soutěž - Distribuované výpočty do škol 2011/2012

Fórum určené výhradně pro Soutěž ve školách i mezi nimi

Moderátor: petnek

Odpovědět
Zpráva
Autor
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71

soutěž - Distribuované výpočty do škol 2011/2012

#1 Příspěvek od forest » sob 09 dub, 2011 05:55

Chtěl bych vám zde představit základní myšlenku této soutěže a aktuální stav příprav na její start. Základním impulsem k této akci byl návrh na spolupráci při zapojení několika Píseckých škol do našeho týmu. S touto myšlenkou mně oslovil Tomáš Franců a přijel ji i osobně přestavit na podzimní sraz CNT do Štoků. V základu šlo o tři školy a jednu knihovnu, které by vytvořily samotné minitýmy a třeba by se časem přidali i další.
Mně osobně tato myšlenka hodně zaujala a tak jsem pro sraz připravil rozšiřující návrh, který vychází ze základů této myšlenky. Tím návrhem bylo uspořádání soutěže mezi školami, které by si vytvořily každá svůj minitým a do něhož by se mohli zapojit nejen školní počítače, ale i domácí počítače žáků, rodičů a v podstatě kohokoliv, kdo by danou školu chtěl podpořit. Soutěž by probíhala po dobu celého školního roku, tedy školního roku vysokých škol říjen-květen. Jednalo by se tedy o soutěž na 8 měsíců. Každý z těchto měsíců by se soutěžilo v jiném projektu a zároveň by se tak všem soutěžícím představilo hned několik projektů a oblastí výzkumu, které distribuované projekty pokrývají. Na začátku měsíce by tedy došlo k představení daného projektu, na čem lze počítat, ja čem lze počítat nejefektivněji a veškeré podrobnosti co se týkají soutěže. Každý měsíc by bylo vyhodnoceno pořadí (obdobně jako u Formule CNT) a prvních několik pořadí v celkovém ročním součtu by bylo ohodnoceno věcnými cenami. Ceny budou předány zástupcům škol, nikoliv žákům.

Hlavním účelem celé soutěže tedy je:
- představit naší mládeži (ale i učitelům a vedení škol), že počítače nejsou jen na hraní a plkání na netu
- představit naší činnost jak žákům, tak učitelům, tak potažmo i rodičům a zvýšit tak výrazně povědomí o distribuovaných výpočtech
- umožnit žákům i učitelům si zdravě zasoutěžit (mezi sebou, mezi třídami, mezi školami) a pojmout alespoň jeden rok výuky výpočetní techniky (či jak se to na různých školách různě jmenuje) zábavně a poučně. Učitelé tím jistě žáky zaujmou a mohou jim tak lépe rozšiřovat IT obzory.
- rozšířit stálý počet počtářů distribuovaných výpočtů u nás a tím i odváděného výkonu do projektů. Tím zvýšit i konkurenceschopnost naší republiky na DC scéně.
- podružným výsledkem této propagace může být spolupráce na vzniku nového BOINC projektu ve spolupráci s některou školovou, kterou tato činnost zaujme.

Účastníky srazu tato myšlenka zaujala a tak jsme ji přijali jako hlavní úkol pro rok 2011, tedy uspořádat tuto soutěž. S přípravami slíbil pomoci jak Tomáš Franců, tak Vítek Kliber (vkliber) i já. Hlavními překážkami a úkoly byly:

- vytvořit v rámci možností našich týmových statistik systém vytváření takovýchto minitýmů . V podstatě založení druhé obdobné sekce minitýmů, ve které by soutěž probíhala.
- odstartovat na jaře 2011 testovací provoz
- navrhnout jednotný systém pojmenování škol
- navrhnout systém registrace
- sepsat podrobná pravidla soutěže
- navrhnout projekty
- zpracovat propagační leták
- zajistit ceny
- zajistit patřičnou propagaci

Testovací provoz již běží, ovšem v rámci běžných statistik minitýmů a to prozatím s minimální účastí.
Základní verze propagačního letáku je rovněž hotová. Jediná případná změna je v grafickém podání, ale co se týče obsahu, prošlo to všemi korekturami. Najdete jej zde: ==>>
Byla naťuknuta jednání na ministerstvu školství. To si bude vyžadovat osobní návštěvu v Praze, na kterou se chystám. V podstatě jedinou naší žádostí je jejich posvěcení celé akce a pokud možno zdarma otištění letáku v jejich oběžnících, případně časopisech které dostávají školy a ministerstvo je nějakým způsobem dotuje.
Ceny do soutěže dodá společnost Czech Computer a v rámci svých možností ji bude i propagovat v médiích.

