GPU (pro 2 a vic GPU)

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jamoko
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 994
Registrován: pát 20 úno, 2009 17:42
rok narození: 12 pro 1983
ID CNT statistics: 10005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

GPU (pro 2 a vic GPU)

#1 Příspěvek od Jamoko »

Zdravicko...

Rad bych vas poprosil o rady a porady...

Jelikoz se v budoucnu chysta snad mozna treti HD5870 pro Cimrmana, tak bych se na to rad pripravil. Nemam doma tri grafiky, takze nemuzu odzkouset, ale mohl by nekdo doma, popripade na netu zjistit co je vse potreba?

Jelikoz pri zapojeni druhe karty bez CF mustku BM identifikoval pouze jednu kartu a druhou az po vypnuti a zandani kabliku a nasledneho startu, tak jsem zvedav co to udela se trema...

Predpokladal jsem totiz, ze karty v CF rezimu byt nemusi!!! A ono je to jinak.

Otazka tedy zni:

1, Bude stacit treti kartu propojit s druhou CF mustkem?
2, Musi se vsechny karty propojit mustky navzajem?
3, Jak obejit CF mustek? Staci vyrobit DummyPlug? (Simulovat zatez na vystupu aby karta byla aktivovana)
4, Nebudeme muset taky nakonec prejit na Linux?

Mohl bych ciste teoreticky vzit svoji 4870 a az bude PCIe kablik, tak ji odvezu k Cimrmanovi a zkusim co to udela, ale to je asi tak vse...

Kdyby se mohl nekdo, kdo pocita MW a ma uz nejaky ty zkusenosti (ja jich moc nemam), zeptat na MW foru tech chlapiku, co maj ty TOP10 kompy, na nejaky uzitecny informace...

Proste bych nerad zustal na samem bodu, jako kdyz prisly ty 295ky a ja tam delal OS harakiry.

Diky moc.

PS: Zalozil jsem na to nove tema, ktere by spise odpovidalo danemu problemu, jelikoz se nejedna o Single reseni.
AMD Phenom X4 9950 BE 2,6 GHz
4x2GB DDR2 800 MHz GEIL Dragon (CL 5-5-5-15)
Asus M3A79-T Deluxe
RAID 1 2x WD Velociraptor 74GB
ATI HD4870 TOXIC 512 GDDR5
Fortron Epsilon 700W
CPU Cooler Aka Evo2 (48°C full load, 31°C idle)
CPU pasta Collaboratory Liquid Pro (tekuty kov)
Akasa Infinity Gamer
CZ Windows 7 Ultimate 64bit
a nakonec cumim do Samsung T240HD
Obrázek
CNT Supporter
CimrmanObrázek
IQEObrázek
IQE-FARMObrázek
MATFYZ-FARMObrázek

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#2 Příspěvek od krahulik »

Mel jsem jen 2 atiny v jednom PC. S tim, ze jsem na jeden monitor (s 2 vstupy) mel pres noc pripojene i 2 PC (2+1 ATI). Pres den jsem mel obe grafiky pichle (aktivni) v jednom monitoru (DVI a VGA). Tusim, ze problem jsem mel jen pri odpojeni kabelu z jedne grafiky a kabel pripojil k druhemu PC. Tenhle problem jsem mel pres pul roku resen "rozsirenim plochy" (viz nize). Pod XP to obcas zazlobilo a jedna GPU se odklidila, pod Win 7 pak jiz nebyl problem mit na jednom kabelu pc (s 2 aktivnimi grafikami) a na druhem druhe pc.

Kód: Vybrat vše

You can use it without using a dummy plug or a second monitor. Right click desktop -> properties -> settings. Select your second card, click 'Extend the desktop to this Monitor' and 'Make my primary monitor/desktop'. Click Apply, then you have to move your monitor cable over to your second card. Now both will be enabled for crunching.
(dle diskuse to jde nekomu bez problemu i Win Vista).

CF jsem nepouzival. Pokud bych nemenil v rijnu zelezo, tak uz bych udelal dummyplug.
Zatim jsem se nedostal abych zapojil zalozni ATI (ucet od CEZu teprve dorazi) a zkusil zase stejnou kombinaci (i kdyz jsem ted menil monitor, ktery ma uz 3 vstupy, +HDMI). Bohuzel s 3 GPU v jednom PC nepomuzu pac moje desky maji jen 2 sloty. Imho 3 grafiky a DummyPlugy budou v cimrmanovi makat na 99% (co sleduji tak je ti lamaci RACu vzdy doporucuji)

