Stránka 1 z 6

Ostatní diskuse k projektu

Napsal: pát 29 pro, 2006 16:10
od forest
Bohužel žádné radostné zprávy.
Nejen že se odkládá start S6 jednotek na začátek roku 2009, ale mají zase problémy s HDD, takže projekt bude týden pravděpodobně mimo provoz :?

Do startu S6 jednotek se budou podrobněji zkoumat S5 jednotky.

Napsal: sob 13 led, 2007 14:57
od Bubak
U Einsteina budme s konce S5R1 shovivavi. Bohuzel to neodhadli a zbyly jim na poslednich 10% jen kratke WU, takze servery dostavaji peknej zahul. Hlavne scheduler a databaze. Pokud to ty servery vydrzej, tak bude za tyden po WU ze serie S5R1 a snad budou hned posilat WU S5R2. Pak se to zase uklidni a Einstein bude dal jeden z nejstabilnejsich BOINC projektu.

Napsal: stř 12 zář, 2007 08:45
od forest
Projekt právě dokončil průzkum dat ze série S5R2.
Nyní budou posílané jen jednotky které bude třeba ještě znovu prozkoumat ale těch moc není.
Uživatelé se mají připravit na výpadek v dodávce práce na několik dní, než dojde k úplnému uzavření fáze S5R2 a než vypustí novou sérii jednotek.

Napsal: pon 24 zář, 2007 10:26
od forest
Projekt vypustil jednotky z nové série LIGO S5 S5R3.
Pro výpočty bude použita nová aplikace, tak snad natáhnou dedline, nebo budou výpočty kratší než u S5R2.

Napsal: úte 02 říj, 2007 16:04
od forest
Roční hromadění dat z S5 fáze projektu na interferometru LIGO, bylo 1.10.2007 0:00:00 UTC ukončeno. V současné době se data hromadně zpracovávají a bude to trvat ještě dlouhé měsíce.
Tímto byla zakončena důležitá fáze projektu, která započala již v roce 1992.
Projekt nyní bude přecházet na ještě větší citlivost. To obnáší upgrade interferometru, a příprava na fázi S6, která by se měla začít zpracovávat v roce 2009.

Data z fáze S4 jsou už z velké části prozkoumána a závěrečná zpráva se chystá na konec tohoto roku.

Napsal: stř 03 říj, 2007 05:48
od forest
zde se můžete kouknout na podrobnější plán projektu a nasazení detektorů.
Zajímavé je jistě i to, že do fáze S6 se zapojí v červnu 2009 nejen interferometr LIGO, ale také GEO a v roce 2011 i VIRGO.

Detaily o jednotlivých interferometrech najdete v seriálu článků o projektu Einstein@Home, které jsem sepsal na našem webu:
http://www.einstein.czechnationalteam.cz/resources.html

Napsal: sob 06 říj, 2007 05:48
od forest
Podrobnosti o nové sérii LIGO S5R3 a její citlivosti, se můžete dočíst zde.

Jen v kostce:
Zpracovávání jednotek pro S5R3 bylo upraveno tak, že nyní se již nezpracovávají celé modely, ale jen jejich části, ovšem s o něco větší citlivostí.
Pro počtáře by to mělo znamenat oproti výpočtům na S5R2, kratší čas na zpracování, po čemž mnozí i volali.

Re: Aktuální stav projektu

Napsal: stř 23 črc, 2008 07:49
od forest
Již zbývá jen několik dní do dokončení výpočtů série S5R3. Poslední jednotky této série mají být generovány kolem 1 srpna, pak už by se měly dojíždět jen nezvalidované a s prošlou deadline. V tomto období bude vypouštěno minimum práce než se vše zpracuje a převede na zpracovávání nové série S5R4.
Všichni kdo zpracováváte tento projekt proto pozor, abyste při návratu z dovolené nezjistili že váš počítač jel týden naprázdno. Doporučuji v tomto období nahodit minimálně jeden záložní projekt a tak se podobným problémům vyhnout.

Další problém může nastat s používanými optimalizacemi aplikací projektu. Tyto aplikace nebudou pravděpodobně nahrazeny automaticky novou aplikací pro zpracovávání S5R4 a bude třeba udělat manuální (či přes BAM) reset projektu aby si stáhl všechny soubory nové z webu projektu. Předpokladem je rovněž pokles přídělu kreditu který tyto přechody doprovází a trvá do vydání prvních nových optimalizací.

