OT - propojení PC a receiveru

Ostatní plkání členů týmu.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#21 Příspěvek od forest »

Je sice hezké, že dělají PC skříň v šířce Hi-fi komponent, ale vůbec si ji nedokáži mezi Hi-fi komponenty představit. I já s průměrnou hi-fi sestavou mám docela drahé propojovací kabely mezi komponenty a repro + k tomu specielní napájecí odstíněné kabely a aktivní filtr všech napájecích dílů aby nedocházelo ani k nepatrným ruchům a brumům při poslechu. I kdyby ta PC sestava byla extrémě tichá, tak rušit bude a nemá v té místnosti co dělat.

Co se týče tématu, tak bych to propojení PC a zesilovače tedy řešil umístěním PC v jiné místnosti a propojením delšími kabely, pokud to lze. Já šel nakonec do jiného řešení, které popíšu v dalším příspěvku.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#22 Příspěvek od forest »

Nuže k tomu mému aktuálnímu domácímu řešení. Tedy zatím je jeden díl nedostupný a bude až na konci roku, nicméně mám vybráno a objednáno. Bude to neplánovaně tedy osobní Vánoční dárek, kvůli tomu blázinci okolo.

Zvolil jsem cestu nepřímého propojení PC a receiveru a to prostřednictvím domácího NAS serveru. Tedy hudba a filmy leží již aktuálně na něm a receiver bude umět čerpat z datového úložiště na síti. Možná pro někoho složité, ale na druhou stranu PC může být kdekoliv v domě a hlavně nerušit jak sledování TV, tak poslech hudby. Zároveň to eliminuje problémy, které zmínil RoKro ve svém úvodním příspěvku, tedy jakoukoliv deformaci v posílání dat (video i audio) do TV a Receiveru.
Receiver jsem vybral značkový Denon, ale jsou i levnější řešení. Pokud někde ještě seženete, tak cenově vychází nyní ve výprodeji hodně dobře (poměr cena/výbava) Denon model 3700H. Je ve výprodeji a zlevněný, protože jej nahrazuje nový model 3800H. Rozdíl v ceně je ale více než 10.000,-Kč, přitom rozdíl ve výbavě pro většinu lidí asi nehraje roli.
Všeobecně umějí tyto stroje následující zásadní věci:
- napojit se na NAS a pouštět jak hudbu, tak filmy z něj po vnitřní síti, tedy bezztrátově a klidně i v 8K
- napojit se na streemované servery na internetu a pouštět audio i video z nich
- pouštět audio i video z jakéhokoliv mobilního zařízení, tedy mobilů, tabletů, atd.
- ve 4K pouštět filmy až do 120Hz. V 8K jen v max 60Hz, ale na 8K nejsou ještě ani slušné TV, takže to si myslím aktuálně nehraje roli.
- hudbu umí pouštět až do kvality 192kHz 24-bit s výkonem na každý reprokanál 105W při 8ohm-ech. Tedy kvalita až SACD, pro většinu lidí dostatečné.
- skvělá vychytávka Dolby Atmos
To vše s funkcí autonomní autokalibrace všech reproduktorů v místnosti na zvolené poslechové místo, prostřednictvím na něj umístěného mikrofonu.

Já jako dlouholetý milovník hi-fi poslechu na Receiveru chtěl ale ještě jednu funkci, kterou má i tento zmíněný model (vybral jsem si sice jiný, ale to nehraje roli) a tou "Pre-Out". Díky této funkci umí Receiver zvuk předních sloupových repro posílat do druhého zesilovače (a to jek z filmů, tak audia) a nechat jej hrát tyto stěžejní prvky (obzvláště pro poslech hudby) ve vyšší kvalitě, dle daného druhého zesilovače. Tento druhý zesilovač musí mít funkci "Main-Input", pokud by to někdo chtěl také takto řešit. Můj finální hi-fi zesilovač umí jednak pouštět hudbu sám osobě kvalitněji, ale i datově až do prakticky aktuálního technologického limitu na 384kHz 32-bit.