Toť asi vše pro představení celé akce. Hlavní cenou do soutěže bude výkonný počítač s grafikou a to takový, který v době předání bude mít slušný výkon v DC. Další ceny nejsou upřesněny, ale bude se jednat o nějaké drobnější věci. Soutěž by měla postupně pokrýt projekty ve kterých má převahu jak Intel, tak AMD, tak nVidia, tak ATI, tak systém Windows, tak i Linux, 64-bitové systémy, nu prostě aby byly patrné rozdíly v HW i SW a žáci si tak rozšířily obzory. Zároveň se tím zajistí vyváženost soutěžících a rovnost šancí uspět. V soutěži nebude bráněno tomu, aby i řadoví členové CNT podpořili po dobu soutěže některou ze škol, to už je na každém.

Jakékoliv připomínky k celému konceptu, nebo nabídky pomoci s organizací a propagací jsou vítány. Každý kdo třeba chodí někam do školy, si bude moci vytisknout propagační leták a na dané škole jej vyvěsit. Zároveň tak třeba i s vedením školy nebo učiteli dohodnout zapojení do soutěže a větší osvětu toho co děláme. Bereme to od začátku jako největší propagační akci týmu na tento rok a doufám, že splní alespoň minimální očekávání.

Wolfi
21.0526315789 %
21.0526315789 %
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 9435

Re: soutěž - Distribuované výpočty do škol 2011/2012

#2 Příspěvek od Wolfi » ned 10 dub, 2011 19:01

Že by se zapojila i Písecká lesárna? 22rrr

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#3 Příspěvek od forest » ned 10 dub, 2011 20:54

Tam jsem pár let chodil, možná že bych ji i podpořil 45cc

digiart
21.0526315789 %
21.0526315789 %
rok narození: 18 kvě 1971
ID CNT statistics: 12447
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od digiart » čtv 14 dub, 2011 22:01

Nápad je to výborný :smt023 a koukal jsem leták se nějak nezměnil od poslední úpravy co jsme si mezi sebou s forestem posílali.
Tak ať se vám zapojí hodně škol a školáčků.
Mé oblíbené projekty: Collatz Conjecture, SETI@home, Einstein@Home,
MilkyWay.
, Rosetta@home
Obrázek

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#5 Příspěvek od forest » pát 15 dub, 2011 06:06

Nějak moc ohlasů zde nezaznělo, ale doufám, že se to tak jeví vícero členům týmu. V tom prvním příspěvku jsem tě zapomněl uvést jako grafického tvůrce letáku, za to se omlouvám. Text je pro pořádek z mojí klábosnice. Ta možná změna vzhledu letáku od CZC nějak usnula, jako i další aktivity které byly s nimi v plánu. Stále se vymlouvají na spoustu práce a nedostatek času, takže už s tím ani moc nepočítám. Snad to takto bude pro účaly propagace soutěže stačit.

digiart
21.0526315789 %
21.0526315789 %
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od digiart » pát 15 dub, 2011 06:34

Kdyby byla potřeba nějaká úprava tak jsem stále na příjmu :smt023
MilkyWay.
, Rosetta@home
Obrázek

Sasula
5.26315789474 %
5.26315789474 %
rok narození: 05 bře 1983
ID CNT statistics: 15721

#7 Příspěvek od Sasula » pon 18 dub, 2011 15:01

Tento nápad se mi velmi zamlouvá, jelikož sám vyučuji na střední škole. A pár žáků jsem k DC privedl, takže si myslím že bych mohl být průkopníkem a mentorem na naší škole...

Pokud bych mohl dostat nějaké další informace, bylo by to super...

Pro případnou propagaci by bylo lepší předem znát aspoň přibližné ceny... to zapůsobí na vedení škol...

