OT - propojení PC a receiveru

Ostatní plkání členů týmu.
Zpráva
Autor
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71

Re: OT - propojení PC a receiveru

#21 Příspěvek od forest »

Je sice hezké, že dělají PC skříň v šířce Hi-fi komponent, ale vůbec si ji nedokáži mezi Hi-fi komponenty představit. I já s průměrnou hi-fi sestavou mám docela drahé propojovací kabely mezi komponenty a repro + k tomu specielní napájecí odstíněné kabely a aktivní filtr všech napájecích dílů aby nedocházelo ani k nepatrným ruchům a brumům při poslechu. I kdyby ta PC sestava byla extrémě tichá, tak rušit bude a nemá v té místnosti co dělat.

Co se týče tématu, tak bych to propojení PC a zesilovače tedy řešil umístěním PC v jiné místnosti a propojením delšími kabely, pokud to lze. Já šel nakonec do jiného řešení, které popíšu v dalším příspěvku.

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#22 Příspěvek od forest »

Nuže k tomu mému aktuálnímu domácímu řešení. Tedy zatím je jeden díl nedostupný a bude až na konci roku, nicméně mám vybráno a objednáno. Bude to neplánovaně tedy osobní Vánoční dárek, kvůli tomu blázinci okolo.

Zvolil jsem cestu nepřímého propojení PC a receiveru a to prostřednictvím domácího NAS serveru. Tedy hudba a filmy leží již aktuálně na něm a receiver bude umět čerpat z datového úložiště na síti. Možná pro někoho složité, ale na druhou stranu PC může být kdekoliv v domě a hlavně nerušit jak sledování TV, tak poslech hudby. Zároveň to eliminuje problémy, které zmínil RoKro ve svém úvodním příspěvku, tedy jakoukoliv deformaci v posílání dat (video i audio) do TV a Receiveru.
Receiver jsem vybral značkový Denon, ale jsou i levnější řešení. Pokud někde ještě seženete, tak cenově vychází nyní ve výprodeji hodně dobře (poměr cena/výbava) Denon model 3700H. Je ve výprodeji a zlevněný, protože jej nahrazuje nový model 3800H. Rozdíl v ceně je ale více než 10.000,-Kč, přitom rozdíl ve výbavě pro většinu lidí asi nehraje roli.
Všeobecně umějí tyto stroje následující zásadní věci:
- napojit se na NAS a pouštět jak hudbu, tak filmy z něj po vnitřní síti, tedy bezztrátově a klidně i v 8K
- napojit se na streemované servery na internetu a pouštět audio i video z nich
- pouštět audio i video z jakéhokoliv mobilního zařízení, tedy mobilů, tabletů, atd.
- ve 4K pouštět filmy až do 120Hz. V 8K jen v max 60Hz, ale na 8K nejsou ještě ani slušné TV, takže to si myslím aktuálně nehraje roli.
- hudbu umí pouštět až do kvality 192kHz 24-bit s výkonem na každý reprokanál 105W při 8ohm-ech. Tedy kvalita až SACD, pro většinu lidí dostatečné.
- skvělá vychytávka Dolby Atmos
To vše s funkcí autonomní autokalibrace všech reproduktorů v místnosti na zvolené poslechové místo, prostřednictvím na něj umístěného mikrofonu.

Já jako dlouholetý milovník hi-fi poslechu na Receiveru chtěl ale ještě jednu funkci, kterou má i tento zmíněný model (vybral jsem si sice jiný, ale to nehraje roli) a tou "Pre-Out". Díky této funkci umí Receiver zvuk předních sloupových repro posílat do druhého zesilovače (a to jek z filmů, tak audia) a nechat jej hrát tyto stěžejní prvky (obzvláště pro poslech hudby) ve vyšší kvalitě, dle daného druhého zesilovače. Tento druhý zesilovač musí mít funkci "Main-Input", pokud by to někdo chtěl také takto řešit. Můj finální hi-fi zesilovač umí jednak pouštět hudbu sám osobě kvalitněji, ale i datově až do prakticky aktuálního technologického limitu na 384kHz 32-bit.

Netvrdím, že je to ideál, ale dle mých osobních požadavků na funkce a kvalitu po všech stránkách, mně to vyšlo jako nejlepší z aktuálních možností na trhu, i s ohledem na cenovou dostupnost. Jelikož tuto změnu AVR dělám po 25 letech, tak pokud opět vydrží tak dlouho (technologicky i morálně), možná je to řešení pro mě již navždy. Za dalších 25let tu už nebudu, nebo budu nahluchlý a bude mně jedno, co z toho leze 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %

#23 Příspěvek od Honza »

Myslím, že to řešení v tvém případě dává smysl.

Předpokládám, že jsi také po zapojení nového zesilovače objevil nové zvuky na starých repro 45hh

Zkoušel jsi rozdíl mezi výstupem předních beden z Denonu a pak přes další zesilovač?
Zajímá mě, jestli máš také cca 2s zpoždění zvuku při pouštění z bluetooth, typicky mobil/tablet?

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#24 Příspěvek od forest »

Jak jsem psal, ještě bohužel čekám na jeden z dílů do skládačky této přestavby po mnoha letech. Do té doby jsem se zařekl, že nic měnit nebudu a raději si již dostupné díly ani nevyzvednul. Bohužel ten termín je až koncem roku, ale nevadí mně počkat.
Jsem hodně zvědavý na změnu zvukového podání audia i domácího kina. Určitě bude během dvou týdnů dovolené o Vánocích dostatek času, si ty změny a rozdíly naposlouchat, než starou techniku někam odložím. Dám určitě vědět.

Sloupovky jsem neměnil, na to zatím nemám důvod, jelikož jsem s nimi maximálně spokojený. Jsem hodně zvědavý nejen na rozdíly v zesilovačích, ale i na rozdíl mezi hudbou z CD a SACD formátu z datových souborů. Snad to ještě ve svém věku uslyším 45cc

Boby_cze
36.8421052632 %
36.8421052632 %
rok narození: 31 led 1971
ID CNT statistics: 27352

#25 Příspěvek od Boby_cze »

Docela mě zaujala poslední věta 👍

Já bohužel vím, že můj sluch končí již na 10kHz.
Co k tomu dodat......

Osobně pouštím staré LP a Všiml jsem si jak mi tam postupně mizí vysoké frekvence.
U nových LP ani nevím, že tam mají být.
Obrázek

Obrázek
Obrázek

forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT

#26 Příspěvek od forest »

Čas bohužel nezastavíme, ale když jsem tento rok byl po delší době v poslechovkách (a u pár lidí, kteří mají doma něco, co mně při výběru pomohlo si poslechnout) tak se mnou to ještě není tak strašné. Rozdíly na stejných nahrávkách slyším, jen někde větší a někde menší. Částečně kvůli použité technice a část je možná už tím věkem. Nicméně když ještě slyším i rozdíly v kabeláži jak k repro, tak i mezi komponenty, tak ještě má smysl to měnit. Jak jsem i napsal, pravděpodobně to bude druhý takovýto větší životní nákup v oblasti audia a zároveň poslední. Pokud tedy technika vydrží. Maximálně počítám s výměnou elektronek v zesilovači ;-)

Konec roku se blíží a s tím i doufám konec čekání. Těším se na to jako v dětství na Ježíška 45cc

Odpovědět

Zpět na „Co se do ostatních oddílů nevešlo“