Propagační články o BOINC a projektech

Diskuse týkající se týmových reklamních předmětů, článků a dalších důležitých věcí okolo propagace naší činnosti.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#121 Příspěvek od Honza »

forest píše:Tak to bylo opravdu brzy. Bohužel ta kapitola o zapojení CPU není ani v tom druhém díle. Naštěstí je to jediná která schází a doufám že jakmile se pan redaktor vrátí z dovolené, alespoň ji dodatečně doplní.
Asi jsi myslel o GPU. Zde bych si daval velky pozor na rozdil zateze idle a full-load, jinak te lidi opet roztrhaji.
Mimochodem, vyšla nová app na PS3Grid pro CUDA.

Souhlasim s Mithrilxem - PlanetQuest nemusel byt zminovam.
Je pocetne provozuschopnych projektu. To mnozstvi uz je tak pocetne, ze i z nich je problem vybrat.
BOINC neni pouze levnejsi variantou superpocitace, ale jsou pripady, ktere superpocitac proste nezvladne. Treba QCN.
Chcci rici - i na existujicich projektech lze ilustrovat moznosti BOINC a jeho vyhody proti jinym resenim, ktere presahuji primitivni procovani prace na bezne pocitace.

Clanek na me pusobi vice technicky smerem k pocitacum a mene k vede. Ale to muze byt zamer...a kazdopadne je to zamerenim autora. Je tam jako obvykle dosti nepresnosti, ale mam pocit, ze je jich postupne mene.
"Jelikož jsou distribuované výpočty (DC) a hlavně aplikace jednotlivých projektů programovány na co nejefektivnější a největší využití uživateli poskytovaného hardware, lze díky zapojení do výpočtů velice snadno otestovat výkon a stabilitu každého počítače."
Myslenka je z toho citelna - DC je sikovny zpusob, jak si zmerit stabilitu a vykon pocitace a jeste k tomu odvest uzitecnou praci.
Jenze neni pravda, ze by "aplikace jednotlivých projektů programovány na co nejefektivnější a největší využití uživateli poskytovaného hardware". Ostatne to je castou kritikou - vetsina aplikaci je programovana na spolehlivost, bez optimalizaci, vedatori nemaji znalosti programatoru, neumeji optimalizovat. Jde to i tak daleko, ze kdyz nekdo udela optimalizaci, ostatni zavidi a nazyvaji jej podvodnikem (aktualne viz pripad Milky). Samozrejmne jsou vyjimky (treba po letech konecne SETI), ale obecnym pravidlem to rozhodne neni, takze to tvrzeni je z velke casti nepravdive (absence x64, nepouzivani SSE2 na urovni kompilatoru, o zasadnejsich optimalizacich zdrojoveho kodu nemluve).
Myslenka a motivace dobra, formulace neprilis stastna a ne moc pravdiva.

Co je dobre zvladnute je diskuse pod clanek. Je videt, ze se lide z BOINCu snazi odpovidat a vecne reagovat na poznamky a dotazy. To je fajn, protoze solidnejsi diskuse na PCT nebyva zvykem.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#122 Příspěvek od forest »

Děkuji Honzo za vcelku kladný rozbor. Je více technicky zaměřen právě kvůli jeho umístění, aby místní čtenáře zaujal i po této stránce. Proto jsem i vložil kapitolu o testování.
Kontaktoval jsem sice již druhého redaktora z PC Tuning ale k doplnění kapitoly o výpočtech prostřednictvím CPU dosud nedošlo. Nu je to myslím velká škoda, ale i tak má článek velkou odezvu a lidi snad z ostatních pasáží dostatečně pochopí že i CPU lze zapojit. V té kapitole byly i odkazy na návody na našem webu, ale i ty snad lidi najdou díky dalším odkazům.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#123 Příspěvek od Honza »

Teď jsem trochu zmatený - myslel jsi CPU nebo GPU?

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#124 Příspěvek od forest »

Pro článek byla vytvořena kapitola o nasazení CPU do distribuovaných výpočtů. Podobná jako je o GPU, PS3 a internetu. Byly v ní popsány jednotlivé postupy jak distribuované výpočty probíhají (všeobecně) a pak rozebráno konkrétně téma okolo CPU výpočtů. Tedy byly tam vychytávky jak je možné si výpočty upravit dle potřeby, odkazy na návody a podobné důležité věci.

