Výpočty na vícejádrových CPU

Fórum o projektu
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Výpočty na vícejádrových CPU

#1 Příspěvek od petnek »

Chtěl bych se zeptat jak je to s podporou jader CPU. Nezdá se mi, že by Folding podporoval více než jedno jádro. Z čeho usuzuji? Ať stáhnu jakýkoli klient, ať 5.03, nebo 6.20, mám počítám jen jednu jednotku a vytížení obou jader CPU je v průměru kolem 50% +/- 5%, mám notebook s CPU Intel Core Duo T2250...
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#2 Příspěvek od petnek »

Přímo pro více jader klient existuje, ale jen v beta verzích. Jsou to podle všeho High Performance Clients V6 Beta SMP/CPU clients. Existují dvě varianty. První na stažení je s nějakým prográmkem DEINO MPI a druhá je MPICH2. Mordoval jsem se s tím až do jedné hodiny ráno a nakonec jsem to rozchodil na obou jádrech. Než jsem si uvědomil na čem troskotám pěkně jsem se s tím štval. Zádrhel byl v tom, že istalační proces potřeboval ověřit proces mpiexec.exe a bez hesla ve Windows to nešlo. Nakonec se ale podařilo 45kk .
Po 5 hodinách mám na CPU Intel Core Duo T2250 8%.. Jednotka má 250000 framů.
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#3 Příspěvek od petnek »

Tak před malou chviličkou jsem kupodivu napoprvé rozjel výpočty na více vláknech, uvidím jestli bude jednotka dokončena, ptže minulý pokus se nezdařil. Pokud bude vše OK, napíšu návod jak to zprovoznit.
Výpočty na více vláknech (na vícejádrových CPU s využitím všech jader) jsou velice lákavé, ptže poskytují mnohem větší bodové ohodnocení. Teď zkouším jednotku 2653 (9-10-82) se 1760 body za výpočet. Což je oproti jednovláknovým aplikacím skoro 10x více.
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#4 Příspěvek od petnek »

Již píšu návod na instalaci SMC klienta 45cc , hned jak ho dodělám, pošlu ho sem :smt045
Kdepak, je v tom pořádek, jen je tolik druhů jednotek, že se v tom zpočátku vyznat dá dost problém.
http://fah-web.stanford.edu/psummaryC.html
Na tomto linku je přehled všehc typů jednotek, jejich bodového ohodnocení a linku na popis přímo na stránky F@h. 45cc
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#5 Příspěvek od petnek »

Tak tady je onen návod. Mám v plánu ho uprovovat podle reakcí. Tento způsob je odzkoušený jen na jedné konfiguraci a předpokládám, že tohle je jen základ a možnosti instalace se ještě změní. Hlavně se toho nebát a zkusit to 45cc

Kód: Vybrat vše

Instalace je odzkoušena na této konfiguraci:

AMD Phenom X4 9750 (Agena, 2405MHz, L1 128kB, L2 2MB, L3 2MB, MMX, 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, x86-64)
Gigabyte GA-MA790GP-DS4H (chipset AMD790GX + southbridge ATI SB750)
2GB RAM DDR2 1066MHz (šířka pásma 17067MB/s)
GPU ATI HD4670 (512MB GDDR3, 128bit)
Windows Vista Ultimate SP1

Co je důležité je to, abyste měli na Windows uživatelský účet s heslem a práva administrátora.
Zde je odkaz na stáhnutí utility, která Vás přihlásí po spuštění PC do systému sama:
[url]http://www.xmaestro.com/view.php?nazevclanku=automaticke-prihlaseni-do-windows-autologon&cisloclanku=2006100040[/url]
Jinak se mi to nepodařilo rozchodit! I když jsem na PC sám, tedy jeden účet, mám ho i s heslem.

Při instalaci jsem byl vždy přihlášen jako administrátor PC. Na účtu typu Guest to nemám odzkoušeno, bohužel.
------------------------------
Postup instalace a rozchození:

Doporučuji stáhnout klient který není DEINO, jen MPICH.

