Co to je Bossa ?

Berkeley Open System for Skill Aggregation
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Co to je Bossa ?

#1 Příspěvek od forest »

David Anderson naštěstí neusnul a dále přemýšlí jak by mohli lidé momoci v různých oblastech vědy i lidské činnosti. Jeho nový projekt Bossa je vlastně založen na podobném systému jakým je BOINC, ovšem s tím rozdílem že pod ním budou projekty které se nezpracovávají automaticky, ale pro které je nutná přímá účast uživatele.

Prvním z podobných projektů je Stardust@Home o kterém se více můžete dočíst v tomto článku na našem webu.

Další z nyní plánovaných projektů je například hledání fosílií po prudkých deštích, které často odkrývají miliony let staré vrstvy nánosů. Tímto hledáním chce projekt pomoci paleontologům v mapování lidské minulosti a vývoje člověka.
Tento projekt je jen v přípravě a nemá dosud ani název.

Dalším z připravovaných projektů je AfricaMap.
Jeho cílem je podrobně zmapovat oblast Afriky. Mapování tohoto kontinentu je strašně zastaralé a ve špatném stavu a díky projektu by měly být podrobně zmapované cesty, řeky, vesnice atd.

Tak to asi jen tak na úvod. Podrobný článek v originálu najdete zde.

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Co to je Bossa ?

#2 Příspěvek od Mithrilx »

Zní to moc zajímavě, ale nedovedu si to moc představit. Třeba pomoc paleontologům: Nevim jak by uživatel mohl pomoci přímo od počítače. To třeba dostane fotku a na ní bude hledat nějaký zkameněliny, pak zapíše souřadnice a pošle to zpátky? Takhle nějak je moje představa, ale asi je dost milná. Mohl by mi to teda třeba někdo nějak vysvětlit?

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3239
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Co to je Bossa ?

#3 Příspěvek od Honza »

Mithrilx píše:Zní to moc zajímavě, ale nedovedu si to moc představit. Třeba pomoc paleontologům: Nevim jak by uživatel mohl pomoci přímo od počítače. To třeba dostane fotku a na ní bude hledat nějaký zkameněliny, pak zapíše souřadnice a pošle to zpátky? Takhle nějak je moje představa, ale asi je dost milná. Mohl by mi to teda třeba někdo nějak vysvětlit?
Podobně jako StarDust je zalozen na prohlížení obrázků a identifikaci "cílů" nebo AfricaMap na prohlížení high-res snímků a přesného zaměřování cest, řek, vesnic, i zde je to založeno na prohlízení snímků. Po odkrytí fosilií se rychle pořídí snímku, které se později budou analyzovat. Alespoň tak jsem vyrozumněl...

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Co to je Bossa ?

#4 Příspěvek od forest »

Budou se zkoumat snímky oblastí po velkých deštích, či deštivých obdobích. Tyto snímky mají být extrémně podrobné a každý kdo na snímku najde fosíli, či její část, tak ji označí. Pokud podobně označí stejný objekt vícero lidí, bude se snímek podrobněji zkoumat a následně i konkrétní oblast přímo na místě.

Uživatelský avatar
tatik
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 649
Registrován: úte 10 črc, 2007 03:04
rok narození: 0- 0-1971
ID CNT statistics: 3872
Bydliště: Rymarov
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je Bossa ?

#5 Příspěvek od tatik »

Takže jestli tomu rozumím, dostanu satelitní snímek ve velmi vysokém rozlišení a budu do něj celý večer a celou noc koukat, jestli něco neuvidím. Tento snímek dostane ještě několik lidí, kteří do toho budou koukat stejně jako já. No a když se v něčem shodneme, tak tam naběhnou borci s krumpáčem a lopatou a budou hledat? Jak to bude hodnocené kredity? Toto mě zajímá, protože to nemůže být stylem kredit za prohlídnutý a analyzovaný obrázek.
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. [Einstein Albert]
Kde jsem byl UoD
Moje osobní statistika
Medaile na WCG : ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Medaile na Primegridu : ObrázekObrázek
Medaile na yoyo : ObrázekObrázek
Medaile na enigmě : Obrázek
Medaile na radioactive : Obrázek

Uživatelský avatar
merlin
36.8421052632 %
36.8421052632 %
Příspěvky: 457
Registrován: čtv 07 pro, 2006 08:34

Re: Co to je Bossa ?

