Optimalizace?

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Miki96
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15 črc, 2010 13:32
rok narození: 02 úno 1977

Optimalizace?

#1 Příspěvek od Miki96 »

Ahojte,

tak dneska jsem se zapojil i do tohoto projektu, bo k SETI se nelze pripojit, tj. nemam stazene zadne WU a je skoda nic nepocitat. Nicméně bych se chtěl zeptat, zda existujou na AQUA nějaké optimalizace. Po roce počítání SETI jsem zjistil (nojono, každej nemá tolik času, aby pročítal všechno), že něco jako aktualizace existují, zkusil to nainstalovat, a zdá se mi, že to najednou počítá 2x rychleji ;-) Já vlastně ani nevím, jestli se to dá nějak porovnat. Tady na AQUA žádné téma o optimalizaci není (nebo jsem to nenašel). Poradí někdo znalejší? Rád bych to co nejlíp optimalizoval na tu mojí konzervu. ;-)

Díky

Miki96.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Optimalizace?

#2 Příspěvek od forest »

Vítej na fóru :smt006

Na Aqua optimalizace neexistují. Aplikace je již v základu dělaná tak, že si pro jeden výpočet vezme všechen dostupný CPU výkon, tedy i třeba 8 jader naráz. Tedy počítá se na default aplikaci která se ti stáhne automaticky po přihlášení k projektu a jede vždy jen jedna jednotka (i na vícejádrovém stroji), která zapřáhne všechna jádra.

Miki96
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15 črc, 2010 13:32
rok narození: 02 úno 1977

Re: Optimalizace?

#3 Příspěvek od Miki96 »

Aha, já si říkal, proč se na jiných fórech optimalizace řeší a tady ne. :-)

Nicméně stejně se ještě zeptám, obecně (tj. i pro ostatní projekty jako je SETI, atd.), dá se nějakým způsobem využít výkon mojí grafiky ATI? Že s Nvidií to jde, jsem četl. Tak nějak nechápu, proč by měli preferovat pouze grafiky od jednoho výrobce..

Hezký den!

Miki96

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Optimalizace?

#4 Příspěvek od nenym »

Nazdar,
jediná dostupná "optimalizace" na AQUA je počítat projekt na 64bitovém systému, kde jede aplikace téměř 2x rychleji za stejný kredit, než na 32bitovém systému. Pokud máš na výběr, tak Linux 64bit je o něco málo rychlejší, než Windows 64bit (na standardní AQUA aplikaci a IQUANA aplikaci je rozdíl Linux/Windows nepatrný, na Fokker-Planck aplikaci je cca 10% ve prospěch Linuxu).
V každém případě je AQUA i na Win32 zdaleka a zcela bezkonkurenčně nejvýnosnější CPU projekt.
Miki96 píše:Nicméně stejně se ještě zeptám, obecně (tj. i pro ostatní projekty jako je SETI, atd.), dá se nějakým způsobem využít výkon mojí grafiky ATI? Miki96
Co máš za grafiku? Seznam projektů s podporou HW na různých OS je zde http://projekty.czechnationalteam.cz/in ... y_overview. Pro ATI klepni na ikonu ATI v OS, které máš na příslušném počítači. Ne všechny projekty s aplikacemi pro GPU však mají momentálně dostupnou práci a také ne všechny typy GPU jsou podporovány.
Podle typu GPU a OS ti určitě dokážeme poradit.
Miki96 píše:Tak nějak nechápu, proč by měli preferovat pouze grafiky od jednoho výrobce.
Docela zajímavou diskuzi na téma ATI x nVvidia, respektive CAL x CUDA x OpenCL najdeš například zde http://www.gpugrid.net/forum_thread.php?id=1458#17972. Není to až tak jednoduché, jaxe jeví býti na první pohled. Zjednodušeně řečeno - ATI má lepší HW, zato však nesmírně mizernou podporu pro vývojáře aplikací pro GPU, nVidia je na tom naopak (relativně horší HW, ale obrovská podpora).
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Miki96
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15 črc, 2010 13:32
rok narození: 02 úno 1977

Re: Optimalizace?

#5 Příspěvek od Miki96 »

Díky za rychlé odpovědi. Je vidět, že když jsem si vybíral, za koho budu "kopat" (počítat :smt038 ), že jsem vybral správně. Tak rychlou odezvu jsem opravdu nečekal. ;-)

Píšu disertaci, takže jaksi není čas na to, se probírat a pročítat, co by pro mne bylo nejvýhodnější/nejlepší. O kredity mi v podstatě nejde (i když, koho netěší sledovat, jak mu ty krásně neupotřebitelný "kredýtky" rostou 33aaa ). AQUA jsem zvolil (když není práce pro SETI) právě kvůli těm kreditům, ale vzhledem k tomu, že Astronomie je mi bližší než cokoliv jiného, tak AQUAu po první spočítané WU pravděpodobně zruším.

