Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Galaxy Zoo je astronomický projekt, na kterém účastníci ručně klasifikují milióny galaxií. Projekt byl inspirován projektem Stardust@home, ve kterém lidí vyhledávají zrnka v aerogelu, které při své cestě nasbírala sonda Stardust. Při registraci je potřeba nějdříve udělat jednoduchý test.

Galaxy Zoo probíhá ve spolupráci mezi univerzitami z Oxfordu a Portsmouthu, univerzity Johna Hopkinse v Baltimore a Fingerprint Digital Media v Belfastu.

Stránky Projektu: https://www.galaxyzoo.org/

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#2 Příspěvek od vkliber »

Přidal jsem projekt do naší sekce projektů : Galaxy Zoo
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#3 Příspěvek od forest »

Už to někdo z vás podrobněji zkoumal? Docela by se hodil nějaký popis, nebo postřehy z praxe, případně rady od znalejších astronomie 45cc

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Základní informace o projektu

#4 Příspěvek od Mithrilx »

Pro tento projekt není potřeba nic stahovat, stačí se zaregistovat, všechno ostatní se odehrává přes internetový prohlížeč.
Ukáže se vám výřez ze snímku teleskopu, na kterém je objekt (někdy více, ale myslím, že je zajímá vždy ten uprostřed) a na vás je se ho pokusit identifikovat. První, co rozlišujete, jestli je to kruhová galaxiie nebo disk, případně jestli to náhodou pouze není hvězda nebo něco jiného. Poté rozlišujete tvar, u diskových galaxií jestli jsou vidět ze strany nebo zvrchu, kolik mají ramen, jak je viditelné jádro galaxie a další. Není to nijak náročné, většinou galaxii rozpoznáte za pár sekund.

Ale narazil jsem na jeden problém. Tím je někdy špatné (ale pochopitelné) rozlišení fotek a pro laika jako já je někdy problém rozlišit, zda je to kruhová galaxie nebo disková zvrchu. Někdy se zaseknu, když je galaxiie něčím zvláštní, nevím co se do toho má počítat a co ne.

avšak s projektem nemusíte nijak slovně spolupracovat, stačí jen klikat na tlačítka.

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#5 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Do zakladnych informacii este stoji za zmienku, ze prva verezia projektu fungovala uz od jula 2007 http://zoo1.galaxyzoo.org/
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#6 Příspěvek od vkliber »

vkliber píše:Přidal jsem projekt do naší sekce projektů : Galaxy Zoo
Přiznejte se kdo tam kouknul :lol: , je tam detailní popis projektu včetně historie i stručný popis principu klasifikace snímků 33aaa .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#7 Příspěvek od forest »

vkliber píše:Přidal jsem projekt do naší sekce projektů : Galaxy Zoo
vkliber píše:
vkliber píše:Přidal jsem projekt do naší sekce projektů : Galaxy Zoo
Přiznejte se kdo tam kouknul :lol: , je tam detailní popis projektu včetně historie i stručný popis principu klasifikace snímků 33aaa .
33iii

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#8 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

vkliber píše:Přiznejte se kdo tam kouknul :lol: , je tam detailní popis projektu včetně historie i stručný popis principu klasifikace snímků 33aaa .
Priznavam sa bez natlaku, nekouknul sem tam :)
Nesledujem vas web prilis podrobne posledne obdobie, teda presnejsie web nesledujem vobec, ciastocne iba forum, takze neviem aku presne strukturu si zachovavate, moja poznamka vychadzala z toho, ze na fore je sekcia "zakladne info o projekte", kde som tu informaciu nenasiel. Kedze ju mate inde priamo na webe, tak je to este lepsie riesenie..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Základní informace o projektu

#9 Příspěvek od Mithrilx »

Ale zajímalo by mě, jestli to klasifikuje více lidí a pak se vybírá ta nejčastější odpověď nebo se to bere po prvním zařazení. Na špatných snímcích mám někdy opravdu problém vůbec rozeznat, jak galaxie vůbec vypadá, natož na ní pozorovat nějaké detaily. Dalším problémem jsou chyby, které se mohou vyskytnout ze strany uživatele, když fotografii špatně pochopí a zařadí galaxii jinak. Některé spirální a hladké galaxie jsou si zvrchu docela podobné (když nemají ramena) proto bych se nedivil, že jsem mohl udělat chybu.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#10 Příspěvek od forest »

U Stardustu rozhoduje právě to co zvolí většina lidí, takže bych to odhadoval na stejný systém.