Klient stáhněte na jakékoli místo, je to jen instalační verze, spíše samorozbalovací exe soubor.

Spusťte instalaci.

Při průběhu který nebudete nijak nastavovat je instalační složka v Program Files/Folding@Home Windows SMP Client V1.01.
Tam jsou všechny soubory instalace a v něm budou i jednotky, které budete počítat.

Spusťe soubor install.bat

Jako první zadejte název uživatelského profilu na PC (účet do kterého se přihlašujete na PC)

Poté budete muset zadat heslo do tohoto účtu. Nelekejte se, že nevidíte tečky, či hvězdičky psaní hesla, i tak píšete.

Další položka je potvrzení hesla, které jste zadávali.
Pokud jste to zadali správně, objeví se 2x pod sebou "If you see this twice, MPI is working".
Tyto kroky umožní spustit proces důležitý pro výpočty, bez těchto kroků vám bude klient hlásit chyby už při spuštění.

Poté by se měl sám soubor ukončit.

Teď vytvořte zástupce souboru "Folding@home-Win32-x86.exe" kdekoli budete chtít, v mém případě to byla plocha. Soubor najdete v instalační složce zmiňované výše.

Do zástupce budete muset přidat několik parametrů, nebojte, nic těžkého ;) .

Pravým tlačítkem myši klikněte na zástupce který jste vytvořili, zvolte Vlastnosti.

V kolonce cíl jsem pro úspěšné spuštění výpočtů měl zadáno:
"C:\Program Files\Folding@Home Windows SMP Client V1.01\Folding@home-Win32-x86.exe" -smp
Nezapomeňte na mezeru před pomlčkou

Pokud chcete spustit výpočet ihned po startu PC, přidejte tento modifikovaný zástupce do Start>Všechny programy>Po spuštění.

Po prvním spuštění budete muset nastavit klient.

Otevře se okno klienta, zde v prvním kroku vyplňte váš nick, následně číslo týmu (CNT - 49658)

Passkey nemusíte vyplňovat

Dál můžete stále potvrzovat klávesou Enter

Pokud chcete mít možnost změnit pokročilé možnosti, u volby "Change advanced options (yes/no)" napište "yes" a potvrďte Enterem. Tento návod pokračuje práve s volbou yes

Dále můžete jen potvrzovat opět Enterem, budete mít aspoň přehled jak je klient nastaven

U volby "CPU usage requested (5-100)" si zvolíte jak má být vytížen procesor. Pokud máte 4 jádra a dáte hodnotu 50, budou v provozu jen 2.

Dále můžete jen potvrzovat.

Volba "Interval, in minutes, between checkpoints (3-30)" je pro zvolení intervalu mezi kontrolními body v minutách. Já ze zvyku volím 5 minut.

Další volba je pro omezení klienta v použití operační paměti. Můžete změnit, ale pokud zvolíte moc malou hodnotu, klient vám nestáhne práci, nebude pro ni mít prostředky. Já hodnotu neměním.

Další volba je pro povolení dodatečného parametru "-advmethods", je to volba pro stahování práce pro experimetnální jednotky. Můžou být náročnější, jsou občas méně hodnocené a je větší šance, že klient spadne a už ho nenastartujete, dokud nedáte znovu install.bat ve složce Program Files>Folding@Home Windows SMP Client V1.01. Já tuto volbu nechávám na "no"

Dále jen potvrzujte.

Další z voleb je "Machine ID (1-16). Pokud máte na PC nainstalováno více Foldingů, dejte vždy další číslo. Např. pokud máte Folding GPU a chcete mít i tento, dejte číslo 2. Pokud změníte Machine ID, musíte restartovat klienta. Proto po dokončení nastavení klienta a jeho rozjetí ho bez obav klidně zavřete a znovu spusťte modifikovaný zástupce.