Vzhledem k tomu, že SETI v poslední době nejdou tak často servery, tak chci ještě nějaký druhý projekt, aby měla konzerva co počítat. A samozřejmě mi jde o to, aby to bylo co nejefektivnější. Proč nevyužít grafiku, když tady je a v podstatě ji vůbec nevyužiju. Mrknul jsem na seznamy projektů, ale jaksi není čas "studovat", kterej by ji využil. Takže kdyby mi někdo podle mojí konfigurace něco doporučil, tak budu jedině rád. Preferoval bych nějaký projekt z Astrofyziky (jako fyzik bych to měl mít asi i povinný 45hh ), ale pokud se najde smysluplnější a efektivnější projekt, tak se nebudu bránit. Připojuju screenshoty z CPU-Z a GPU-Z, snad to na identifikaci mého HW bude stačit.

Obrázek
Obrázek

Hezký den!

Miki96

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Optimalizace?

#6 Příspěvek od nenym »

Screenshoty nejsou vidět (nedal jsi odkaz na svůj local disk :?: ).
Napiš jednoduše OS, procesor a grafickou kartu.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Miki96
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15 črc, 2010 13:32
rok narození: 02 úno 1977

Re: Optimalizace?

#7 Příspěvek od Miki96 »

A takhle?

Obrázek
Obrázek

Zapomněl jsem uvést, že mám 32-bit Visty.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Optimalizace?

#8 Příspěvek od forest »

Obávám se, že pro mobilní HD 2700 moc využití nenajdeš a jelikož je to noťas, asi by byly i problémy s chlazením. Možná by ta karta stačila projektu Collatz, nebo DNETC, ale MW na tom asi nepojede.

U SETI@home přešli na pravidelné výpadky3 dny v týdnu a omezili množství jednotek v zásobě. Takže kdo byl zvyklí počítat pouze Seti@home, bude opravdu záložní projekty potřebovat, pokud nechce být část týdne na suchu.

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Optimalizace?

#9 Příspěvek od nenym »

Už je to vidět.

1. pro CPU na 32bit systému z oblasti fyziky a astronomie s trvalým přísunem práce jsou vhodné

- optimalizovaná Seti pro SSSE3, když si dáš zásobu na 9 dnů, tak přežiješ i pravidelnou 3 denní odstávku serverů od úterý do pátku. Stav projektu je takový, že server nestačí generovat jednotky a následně pak výsledky zpracovat. Proto se 4 dny generuje/odesílá/přijímá práce a 3 dny se zpracovávají výsledky. Důvod - obrovský nárůst cruncherů na GPU nVidia, například s optimalizovanou aplikací pro GTX260 spočítám za 10 minut to, co trvá na CPU 10 hodin. Zvýšená zásoba je však dostupná pouze několik hodin před odstávkou serveru, takže je účelní mít záložní projekt.

- Einstein (hledá projevy gravitačních vln a pulsary) - popis na naší subdoméně http://einstein.czechnationalteam.cz/

- Cosmology (reliktní záření) http://www.czechnationalteam.cz/view.ph ... 2008010004

- QuantumFire http://projekty.czechnationalteam.cz/in ... kce=pid105

Též MilkyWay http://www.czechnationalteam.cz/view.ph ... 2009100002 je velmi zajímavý projet, ale přínos počtářů na CPU 32bit OS je zanedbatelný, víceméně je to zbytečné, protože to, co ty bys počítal hodiny, mají cruncheri na ATI 58xx za několik sekund. I zde je situace taková, že nabízený výkon cruncherů je větší, než schopnost serveru generovat práci a zpracovat výsledky. Lepší je výkon věnovat některému ryze CPU projektu, tj. Einstein nebo Cosmology.

2. pro GPU ATI 2700
Tak tady je výběr mizerný.
- Collatz conjecture (rozklad čísla na provočísla) http://projekty.czechnationalteam.cz/in ... akce=pid90 - s počítačem se dá slušně pracovat
- DNETC (kryptografie - lámání šifry RC5 hrubou silou) http://projekty.czechnationalteam.cz/in ... kce=pid106 - s počítačem se moc pracovat nedá, nutné otestovat
- Seti beta astropulse - nic moc zrychlení proti ryze CPU aplikaci, ale je to čistá astrofyzika (žádní mimozemšťani). Aplikace se dá překopírovat i do Seti (standardně není na Seti nabízená), ale práce tam moc není
MilkyWay nepojede, protože projekt vyžaduje DoublePrecison, kteroužto tvoje karta nepodporuje
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „AQUA@home“