Co mam vyzkouseno, ATI 58xx a 48xx v jednom PC, tak muze byt problematicka instalace driveru a spravne rozpoznani obou aktivnich VGA (par hodin na to u me padlo). BTW Collatz ma ted novou aplikaci, ktera resi lepsi tuhle "generacni" snasenlivost behem vypoctu, u MW zatim nic.
XF mustek jsem nepouzil, ale tusim ze kdybys tam na test dal 48xx a propojil s 58xx, tak 58xx bude detekovana jako 48xx (a mozna by stejne klesla vykonove i pri vypoctech).
Obrázek

Uživatelský avatar
Jamoko
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 994
Registrován: pát 20 úno, 2009 17:42
rok narození: 12 pro 1983
ID CNT statistics: 10005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#3 Příspěvek od Jamoko »

Kdyz uz jsem toto tema nacal a procet nejaky dotazy jinde tak sem shrnu IQE a Cimrmana v jejich soucasne situaci a konfiguraci.

IQE:

MB: Asus P6T7 WS Supercomputer
CPU: Intel Core i7 920 (@3,7 GHz - info viz nize)
RAM: 3x2GB DDR3 Zeppelin 1600 MHz (casovani neni spatne, tusim 8 nebo 9)
HDD: Western Digital 500 GB SATAII
DVD: OEM DVD-ROM
GPU: 3x nV Gigabyte GTX295 (1PCB) + 1x nV Asus GTX295 (2PCB) - nahrada za jednu spatnou GB
CPU Cooler: Tak to nevim (prosim foresta o editaci, jelikoz to vi lepe co platil)
PSU: Enermax Revolutions85+ 1250W (ucinnost az 91%)
OS: Ubuntu 9.10 64b Linux CZ (puvodne Vista 32bit a Seven 64bit)
BM: 6.10.17 ??? (to vi Vitek, mozna je tam 18)
CAE: Eurocase Rack 5U 60cm

Tak prvnich par problemu hned na zacatku je volba dobreho case... hlavne prostorneho. Dale kvalitniho zdroje, ktery by toto vse utah.
Samotna instalace karet je dosti komplikovana a vyzaduje upravu, jelikoz prvni PCIe slot vlastne castecne zasahuje do zadni zaslepky, vyzaduje tedy strihani plechu.
Dale doporucuji sundat zadni zaslepky z karet (tak aby byly hole DVI konektory, proste tu mrizku pryc) cimz se snizi odpor vzduchu a jde tedy o zlepseni chlazeni.
Je velmi dobre u techto jednovrstvych GPU, ktere maji vetrak uprostred, pohlidat dostatecny privod vzduchu, nejlepe vlozenim nevodiveho materialu mezi karty a tim vytvorit mezeru mezi nimy a dale cas od casu zkontrolovat zda funguji vetraky. Na jedne 295ce odeslo po skoro dvou mesicich lozisko a kvuli tomu jsem 22. prosince celou noc nespal, jelikoz to nebylo v te tme videt a v tom bordelu slyset. Dalsi dulezita vec jsou prachove filtry, ktere velmi ulehci zivot. Kdyz je karta kazdou chvili ucpana, tak se prehreje a muzete se jit klouzat. Samotna instalace nezabere mnoho casu. Vic casu da poradny Cable management, ktery take dokaze zazraky.

CPU je taktovano na 3,7 pri 20x nasobici a 185 BCLK frekvecni, dale napeti na CPU na 1,16875 (CPU votage) Jde i vic, ale zde je dulezita stabilita. Malinko se take muselo zvednout napeti na RAM a zde je jedna drobnost. Pri tomto pretaktu se zvedne frekvence na RAM skoro az na 2133!!! Musi se tedy rucne shodit na nejnizsi moznou hodnotu, zde 1113 MHz.

V BIOSU dale vypnout vsechny mozne setrici rezimy, tedy C1E a Intel Speed Step, dale tusim volbu A20M (ta dovoluje OS menit nastaveni CPU) a zapnout HT.
Chladic mame monstrozni, vcetne aktivu a kdyz se na nej sahne tak je pekne studenej 33ooo . Jelikoz Aktiv je zapojen na Molex, ta vypnout detekci CPU FAN aby zbytecne nerval, pokud zapojite vetrak na desku, tak doporucuju vsude nastavit TURBO mode.

OS: To bude dlouhy...