RoKro
31.5789473684 %
31.5789473684 %
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od RoKro » pon 18 dub, 2011 20:57

Dostat to do povědomí žáků, studentů a učitelů - určitě fajn.
Ať samozřejmě počítají. Akorát že hodně škol má pc starý plečky a peněz školství taky nemá nazbyt, proto to samotné počítání na školních pc přecejen nevidím tak jednoznačně. To jen k zamyšlení. Třeba je na to nezapomínat upozorňovat, že by nějaká chudá špatně vybavená škola propálila hafo elektriky s minimálním přínosem pro DC. Ale určitě jsou i školy slušně vybavené a mající dobré sponzory. A na středních školách bude mezi studenty hodně počítačů už použitelných a když se jich zlomek chytí a vydrží, bude to fajn.

gnom
rok narození: 08 úno 1979

#9 Příspěvek od gnom » stř 25 kvě, 2011 10:17

Jsem rád že se forest chopil mého nápadu uspořádat soutěž v DC, rozšířil jej a uvedl v život (já sám bych na to neměl čas ani znalosti). Zájem o beta testování v Písku je zatím malý, ale já myslím, že se určitě na školách najdou ICT koordinátoři nebo správcové sítí, kteří tuto soutěž (až bude od října v ostrém provozu) místně zpropagují. Vždyť také nemusíme skončit jedním ročníkem soutěže... :-)

Mezi počtáři se jistě najde mnoho těch. kteří čtou toto fórum a pracují na školách, knihovnách a dalších vzdělávacích institucích - apeluji tedy na Vás, aby jste soutěž (až se k Vám dostane) založili do "mailů k vyřízení".
Díky. A hlavní díky forestovi a vkliberovi

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#10 Příspěvek od forest » pát 30 zář, 2011 20:02

Chtěl bych vám všem oznámit, že se vše podařilo připravit na start prvního ročníku soutěže. Nebylo to rozhodně snadné a přípravy trvali (některé ještě trvají) do posledních několika minut od startu, ale Díky velkému nasazení několika lidí se to podařilo.

Banner na hlavní stránce vás zavede na novou subdoménu, kde je vše potřebné co je třeba vědět. Nemá cenu to zde znovu rozepisovat. O soutěži již vyšla zpráva na webu Ministrstva školství i článek na webu České astronomické společnosti. Další propagace bude následovat obesláním všech (více než 5000) škol v naší republice informačním emailem a nemalou měrou soutěž bude propagovat i CZC.cz, jako hlavní partner soutěže.

Myslím, že jsme pro zdar celé akce udělali maximum a opravdu jsme se snažili. Čas ukáže, zda akce bude úspěšná a budou třeba následovat i další ročníky.

Jen připomenu, že každý se může připojit ke své místní škole, nebo dokonce i tuto školu zaregistrovat její aktivací na dané subdoméně. Nijak na to nemá vliv to, že už jste třeba i členy minitýmu v rámci CNT. Tyto minitýmy jsou oddělené a můžete být tedy v jednom CNT minitýmu i v jednom školním.

Nuže, nechť se dílo podaří, za pár hodin startujeme 47aa

hanbanaroda
52.6315789474 %
52.6315789474 %
rok narození: 08 říj 1989
ID CNT statistics: 9521
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hanbanaroda » pát 30 zář, 2011 23:41

Tak teda přeju, ať se všechno vydaří podle představ a ať je zájem škol velký a výkon ČR ať dosahuje nebetyčných výšin 33iii
Obrázek

digiart
21.0526315789 %
21.0526315789 %
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od digiart » sob 01 říj, 2011 06:22

Také přeji ať se daří jak se dařit má a hodně přihlášených školáčků :smt023
MilkyWay.
, Rosetta@home
Obrázek

Dugi
31.5789473684 %
31.5789473684 %
rok narození: 16 bře 1987
ID CNT statistics: 6455
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Dugi » sob 01 říj, 2011 09:51

Skvělý popularizační počin, před kterým je potřeba jen uctivě smeknout. 22rrr
Tahle akce může nakopnout povědomí české veřejnosti o DC nevídaným způsobem. Už se nemůžu dočkat, až se projekt trochu "zaběhne" a budou k dispozici první čísla - kolik se zapojilo škol, dětí, o kolik nám díky tomu narostl výkon a tak dále a tak dále. Zkrátka - skvělá práce! :smt038
Obrázek

Moje malé diskusní fórum o kosmonautice - http://vesmir.thos.cz

Na čem počítám:
Falcon - noteboook Samsung R530 - Pentium Dual Core 2.1 GHz, 3 GB RAM

vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
ID CNT statistics: 1
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od vkliber » sob 01 říj, 2011 21:14