Je blbé že zrovna tahle pasáž se nějak vytratila a bohužel redaktor je v Americe a kontakt co mně poslal se mně zpět neozval. V podstatě v tom bylo vysvětleno dost věcí které jsem si myslel že budou lidi zajímat a také na ně pak byly dotazy v komentářích. Až bude ta část doplněna, tak na ni dám odkaz aby bylo jasné co jsem myslel.

Uživatelský avatar
Indy
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1249
Registrován: úte 07 lis, 2006 16:13
rok narození: 0- 0-1969
ID CNT statistics: 288
Bydliště: Bučovice

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#125 Příspěvek od Indy »

Možná by bylo dobré kompletně celý článek vyvěsit na našem webu a pak bude jasné o čem je řeč.
Myslím, že forma článku byla zvolena vhodně. Je to web zaměřený zejména na počítače, čtenáři jsou zpravidla amatéři (dle diskuze a dotazů nejen k těmto článkům, je tu narváno samými BFU), proto i populární (ale nepřesná) forma pro široké masy je vhodná. Taky jsem úplně se vším nesouhlasil, ale chápu, že je to tak lepší. Kdyby to mělo být přesně odborně, tak to není čtivé, muselo by to být rozsáhlé a nepřehledné, aby se zohlednily všechny nuance a podrobnosti.
Podle mne i podle ohlasů rozumných přátel jsou články prostě sqelé :-)
CNT podpis | PrimeGrid Free-DC stats | WCG signature | User of the Day
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a konečně taky Obrázek and Only For You - IQE Obrázek
a ještě GPUGrid: 4xObrázek 4xObrázek 2xObrázek 1xObrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#126 Příspěvek od forest »

Tak již se povedlo kapitolu do článku doplnit, najdete ji zde:
http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... mitstart=3

Uživatelský avatar
Hadra
10.5263157895 %
10.5263157895 %
Příspěvky: 96
Registrován: stř 28 lis, 2007 09:58
Bydliště: Space Family

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#127 Příspěvek od Hadra »

Zdar!

Pěkné, je to široké. Co trošku vyčuhovalo na mě - bylo na více místech zmiňováno, že můžete nastavit "menší záhul CPU". Můj dojem byl, že autor má tuto problematiku velmi rád :-) a tak nenápadně naznačuje jak je to "všechno očekované a skvělé" - chápu. Prosímtě kdo má tu bednu s trubkama kolem jak v nostromu ve Vetřelci :-) :-) ?? Pěkné obrázky.
Chci ještě jednou podpořit a ocenit alespoň touhle větou korektory a Tebe Foreste taky - takže díky za tu práci!
Obrázek
Evoluční funkce -"Potřebujeme stabilitu, ale také expanzi." T. Leary
Rychlejší než 158 na drátě je 9 na opasku

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#128 Příspěvek od Honza »

@ Indy - nemluvil jsem o odbornosti, ale o verohodnosti a presnosti tvrzeni. Optimalizace BOINC aplikaci v prumeru prilis vysoka neni. Vhodnost testovani pocitace je take v tom, ze se vysledky na vetsine projektu replikuji a nasledne srovnavaji nebo se uzivaji jiny kontrolni mechanismus. Neni treba zachazet do detailu, ani volit prilis odborny jazyk...je treba vhodneji formulovat.

Ted uz je jasne, co jsi mel na mysli tim zapojenim CPU.

Souhlasim s variantou jedna - jednoduche porcovani a-la SETI, Einstein, SIMAP, d.net a vetsina matematickych projektu.
Ta druha a treti z pohledu metodologie vedy temer splyva. Z hlediska poctare ti jde asi o to, ze u treti varianty si muze delku vypoctu zvolit. Ma to ale predevsim psychologicke dopady - jinak je jedno, jestli pocitam 3 mesice jeden CPDN model nebo spocitam 1000 Rosetta modelu za tri mesice. Samosebou Side-effect je ten, ze delsi modely predstavuji efektivneji vynalozene usili CPU a mensi traffic. V obou pripadech jde o modelovani urcene predem danou sadou rovnic zjednodusene popisujici realitu.
To deleni projektu bych delal s ohleden na dalsi pokracovani kapitoly - tedy neco, co by lepe ilustrovalo ruznou narocnost delky vypoctu, naroku na pamet, misto na disku a trafifc.

