OpenMediaVault a Boinc

Fórum týkající se ostatních programů a to jak spojených s DC, tak i systémových atd..
Odpovědět
Zpráva
Autor
Abby

OpenMediaVault a Boinc

#1 Příspěvek od Abby »

Ahojky 45nn , jde rozběhnout Boinc pod OpenMediaVault? :smt102 Je to systém pro NAS, základ je Debian a běží tam webové rozhraní, ovšem přes SSH se dá dostat do normálního terminálu kde jsem si rozběhla v OMV nepodporovaný QBittorrent (pak jsem ho teda zase zrušila, protože Transmission je ve výsledku lepší díky svému local app Transmission Remote GUI), ale jsou tam normální debianovské repozitáře, klasický apt atd). Akorát tam nejsou X takže by to muselo běžet v terminálu a OMV mi běží z 8 GB flashdisku bez swapu. PC má 8 GB RAM a mohla bych do něj dát starou GTX 1050Ti která bude každým okamžikem nahrazena (je možné nainstalovat Nvidia drivers bez X?). Je to možné nějak rozběhnout? A pokud ano, tak bych potřebovala alespoň základní návod :-D Zase tak moc se v terminálu neorientuju... Díky :-)

PS: Windows na tento stroj nemůžou jít, potřebuju mít funkční Time Machine pro macOS a ta se ve Windows rozběhnout nedá (protokol AFP a další věci které pro Windows prostě nejsou). Teoreticky bych mohla použít plnohodnotný Linux, ale OMV si mě získalo svou jednoduchostí, tím že umí běžet z flashdisku a že je jednoduché až primitivní na nastavení. A přitom pro případ nouze je to vlastně Debian takže se dá dělat v terminálu spousta dalších věcí.

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: OpenMediaVault a Boinc

#2 Příspěvek od Czech Human »

Pokud je tam debianí repozitář a na ten boinc budou i doinstalovatelné knihovny závislostí, tak to samozřejmě fungovat bude. Drivery nvidia normálně fungují i v INIT 3, resp. 5 bez X a instalují se ručně normálně bez běžících X v init 3 ;-). Ovšem ovládat to přes konzoli je trochu opruz, to už by chtělo přes nějaký vzdálený správce nebo alespoň mít sadu skriptů ve stylu pozastav práci, pokračuj apod. ještě než s tím budeš šachovat. Nebude to každopádně tak uživatelsky přívětivé, to mi věř 45hh Také bych se zamyslel jaké CPU v tom HW máš a jak se to celé bude chladit, co zdroj a tak pokud je to fyzicky NAS bedýnka aby nebyl přetížený.
Z flashky spustíš i lecjaké běžné distro s X, kdyby to mělo (S)ATA řadič můžeš použít i lepší a rychlejší CF kartu přes redukci, to taky stojí minimum a chová se ti spíš jako běžný HDD.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Abby

Re: OpenMediaVault a Boinc

#3 Příspěvek od Abby »

Je to normální PC, CPU není žádný zázrak, je to čtyřjádrový Phenom, ale ta GPU by mohla trochu pomoct.

Je mi jasné, že ovládání nebude nic moc, ale na druhou stranu jednou to nastavím a pak už to poběží podle toho nastavení. SATA řadič to má také, ale to už bych mohla nainstalovat systém normálně na HDD/SSD. Zdroj je také dostatečný, tuším že 235 W. Bedýnka je middle tower a chlazené je to dost dobře.

Vzdálený správce, to myslíš GUI v jiném počítadle a připojit se k tomu vzdáleně? To by asi bylo úplně nejlepší, jako ten Transmission :-)

Ale důležité je že to jde :-) Je mi jasné že ten Phenom toho moc nespočítá, navíc stejně jako moje ostatní PC nepojede non-stop, ale ta GPU by mohla něco dodat a hlavně se mi ji nechce prodávat pod cenou, pro mě akceptovatelnou cenu mi nikdo nedá tak ať něco dělá :-)

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: OpenMediaVault a Boinc

#4 Příspěvek od Czech Human »