#6 Příspěvek od merlin »

tatik píše:Takže jestli tomu rozumím, dostanu satelitní snímek ve velmi vysokém rozlišení a budu do něj celý večer a celou noc koukat, jestli něco neuvidím. Tento snímek dostane ještě několik lidí, kteří do toho budou koukat stejně jako já. No a když se v něčem shodneme, tak tam naběhnou borci s krumpáčem a lopatou a budou hledat? Jak to bude hodnocené kredity? Toto mě zajímá, protože to nemůže být stylem kredit za prohlídnutý a analyzovaný obrázek.
A když místo fosilie najdu třeba stovku, nebo skrytou základnu teroristů, můžu si ji nechat ? :shock:
"Investujte Vaše kredity ve Space Family Bank - bohatě Vám je zúročíme, lenoši :D"

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Co to je Bossa ?

#7 Příspěvek od forest »

Podrobnosti jako ohodnocení a co s nalezenou stokorunou budou jistě známé hned, jak bude některý z projektů Bossa uveden do provozu.
Bodování by mělo být +/- jednotné jako u BOINC a ani mě nenapadá jak toho chtějí dosáhnout.

Uživatelský avatar
tatik
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 649
Registrován: úte 10 črc, 2007 03:04
rok narození: 0- 0-1971
ID CNT statistics: 3872
Bydliště: Rymarov
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je Bossa ?

#8 Příspěvek od tatik »

merlin píše:
tatik píše:Takže jestli tomu rozumím, dostanu satelitní snímek ve velmi vysokém rozlišení a budu do něj celý večer a celou noc koukat, jestli něco neuvidím. Tento snímek dostane ještě několik lidí, kteří do toho budou koukat stejně jako já. No a když se v něčem shodneme, tak tam naběhnou borci s krumpáčem a lopatou a budou hledat? Jak to bude hodnocené kredity? Toto mě zajímá, protože to nemůže být stylem kredit za prohlídnutý a analyzovaný obrázek.
A když místo fosilie najdu třeba stovku, nebo skrytou základnu teroristů, můžu si ji nechat ? :shock:
No, nejsem si zrovna jist, jak je nálezné právně ošetřené třeba v Angole nebo Kongu. Mám ale pocit, že to nebude zrovna jednoduché těch 100 doláčů (nebomístní měny) vymáhat. :(
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. [Einstein Albert]
Kde jsem byl UoD
Moje osobní statistika
Medaile na WCG : ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Medaile na Primegridu : ObrázekObrázek
Medaile na yoyo : ObrázekObrázek
Medaile na enigmě : Obrázek
Medaile na radioactive : Obrázek

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Co to je Bossa ?

#9 Příspěvek od Mithrilx »

forest píše:Budou se zkoumat snímky oblastí po velkých deštích, či deštivých obdobích. Tyto snímky mají být extrémně podrobné a každý kdo na snímku najde fosíli, či její část, tak ji označí. Pokud podobně označí stejný objekt vícero lidí, bude se snímek podrobněji zkoumat a následně i konkrétní oblast přímo na místě.
To se mi líbí, do toho bych i šel. Kdy by tyhle projekty meli být v provozu?

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Co to je Bossa ?

#10 Příspěvek od forest »

Vše je v jednání, ale jak již známe Davida Andersona, u něho od plánů k realizaci není nikdy moc daleko.
První podobný projekt Stardust je již na světě víc než rok a účastní se ho spousta lidí. Na tomto projektu se ověřilo, že stačí to správně lákavé zaměření a hromada lidí ráda pomůže, proto se i plánují ty další věci i systém BOSSA, který by všechny ty projekty měl zastřešovat.

Uživatelský avatar
Mithrilx
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 344
Registrován: úte 08 kvě, 2007 08:02
Bydliště: Kladno

Re: Co to je Bossa ?

#11 Příspěvek od Mithrilx »

Nemá někdo o tomto projektu nějaké nové informace? Na oficiálních stránkách jsem toho moc nenašel, takže doufám, že z toho nesešlo.

Odpovědět

Zpět na „Bossa“