Pokud se provozuji pouze dve GPU (v nasem pripade 4) tak Windows nemaji problem. QUAD SLI je totiz podporovano v driverech a samo vam to po nainstalovani driveru a naslednem restartu nabidne moznost zapnuti Quad modu. Pro DC nejsou dulezite SLI propojky. Karty se propojuji samy pres PCIe sbernici. Pokud ovsem vlozite dalsi kartu, tak mate neskutecnej problem. System vam ji identifikuje a nainstaluje ( v nasem pripade rikal 8xGPU) ale nV drivery odmitaji vic jak 4 zprovoznit, vysledek je ten, ze pri hodne velkem snazeni se podazi pod Boinc managerem najit 5 karet (na te pate se zapne PhysiX) a tim jste v slepe ulicce (resenim je mozna pouziti tzv DummyPlug - viz google , ale je to neoverene)
Puvodne jsme toto provadeli na Vista Home Premium 32b (efekt pouze u velikosti RAM, za 64b ci 32b, jinak je to jedno) a jelikoz by toto melo fungovat na XP64, tak jsem se jal instalace. Bohuzel vysledek byl stejny (mozna opravdu pouzivaji DummyPlug) a to same i u Windows Seven Ultimate 64b. Navic je zde jedno velke zdrzeni a to instalace driveru GPU, kde to trva si 30 minut a monitor mi pri tom dvakrat zkolaboval, jelikoz se furt vypinaly a zapinaly vystupy. Resenim neni ani vynuceni rozsireni plochy na vsech 8 monitoru, jelikoz bez monitoru to proste nejde. A take resenim neni instalace driveru, ktery nabizi MS (na tom to nejde) ci vyextrahovani samotneho INF souboru a rucni instalace bez SW (nV control center, ktery je uplne naprd v tomto pripade)

Inu nakonec padla volba na Linux. Jedine co jsem kdy zkousel, kdyz jsem se nudil, bylo Ubuntu. Stahnuto, z Live-CD nainstalovano a dobry.
Instalace samotnych driveru je zde ponekud slozita a ja jelikoz jsem Linux zacatecnik, tak jsem protelefonoval asi dva tisice... 33iii
Ze stranek nV se stahne pouze driver. V nasem pripade pro Linux64b a jdeme instalovat. Neni nutne CUDA SDK, ci jine vymozenosti. Samotny driver vse obsahuje!!!
V nasem pripade se prislo nato, ze Beta driver 195.22 je na vypocty rychlejsi. takze se to kolecko, ktere vam nize popisi jeste parkrat opakovalo.
Po stazeni souboru NVIDIA-Linux-x86_64-195.22-pkg2.run do plochy a naslednem zkopirovani do adresare tmp (pozor, po restartu se smaze) - navod cerpan ze stranek GPUgrid. se spusi terminal a zapocne samotny proces. Tedy (mam to furt napsany v telefonu 22sss )
Ctrl+Alt+F1
Zalogovani do rootu
sudo init 3 (nekdy nejde, reseno "sudo /etc/init.d/gdm stop" , pro vypnuti plochy ci shozeni Xserveru)
sudo sh /tmp/NVIDIA-Linux-x86_64-195.22-pkg2.run - pokud je vse spravne tak zapocne extrahovani a privita vas jakoby DOSovy instalator (me to tak fakt pripada) pokud je neco spatne, vetsinou se nepodari vypnout Xserver, musi se nejakym prikazem vypnout, pak vse jede jak ma, tedy mackani neustaleho souhlasu a Ok atd atd. celkem nuda...
Nazaver podekuje.
sudo init 5
Ctrl+Alt+F7 (A tady se mi to nikdy nepovedlo)
dle navodu by se totiz nyni mela objevit plocha o ono u me vzdy prd, tak nasledoval tvrdej restart hehe
Po nabehnuti stroje (pokud jsou drivery nainstalovany, ztisi se GPU vetraky) se zjevi nova polozka a to X server, kde je par dobrych informaci jako takty karet a jejich teploty vcetne rychlosti ventilatoru. Nyni zapocne instalace Boinc Managera. Jelikoz z repozitaru se da vytahnout jen stara verze (nechapu proc to nekdo neupgradene!!! :evil: ) tak jsem si ruco stahnul verzi z ofiko stranek a tusim ze rozbalil na plochu. Program takto neni nainstalovan, ale da se spoustet a je plne funkcni (pouze do doby, nez zaverete okno Manageru)
Zaskrtne se vyuzivani GPU pro vypocty a BM by mel najit vsechny karty. Pokud ano, tak mate vyhrano. Pokud ne, tak zavolejte kamaradum Linuxarum 22sss

Dalsi dulezitou veci je Update Linuxu. Pokazde, kdyz jsme provadeli update, musel se driver znovu preinstalovavat (nechapu... , jeste ze wokna tohle po kazdy aktualizaci nedelaj) a tak je dobre pokud je clovek zacatecnik (jako ja :oops: ) na nic nesahat a nechat to pocitat.