Re: Aktuální stav projektu

Napsal: čtv 24 črc, 2008 20:17
od Duro Kotulic Bunta
Co prinesie setia 4 noveho?
1. Bude obsahovat data, ktore predchadzajuci run neobsahoval.. to je asi to najpodstatnejsie :-)
2. Bude zlepsena distribucia oblohy pre jednotlive WUs, cim sa viac znormalizuje dlzka vypoctu, ktora sa dnes pre jednotlive WUs prave kvoli inemu sposobu rozdelovania oblohy dost lisi.
3. Pre podozrive signaly ktore mozu znamenat detekciu gravitacnych vln bude zhromazdovanych viac statistickych udajov. Okrem ineho to o nieco zvacsi velkost vystupneho fajlu (upload).

Myslim, ze to je samo o sebe dost na dostatocnu motivaciu. Mozno su este dalsie zmeny, o ktorych zatial neviem.

Kazdopadne, k tvojej poznamke o tom, ze aj tak sa vie ze sa nic nenajde - NEVIE! Inak by to predsa nikto nerobil.
V prvom rade nie je vobec jasne, aka citlivost je potrebna na detekciu gravitacnych vln. Je odhadovana, pricom odhady sa mozu lisit aj o dva rady, mozno aj viac. Doterajsie desatrocia bolo iba jasne, ze vtedajsie experimenty nemaju sancu, pretoze ich citlivost bola omnoho radov nizsia ako je potrebna. Az LIGO a GEO konecne teraz splanaju citlivost tych dolnych odhadov citlivosti.
Inymi slovami, ak su spravne tie najoptimistickejsie odhady, tak projekt Einstein moze najst grav. vlny uz teraz. Ak su spravne tie menej optimisticke, tak ich ma sancu najst po planovanom upgrade detektorov.

Cize ak sa teraz nic nenajde, nikoho to neprekvapi. Ale nikto to nemoze vylucit.
ROzhodne ma vyznam pokracovat ratat aj run 4...

p.s.: to, ze odhady sa natolko lisia, nie je sposobene len tym, ze by sme nevedeli dobre teoriu - ta je urcite presnejsia ako plus minus dva rady . Problem je v tom, ze gravitacne vlny sposobuju udalosti, ktore sa nedaju predpovedat - nikto nemoze povedat, aka je skutocna hustota vyskytu neutronovych hviezd a este menej kedy a ako daleko sa vyskytne napr. spojenie dvoch neutronovych hviezd do ciernej diery (velmi mohutny zdroj signalov). Jednoducho od tohto zavisi vela - ak by sa teraz vyskytol ukaz v dostatocnej blizkosti a dostatocnej intenzity, tak ho uz TERAZ projekt zaregistruje. Je to jednoducho vec vytrvalosti - ak budeme zvysovat citlivost a rozsah frekvencie detektorov, tak na signal skor ci neskor narazime, ak bude aj slabsi, resp. z tych "obycajnejsich" zdrojov. Ak budeme mat stastie, tak pride signal z energetickejsieho ci blizsieho zdroja a zaregistrujeme ho aj s menej citlivou aparaturou..
Uz aj z tohto dovodu je nemozne teraz povedat, ci sa nieco objavi alebo nie...

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: ned 28 bře, 2010 16:17
od gigadisk
Dneska jsem navázal první kontakt s členkou http://cz.boincstats.com/stats/boinc_us ... 0208eb545c (tajně doufám, že je to hezká baba). Obdivuje tam můj počítač, který s RAC stoupá víš a víš a prý jsem na tom líp, než ten její. Tak mi poslala konfiguraci(taktování, paměti...) a už se ptala i jestli nepočítám přes GPU. Tak jsem odepsal svoje nastavení a v poslední zprávě jsem se přiznal, že počítám jen ABP jednotky, které dávají za stejný čas 2x více kreditů a že jsem ošlivý kredit-hunter. Docela se už těším na odpověď. :)

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: ned 28 bře, 2010 16:56
od MIZ
OT
Čéče, už jsi někdy viděl babu, která ví, co to je konfigurace počítače? Netvrdím, že se příroda nikdy nesplete, ale zkus raději zůstat o technického dopisování... 45cc

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: ned 28 bře, 2010 17:20
od Pepino65
Možná, že to bude ženská. Nezapomeň, že zatím, není v žádném týmu 45cc .