Jinak ta kapitola rozhodne smysl ma - poctar ma kontrolu nad tim, kolik prostredku ze sveho pocitace BOINCu poskytne a to mi take prijde dulezite zminit.

Uživatelský avatar
Duro Kotulic Bunta
26.3157894737 %
26.3157894737 %
Příspěvky: 247
Registrován: stř 21 lis, 2007 11:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#129 Příspěvek od Duro Kotulic Bunta »

Teda, naozaj rozsiahly clanok, klobuk dolu pred mnozstvom prace co za nim muselo byt. Velmi dobre viem kolko casu takato cinnost zabera a ak by som mal napisat nieco v takom rozsahu tak uz urcite dostanem vyhazov z domu za neustale cumenie do monitoru - a to ani neberiem do uvahy ze nedavno tu boli dalsie clanky a dalsie aktivity. Foreste, fakt klobuk dolou za tvoju energiu co venujes Boincu.
Je to brute force. :)

Zatial som si stihol podrobnejsie precitat len cast o Rosette a Einstein, a mam dve pripomienky:

Rosetta:
"Jelikož již známe kompletní lidský genom (tedy posloupnost nukleotidů a genů), úkolem projektu je na jeho základě vypočíst tvar a z něho přímo vyplývající funkci těchto proteinů v našem organismu."

Tato veta je dost zavadzajuca, lebo budi dojem, ze sa rata funkcia casti DNA. Aj ked to nie je nepravda, proteiny su predovsetkym molekuly mimo DNA, ktore plnia castokrat funkcie s DNA nijako nesuvisiace - Rosetta sa zaobera aj takymito proteinmi. Tie desiatky tisic proteinov o ktorych sa pise, nie su sucastou DNA ale celkoveho metabolizmu/biochemickych procesov organizmu, a takisto Rosetta nema vo vacsine pripadov za ulohu zistit ich funkciu na zaklade DNA ci genomu, ale cisto na zaklade ich tvaru a chemickych vlastnosti.

Einstein:
"Je to možná neuvěřitelné, ale v gravitačních vlnách by se opravdu dalo číst téměř jako v knize, protože mají tu ojedinělou vlastnost, že i když jejich síla časem postupně polevuje, dají se pomocí velice citlivých interferometrů zachytit."

Toto je naozaj nestastne formulovana veta, pretoze samozrejme to nie je vobec ojedinela vlastnost grav.vln, ze ich mozme zachytit aj ked su slabe. Ojedinele je, ze sme vybudovali super citlive interferometre, ale to nie je vlastnost gravitacnych vln.

Spominam to pre vydanie clanku na webe CNT, inak su to pomerne detaily, ktore sa sice dali vychytat recenziou ale zas clanok je velky, cas obmedzeny, takze je pochopitelne ze taketo mensie nedostatky sa vyskytnu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]
Свобода капиталистического общества всегда остается приблизительно такой же, какова была свобода в древних греческих республиках: свобода для рабовладельцев. [В.И. Ульянов]

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#130 Příspěvek od forest »

Moc děkuji za pochvaly, článek dal fakt hodně práce a chtěl jsem této příležitosti využít opravdu naplno. Tento dík patří rozhodně i Zodovi, Indymu a MIZovi, kteří mně při jeho přípravě pomohli. Letošní léto jsem se prostě rozhodl (jak jsem dopředu oznamoval) že věnuji po delší době všeobecné propagaci na veřejných serverech a to se myslím povedlo. Jaký bude celkový výsledek ukáže až čas. Každopádně moje baterky jsou tím hodně vyčerpány a tak se nějakou dobu budu věnovat údržbovým pracem kolem webu a týmu, na které nezbývalo tolik času.

Ještě více si vážím všech připomínek a návrhů na opravy. Článek určitě vyjde na našem webu a bude umístěn jako hlavní, představující DC výpočty. Pro tento účel se budou hodit veškeré opravy aby dílo bylo co nejlepší a s co nejméně nepřesnostmi.