V tomto momente tedy karty jsou bez SLI mustku - viz foto v galerii.

To by snad bylo k IQE vse (prosim Foresta a Vita o korekturu na vyznacenych mistech) kdyz reknu chladit chladit chlati a doma vypnout topeni, jelikoz po skoro dvou dnech provozu u me doma mi bylo vedro. Jo ten disk. Pokud ma PC jen pocitat, tak staci nejaky maly disk, napr 100GB (cim min, tim lip, z duvou zalohy OS)

Teploty GPU smerem od CPU klesaji od 84 - 60 stupnu, mezni hodnota, kdy dojde k padu systemu je 105!!!

Cimrman:


MB: Asus P6T Deluxe V2
CPU: Intel Core i7 920 (@3,7 GHz - info viz nize)
RAM: 3x2GB DDR3 OCZ 1600 MHz (casovani neni spatne, tusim 8 nebo 9) a 3xGB Corssair 1600 MHz (casovani tusim 7 nebo 8)
HDD: Western Digital 500 GB SATAII
DVD: OEM DVD-ROM
GPU: 2x Ati Radeon HD 5870 1 GB (Sapphire)
CPU Cooler: Tak to nevim (prosim foresta o editaci, jelikoz to vi lepe co platil)
PSU: Enermax Revolutions85+ 1250W (ucinnost az 91%)
OS: Windows Vista Business 64b SP2 CZ
BM: 6.10.18
CAE: Eurocase Rack 5U 60cm

V teto konfiguraci se nejevi mnoho zadrhelu, kdyz pominu soucasny stav. Vse bezi jak ma. Zde bylo nutne pro chod obou karet zapojit CF mustek, jinak driver kartu odstrihl jako nepouzitou i kdyz ji OS i driver videl. Jelikoz v ni nebyl monitor (mozna reseni pouzitim DummyPlug) tak neslo ani vynutit zapnuti. Po nandani mustku a startu OS, driver oznamil aktivaci CF a BM suse zobrazil dve karty.

Problem bude pouze pri zapojeni treti GPU na teto konkretni desce, posledni slot se vyuzit neda, jelikoz karte vadi konektory od Case (PWR on, HDD atd ledky a tlacitka). Plus se tam proste tri dvouslotove fyzicky proste nevejdou, resenim je PCIe Raiser prodluzka 2x. Jelikoz karta vadi jednomu slotu, tak se musi dat do prodluzky dve. MB umi konfiguraci 16-16-1 nebo 16-8-8 (da se rucne nastavit). Gpu se budou muset nejak posladat, ale na funkci to nema vliv. Bohuzel ATI u tohoto modelu chvalim za ventilator na konci, ktery veskery teply vzduch vyfoukne ven, narodil od 295, kde jde pulka opet dovnitr, ale zase musim pokarat za nemoznost sundani zadni mrizky, ktera by odvod vzduchu usnadnila. Ne ze by to neslo, ale karta semusi kopmletne rozebrat, cimz predpokladam prijdete o zaruku, jelikoz kdyz oholite samotny jadro, tak mate smulu, ale to bych kecal (tato myslenka mezi nami koluje, tak ji berem jako fakt) Takze karty bezi se zaslepkami. Teploty jsou nejakych 70 stupnu, coz je velmi hezke. PC na woknech beha velmi stabilne (skoro uz 3 tydny) a jsou zakazany veskere aktualizace. System je tedy holy bez nejakych ficurek. Aktivovan je pouze ReadyBoost (vi buch jestli je to k necemu dobry).

zaver: Na obou PC jsou vypnute sporice a automaticke zamykani plochy, displej se nikdy nevypina (pouze fyzicky) a jedou v pripade Vist na Maximalni vykon (v moznostech napajeni)

Spotreba:
(klid/full)
IQE -180W/1200??? Vitek si to snad pamatuje
Cimrman - 180W/ nemereno, ale moc to nebude
AMD Phenom X4 9950 BE 2,6 GHz
4x2GB DDR2 800 MHz GEIL Dragon (CL 5-5-5-15)
Asus M3A79-T Deluxe
RAID 1 2x WD Velociraptor 74GB
ATI HD4870 TOXIC 512 GDDR5
Fortron Epsilon 700W
CPU Cooler Aka Evo2 (48°C full load, 31°C idle)
CPU pasta Collaboratory Liquid Pro (tekuty kov)
Akasa Infinity Gamer
CZ Windows 7 Ultimate 64bit
a nakonec cumim do Samsung T240HD
Obrázek
CNT Supporter
CimrmanObrázek
IQEObrázek
IQE-FARMObrázek
MATFYZ-FARMObrázek

Uživatelský avatar
Jamoko
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 994
Registrován: pát 20 úno, 2009 17:42
rok narození: 12 pro 1983
ID CNT statistics: 10005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#4 Příspěvek od Jamoko »

Prosimte, pokud se chce spustit CrossFire se tremi kartami, tak se musi propojit jak? 1-2, 2-3 a 3-1?

