Czech Human - new PC

Diskuse týkající Hardware a to jak všeobecné, tak i přímo o tom co máte právě doma, nebo na čem zpracováváte DC projekty.

Moderátor: Anubis

Odpovědět
Zpráva
Autor
Abby

Re: Czech Human - new PC

#101 Příspěvek od Abby »

Děkuji

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#102 Příspěvek od Dzordzik »

Abby píše:Omlouvám se, že vám skočím do zajímavé debaty, ale zajímalo by mě, jestli je lepší ve skříni mít přetlak (2-3x ventilátor vpředu, 1x vzadu), podtlak (1x vpředu, 1z vzadu a 2x nahoře) nebo ani jedno, tedy třeba 3+3 ventilátory. Díky :smt045
V každém případě přetlak a je potřeba vzduch pokud možno podporovat aby se ve stejném směru jako vstoupil taky odsával, je nesmysl nejdřív vzduch někam nějakým směrem natlačit a pak jej odsávat jiným směrem a nutít jej aby se lámal a ohýbal. Vzduch vždycky zvolí cestu nejmenšího odporu a pak dělá různé kapsy s menším tlakem, víří se atd. Standardní princip aerodynamiky, u letadel je to stejné. Dlouho jsem řešil chlazení 2válcového boxeru, který má z objemu 160cc výkon skoro 20koní a dlouho trvalo než jsem pochopil že nejde o to co chci já ale co si z toho pak vzduch dělá a natvrdo jej natlačil plechovýma difuzerama přímo mezi žebra válců ale pak jej taky dalším difuzerem spod hlav odsával, protože bez toho se sice perfektně chladila přední strana válců, ale brutálně přehřívala ta zadní. Obecně odsávání je méně efektivní než ofuk a to při stejných otáčkách, vyzkoušeno jak na motorech tak v PC na obou Xeonech.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Abby

Re: Czech Human - new PC

#103 Příspěvek od Abby »

Díky moc za vysvětlení. Ono dokud jsem měla vzduchové chlazení, tak bylo nejlepší z hlediska chlazení CPU a GPU 3x nasávací ventilátry vpředu, jeden foukající ven vzadu a dva foukající ven nahoře a chladič jsem měla otočený tak, že foukal zespodu nahoru. V této konfiguraci byla teplota CPU, GPU i podle dalších senzorů nejnižší. Když bylo to samé, ale chladič vodorovně, tak měl CPU o 3°C víc a když jsem uzavřela hořejšek, tak to bylo dokonce o 5°C při vodorovném chladiči. Jenže jsem si koupila vodní chlazení (AiO), původně levný od CoolerMaster na vyzkoušení, ten srazil teplotu CPU z 73°C na 60°C (v zátěži, v klidu zůstalo stejných 45°C, což nechápu), radiátor měl 240 mm a dala jsem ho nahoru, takže foukal ven. Jenže byl hodně moc hlučný, pumpa i ventilátory a to i po snížení otáček na minimum, takže jsem ho vrátila a vzala jsem si NZXT Kraken X62 (chápu, že je to nesrovnatelné, stojí skoro třikrát tolik) a ten slyšet není vůbec, má 280 mm takže jsem ho musela dát dopředu a právě kvůli němu jsem se ptala. V klidu chladí CPU na 30°C a ovlivňuje to i ostatní komponenty, GPU má o 2°C méně a i disky a další věci ukazují o 2-5°C méně. V zátěži jsem zatím netestovala, ale jsem si dost jistá, že to bude méně než 60°C. Hlavně teda jsem nadšená z toho, že není absolutně nic slyšet a to mám v UEFI nastaveno otáčky na STANDARD, na čemž CoolerMaster řval jako protržený. No, budu si teď pár dnů hrát a při té příležitosti zkusím ten PRIME95 a zjistím co a jak. Každopádně díky Krakenovi možná budu pouštět výpočty i v noci, ale to ještě uvidím. Já se neženu za extrémním výkonem, ale spíše za extrémním tichem, takže zkusím zregulovat otáčky, co to udělá :smt045

edit: tak na režim silent je teplota v zátěži 60°C a není slyšet prakticky nic, takže super :smt045 Ten Kraken je sice drahý, ale evidentně se vyplatí. Jinak na režim standard je teplota v zátěži 54°C a hlučnost je subjektivně srovnatelná s původním vzduchovým chlazením, který chladil přes 70°C.
Jinak je krásně osvícený, dá se to vypnout, ale já jsem si nastavila pulsování mezi bílou a fialovou a krásně mi to doplňuje červený zbytek :smt045
Naposledy upravil(a) Abby dne čtv 29 bře, 2018 12:57, celkem upraveno 1 x.