Uživatelský avatar
Rivo (Prague) Czech
36.8421052632 %
36.8421052632 %
Příspěvky: 565
Registrován: pát 20 črc, 2007 13:36
rok narození: 03 čer 1970
ID CNT statistics: 2097
Bydliště: Praha

BOINC - PC Tuning

#131 Příspěvek od Rivo (Prague) Czech »

:smt038 ... tleskám a smekám před forestem a jeho tolerantní manželkou ... 22rrr

... pěkně si se člověče "vyřádil" ... :smt023 :smt023 :smt023

... zajímavé počteníčko (zpestřuji si článkem noci v Tatrách ... přes den "makat" po horách a v noci relaxovat) ...

... dobrá práce ...
... 45uu ...
______________________________________________________________________________________________________________________________
... osobní statistika CNT ... osobní statistika Boinc ... osobní statistika allprojectstats ... UotD 1 ... UotD 2 ... platformy na projektech ... rivo.cz ...

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#132 Příspěvek od forest »

Pokusím se nyní, téměř týden po vydání prvního dílu článku na PC Tuning, o menší rekapitulaci dočasných výsledků.

Návštěvnost webu => nárůst oproti týdnu předešlému o 200%
Počet nových členů v týmu => já jich zaznamenal 218 jen za těch necelých 7 dní, týden před tím 15
Výkon týmu => nárůst na BOINC se těžko hodnotí, jelikož před vydáním článku byly výpadky některých projektů a statistiky doháněly exporty statistik, ale troufám si tvrdit že k nárůstu došlo. Bohužel přesná čísla nejsem schoplný říct a je to spíše dlouhodobější věc, jaký to bude mít dopad. Každopádně na Folding to zjistit lze snadno a tam je nárůst opravdu značný.
Čtenost článků na webu => velice mě potěšilo že u článků o projektech rapidně stoupla čtenost. Z toho je patrné že nováčci hledají další informace a pečlivě si vybírají kam vrhnou svůj výkon.
Vyhledávání pomoci => minimální. I to mě velice potěšilo, jelikož to vypovídá o kvalitě sepsaných a vhodně umístěných návodů. Kdo se zapojit chtěl, našel vše co potřeboval aby se tak stalo. Dotazů na problémy po mailu a na fóru bylo v průměru 3/den, což je minimum oproti situaci před dvěma lety kdy jsme web začali teprve dávat do provozu.

Nuže troufám si říci že energie vynaložená na sepsání článku nebyla promrhána zbytečně, což je i myšlenka celého DC 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#133 Příspěvek od Honza »

forest píše:Nuže troufám si říci že energie vynaložená na sepsání článku nebyla promrhána zbytečně, což je i myšlenka celého DC 45cc
Promrhaná energie to rozhodně nebyla.
S hodnocením návštěvnosti a počtu nových členů nemám problém, ačkoli část z nich jsou také ti, kteří kdysi počítali a již zapomněli příhlášení - článek je znovu "nakopnul" a jsou to znovuregistrovaní.
S "výkonem" by mohl pomoci vkliber a jeho způsob filtrování statistik podle různých kriterií. Ohledně foldingu mi také není jasné, zda-li jde o nováčky-čtenáře PCT, nebo o zvýšení výkonu vyvolané aktivnější diskusí o projektu, uvolněním CUDA atd.

¨Čtenost článků OK, ale co v nich čtenáři hledají a že pečlivě vybírají bych netrdil...to je pouze statisticky nepodložený odhad. Stejně tak může jít o nadšence, kteří se zapojí (klidně bez návodu) do prvního projektu, který jim instalátor nabídne (hlavně aby začli co nejdříve počítat a získávat kredit) a pak brouzdají po webu. Kde je korelace mezi čtenáři článku na PCT, nově registrovanými a návštevníky webu. Jde o stejné IP adresy? Jinak je to neprůkazné.
Podobné je to s vyhledávání pomoci. Spíše to naznačuje, lze usuzovat, ale nevypovídá.

foreste, je to dobře vynaložená energie, rozhodně došlo k pokroku a informací je větší množství. Ale některé tvrzené souvislosti jsou nepodložené...ačkoli pravděpodobné.