Popravde jsem nezkousel na Cimrmanovi rozsirit plochu, mozna by to jelo.

Otazka treti, pokud pouzijem DummyPlugy, musi se dat do druhe a treti karty jen jeden? Predpokladal bych to, jelikoz to nejsou dualni karty.

Dik
AMD Phenom X4 9950 BE 2,6 GHz
4x2GB DDR2 800 MHz GEIL Dragon (CL 5-5-5-15)
Asus M3A79-T Deluxe
RAID 1 2x WD Velociraptor 74GB
ATI HD4870 TOXIC 512 GDDR5
Fortron Epsilon 700W
CPU Cooler Aka Evo2 (48°C full load, 31°C idle)
CPU pasta Collaboratory Liquid Pro (tekuty kov)
Akasa Infinity Gamer
CZ Windows 7 Ultimate 64bit
a nakonec cumim do Samsung T240HD
Obrázek
CNT Supporter
CimrmanObrázek
IQEObrázek
IQE-FARMObrázek
MATFYZ-FARMObrázek

Uživatelský avatar
krahulik
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1219
Registrován: úte 09 led, 2007 10:33

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#5 Příspěvek od krahulik »

Predpokladam, ze pro 3 way cross fire X to bude 1-2 a 2-3. (prohledat internet radeji, zatim jsem koukal, ze spis dopo 2way nebo 4way...a vychytanou MB a drivery)

Dle me ano, do kazde jedno "siditko" DP.
Obrázek

Wrcomp
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 66
Registrován: sob 02 srp, 2008 06:36
rok narození: 21 úno 1979
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#6 Příspěvek od Wrcomp »

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
gigadisk
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 933
Registrován: ned 27 kvě, 2007 18:54
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Bydliště: Lanškroun

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#7 Příspěvek od gigadisk »

Třikrát sláva, ATI a Nvidia konečně začali spolupracovat. Můžeme jim zatleskat a snad jim to dlouho vydrží.
Omluvte zhoršenou kvalitu obrazu :)
Omluvte zhoršenou kvalitu obrazu :)
TN_P4150002.JPG (71.93 KiB) Zobrazeno 7858 x
systém log :)
systém log :)
boinc_system_log.png (21.42 KiB) Zobrazeno 7858 x
takhle to krásně šlape :)
takhle to krásně šlape :)
boinc_pocitani_dvou_gpu.png (10.51 KiB) Zobrazeno 7858 x
Na první pohled se to zdá jako banalita, ale těch problémů co to dalo. BOINC nechce detekovat obě karty, pokud je hlavní monitor připojen k Nvidia, pokud ho připojím na ATI, tak se bez problému objeví obě. Dále mi to nechtělo detekovat, pokud jsem jen rozšířil plochu na Nvidia a nepřipojil monitor. Naštěstí starý VGA kabel + nový HDMI k ATI funguje, oba jsou připojeny k jednomu monitoru. Další problém je chlazení karty Nvidia, ten ventilátor tam nemá odkud nasávat vzduch a je tam velmi vysoká teplota, možná to snad vyřeší přidání ventilátoru, nebo vyndám zespoudu ty tři disky a dám je ke zdroji, tím mi bude spodní ventilátor hnát vzduch hned na karty. Musel jsem Nvidia kartu podtaktovat, pokud byla první karta ATI, tak se bez dostatku vzduchu přehřála(bluescreen) i když byly výpočty na Nvidia zakázané a kompletně po pádu zmizla z ovladačů. Ty PCI-E sloty jsou dělané moc blízko sebe, nevím kterej magor to navrhoval, když má každá karta kolem 170W TDP. Pokud se naštvu nechám tu Nvidiu přehřát a vyreklamuju ji. Jinak wattmetr mám po ruce, ale nechci to radši ani vidět, kolik to žere. 45hh
Mé největší nalezená prvočísla: 6863*2^1595297+1 (480,237 digits) 2983*2^1566580+1 (471592 digits), 4883907833457*2^1290000-1 (388,342 digits).