Dále jen potvrzujte.
edit: přidán link na zmiňovaný SMC klient

http://www.stanford.edu/group/pandegrou ... -mpich.exe

edit 22.8.08

přidán link na utilitu automatického přihlašování do systému s heslem. Díky uživateli MIZ

edit 7.4.09

předělání návodu, zdetailnění a opravení na aktuální verzi k tomuto datu
Naposledy upravil(a) petnek dne úte 07 dub, 2009 21:39, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#6 Příspěvek od petnek »

Tak na PC doma jsem dopočítal jednotku 2653 (9-10-82), ale odeslání výsledku se nekonalo. Nahlásilo mi to chybu a klient se ukončil. Po googlení jsem našel to, že všechny CPU, nebo typy RAM nemusí podporovat klienta SMP pro F@h. Nevím jestli jsem to přeložil dobře. V klientu se objevuje hláška, která říká, že jádro A1 (tím se jednotka počítala) nemusí být podporováno. :smt102
Ještě jeden SMP klient je nainstalován na PC v práci, výsledek ale uvidím až v pondělí. Doufám že to půjde aspoň tam.. :roll:
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#7 Příspěvek od petnek »

Tak v práci na PC kolegy se dnes kolem půlnoci úspěšně dopočítala a odeslala jednotka z SMP klienta 45kk 33zzz 45kk . Je to pro mě úžasný okamžik, doma mi to nejde, ale PC kolegy je zlatý důl.
Takže SMP klienty jsou opravdu experimentální (to je uváděno i na stránkách F@h ) a na všech PC nemusí být úspěšný. Nicméně za pokus to stojí. Určitě to zkuste, stojí to za to.
Náš hodinový přísun bodů na http://folding.extremeoverclocking.com/ ... s=&t=49658 se díky SMP klientu na PC kolegy rapidně stoupl a v grafu je to nádherně vidět :smt038
Obrázek

Uživatelský avatar
Telff
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21 srp, 2008 22:42
Bydliště: Virtual City Alpha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#8 Příspěvek od Telff »

WF-FS-E51 píše:Tak tady je onen návod....
Narazil jsem na malickej problem :smt017

Kód: Vybrat vše

MPICH2 is unable to manage jobs using credentials with a blank password.
Please enter another account.
pokud to dobre chapu, tak si budu muset ve win nastavit nejake heslo (ted zadne nemam) aby to fungovalo...coz me stve protoze potrebuju aby se po zapnuti pc uz primo spustily winy a necekalo to az se prihlasim...da se tohle nejak vyresit?? 22sss

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#9 Příspěvek od petnek »

Telff píše:
WF-FS-E51 píše:Tak tady je onen návod....
Narazil jsem na malickej problem :smt017

Kód: Vybrat vše

MPICH2 is unable to manage jobs using credentials with a blank password.
Please enter another account.
pokud to dobre chapu, tak si budu muset ve win nastavit nejake heslo (ted zadne nemam) aby to fungovalo...coz me stve protoze potrebuju aby se po zapnuti pc uz primo spustily winy a necekalo to az se prihlasim...da se tohle nejak vyresit?? 22sss
Ne, bohužel to jinak nepůjde. SMP klienti spouštějí proces, který ke svému spuštění potřebuje ověřit uživatele systému a tudíž ověřuje uživatelské jméno a heslo. Zkoušel jsem to také běz hesla, ale bohužel to bez něj nepůjde :roll:
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#10 Příspěvek od petnek »

MIZ píše:Dá, ale z hlavy postup nevím. Hledej "autologon".
Tobě to jede bez hesla? Nepřišel jsem na to jak to udělat. Kdybys na to přišel, nebo si vzpomněl, napiš to sem prosím a já upravím návod..
Obrázek

Uživatelský avatar
MIZ
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 606
Registrován: sob 22 bře, 2008 14:54
Bydliště: Krkonoše, Czech Republic, Europe, 3rd from the Sun
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#11 Příspěvek od MIZ »