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#104 Příspěvek od Dzordzik »

Ono v každém case musíš to chlazení řešit jinak. Já mluvím o casu co mám já a co má noname a teď kolega nademnou.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Abby

Re: Czech Human - new PC

#105 Příspěvek od Abby »

Chápu, ale ono v kvalitních case to bude hodně podobné ne-li stejné. A já mám hodně kvalitní case.

boceli
15.7894736842 %
15.7894736842 %
Příspěvky: 131
Registrován: čtv 16 úno, 2012 22:36
ID CNT statistics: 17333

Re: Czech Human - new PC

#106 Příspěvek od boceli »

@Abby, jaký byl konkrétně model toho "původního levného od CoolerMasteru", abych případně věděl čemu se vyhnout, dík ;)


Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#108 Příspěvek od Dzordzik »

Abby píše:Chápu, ale ono v kvalitních case to bude hodně podobné ne-li stejné. A já mám hodně kvalitní case.
Na tom v tomto případě nesejde, důležité je kolik je volného místa okolo komponent a jak jsou vůči sobě orientované. Ty máš case asi tak poloviční oproti tomu o kterém se bavíme. To má zásadní vliv.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Abby

Re: Czech Human - new PC

#109 Příspěvek od Abby »

Jasně, nepotřebuji žádnou brodningnagskou obludnost, stačí mi kvalitní middle tower s perfektním air flow a cable managementem a krásným designem a ten mám. Navíc mám ve skříni jen dvě rozšiřující karty (GPU a zvukovku), 1x M.2 SSD, 1x SATA SSD, který je zezadu za CPU, takže do air flow absolutně nezasahuje a dočasně 2x HDD, z čehož jeden zase půjde pryč, jakmile budu mít zpátky NAS a ty do air flow také nezasahují. Takže uvnitř skříně je krásně uklizeno a prostorno, hlavně co jsem odstranila tu nevzhlednou hlučící hliníkovou kostku.

Každopádně velikost case má vliv, pokud se bavíme třeba o miniITX, tam něco rozumně uchladit je fakt dost obtížné, zvláště když to má nějaký výkon, ale od middle tower je to úplně jedno. Jasně že když někdo má třeba dvě 1080Ti ve SLI, tak to bude chladit hůř než se chladí jedna moje 1050Ti, nicméně dvě 1080Ti bych ve své skříni uchladila stejně jako v nějakém big toweru. Ono záleží hlavně na celkovém zpracování a použitých materiálech a v tom je Fractal TOP i když patří spíše k levným skříním (četla jsem recenzi Fractal Design Define C (což je přesně ta moje) s několika o 2.000 - 3.000 czk dražšíma skříněma a Fractal vyšel nejlépe. Jediné co vytkli je plastové okno, absence USB-C na předním headeru a jen třípinové ventilátory. Ovšem chlazení, cable management, celkové zpracování, rozmístění prvků a celková kvalita byla ohodnocena jako lepší než u dražších skříní. Ale opravdu se nehodlám dohadovat, kdo má lepší case, na tom totiž absolutně nezáleží a logicky bude každý vychvalovat to svoje, jen jsem se zeptala na doporučený způsob chlazení a odpověď jsem dostala.

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#110 Příspěvek od Dzordzik »

Abby píše:logicky bude každý vychvalovat to svoje, jen jsem se zeptala na doporučený způsob chlazení a odpověď jsem dostala.
Tady nejde o to aby někdo něco vychvaloval. Zásadní ale je to že se tady bavíme o chlazení 2 xeonů ve velkém case a do toho si vstoupila ty s dotazem na chlazení úplně něčeho jiného v jiném case. To má na návrh chlazení zásadní vliv. Pokud ty máš v case prázdno, tak se to uchladí ať to uděláš skoro jakkkoliv, jenom se kosmeticky budou lišit teploty. U případu o kterém se bavíme už lítají desítky stupňů a v létě by to byla fatálka. U tebe bys to ani nepoznala. Znovu, nic nechválím ani nepomlouvám.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Abby

Re: Czech Human - new PC

#111 Příspěvek od Abby »

Dobře, tak to jsme se jenom nepochopili.

Nicméně tedy obecně platí, že je lepší přetlak než podtlak?