Základní statistiky soutěže by měly být již plně funkční.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

hanbanaroda
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hanbanaroda » sob 01 říj, 2011 21:49

vkliber: Budou následovat rozsáhlejší statistiky? Kredit jednotlivých škol, celkové kredity, uživatelské statistiky...
Jak to vlastně zatím vypadá s účastí? Odpovědělo vám už dost škol? I když je teď vlastně víkend a nikdo ve školství o víkendu nepracuje.
Zatím to vypadá, že máme jenom dva nové uživatele: Molopix a Pepe_Lopez ze Soukr.SŠ pro marketing a ekon.podnikání, jinak samí bývalí členové CNT. Snad jich bude víc :smt017
Obrázek

gigadisk
42.1052631579 %
42.1052631579 %
rok narození: 26 dub 1985
ID CNT statistics: 11430
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od gigadisk » sob 01 říj, 2011 22:04

Zatím to sleduji zpovzdálí a přidám se k místní škole teprve až ji někdo založí. Nechci aby to dopadlo pak tak, že CNT člen bude počítat za školu, jen ať se snaží. Přeci jen pokud uvidím nezájem, tak proč bych tu elektřinu měl obětovat já, když už se školou nemám co společného. 45hh

vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
ID CNT statistics: 1
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od vkliber » sob 01 říj, 2011 22:29

hanbanaroda píše:vkliber: Budou následovat rozsáhlejší statistiky? Kredit jednotlivých škol, celkové kredity, uživatelské statistiky...
Zatím to nechávám otevřené. Určitě ještě dodělám měsíční přehled za každý projekt ... tedy zobrazení kreditu minitýmu den po dni, jen čekám až budou data alespoň za 2 dny.
Uživatelské statistiky jsou dělány odkazem na naše statistiky.

Vše závisí podle počtu přihlášených. Nechci ten server zbořit hned zkraje.
Pokud se to bude držet v rozumné míře, tak snad přidám i nějaké grafy a tabulky předběhnutí.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#18 Příspěvek od forest » ned 02 říj, 2011 04:38

hanbanaroda píše:vkliber: Budou následovat rozsáhlejší statistiky? Kredit jednotlivých škol, celkové kredity, uživatelské statistiky...
Jediné statistiky najdeš zatím zde: http://soutez.czechnationalteam.cz/inde ... statistiky
hanbanaroda píše: Jak to vlastně zatím vypadá s účastí? Odpovědělo vám už dost škol? I když je teď vlastně víkend a nikdo ve školství o víkendu nepracuje.
Školy dostanou ten informační mail až během pondělí a rozsáhlá propagace z CZC by měla být také příští týden. Ti co se zatím přihlásili, tedy přišli přímo z webu MŠMT a astro.cz. Je logické když návštěvníci viděli prázdné statistiky, že se jim moc přihlašovat nechtělo. Čím více účastníků, tim větší atraktivita soutěže, takže uvidíme příští týden jak se to rozjede.
Taky bude určitě chvíli trvat, než si lidé nastudují návody a prokoušou se tím vším až do přihlášení k minitýmu. Je to pro ně naprosto nové a musejí si to osahat.
hanbanaroda píše: Zatím to vypadá, že máme jenom dva nové uživatele: Molopix a Pepe_Lopez ze Soukr.SŠ pro marketing a ekon.podnikání, jinak samí bývalí členové CNT. Snad jich bude víc :smt017
Můžeš začít i sám s propagací na své škole, nebo někde vyvěsit ten propagační leták. Já se chystám do místní školy taky příští týden, tak jsem zvědav na podporu. Sám to také nehodlám táhnout, ale chtěl jsem aby byly v počátku soutěže na trochu atraktivním místě 45cc

hanbanaroda
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od hanbanaroda » ned 02 říj, 2011 11:26

forest: Už jsem se lekl, že se o to nikdo nezajímá 33aaa S tou podporou máš pravdu: měli bysme začat nosit letáky a vyvěšovat je do škol. Já su z gymplu jenom dva roky, takže ještě pořád znám učitele informatiky. Příští týden bych za ním mohl zajít. A taky vyvěsím letáky na obou vysokých školách, kam chodím. Zvlášť na nástěnku, která je vedle fronty na jídlo, tam budou lidi vděční za trochu rozptýlení psaným textem 45hh
Obrázek

jiri kovar
47.3684210526 %
47.3684210526 %

#20 Příspěvek od jiri kovar » ned 02 říj, 2011 11:29

Jestli můžu "poradit", tak pokud má být akce úspěšná, je naopak velmi žádoucí, aby školy přihlásili všichni kdo mohou a orientují se v tom-tedy především aktivní členové CNT (to je taková ta prvotní nakažlivost, ostatním se pak lépe rozhoduje pro "ANO" - zapojím se).
S přáním tisíců nových aktivních počtářů. J.K.

Odpovědět

Zpět na „Soutěž ve školách i mezi nimi“