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: ned 28 bře, 2010 17:49
od gigadisk
Pepino65 píše:Možná, že to bude ženská. Nezapomeň, že zatím, není v žádném týmu 45cc .
Nezapomínám, rčitě se přidá k nám a pak by jsme mohli udělat výměnné pobyty s ostatními členy v zahraničí. U mě se určitě jedno místo najde. 45hh

MIZ: Určitě to bude holka, nějaká vyjímka potvrzující pravidlo musí existovat. 33aaa

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: čtv 29 dub, 2010 13:34
od novakjara
Něco o validaci jednotek:
Vzhledem k turnaji je potřeba aby se co nejvíce jednotek zvalidovalo během turnaje. Protože Einstein má quorum2, deadline 14 dní a turnaj trvá 5 dní, mnoho dopočítaných jednotek by mohlo být validováno až po turnaji, zvláště když si mnoho lidí natáhne jednotky do zásoby.
Napadlo mě jak tomu předejít:
Stáhnout si max jednotek co nejdříve a začít počítat ty, které již wingman dokončil (success). Stačí se podívat na "Tasks for user - wokunit details" na stránkách projektu. Postupem času by jejich počet měl narůstat. Tyto odevzdat po začátku turnaje a stáhnout nové opět do max cache. Během turnaje opět přednostně vybírat ty již druhým počítačem spočtené, odevzdávat ihned a stahovat nové do max cache. Pokud nebudete mít v zásobě žádné již spočtené jednotky, nezbývá než to risknout a počítat ty nejstarší.
Toto by mělo počet odeslaných, ale během turnaje nezvalidovaných jednotek omezit.
Problém je v tom, že čím více lidí by tuto taktiku použilo, tím méně by fungovala, každý by čekal na každého. Proto to píši sem místo do turnajového vlákna, špehové jsou a čeština není zas tak exotický jazyk.

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: čtv 29 dub, 2010 16:40
od nenym
Já na to jdu technicky jinak (protože mně nic jiného nezbývá). Na čtyři 64bitové 2CPU linux stroje jsem natáhl 128 jednotek, to by mělo stačit do konce turnaje (protože jedou přes den cca 9 hodin na 32bit Wirouzech). Po skončení turnaje PG zakážu přístup k síti a v pátek 20.00 začnou chroustat Einsteina až do 5.5. s přestávkami přes pracovní den. Pak to asi vypustím najednou, ale až bude vše dopočítáno, nebo koncem turnaje.

Ještě něco budu počítat na ostatních strojích s menší zásobou, ale s těmi počítám na další projekt. No a něco málo si nechám na milovaný SIMAP, nemohu ho úplně opustit. Ale zásobu na dva dny počítání mám na všech strojích.

K diskuzi - mám s odevzdáním práce počkat na konec turnaje jako drobné překvapení, nebo naopak odevzdat spočítanou část hned na začátku? A vůbec obecně, jak to budeme řídit, dáme najevo jak na tom jsme nebo odevzdáme den před koncem? Ještě později by to mohlo být riziko.
Indy píše:..... mimochodem 3.11 je tam pouze pro CUDA čili počítání pomocí GK nVidia.
Sorry, spletl jsem si vezrí 3.12, 3.11 byla samozřejmě nepovedená 1xCUDA + 1xCPU s 20 % úsporou času proti 1xCPU 3.12. která je prý identická s oficiální 3.08.

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: čtv 29 dub, 2010 19:04
od novakjara
No vzhledem k deadline 14dní (turnaj končí za 11) a způsobu validace se mi zdá nejvýhodnější stáhnout co nejvíce jednotek co nejdříve - šance na včasnou validaci je vyšší, při postupu uvedeném výše téměř 100%. Předpočítané samozřejmě odevzdat až během turnaje 45ff . Zda na začátku nebo ke konci - já bych byl spíš pro ten začátek. Jednak tím můžeme někoho frustrovat, a pokud v té době nebudete mít v zásobě jednotky do konce turnaje, stáhnete okamžitě nové. Opět - čím starší jednotka, tím větší šance na včasnou validaci. Pokud v turnaji jede jediný projekt, nemá moment překvapení přílišný význam.