Netvrdím, že je to ideál, ale dle mých osobních požadavků na funkce a kvalitu po všech stránkách, mně to vyšlo jako nejlepší z aktuálních možností na trhu, i s ohledem na cenovou dostupnost. Jelikož tuto změnu AVR dělám po 25 letech, tak pokud opět vydrží tak dlouho (technologicky i morálně), možná je to řešení pro mě již navždy. Za dalších 25let tu už nebudu, nebo budu nahluchlý a bude mně jedno, co z toho leze 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: OT - propojení PC a receiveru

#23 Příspěvek od Honza »

Myslím, že to řešení v tvém případě dává smysl.

Předpokládám, že jsi také po zapojení nového zesilovače objevil nové zvuky na starých repro 45hh

Zkoušel jsi rozdíl mezi výstupem předních beden z Denonu a pak přes další zesilovač?
Zajímá mě, jestli máš také cca 2s zpoždění zvuku při pouštění z bluetooth, typicky mobil/tablet?

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#24 Příspěvek od forest »

Jak jsem psal, ještě bohužel čekám na jeden z dílů do skládačky této přestavby po mnoha letech. Do té doby jsem se zařekl, že nic měnit nebudu a raději si již dostupné díly ani nevyzvednul. Bohužel ten termín je až koncem roku, ale nevadí mně počkat.
Jsem hodně zvědavý na změnu zvukového podání audia i domácího kina. Určitě bude během dvou týdnů dovolené o Vánocích dostatek času, si ty změny a rozdíly naposlouchat, než starou techniku někam odložím. Dám určitě vědět.

Sloupovky jsem neměnil, na to zatím nemám důvod, jelikož jsem s nimi maximálně spokojený. Jsem hodně zvědavý nejen na rozdíly v zesilovačích, ale i na rozdíl mezi hudbou z CD a SACD formátu z datových souborů. Snad to ještě ve svém věku uslyším 45cc

Uživatelský avatar
Boby_cze
36.8421052632 %
36.8421052632 %
Příspěvky: 538
Registrován: čtv 16 dub, 2020 09:56
rok narození: 31 led 1971
ID CNT statistics: 27352
Bydliště: Jižní čechy

Re: OT - propojení PC a receiveru

#25 Příspěvek od Boby_cze »

Docela mě zaujala poslední věta 👍

Já bohužel vím, že můj sluch končí již na 10kHz.
Co k tomu dodat......

Osobně pouštím staré LP a Všiml jsem si jak mi tam postupně mizí vysoké frekvence.
U nových LP ani nevím, že tam mají být.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#26 Příspěvek od forest »

Čas bohužel nezastavíme, ale když jsem tento rok byl po delší době v poslechovkách (a u pár lidí, kteří mají doma něco, co mně při výběru pomohlo si poslechnout) tak se mnou to ještě není tak strašné. Rozdíly na stejných nahrávkách slyším, jen někde větší a někde menší. Částečně kvůli použité technice a část je možná už tím věkem. Nicméně když ještě slyším i rozdíly v kabeláži jak k repro, tak i mezi komponenty, tak ještě má smysl to měnit. Jak jsem i napsal, pravděpodobně to bude druhý takovýto větší životní nákup v oblasti audia a zároveň poslední. Pokud tedy technika vydrží. Maximálně počítám s výměnou elektronek v zesilovači ;-)

Konec roku se blíží a s tím i doufám konec čekání. Těším se na to jako v dětství na Ježíška 45cc

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#27 Příspěvek od forest »

Před pár hodinami jsem si dovezl tu novou výbavu domů. Netuším, kdy bude v tomto Vánočním shonu čas to vyměnit a oživit, ale jsem moc rád, že už brzy si to poslechnu a s dětmu užiju. Toho půl roku úmorného čekání je tedy u konce. Dnes mně odstartovala dvoutýdenní dovolená, tak bude dost času to řádně otestovat 45cc

Nakonec jsem vzak k zesilovači i kabel na propojení AVR s NTB, pokud by to někdy bylo třeba. Dám potom vědět, jak to celé funguje.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: OT - propojení PC a receiveru

#28 Příspěvek od Honza »

Tak co, jak to celé funguje?