Uživatelský avatar
vkliber
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 10306
Registrován: čtv 29 bře, 2007 10:41
ID CNT statistics: 1
Bydliště: Brušperk, 48 let
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagační články o BOINC a projektech

#134 Příspěvek od vkliber »

Honza píše:S "výkonem" by mohl pomoci vkliber a jeho způsob filtrování statistik podle různých kriterií. ...
Už jsem na to předběžně koukal, jsem schopen vyfiltrovat skutečné nováčky a zpětně udělat hodnocení jejich výkonu (zatím to vypadá velice dobře, nováčků-odpadlíků je naprosté minimum). U hodnocení výkonu celého týmu budu opatrný :
- déletrvající zmatek ve statistikách některých hlavních projektů v průběhu celé druhé poloviny prázdnin
- vydání článku se časově shoduje s koncem prázdnin ... školy mají už týden pracovní dobu a co udělá ajťák až přijde po prázdninách do školy ... pustí počítače :smile:
- všeobecně je konec prázdnin poznamenán nárustem výkonu celého BOINC
Takže celkově bych to nehodnotil, spíše porovnal výkon (trend výkonu) nováčků se zbytkem CNT.
Statistiky CNT | Projekty CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT
.....::::: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně :::::.....
Moje skromná statistika tady , tady , tady nebo grafy.
˙ıɔıqɐɹʞ ʌ ǝןɐ 'ıןʇʎd ʌ ǝɔıɾɐz ǝʇɾndnʞǝu ʎpʞıu ˙˙˙

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Články o BOINC

#135 Příspěvek od forest »

Vyšel velice zajímavý článek, který pojednává o nástupu GPU výpočtů. Myslím že je až přehnaně optimistický co se týká zapojení GPU do DC výpočtů a odhad výkonu 1 ExaFLOPS již v roce 2010 je myslím z říše snů, ale na zamyšlení to jistě je. Zejména ta pasáž o rozdílu v nárůstu výkonu u CPU a GPU v posledních letech:
http://www.isgtw.org/?pid=1001391

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Články o BOINC

#136 Příspěvek od Honza »

Ten článeček mi nepřijde přehnaně optimistický. Je třeba ho číst tak, že představuje možnosti a (zatím nevyužitý) potenciál blízké budoucnosti a ne že předpovídá zapojený výkon v roce 2010.

Pokud vyjdeme z předpokladů, že se výkon grafik zvojnásobuje každých 8 měsíců (a ne každých 16 měsíců jako u CPU), tak za 2 roky budou mít high-end grafiky výkon 5 TeraFLOPS...a grafiky s výkonem 1 TeraFLOPS se stanou mainstream. A že pokud přispěje na pomoc nějaký výrobce grafik na PC, tak to půjde. Jestli někdo zvedne hozenou rukavici je otázkou. Sony a PS3 se chytlo, Microsoft jistě o něčem také uvažuje - už jenom z toho důvodu, aby nebyl out. nVidia má momentálně lépe nakročíno...o to větší potenciál je v ATI/AMD.
Další kartou ve hře je integrace GPU do CPU, ale zde bych tak optimistický nebyl (výkon, spotřeba...).

Možná by jenom stačilo, kdyby nějaký výrobce atraktivních herních titulů místo idiotských ochran nasírajících poctivé zákazníky věnoval usílí k bundlování hezkého screensaveru, který by počítal.
Místo ochran pouhá registrace screensaveru. Kdo spočítá tolik a tolik, má nárok na download prémiového obsahu do zakoupené hry. Žádné restrikce, ale pozitivní motivace.
Možná je to naivní, ale přijde mi, že za pokus to stojí.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Články o BOINC

#137 Příspěvek od forest »