Ne, heslo se tam nastaví, ale přihlásí se to automaticky. Tj. splňuje to požadavek "aby se po zapnuti pc uz primo spustily winy a necekalo to az se prihlasim"
Obrázek
World Community Grid: Obrázek
Universe: Obrázek
Enigma: Obrázek
Obrázek
Obrázek
BOINC team :smt049 Space Family

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#12 Příspěvek od petnek »

jj, rozumím. To by v tomto případě bylo naprosto ideální.
Nevěděl jsem že něco takového může být, proto jsem hned nepochopil 45ff
Obrázek

Uživatelský avatar
MIZ
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 606
Registrován: sob 22 bře, 2008 14:54
Bydliště: Krkonoše, Czech Republic, Europe, 3rd from the Sun
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#13 Příspěvek od MIZ »

Obrázek
World Community Grid: Obrázek
Universe: Obrázek
Enigma: Obrázek
Obrázek
Obrázek
BOINC team :smt049 Space Family

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#14 Příspěvek od petnek »

Bezvadné, hned stáhnuto a přiřazeno na DVD se základními programy 33iii

Přidal jsem to i do návodu na instalaci SMP

Díky
Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#15 Příspěvek od vkliber »

Tak to je super vychytávka. Kdysi dávno jsem něco podobného bezúspěšně hledal 33iii .
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
Telff
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21 srp, 2008 22:42
Bydliště: Virtual City Alpha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#16 Příspěvek od Telff »

Diky moc 33zzz, funguje to perfektne, ted jeste prijit na to jak Folding@home klienta pro vice jader dostat do tray

Uživatelský avatar
notoric
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 14
Registrován: pon 25 srp, 2008 12:46
rok narození: 22 kvě 1987
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#17 Příspěvek od notoric »

22rrr Zdravim, tak jsem se po přečtení článku http://www.extrahardware.cz/foldinghome ... i-rakovine také rozhodl přispět svou troškou http://www.sysprofile.de/id69392

Vícejádro úspěšně zprovozněno 33zzz díky za návod :smt023
Processor: Intel Core i5 750
Memory: 4096MB Kingston HyperX DDRIII 1600MHz CL8
Hard Drive: A-Data SSD S592 64GB + 2,3TB HDDs
Video Card: ATi Radeon HD 5870 1024MB
Monitor: HP 24" LP2475w 5 ms H-IPS 1920x1200
Sound Card: ASUS Xonar DX
Speakers/Headphones: Roccat Kave 5.1, KOSS UR-29
Keyboard: Logitech Media Desktop Elite
Mouse: Logitech MX518 Gaming-Grade
Mouse Surface: Steel Series QcK Steelpad
Operating System: WinSeven Ultimate 64b
Motherboard: MSI P55-GD65
Computer Case: Antec P-182
PSU Corsair HX620
connect:fiber optic 30/30Mbps

lukasg
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 66
Registrován: pon 01 zář, 2008 21:35

Re: Podpora jader CPU

#18 Příspěvek od lukasg »

tak ať zkouśím tak mi to zprovoznit nejde. Když spouštím s přikazem -smp -advmethods tak to vŽdy vypíše error s mpiexec.exe Tak nevim co dělám blbě.

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora jader CPU

#19 Příspěvek od petnek »

lukasg píše:tak ať zkouśím tak mi to zprovoznit nejde. Když spouštím s přikazem -smp -advmethods tak to vŽdy vypíše error s mpiexec.exe Tak nevim co dělám blbě.
Máš na svém PC účet s heslem? Máš tam problém se spuštěním toho mpiexec.exe, nejspíš se nemůže spustit, protože jsi neuvedl buď jméno, nebo heslo k účtu na PC správně
Obrázek

lukasg
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 66
Registrován: pon 01 zář, 2008 21:35

Re: Podpora jader CPU

#20 Příspěvek od lukasg »

účet s heslém mám ale nevim zda nebude problém v tom že název účtu je s diakritikou. To je jediné co mě mohlo napadnout, ale při nastavování v install.bat mi to žadnou chybu nenapsalo.

Odpovědět

Zpět na „Folding@Home“