Uživatelský avatar
Biosphere
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 97
Registrován: sob 28 čer, 2008 23:07
ID CNT statistics: 2069
Bydliště: České Budějovice (1978)
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#11 Příspěvek od Biosphere »

Po tom co jsem se před chvilkou prvně díval a zkusil první tři galaxie ... jistá podoba s projektem stardust tu je, ale řekl bych že to v tomto projetu bude přeci jen náročnější. Stardust nabízel řadu snímků s postupným zaostřením takže tam šlo i o to najít tu správnou pozici co napověděla a velmi často jednoznačně určila výsledek proto časem člověk chyboval opravdu málo.

Pokud jde o hodnocení, zajímalo by mě jakým způsobem se to opravdu řeší. Z některých snímků příkladně spirálních galaxií někdy sotva přesně spočítáte ramena, jak již bylo napsáno lzě těžko rozeznat detail a pak ještě teprve správně určit. A taky předpokládám že ne každá odpověď by mohla být jednoznačná, myslím tím že v některé části budou použitelné pro správnou volbu třeba dvě možnosti.

Osobně přemýšlím že by nebylo od věci si pořídit nejakou literaturu o galaxiích a trošku se poohlédnout do zákulisí.

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#12 Příspěvek od petnek »

Doporučil bych přejmenovat toto vlákno na "Zooniverse", protože Galaxy Zoo je jen jedním z projektů pod Zooniverse. Pro každý z podprojektů by se případně založilo podtéma. Pokud by byly všechny mezi Ne BOINC projekty, bylo by toho moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Základní informace o projektu

#13 Příspěvek od forest »

Přejmenoval jsem pouze tento jeden projekt Zooniverse a takto bych zakládal i další. Zas až tolik jich není a prozatím zde o těch ostatních nepadla žádná zmínka 45cc

Za další by měly být všechny v sekci "Ne BOINC projekty" a fórum nám bohužel neumožňuje další řazení o další úroveň níže. Když se koukneš například na sekce biologie a kryptografie, tak ty určitě v počtu projektů netrumfneme 45hh

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#14 Příspěvek od petnek »

Ty by se v poctu opravdu trumfnout nemeli :D. Dnes ti poslu jejich seznam se zakladnimi informacemi.

Sice se tu o nich jeste nemluvilo, ale mnohe jsou velmi zajimave. Ja sam nyni digitalizuji lodni deniky lodi anglicke flotily (datum, souradnice, pocasi) kolem roku 1916.
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní informace o projektu

#15 Příspěvek od petnek »

Dovolil jsem si založit náš tým na Zooniverse nebo spíše skupinu, týmy jako takové tam nejsou.

Link přes který se do skupiny snad dostenete je zde
Obrázek

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Základní informace o projektu

#16 Příspěvek od Mithrilx »

Na projektu se objevily dva nové podporojekty: Ancient Lives- který se zabývá zkoumáním a analýzou starověkých textů
Ice Hunters- Hledáním ledových těles ve Kuiperově pásu, z nichž dva se stanou cílem sondy New Horizons

Uživatelský avatar
Pepino65
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1728
Registrován: pát 03 lis, 2006 20:09
rok narození: 08 lis 1965
ID CNT statistics: 1040
Bydliště: Sokolov

Re: Základní informace o projektu

#17 Příspěvek od Pepino65 »

Zkusil jsem Ancient Lives. Po chvíli jsem se na to vykašlal, nejsem schopen některé věci rozpoznat, takové písmo měl ve škole Deža Šivák, po něm taky nikdo nic nepřečetl. :smt102
Obrázek

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Základní informace o projektu

#18 Příspěvek od Mithrilx »

Víc doporučuju Ice Hunters, je to celkem snadné,a když člověk ví, co přesně hledat, tak i hodně rychlé. Po 1 a půl dni mám skoro 800 prozkoumaných fotek a 550 nalezených potenciálních těles.

Odpovědět

Zpět na „Zooniverse - Galaxy Zoo: Hubble“