat chvilku ať počítá sám (v tu chvíli zatíží jedno jádro CPU na 100%), ale po velice krátké době, v průběhu které vidíte změny proteinu na obrazovce, se již protein nemění a můžete výpočet pozastavit (delší nemá význam) a pokračovat ruční změnou tvaru proteinu, následovanou opět automatickým výpočtem, až se vám výsledek bude zamlouvat.
Vysvětlovat všechny možnosti nemá význam, k pochopení principu slouží velice propracovaný tutorial, který sám učí počtáře odborným termínům a ovládání programu. Vřele doporučuji všem zájemcům projít si všechny lekce od nejjednoduší po nejsložitější.
Jako třetí možnost (první je tutorial, druhá je řešení proteinů) je možnost zůčastnit se tzv. Duelů, kdy proti sobě soupeří více počtářů, kteří mají za úkol poskládat co nejlepší protein na určitý počet kroků.

Klient FoldIt je velice dobře propracovaný, má intuitivní ovládání a je pěkný i graficky. Ukládání rozdělané práce se provádí automaticky, nechybí ani nezbytné tlačítko Undo. Je možnost i chatovat s ostatními řešiteli a posílat si vzájemně své rozpracované verze proteinu).
Tým lidí na projektu pracuje velice svižně : po aktualizaci, která výjimečně nebyla zrovna optimální (klient padal) vyšla oprava do druhého dne. V případě pádu klienta je možnost reportovat chybový soubor na server a pomoci ho tak optimalizovat.

Stránky projektu : http://fold.it/portal/
Tým Czech National Team je založen zde.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18230
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#2 Příspěvek od forest »

Zajímavě je přínos projektu popsán v tomto článku: http://fold.it/portal/node/986513

Uživatelský avatar
Wolfi
21.0526315789 %
21.0526315789 %
Příspěvky: 161
Registrován: čtv 02 říj, 2008 21:02
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 9435
Bydliště: Brno, Vysočina a Brandýs n.L.

Re: Základní informace o projektu

#3 Příspěvek od Wolfi »

Tady český článek o výsledcích projektu:
http://bonusweb.idnes.cz/hraci-pomoci-h ... magazin_oz

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3550
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#4 Příspěvek od petnek »

No jestli Fold It nasel neco takoveho, tak to klobouk dolu 33ooo 33iii . A pokud se v dohledne dobe vyvine lek proti HIV/AIDS, tak to bude prulom nevidanych rozmeru.

Diky tomu by se o DC mohla dozvedet hoodne siroka verejnost. Doufam tedy, ze pripadny lek bude publikovan i s Fold It a ne ze zustane v pozadi...
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Fold It“