Uživatelský avatar
Jamoko
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 994
Registrován: pát 20 úno, 2009 17:42
rok narození: 12 pro 1983
ID CNT statistics: 10005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#8 Příspěvek od Jamoko »

fiiha, hezka prace.
Jinak ty teploty... Mi nerikej, ze kdyz mas vlastne volnou jednu pozici pod spodni kartou, tak ze nedostava vzduch? Asi by se fakt siknul vetrak jen tak polozit dolu, aby je ofukoval, nebo dira v bocnici.
AMD Phenom X4 9950 BE 2,6 GHz
4x2GB DDR2 800 MHz GEIL Dragon (CL 5-5-5-15)
Asus M3A79-T Deluxe
RAID 1 2x WD Velociraptor 74GB
ATI HD4870 TOXIC 512 GDDR5
Fortron Epsilon 700W
CPU Cooler Aka Evo2 (48°C full load, 31°C idle)
CPU pasta Collaboratory Liquid Pro (tekuty kov)
Akasa Infinity Gamer
CZ Windows 7 Ultimate 64bit
a nakonec cumim do Samsung T240HD
Obrázek
CNT Supporter
CimrmanObrázek
IQEObrázek
IQE-FARMObrázek
MATFYZ-FARMObrázek

Uživatelský avatar
gigadisk
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 933
Registrován: ned 27 kvě, 2007 18:54
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Bydliště: Lanškroun

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#9 Příspěvek od gigadisk »

Jamoko píše:fiiha, hezka prace.
Jinak ty teploty... Mi nerikej, ze kdyz mas vlastne volnou jednu pozici pod spodni kartou, tak ze nedostava vzduch? Asi by se fakt siknul vetrak jen tak polozit dolu, aby je ofukoval, nebo dira v bocnici.
Jop to mám v plánu s otevřeným case mají obě grafiky 68 - 74C, takže je to problém jen ochlazení karet. Dospodu bedny přijdou dva 12 cm ventilátory, HDD už jsem přemístil do šuplíčku ke zdroji, takže je celý prosotor ve spodku bedny od ventilátoru po grafiky prázdný. Když to nepomůže, tak budu muset vymyslet další způsob jak tam dostat další vzduch, i kdybych měl vyřezat díru do bočnice. 45hh S otevřenou bočnicí je každá grafika nastavena na otáčky ventilátoru 55% a dá se u toho i usnout, tak jen pořešit teď to, abych to mohl zavřít a užít si většího klidu. 45hh
Mé největší nalezená prvočísla: 6863*2^1595297+1 (480,237 digits) 2983*2^1566580+1 (471592 digits), 4883907833457*2^1290000-1 (388,342 digits).

Uživatelský avatar
gigadisk
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 933
Registrován: ned 27 kvě, 2007 18:54
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Bydliště: Lanškroun

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#10 Příspěvek od gigadisk »

Tak jsem si dnes pořídil dva 12cm ventilátory a dokončil jsem úpravy na miláčkovi, tohle je mistrovské dílo. Dát ventilátor do spodu a k němu přichytit sponkami druhý a opřít ho o GTXko, to vyšlo úplně do mrtě. Klidně se do mě zase pusťte s těma kabelama, ale fakt je nemám kam dát! Původní záměr byl dát dolu dva pomalé ventilátory, a na ty dvě grafiky dát vedle sebe dva 6 cm ventilátory a přichytit je k záslepkám nějakým domácím udělátkem, ale nakonec se to vše udělalo mnohem jednoduššeji se stejným efektem. Teď už může být GTXko na plné takty a nevaří se ve vlastní šťávě.


Obrázek
Stará mrcha vedle novější mrchy :)

Obrázek
Zde konečně změna, HDD přesunuty do horního šuplíčku ke zdroji. Ventilátor ze spodu a z boku teď foukají hned teplý vzduch z casu zadním otvorem ven. GTX260 se taky ochlazení dočkala. Ještě je ale vlevo místo, že by se rovnou postavil tunel z ventilátorů ? 45hh

Obrázek
Zde jsou obě grafické karty nastavené na základní takty s otáčkami na 55%. Vyšší hodnota už nepřináší vůbec žádný chladící výkon, pouze vyšší hlučnost.

Obrázek
Pro ověření, že vše šlape jako hodinky.

Po těchto úpravách klesla teplota neuvěřitelně dolů. Při otevřeném casu to dělá rozdíl 7 - 8 C. Hlučnost se nezvýšila, oba mají kolem 17dB. A spát se u toho dá. 45hh
Mé největší nalezená prvočísla: 6863*2^1595297+1 (480,237 digits) 2983*2^1566580+1 (471592 digits), 4883907833457*2^1290000-1 (388,342 digits).

