Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Jedná se o podprojekt mateřského projektu IBERCIVIS. Pro zapojení do výpočtů, je tedy třeba si jej v nastavení osobního účtu přímo na stránkách projektu povolit: http://registro.ibercivis.es/

Iter je pokračovatelem projektu Zivis. Jedná se o projekt, který má hledat odpovědi a řešení na nejzásadnější problémy kolem termojaderné fůze.
Termojaderná fůze je momentálně nejlepší známou reálnou alternativou zdroje energie, za dnešní uhelné a plynové elektrárny. V průběhu 20. století vzrostla spotřeba el. Energie několikanásobně a stále stoupá. Dnešní zdroje jsou jednak v dohledném časovém horizontu vyčerpatelné a také značně poškozují naše životní prostředí. Proto se vědci snaží najít zdroj energie pokud možno co nejčistší a také pokud možno takový, který by zbavil lidstvo starostí o zdroje energie na dalších několik následujících století. Termojaderná fůze není nic nového, je známá a ve vědeckých kruzích se o ní mluví již více než 40 let. Je zde však stále spousta otázek a nevyřešených problémů, jako například způsob a množství energie potřebné pro termojadernou reakci a také obrovská teplota k níž při ní dochází.

Jen pro zajímavost Deutria které je jedním ze dvou základních prvků pro termojadernou fůzi, je v obyčejném litru vody tolik, že vydá při fůzi množství energie jako 300 litrů benzínu. Hlavní výhodou je dostatek surovin a prakticky nulový odpad. Proti tomu stojí ovšem obrovsky náročné řešení a konstrukce.
Pokusme se tedy prostřednictvím BOINC vědcům (a hlavně lidstvu) pomoci při řešení těchto závažných problémů, které nás dělí od prakticky nevyčerpatelného zdroje energie.

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#2 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Len by som chcel kratko podotknut dve veci:
1. "prakticky nulovy odpad" je trosku zavadzajuce slovne spojenie, pretoze nejaky odpad (aj radiacny) z termonukleraneho reaktoru je/bude. Akurat je extremne menej nebezpecny (jednak mnozstvom, a jednak kratsim polcasom rozpadu) ako odpad z klasickych stiepnych reaktorov. Ale "prakticky nulovy" rozhodne nie je, vystiznejsie je napisat "Hlavní výhodou je dostatek surovin a nesrovnatelne mensi zatez zivotniho prostredi odpadem".
(ak by vznikla otazka o aky odpad sa jedna tak napr. bombardovanim stien reaktoru neutronami vznika radionuklid kobaltu 60, ktory narusuje material, a teda bude nutne kazdych (asi par rokov) vymienat kovovy obalovy material reaktoru, co hned mame mozno aj par desiatok ton nizkoradioaktivneho odpadu (zalezi na velkosti reaktoru).. Druhy zdroj znecistenia je tricium, ktore sa pouziva popri deuteriu ako palivo, a vyraba sa bombardovanim litia neutronmi. Tricium sa tazko skladuje, je prchave, a okrem hrozby havarie/vybuchu tanku skladujuceho tricium tu vzdy bude isty maly unik tricia do prostredia (tak ako je tomu aj pri sucasnych stiepnych reaktoroch) - tricium je sice najma vdaka kratkemu polcasu rozpadu uplne neskodny baranok proti sajrajtom z dnesnych reaktorov, ale predsa len radioaktivne je a najma je to izotop vodika takze ho lahko zjete, vypijete, ci presiakne cez kozu a zabuduje sa do vasich tkaniv..)

2. Formulacia "Je zde však stále spousta otázek a nevyřešených problémů, jako například způsob a množství energie potřebné pro termojadernou reakci a také obrovská teplota k níž při ní dochází." je tiez trosku zavadzajuca, pretoze po vedeckej stranke je uplne jasne, ako termonuklearna fuzia funguje, ake mnzostvo ide dnu a ake sa vyprodukuje, atd. Co jasne zatial vobec nie je, su technologicke/inzinierske veci, cize ako udrzat stabilitu plazmy pri vysokych teplotach a hustotach tak, aby neznicila obalove steny reaktora, atd. Cize by som to preformuloval napr. takto: "Je zde však stále spousta otázek a nevyřešených problémů predevsim technologickeho razu, jako například stabilita plasmy v reaktoru a minimalizace poskozeni jeho sten jejim vlivem."
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Odpovědět

Zpět na „Iter - IBERCIVIS“