mozna jste jiz o tom cetli ...
10.8. doslo ka masivnimu poskozeni teleskopu v Arecibu na Portoriku, ktere je zdrojem dat pro SETI. Duvodem jsou pretrzene nosne kabely. https://www.ucf.edu/news/broken-cable-d ... servatory/
PrimeGrid: My PRIMES | Asteroids: 7782 Mony | The SkyNet: My TROPHIES | Yoyo: My ECM found factors | UOTD
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- RoG:AMD Ryzen 7 2700X | Asus ROG CROSSHAIR VII HERO | G.Skill Ripjaws V 4x8192MB DDR4 3000 | 2x EVGA GeForce GTX 980 Ti SC | Windows 10 Home x64 Edition
Beru to jako naprostou tragédii a konec našim nadějím na obnovení DC projektu Seti@home. Sice by mohl pokračovat s daty z 1ha Area, nebo z toho mnohem většího talíře v Číně, ale není to asi moc reálné.
Už u té díry mně bylo hodně smutno, při pohledu na fotky. Toto se nedá ani popsat, budu to rozdýchávat hodně dlouho
Nez oprava by bylo lepe klidne na stejnem miste postavit novy a modernejsi. Vyhodou by mohlo byt uz pripravene zazemi i pripojeni. Uz jako kluk jsem fascinovane sledoval obrazek 300m talire. Sve roky mel.
Otázka je, jestli dnes potřebujeme velké talíře nebo je zastoupí/předčí sada malých/levnějších.
Obdobné je to asi se zrcadli na teleskop - spíše spokojovat malá, než dělat jedno velké.
Možná mají velké talíře nějakou nezastupitelnou roli, ale majoritu asi zastoupí farma malých.
Někdo k tomu má odborný pohled?
P.S. Může to být dobrá atrakce nebo si to někdo koupí jako se kupují veteránské auta.
Více menších antén je výhodnějších, než jedna velká. A ideální by bylo umístit anténu, klidně i malou, na odvrácenou stranu měsíce. Je tam nulové šumové pozadí rušením ze země, ale samozřejmě by nastala řada technických výzev jak to udělat.
Jedna éra teleskopu skočila, jede se dál v novém a moderním provedení made in china. Aspoň, že ta náhrada vůbec vznikla a i to načasování. Jako kdyby tušil někdo, že v brzké době několika let se teleskop v Portoriku zhroutí.
OSEL vydal článek Čína zdokonaluje monitoring kosmického počasí
Dagmar Gregorová - není to "Mihulkovina", takže se jedná o informačně hodnotný počin - tam zmiňuje celou řadu funkčních radioteleskopů za posledních cca 60 let, geograficky po celém světě, považuji to za dobrý článek.