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#112 Příspěvek od Dzordzik »

Přesně tak. V práci mám možnost občas se dostat i k simulačnímu software, dke by se to dalo krásně nasimulovat, ale čas na to hrát si s tím nějak není. Kdysi jsem si s tím chtěl pohrát doma, ale vždycky nějak vyhrajou děti nebo jiná práce.
https://www.youtube.com/watch?v=H1jySucPHWk

Super je že to počítá v reálném čase a dá se měnit umístěni komponent a rovnou vidět co to udělá s teplotama a prouděním.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: Czech Human - new PC

#113 Příspěvek od Czech Human »

Panečku co se člověk nedozví v tématu k spoustě vyhozených peněz 45hh Je na tom modelu proudění v ukázkách vidět že počítá až z nové statické polohy ale musí být radost s tím vyvíjet. Jen bych si tipnul že na běžném kancelářském PC to moc nepojede když tam počítali i proudění kolem auta.

Já ten přebytek sání proti tlaku můžu doporučit do dobře těsnící a uvnitř stísněné bedny k vodnímu chlazení, což je taky nejlepší chlazení běžně dostupné, protože nejefektivněji řeší "kam s ním" - odvedete teplo v jakémkoliv množství kam přesně chcete, třeba mimo bednu. 3 pomaloběžné vrtulky neslyšně nasají víc vzduchu jak 1 rychloběžná tlačná, kterou už budete nepříjemně slyšet ale nepomůžete si protože je místo jen na jednu.

Ve velkých datacentrech se používá voda řekl bych standardně, umožňuje komponenty mít malé a odvádět obrovské množství tepla bez přísunu prachu a ještě šetří náklady na provoz, výměna tisíců průmyslových větráků stojí určitě víc než jedno vodní čerpadlo a ten hluk... Viděl jsem video z bitcoinové farmy na Islandu a když je venku průměrně kolem 10°C tak uvnitř je někde +50°Ca stíhačku byste možná slyšeli lehce na pozadí 45ff

Já mám v plánu když bude ještě druhá bedna udělat statické umístění s připojením na normální radiátor, který v pohodě uchladí hodně kilowat, oproti maličkým chudákům k PC je to levné a ještě je to úplně tiché a využít to v zimě k topení. To je fajn když máte teplo a ještě bodíky 45uu
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

v.svantner
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 697
Registrován: sob 11 pro, 2010 16:51

Re: Czech Human - new PC

#114 Příspěvek od v.svantner »

Trochu off topic k Vašemu chlazení, ale zajímavé srovnání pro ty, co by skládali obdobné pc:

https://www.tweaktown.com/reviews/8570/ ... index.html

Hned vedle je recenze na EPYC.

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#115 Příspěvek od Dzordzik »

Tenhle test neřekne skoro nic a jaký má smysl testovat 2Xeon 2x 18 jader oproti 1 EPYCu se 24 jádrama, to mi uniká. Navíc je jasné že u 2 a více socketů výkon vůbec neroste lineárně. Když už si dali tu práci, tak tam místo starého Xeonu měli dát srovnatelné 2 EPYCy, pak by to bylo k něčemu. Takhle to je jak hrušky s jablkama.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

v.svantner
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 697
Registrován: sob 11 pro, 2010 16:51

Re: Czech Human - new PC

#116 Příspěvek od v.svantner »

Já jsem rád, že nějaká recenze v tomto segmentu vůbec existuje.
Přinejmenším je tam alespoň uveden výkon konkrétních CPU. Když vyjde mainstream, tak to recenzují všichni. Potom postrádám úplně smysl, protože na 30 webech vyjde +- 30 shodných recenzí.

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Czech Human - new PC

#117 Příspěvek od Dzordzik »

Tomu rozumím, ale ono to tak trochu vypovídá i o rozšíření té platformy, když i tak velký web jako je tento si nedokáže pro test zajistit srovnatelný HW. Když jsem poptával desku na EPYC, tak jsem měl z prodejce pocit že vůbec není nadšený že jsem ji chtěl tehdy hned a nechtěl si počkat na novou revizi. Bylo mi důrazně doporučeno počkat. Proč přesně jsem se nedozvěděl. Prý malý výběr desek atd atd, ale v čem měl být problém netuším.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: Czech Human - new PC

#118 Příspěvek od Czech Human »

Pouštět na dvousocketové sestavě s 72 thready a 128 GB RAM handbrake s když moc tak možná 8 thready nebo dokonce 3D Mark je trošku zhůvěřilost a pravděpodobnost že na ní tyto programy někdy budou používány je asi taková že na kancelářské sestavě s 2 GB RAM bude někdo pouštět Linpack. To je jako vzít Ferrari F1 a orat s ním pole. Ne že by to teoreticky nešlo, výkonu je v něm dost ale kola budou klouzat... Výsledek bude že Zetor je stejně dobrý jako F1. Co na tom že na okruhu F1 pojede 350 jako nic.
Edit: Teď jsem si všiml že v Science Mark dosahuje Ryzen 1800X 3500 bodů zatímco Epyc dostal 2276 což je docela úsměvné. Je to porovnání 24 jádra vs. 8jádro a i když dělá rozdíl frekvence cca 800 MHz na jádro, trojnásobný počet jader i paměťová propustnost 39 GB/s ku 170 GB/s ve prospěch Epyu ukazuje že ty testy nejsou v reálu pro nějaké objektivní porovnávání skutečného potenciálu těch čipů použitelné. Ten serverový Intel to trochu dohání vyšší frekvencí a že to je Intel ale v aplikacích, kde by mohl ukázat svůj celý potenciál by zbytek pole zašlapal do země.