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: čtv 29 dub, 2010 19:22
od nenym
novakjara píše:No vzhledem k deadline 14dní (turnaj končí za 11) a způsobu validace se mi zdá nejvýhodnější stáhnout co nejvíce jednotek co nejdříve - šance na včasnou validaci je vyšší, při postupu uvedeném výše téměř 100%.
Samozřejmě že už žádné jednotky stahovat nehodlám, mám jich více než dostatečně. V turnaji bude 5 projektů na 5 dnů během 14 dní - z toho mi vychází, že se nutně musí překrývat a brzo bude vyhlášen projekt nový, odhaduji, že v pátek. Tvůj způsob výběru jednotek k chroustání vede k 100% úspěšnosti, nedokáži si však představit, že takto obsluhuji 9 počítačů s celkem 22 jádry (pakliže lze považovat za počítač i hračku ATOM). Při průměrné době výpočtu jedné úlohy cca 3 hodiny (ovšem 64bit Linux na C2D 3,0GHz 2,5 hodiny, stejné železo + Windows 32bit 3 hodiny, časy jsou odhadnuté z progress baru, žádnou novou úlohu jsem ještě nedopočítal) bych to ani nestíhal probírat v databázi projektu podle jmen úloh v reálném čase nehledě na to, že musím odvést nějaký pracovní výkon....

EDIT Provedl jsem drobný průzkum na strojích nejmenovaného pořádajícího týmu. Zdá ze, že většina z nich nemá nějaké velké zásoby - tak 20 až 40 úloh, jeden jich má přes 120. Asi se zatím soustředí na PG turnaj. Doporučení: kdo syslí jednotky do zásoby, tak si na Einsteinovi skryjte stroje na dobu turnaje. Má to však jeden neblahý efekt - strategie výběrového počítání bude velmi omezena, pokud se sejdeme dva z týmu na jedné úloze. Takže asi nejpozději na začátku turnaje stroje odhalit a práci odevzdat, ať to jde doladit. Odevzdání práce hned na začátku může mít velmi neblahý efekt - soupeře to tak otráví, že Einsteina vypustí a soustředí se na další projekty. Tak babo raď, odevzdat na začátku či neodevzdat :?: .

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: čtv 29 dub, 2010 23:15
od vkliber
Jdete na to vážně vědecky 45hh a chybí vám tady další možnost jak eliminovat soupeře.
- stáhnout co nejvíce jednotek, všechny projít a ty které budou mít svoji sestru u soupeře na PC nepočítat a okamžitě pozastavit a po skončení turnaje zrušit 45hh .

Vzhledem k tomu, že nehodlám 5 dní sedět u jednoho PC, přes vzdálenou správu kontrolovat další 3 a hrát si s WUs, tak jediné co jsem udělal je že jsem hned po zveřejnění projektu natáhl jednotky do zásoby a pak už to nechám jen na výkonu.

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: pát 30 dub, 2010 06:21
od forest
Zeptám se možná hloupě (dohrabal jsem se k podrobnostem o tomto turnaji a nyní), ale jdou zapojit nyní nějak do výpočtů i GPU? Případně které, jak a na jakém systému. A nepřijdu o možnost zapojení GPU tou ručně dohranou aplikací?

Re: Ostatní diskuse k projektu

Napsal: pát 30 dub, 2010 06:45
od forest
Tak GPU výpočty to po ručním zásahu nepočítá. Vyhodilo mně to tuhle hlášku:
30.4.2010 6:42:42 Einstein@Home [error] No application found for task: windows_intelx86 311 ABP2cuda23; discarding
A ta CUDA jednotka co se mně stáhla šla do kytek. Vím že moc efektivní zapojení GPU na tomto projektu není, ale každé procento si myslím dobré :smt017 Nešlo by ten app_info upravit nějak tak, aby se počítalo i na CUDA?
Jo a myslím že Eintein je podporován až od některé verze BM, to by také chtělo zmínit. Myslím že na starších než 6.4.5 se to nerozjede a háže to jen chyby.