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: OT - propojení PC a receiveru

#29 Příspěvek od forest »

Funguje to skvěle, popravdě nad očekávání a to jak audio stránka, tak domácí kino. Ještě čekám na druhý subwoofer, potom by to mělo být kpmplet 7.2.

Co se týče audia, tak jsem vůbec netušil, co ty 25 let staré sloupové repro, které jsem si kupoval z prvních výplat, dokáží. Trochu mě vždy nahlodávaly pochybnosti, zda pro vylepšení zvuku nemám vyměnit je, místo zesilovačové části, ale už po prvních pár sekundách s novým zrsilovačem jsem věděl, že jsem udělal správně a pamatuji si ta léta dobře, že na jedné z audio výstav které jsem navštívil, hrály mnohem lépe. Právě tam jsem si je tenkrát objednal. Tedy v tomto jsem přesvědčený, že nemám už co měnit. Už bude sluch jen horší, tedy by to ani nemělo smysl.

Co setýče kina, zkoušel jsem několik filmů a je to moc hezké, příjemné to mít takto kvalitně přímo doma, obzvláště když to kino stále zdražují a jedna návštěva vyjde s dětmi na 1100 bez občerstvení.
Pokud se podaří stáhnout kvalitní kousek jak obrazově, tak zvukově v alespoň 6.1, tak je to zážitek. Ten druhý SW by to měl jen doladit.

Propojení s NTB jsem ještě netestoval. Dám vědět, jak bude potřeba, nebo více času. To je z mého pohledu okrajové využití. Vše jedu z NAS po síti, která je mimo ten pokoj.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3245
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: OT - propojení PC a receiveru

#30 Příspěvek od Honza »

To jsem rád, že ti to dobře funguje, považuješ to za správnou volbu a máš z toho radost.
Měl jsem stejné dojmy - bedny hrají snad lépe než v 90. letech.

Filmy určitě alespoň DD, ale TrueHD s vysokým bitrate na každý kanál je fakt zážitek, doporučuji si pár filmů s těmito parametry obstarat. Ne rip s velkostí 5GB, ale 4K video a 30-40GB velikost.
Pochopitelně záleží i na místnosti, ať se to nemlátí na pár metrech čtvrtečních s nábytkem až do stropu jako bývá v králíkárnách.

Občas jsem nucen si pustit stereo zvuk, a nemám na mysli rádio.
Sportovní záznam z ČT, u mě typicky volejbal nebo F1, kde mám sice 4K video, ale jen stereo zvuk. Protože jsou to živé přenosy, nikdo tomu profi zvuk, remastering a podobně dělat nebude. Prostě to k tomu patří.
Ale v kombinaci MPC HC a AC3Filter na PC a nastavení receiveru jsem to nakonec vyladil tak, že se mi komentovaný volejbal z haly docela zamlouvá.
Klíčové bylo vyladit mluvený komentář tak, aby nešel z centrálního repro, ale spíše ze zadních (jako by komentář mluvil za mnou) a zvuk z haly do všech kanálů (jako bych byl v hale přítomen).
Takový tip, jak to jde vyladit a dostat i z nepříliš zázračného zvukového zdroje dobrou věc.

Uživatelský avatar
Boby_cze
36.8421052632 %
36.8421052632 %
Příspěvky: 538
Registrován: čtv 16 dub, 2020 09:56
rok narození: 31 led 1971
ID CNT statistics: 27352
Bydliště: Jižní čechy

Re: OT - propojení PC a receiveru

#31 Příspěvek od Boby_cze »

Pro toho kdo má propojeny receiver a PC a ještě k tomu má rád tvrdší muziku:
www.magentamusik.de
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Co se do ostatních oddílů nevešlo“