Na testy sestav tohoto typu je nejlepší phoronix 45uu

Dzordzik: To se nediv, kdoví zda nemá od Intelu malus za prodej AMD CPU a bonus za prodej Intelu a zrovna měl blízko k dosažení limitu. A je z toho pro něj větší vejvar když prodá za víc peněz. Co se čekání na nové revize týká, tak bych to spíš aplikoval na Intela, jeho bezpečnostní bugy jsou dobře známé a "opravy" ve stylu X % z výkonu pryč se mi zrovna moc nezamlouvají.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

v.svantner
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 697
Registrován: sob 11 pro, 2010 16:51

Re: Czech Human - new PC

#119 Příspěvek od v.svantner »

peeta píše:https://www.smicro.cz/samsung-16gb-288- ... 16734.html
Původně jsem chtěl skládat EPYC 7551P,ale počkám až na červen.
Jen se vrátím ke starší zprávě, ale trochu jsem se sháněl po info a nikdo mi nepotvrdil, že by mělo v 2. půlce roku vyjít něco jako epyc+. Současná generace by měla vydržet až do roku 2019, kdy mají vyjít nové epyc roma na 7 nm.
Má někdo lepší info?
Naposledy upravil(a) v.svantner dne ned 01 dub, 2018 18:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Czech Human
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1372
Registrován: sob 30 bře, 2013 14:16
rok narození: 0- 0-1981
ID CNT statistics: 19867
Bydliště: Praha

Re: Czech Human - new PC

#120 Příspěvek od Czech Human »

Ano, moje informace jsou podobného rázu. Nejdříve byl plánovaný (a nyní již skoro čerstvě vydaný) Ryzen 2xxx, který má následovat Ryzen Pro s funkcemi obdobnými intelskému VPro se vzdálenou správou což je zajímavé leda pro firmy a potenciální bezpečnostní černá díra jako u intela snad kromě hw šifrování obsahu RAM "by default" procesorem. Ve 3.Q má vyjít "Threadripper+." Epyc+ je v plánu až příští rok, AMD patrně musí nashromáždit dostatek povedených čipů aby je mohli vyrábět a hlavně co by dělali se současnými Epyc CPU i deskami, ani ne po roce vydat novou sérii. To u workstation znamená že to CPU je buď extrémně špatné nebo zabugované, což ani jedno není pravda. A ty CPU se skládají z 4 kusů křemíku, nedají se tedy dělat jak housky na krámě.

Já se pro Epyc bez čekání rozhodl zejména proto, že Zen+ nepřináší žádné výrazné zlepšení instrukčních sad ani jádra navíc, pouze drobná vylepšení paměťového subsystému, Epyc+ vyjde až za rok a Intel je naceněný proklatě vysoko a to říkám při vědomí nákupu CPU za 57 litrů :-). Dalšími faktory jsou benchmarky Ryzenu 2xxx, kde došlo k navýšení výkonu i příkonu téměř lineárně, ten rozdíl je doslova pár procent. A tak za výkon navíc zaplatíš i spotřebou a to je pouze víc bodů spolu s účtenkou za víc peněz na elektřině, tedy se to nevyplatí. Ten proces už se přehoupl přes optimum frekvence/spotřeba.

Co má imho budoucnost je až 7nm Zen2 architektura, tam se může jednat o nějaké zásadnější vylepšení architektury, snížení spotřeby při zachování výkonu nebo zvýšení výkonu při zachování spotřeby. Pokud by se AMD pochlapilo i s SP3 socketem jako AM4 že by i další generace do něj pasovala byl by to ideální kandidát za takové 3 roky na "levný" upgrade.
Vzhůru pro body na linuxu :-).

Linuxová verze CNT 2018 balíčku: https://uloz.to/!yhQoPwu9UIel/cnt2018linux-7z
Linuxová verze PG CPU testu na GNF-21 https://uloz.to/!gXPiQ9BD2IF6/pgtest-tar-gz

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Hardware“