Frenk
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 621
Registrován: čtv 11 čer, 2009 22:04
rok narození: 03 lis 1975
ID CNT statistics: 10479
Bydliště: EU

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#11 Příspěvek od Frenk »

ahoj, potreboval bych poradit mam MB K9A2 platinum CMS-7376, 790FX. procesor AMD Phenom II X4 965. Pokousim se zapojit dve GK ASUS 5770 1G Juniper do crossfire. Bouhzel stale se mi nedari spravne nainstalovat drive.Porad se mi ukazuje novy hardwar PCI device, Microsoft UAA pro sbernice Hight Definition Audio. Kde delam chybu? Mam jeste neco nastavit vBIOSU. Co jsem nasel navody jsou pro mne docela strohe. Uz nevim jak dal. 22sss
ObrázekObrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Jamoko
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 994
Registrován: pát 20 úno, 2009 17:42
rok narození: 12 pro 1983
ID CNT statistics: 10005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#12 Příspěvek od Jamoko »

frenk.kap píše:ahoj, potreboval bych poradit mam MB K9A2 platinum CMS-7376, 790FX. procesor AMD Phenom II X4 965. Pokousim se zapojit dve GK ASUS 5770 1G Juniper do crossfire. Bouhzel stale se mi nedari spravne nainstalovat drive.Porad se mi ukazuje novy hardwar PCI device, Microsoft UAA pro sbernice Hight Definition Audio. Kde delam chybu? Mam jeste neco nastavit vBIOSU. Co jsem nasel navody jsou pro mne docela strohe. Uz nevim jak dal. 22sss
Problem je v HDMI.

Pouzivas CrossFire? pokud ano, tak nezapomen propojit vnitrni kontakty.

OS? Kompletne odinstaluj veskere ATI veci. Tedy hlavne Drivery, Control center atp. Proste vsechno!!!

Restartuj.

Po restartu by jsi ve spravci zarizeni mel videt karty 2, mozna 4, tak si najdi jejich vlastnosti ovladace a mel by tam byt jako dodavatel Microsoft, tedy bazalni driver od Woken.

Pokud ne, tak ten ovladac znovu odinstaluj.

Az to bude ciste, tak pouzij originalni CD, ktere jsi dostal ke kartam a spust instalaci. Podminkou je .NET!!!

Behem instalace instaluje, Driver, CCC, nejaky dalsi hovadiny typu DEMO od hry, tak vzdy dej vlastni volbu instalace a tyto blbosti odeber, mozna tam je i registace karty, tu taky neinstaluj.

Jedna z tech veci je taky HD audio driver. Pak by to uz melo byt OK.

Restart.

Vlez si na stranky game.amd.com vyber si driver and tools, pak ati radeon, pak Full Catalyst Software Suite (Recommended) a vyber OS!!!

Tento balicek obsahuje ATI WDM!!! Tedy ovladac HDMI Audia.

Nicmene nic se nedeje pokud ho tam nemas nainstalovanej a nepouzivas HDMI.

V prilozenem obrazku mas schema zapojeni, je to to pod tou HD4800, tedy zvukovy most na grafice. Pokud ho tam nemas, tak chybi u grafiky. Pokud ho tam mas, tak to muzou byt jeste drivery od zvukovky, v mem pripade SoundmaxHDaudio.

dej vedet
Přílohy
HDaudio.jpg
HDaudio.jpg (74.76 KiB) Zobrazeno 7749 x
AMD Phenom X4 9950 BE 2,6 GHz
4x2GB DDR2 800 MHz GEIL Dragon (CL 5-5-5-15)
Asus M3A79-T Deluxe
RAID 1 2x WD Velociraptor 74GB
ATI HD4870 TOXIC 512 GDDR5
Fortron Epsilon 700W
CPU Cooler Aka Evo2 (48°C full load, 31°C idle)
CPU pasta Collaboratory Liquid Pro (tekuty kov)
Akasa Infinity Gamer
CZ Windows 7 Ultimate 64bit
a nakonec cumim do Samsung T240HD
Obrázek
CNT Supporter
CimrmanObrázek
IQEObrázek
IQE-FARMObrázek
MATFYZ-FARMObrázek

Frenk
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 621
Registrován: čtv 11 čer, 2009 22:04
rok narození: 03 lis 1975
ID CNT statistics: 10479
Bydliště: EU

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#13 Příspěvek od Frenk »

Diky, byly to ty ovladace a ATI CCC asi mi tam zustaly nejake zbytky s predeslich instalaci. Ted uz to jede tak zas po par dnech zaboduju. Sice mi jeste hlasi hlasky jako novy hardware ale stim uz si casem poradim. Jeste jednou dik :smt023 :smt045
ObrázekObrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
zaitzev
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06 srp, 2010 19:02
rok narození: 30 čer 1990

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#14 Příspěvek od zaitzev »

Nazdar, zajímá mě jedna věc. Když tu vidím tu ATI + nVidii vedle sebe, tak bych chtěl vědět, jestli je možné mít grafickou/grafické kartu/karty v pci-e x16 slotech pouze na počítání a pracovat na nevytížené integrované grafice. Jde s tím takto manipulovat?

