Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Jedná se o podprojekt mateřského projektu ClimatePrediction.net (CPDN). Pro zapojení do výpočtů, je tedy třeba si jej v nastavení osobního účtu přímo na stránkách projektu povolit: http://climateapps2.oucs.ox.ac.uk/cpdnboinc/

Tento projekt zpracovává nejstarší modely CPDN - Slab modely. Tyto modely pracují pouze zjednodušeně s modelováním oceánů a jejich vlivem na celkové klima. Oceány se skládají pouze z jedné vrstvy + se zpracovává 19 vertikálních vrstev atmosféry. Tyto vrstvy jsou u slab modelu rozděleny na 96x73 bloků.

Celý výpočet se skládá ze 4 fází po 15 modelovaných letech (celkem 60 let). Výsledky se průběžně odesílají v celkem 96 tricklech (každý se skládá z 10 802 TS), záchytné body výpočtu (checkpointy) jsou nastaveny po 144 TS. Celkem se model skládá ze 1 036 992 TS a je ohodnocen 9 073,68 kredity.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Základní informace o projektu

#2 Příspěvek od Honza »

Mňo, tady mám pocit, že právě to základní info o projektu chybí.
Především v tom smyslu, že se člověk nedozví vůbec nic o tom, proč se to jmenuje Mid-Holocene a čím se to liší o běžného Slab modelu (tj. proč se vlastně stále počítá "nejstarší model CPDN"; jeden z důvodů už jsem ale uvedl v souvislosti s metamodelováním).

Jak bylo řečeno, Slab model zde má 4 fáze - klasickou kalibrační, pre-industriální a poslední je také klasická se zdvojeným CO2. Tedy něco podobného jako THC experiment (ten už jsem také popisoval).

Zajímavá je 3. fáze modelu, tedy mid-holocenem podle které je tento sub-projekt pojmenován.
Mid-holocene je období zhruba před 6000 lety. V té době bylo nejen méně metanu (v modelu je -15%), ale také byla trochu jiná dráha Země vůči Slunci (o 0.5 stupně jiný náklon, trochu odlišná vzdálenost Země od Slunce a ekcentricita - tomu ale do hloubky nerozumím).
Dávky modelů se ještě dělí na dva podexperimenty - ten druhý ještě mění stupeň zalednění povrchu. Takže jsou to vlastně dva experimenty v jednom.

Tedy - je třeba odpovědět proč Mid-holocene a to co vlastně je (základní informace chyběla) a pak mi přijde ještě jedna věc důležitá...nebo alespoň stojící za zmínku.
Někteří kritizují CPDN (i jiné klimatické) modely - a částečně oprávněně - že neberou v úvahu proměnlivé parametry Slunce a jejich vliv na Zemi v dlouhodobějších cyklech.
Myslím, že například tento subprojekt (experiment) se to do jisté míry snaží napravit...

Hmm, kvalitní popis základních informací subprojektů opravdu není na 30 minut, ale někde se začít musí, to je jasné.

Odpovědět

Zpět na „HADSM3 Mid-Holocene - ClimatePrediction.net“