Základní informace o projektu

Fórum o projektu
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 18202
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Základní informace o projektu

#1 Příspěvek od forest »

Projekt má několik cílů:
1) Zlepšit veřejný přístup k národní významné vědecké literatuře.
Missouri Botanical Garden Library obsahuje velké množství vědecké literatury (převážně o rostlinách), které ale není přístupné široké veřejnosti. Navíc, vědci a studenti z celého světa nemohou cestovat do jejich knihovny aby si tuto vzácnou a jedinečnou botanickou literaturu prohlédli. Proto se rozhodli knihy převést do elektronické podoby a zpřístupnit vědcům z celého světa prostřednictvím internetu, jako obrovský zdroj informací pro vědce, studenty i širokou veřejnost.

2) Za účelem lepšího přístupu a užitečnosti digitalizovaných materiálů je dalším cílem vytvořit webovou schránku nasnímané literatury s databází klíčových slov a online zdrojů s nástroji pro hledání a analýzu. Uživatelé budou schopni hledat napříč digitalizovaným textem a objeví kde jejich vyhledávací termín v digitalizované sbírce existuje. Navíc bude díky SciLINC možné opatřit text (nebo klíčová slova) odkazy přímo v digitalizované sbírce. Tyto odkazy budou směřovat přímo na další online zdroje díky vzájemnému spojení různých webů informujících o rostlinách.

Nyní v kostce:
Projekt bude analyzovat text z digitalizované botanické literatury k tomu, aby byl vytvořen fulltextový index klíčových slov pro každou stránku. Tato klíčová slova budou spojena s online zdroji - to jest webovými stránkami o specifické rostlině. Takovýto portál bude umožňovat uživateli aby pátral po tom kde se daná rostlina nachází v jejich kihovně a na jaké straně, podívat se na digitalizovanou stránku a dále na ní budou odkazy na vhodné internetové stránky a online zdroje přidružené k tomuto klíčovému slovu.

Stránky projektu: http://www.scilinc.org/SciLINC/

Odpovědět

Zpět na „SciLINC“