Uživatelský avatar
gigadisk
47.3684210526 %
47.3684210526 %
Příspěvky: 933
Registrován: ned 27 kvě, 2007 18:54
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Bydliště: Lanškroun

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#15 Příspěvek od gigadisk »

Nechci kecat, ale u většiny desek se integrovaná grafika odpojí, pokud je detekována externí karta. Tohle by chtělo nastudovat jestli to nějaká deska neumí, ale já předpokládám, že ne. Jedině co připadá v úvahu je ta technologie od Nvidia Momentus, neob tak nějak a to zase nenajdeš na luxusní desce s 2x PCIE 16x 2.0. Pokud se bojíš, že klesne výkon, tak to by byla poslední starost. Záleží co na té grafice chceš dělat, 2D režim ve woknech by jsi neměl ani zpozorovat. A i kdyby, tak jsem ještě neviděl, že by aplikace zatížila GPU na 100%, vždy se to pohybuje kolem 97 - 99%.
Mé největší nalezená prvočísla: 6863*2^1595297+1 (480,237 digits) 2983*2^1566580+1 (471592 digits), 4883907833457*2^1290000-1 (388,342 digits).

Uživatelský avatar
bundaboy
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1345
Registrován: ned 02 kvě, 2010 00:00
rok narození: 0- 0-1978
ID CNT statistics: 6579
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#16 Příspěvek od bundaboy »

Houstone mame problem 45ff - situace vypada nasledovne:

- PC s Win7 x64 / Boinc 6.10.58
- v prvnim PCIE slotu si hovi preflashovany AMD Radeon HD 6950 na 6970 (primarni)
- v druhem PCIE slotu Nvidia GTX460
- obe dve karty jsou pripojene k monitorum 1 a 2 pres single DVI a normalne zobrazuji/funguji...
- u 6970 jsou ciste nahozene "10-12_vista64_win7_64_dd_ccc_enu.exe" drivery
- u GTX460 posledni FW 260.99

A ted ten problem - Boinc nedetekuje tu 6970. :smt102

Co jsme zkouseli:
- prehodit grafiky na opacne PCIE sloty - nepomohlo
- preinstalovat komplet AMD drivery - nepomohlo
- drivery "10-12_vista64_win7_64_dd_ccc_ocl.exe" - nepomohlo
- posledni verzi Boincu 6.12.8 - nepomohlo
- ???

Poradite prosim? 22sss

EDIT: Zda se, ze pomohlo dat oba monitory na tu primarni 6970 a Boinc ji uz takhle detekuje. To jsou zahady... :roll:
Obrázek
-
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#17 Příspěvek od vkliber »

Pro hledání problémů s GPU doporučuji parametr coproc_debug v cc_config.xml, který zajistí že se vypisuje poněkud více informací o GPU ... viz tady.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#18 Příspěvek od nenym »

Někde jsem zachytil, že nVidia a ATI si navzájem házejí klacky pod nohy a snesou se spolu pouze s catalysty 10.3 - bez záruky, osobně jsem neměl na čem otestovat.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
bundaboy
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1345
Registrován: ned 02 kvě, 2010 00:00
rok narození: 0- 0-1978
ID CNT statistics: 6579
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#19 Příspěvek od bundaboy »

Problem ale je, ze ovladace 10.3 nepodporuji grafiky 6900.

Ted kdyz tu kartu Boinc detekoval, tak zase nejsme schopni na ni rozjet zadny projekt. :evil: Ovladace jsme nainstalovali, Stream SDK 2.3 taky...

PG, DNETC skonci chybou a Collatz ted nejak nejede, takze nemuzem vyzkouset. Oproti Nvidii mi to pripada strasne slozite... :smt022 Ach jo.
Obrázek
-
Obrázek Obrázek

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7610
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: GPU (pro 2 a vic GPU)

#20 Příspěvek od nenym »

Hoď sem odkaz na ty vadné tasky, třeba něco vymyslíme, i když...PG ani DNETC nemají zrovna ukecané stderr.
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Rady a návody“