Hm Phenom, to není tak zlé. A co třeba nainstalovat nějakou light distribuci a v ní v rámci virtualizace OpenMediaVault? 8GB RAM by mělo v pohodě stačit, lehké linuxy bez interfernetů si vezmou jen pár set MB RAM, Boinc na GPU není prakticky na RAM vůbec náročný a takových 6 GB bys měla pro MediaVault. S řádově lepším komfortem, dá se udělat vzdálený GUI přístup apod....Je to teda trochu se škrabat levou rukou za pravým uchem, ale co se týká nastavování, tak virtualizační nástroje jsou mnohem jednodušší a internet je plný návodů. Navíc si můžeš udělat obraz disku a pak ten systém snadno přeneseš i jinam i bez flashky.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Abby

Re: OpenMediaVault a Boinc

#5 Příspěvek od Abby »

To by asi taky bylo řešení, jenže co myslíš tím ligh distribuce? Něco jako Mint XFCE nebo tak něco? Obávám se že zase až tak zběhlá fakt nejsem. A otázka zní jak do virtualizovaného systému připojit fyzické disky a jak nastavit sít, tohle jsem nikdy nedělala. Ale zní to jako docela fajn nápad když nad tím tak přemýšlím. Jen bych asi potřebovala poradit konkrétně distribuci (hlavně ne Arch prosím, ten jsem nezprovoznila :-D ) a jak přesně to udělat. Do distra nainstalovat VirtualBox a do něj OMV? Šlo by tam nějak převést už existující instalace z flashdisku? A v distru si zprovoznit VNC server, ju? A jde tiskárna připojit do virtualizovaného OMV a odtamtud sdílet?

Mimochodem, to light distro asi už na 8 GB flashdisk nenainstaluju co? Zvláště když by tam měl běžet Boinc... Takže normální HDD nebo SSD? Napadá mě ještě jeden problém, když budu z nějakého důvodu potřebovat restartovat, tak jak to funguje? Když dám restartovat Linux, ukončí korektně i virtualizovaný OMV a po restartu ho zase zapne? Nebo nejdřív ručně ukončit OMV, pak restartovat Linux a po restartu ručně spustit OMV? Omlouvám se, fakt jsem tohle nikdy neřešila.

edit: co myslíš tím "lehké linuxy bez interfernetů" 33ooo ?

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: OpenMediaVault a Boinc

#6 Příspěvek od Czech Human »

Začnu od konce :-). "Lehké linuxy bez interfernetů" znamená nějaká odlehčená distribuce typu Lubuntu, Xubuntu či Debian vybavený tímto odlehčeným GUI, které v základním stavu bez spouštění pažravých internetových prohlížečů slupnou cca do 200 MB RAM. Tedy že se na tom nespouští internetový prohlížeč. Samozřejmě se dá bavit ještě o jednodušším GUI typu icewm, nebo twm ale tam už ta uživatelská přívětivost pro neznalého je taková specifická :-). V základu je to pořád linux, takže konzolově není rozdíl, spíš tam nejsou takové ty berličky nebo nějaké specifické nástroje co zpříjemňují život. Na boinc by to stačilo v pohodě a uživatelská přívětivost je vysoká.

Co se light distra týká, na 8 GB flash by se patrně s trochou snahy vešlo ale bylo by to dost těsné a s boinc záleží co by se počítalo, GPU výpočty zase tolik nespotřebují ovšem 8 GB je hodně málo na 2 běžící systémy. V dnešní době určitě není problém sehnat řádově větší a rychlejší HDD "za odnos" než za pár měsíců si vypálit flashku do nepoužitelného stavu protože se na ni bude prostě zapisovat. Asi by se to dalo řešit RAMdiskem ale to je vyšší dívčí a nesmí ti vůbec nikdy vypnout proud :-).

Jak do virtualizovaného systému připojit fyzické disky a jak nastavit sít? Nemůžu říct že to je naprosto triviální pro běžného uživatele, ale při použití například VirtualBox je disk virtuální a dají se připojit další jako síťové a síť se dá přemostit do té fyzické, že funguje internetové spojení nebo intranet. Asi bych použil Lubuntu nebo Xubuntu, je to +/- to samé jen první ma LXDE a druhý Xfce. Stačí se podívat na google. Tiskárny připojit lze, VNC zprovoznit lze také. Ovšem musím zmínit že "lze" nemusí platit pro všechny tiskárny a všechny možnosti co poskytují, záleží na podpoře výrobce a nerad bych tu házel superlativy abych ve finále byl za troubu.