Já to bral z pohledu člověka, který ten vývoj v posledních letech sleduje. Zapojit ATI karty do Folding jde už více než rok. nVidia také nemálo měsíců a když si ten výkon vynásibím 2 lety a každý rok 2x zvednutý výkon, je to 12 petaFlops, nikoliv 1000. Na BOINC budeme rádi, pokud se za ty 2 roky dočkáme několika dalších projektů pro GPU, ale rozhodně to nebude standart počítat na GPU. Hlavním problémem je dosut stabilita a neomezení práce na PC při zapojení GPU do DC a zde je myslím na ty 2 roky co dělat. Do té doby bude zapojení GPU spíše vyjímkou, než běžnou věcí. Podobně optimistický by mohl být kdokoliv v podání CPU. Mohl bych také napsat že náš tým ná 7.000 členů a když se nám podaří zapojit do výpočtů všechny PC v republice, tak že budeme první na světě v BOINC, není to ale reálné. Teorie je v tomto případě dle mého názoru prostě příliš vzdálená od praxe a rok 2010 na mém obličeji opravdu vyvolal úsměv. Vydat takový článek v době, kdy zapojení GPU do výpočtů BOINC provází obtíže se zpomalováním veškeré činnosti, se mně ani nezdá nijak vhodně načasované. Myslím že je to spíše hodně nevhodné, protože hodně lidí si to nyní vyzkouší a už jen těžko jim budete další propagací vysvětlovat, že obtíže které měli když si to vyzkoušeli a hned smazali po tom co jim to vyvádělo, již nejsou a aby se pokusili zapojit znovu. Podle mého názoru, je na masovou propagaci DC GPU výpočtů brzy.
Nechám se ale mile rád překvapit.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3247
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Články o BOINC

#138 Příspěvek od Honza »

Brzy na propagaci není.
Lecjaká firma se snaží svézt na vlně kolem akcelerace pomocí GPU. Jenom v posledním mesíci Adobe se svým CS4, S3Chrome a zrychlování aplikací pro foto. Obecně superpočítače složené z CPU i GPU (hybridní) atd... a pokud Folding dosáhl tak viditelného úspěchu, BOINC by asi neměl zůstat stranou.

Ano, BOINC na to není ještě zralý a vyladěný (ostatně v tom jsem s tebou polemizoval, protože BOINC V6 GPU akceleraci neumí - pouze vývojová verze), ale to lze opáčit třeba i na PS3...protože se přehřívá atd.

Nesmíš zapomínat, že autor článku je vývojář BOINCu z akademického prostředí. Akademické prostředí má svá specifikace a stejně tak vývojář bude hovořit o potenciálu...i když to má PR zabarvení.

Chci věřit, že do roka se podpora doladí a budou 2-3 projekty se solidní aplikací. Pak zbývá ještě rok na to, aby se toho někdo opravdu chytnul a propagoval to...třeba tou formou, kterou jsem zmínil.

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19635
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Články o BOINC

#139 Příspěvek od forest »

Honza píše: Chci věřit, že do roka se podpora doladí a budou 2-3 projekty se solidní aplikací. Pak zbývá ještě rok na to, aby se toho někdo opravdu chytnul a propagoval to...třeba tou formou, kterou jsem zmínil.
S těmito odhady jsem s tebou rozhodně zajedno. Ty se myslím naplnit podaří, ale když se kouknu kolik je nyní zapojených PC, tak se mně ten počet zapojených GPU s daným výkonem zdá opravdu značně přemrštěný.

Webpawson
5.26315789474 %
5.26315789474 %
Příspěvky: 25
Registrován: úte 22 črc, 2008 19:26

Re: Články o BOINC

#140 Příspěvek od Webpawson »

v ekonomickém týdeníku EKONOM č. 40/2008 vyšel na stranách 68-69 článek "Malý vesmír v urychlovači". Pojednává o spuštění, stavbě a předpokládaných výsledcích LHC. Je zde i část o výpočtech:
EKONOM píše: ...Ještě větší kapacitu bude vyžadovat zpracování výsledků experimentů. Objem dat je totiž neuvěřitelně vysoký. Srážek bude mezi šesti sty miliony až jednou miliardou za sekundu. Všechny zachytí detektory, které budou zároveň registrovat produkty srážky.
Neexistuje výpočetní centrum, které by disponovalo takovou kapacitou. Proto IT pracoviště CERN vypracovalo originální metodu zvanou GRID. V čem spočívá? Vytvoří se celosvětová síť vzájemně propojených počítačů, přičemž na vyhodnocování se použije jejich volná kapacita.
Metoda GRID se uplatnila již ve fázi výstavby a osvědčila se. Urychlovač LHC tak pomáhaly budovat desetitisíce lidí po celém světě. Z 54 000 účastníků jich 1658 bylo z Česka (Czech National Team se dokonce umístil na čtvrtém místě z více než 3000 týmů, které se na síti podílely). V poměru na počet obyvatel má Český národní tým největší počet účastníků na světě a jeden z největších objemů zpracovaných dat.
...

Odpovědět

Zpět na „Propagace našeho týmu a distribuovaných výpočtů“