Šlo by tam nějak převést už existující instalace z flashdisku? Ano, šlo, nejlépe asi CloneZillou + partimage. Není to složité ale ani úplně automatické. Hlavně se musí dávat pozor co se kam zapisuje 45hh

Doporučil bych si prvně s virtualizací pohrát na "velkém" počítači a rozběhat všechny základní problémy jednotlivě. A teprve potom to celé skombinovat jinak je dost vysoká šance že A třeba uděláš, ale zasekneš se na B a díky tomu neuděláš C, D a E a otráví tě to. Phenom má HW virtualizaci tak to bude běhat pěkně.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Abby

Re: OpenMediaVault a Boinc

#7 Příspěvek od Abby »

Díky moc, zkusím to na velkém PC ve VirtualBoxu a uvidíme, třeba to půjde :-) Xubuntu by bylo v pohodě, s XFCE jsem se setkala a bylo to celkem v pohodě i když mi to prostředí připomíná pravěk :-D

Mám tady 250 GB jakýsi HDD a nevím co s ním tak bych to mohla dát na něj, tam se vejde už všechno a ještě spousta místa zbude :-D Ten OMV je dělaný na spouštění z flashdisku takže má vypnutý swap a prakticky nic nezapisuje, resp. zapíše změny při vypnutí nebo restartu, ale běžný OS by tu flashku asi odpálil docela brzo. Ramdisk používám ve Windows, po zkoušení několika různých řešení jsem nakonec skončila u placeného Radeon Ramdisku (4 GB mi nestačilo tak jsem si koupila nejvyšší edici, sice 64 GB zatím fakt nevyužiju, aktuálně mám 6 GB ale je to skvělá věc :-) ale PC je na UPS, bez ní bych si na to netroufnula). A ramdisk v Linuxu bych sice taky ráda ale tak nějak jsem se ještě nedostala k tomu to byť jen začít studovat, bohužel je Linux řádově složitější než Windows a co ve Windows je na pár kliknutí tak v Linuxu aby člověk studoval manuály. Ale zase to pak funguje bez problémů, to je odvrácená strana mince :-)

Ta tiskárna je HP LaserJet 1200 přes USB, mám vyzkoušeno že v Linuxu funguje bez problémů a než jsem si pořídila toho Phenoma tak byla připojená k PC a byla nasdílená jako ve Windows 10 tak i v Antergos a fungovalo to bez problémů takže Xubuntu to jistě také zvládne. Spíš se obávám té kombinace virtuální a fyzický OS a jak to propojit, protože potřebuju nasdílet disky s daty (formát ext4) a rozběhnout Transmission. Ovšem teď mě tak napadá že možná by byl virtuální OMV tak trochu zbytečný, vždyť přece sdílet disky jde i z běžného Linuxu (a na rozdíl od Antergos většina umožňuje si to naklikat a nemusí se ručně editovat fstab jako jsem si to užívala já :-D ). Takže přemýšlím jestli by nestačilo nasadit LTS Xubuntu nebo Lubuntu, použít LTS jádro, rozběhnout VNC, nasdílet disky a tiskárnu přímo a nemusela bych řešit přemostění z jedné sítě do druhé. Ono v OMV stejně používám jen ty sdílené disky (několik uživatelů, jeden s plným přístupem čtení/zápis, dva jen pro čtení), print server, Time Machine pro Mac (někde jsem našla návod jak to rozběhnout pro Debian takže by to mělo jít i v Xubuntu) a Transmission, víc vlastně nepoužívám.

Abby

Re: OpenMediaVault a Boinc

#8 Příspěvek od Abby »

Tak jsem se nakonec odhodlala nainstalovat Boinc přímo na OMV a až po výpočet to funguje. Jenže jsem si přidala SETI a ono to okamžitě hlásí "Chyba při výpočtu". Nějaký task běží 1 sekundu, nějaký neběží ani to a prostě chyba. Běží to v CLI a jsem připojená dálkově z PC. Práva jsou nastavená správně. V čem by mohl být problém?

Jinak tedy CPU je ve skutečnosti Phenom II X2 B57, nevím jak jsem přišla na čtyřjádro, RAM DDR3 8 GB, systém OpenMediaVault (je to postavené na Debianu) a běží z 8 GB flashdisku kde ale mám polovinu zabranou naprosto zbytečným swap souborem, který jsem nepřišla na to jak odstranit a přidělit to místo do /...

V čem může být problém že to hned takhle řekne chybu při výpočtu?

World Comunity Grid výpočet podle všeho jede v pořádku, tedy momentálně asi pět minut.

Odpovědět

Zpět na „Software“