Informace o soutěži:
V noci dne 15.8.1977 byl projektem SETI (v Ohiu radiotelskopem s výstižným názvem "Velké ucho") zachycen z vesmíru velice zvláštní signál, který odpovídal dle všech parametrů předpokládané podobě mimozemského signálu. K zachycenému datovému záznamu na papíru v tom okamžiku Jerry Heman zaznamenal poznámku "WOW!", která se stala pro projekty SETI, i následně projekt v distribuovaných výpočtech Seti@home ikonickým pojmem. Již mnoho let pro připomínku této události pořádá tým Seti Germany tento celosvětový turnaj. Nic na tom nezměnila ani nedávná teorie skutečného zdroje tohoto signálu. Je tedy možné, že se nejednalo nakonec o signál mimozemské civilizace, ale každopádně byl zachycený metodou výzkumu SETI ve správné síle, na správné frekvenci z hloubky vesmíru. A to v době před více než čtyřiceti lety, kdy projekt byl ještě v plenkách.
Podrobnosti o zachycení WOW! signálu se můžete dočíst v tomto článku na našem webu:
https://seti.czechnationalteam.cz/seti/wow.html
Zajímavé video o WOW! signálu můžete shlédnout i na Steamu:
https://www.stream.cz/slavnedny/1001171 ... nejnovejsi
Podrobnosti o nedávno vyřčené teorii zdroje WOW! signálu (naznačeném již ve výše uvedeném videu) si můžete přečíst například zde:
https://veda-a-technika.eurozpravy.cz/1 ... -kontaktu/
Opět krátké video, nyní již jen v angličtině:
https://www.youtube.com/watch?v=cjNrCbahum0
Turnaj začíná právě 15.8. (pozor ale až od 18:00) a trvá dva týdny, tedy až do 29.8., opět do 18:00h.
Registrace
Probíhá na těchto stránkách:
https://www.seti-germany.de/Wow/register9
STEP 1: je potřeba zadat svou přezdívku na projektu "User-Name".
STEP 2: je potřeba zadat své ID (neboli číslo) registrace na projektu Seti@home. Tedy pořadové číslo, které jste dostali přidělené při své registrace. Naleznete jej po přihlášení ke svému účtu na projektu. Nachází se hned v první sekci
"Informace o účtu", kolonka
"Uživatelské ID". Toto číslo vložte do daného políčka pro registraci.
STEP 3: Je potřeba zadat své znamení zvěrokruhu, ve kterém jste se narodili. Musíte vybrat z uvedených latinských názvů. Jako pomůcku přikládám tabulku s názvy i datumy jednotlivých znamení:
STEP 4: už je jen potrzení.
Zapojení do soutěže:
- do soutěže se počítá všechen obdržený kredit daného počtáře, získaný v soutěžním období
- započítávají se všechny podprojekty a jednotky zpracované na CPU i GPU
- jednotky je možné (je to velká výhoda) si natáhnout již nyní. Mají dlouhý termín odevzdání a pokud si necháte v zásobě ty, které budou mít termín odevzdání až na konci soutěže (nebo po něm), máte velkou šanci, že kredit za jejich zpracování opravdu dostanete. Na projektu je totiž zavedeno ověřování validních (správných) výsledků druhým počtářem. Kredit je tedy přidělen až v momentě, kdy stejnou jednotku zpracují dva počítače a odevzdají shodný výsledek.
- je dovoleno předpočítávat. Tedy stáhnout si práci již nyní a odevzdat ji hromadně až po startu soutěže, tedy po 15.8.
Předpočítávání je jednoduché ve svém principu, ale o trošku složitější na provedení. Ovšem nemusíte se ho bát,
s instrukcemi ho zvládne každý, kdo umí psát v poznámkovém bloku, kopírovat a otevírat složky.
1) V BOINC Manageru nastavíte co největší množství zásoby. Zde se nemusíte bát, termín odevzdání je mnohem delší, než maximum deseti dní v BOINC Managerovi.
2) Poté zařídíte, aby BOINC nemohl komunikovat s projektem, takže jednotky se počítají, ale žádná práce se neodevzdává. Najdete si soubor hosts:
Windows XP, Vista, Windows 7 a Windows 10:
Kód: Vybrat vše
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
Linux:
Kód: Vybrat vše
1. v terminálu zadejte "sudo gedit /etc/hosts" nebo se jinak dostaňte na su práva a ASCII editorem spusťte editaci souboru hosts
2. zadejte heslo pro superusera, poté se vám rozjede editor
3) soubor otevřete v poznámkovém bloku (pravé myší tlačítko -> otevřít v programu, nebo jen otevřít a Windows se vás sám zeptá) a připiště pod "127.0.0.1 localhost" dvě adresy projektu:
0.0.0.0 setiathome.berkeley.edu #main url
0.0.0.0 setiboinc.ssl.berkeley.edu #scheduler
Nepoužívat tabelátor ale mezery, pod vloženými adresami musí zůstat jeden prázdný řádek.
4) Soubor uložte (pouze "Uložit") a můžete počítat bez odevzdávání. Že jste vše udělali správně poznáte podle toho, že se vám projekt prostě neaktualizuje a bude vám hlásit, že se nemůže spojit se serverem nebo že nemůže dostat další práci. Až budete chtít jednotky odevzdat, jednoduše vložené řádky smažte, uložte (pouze "Uložit") a aktualizujte projekt. Jen upozorním, že se po tomto zablokování nedostanete ani na samotné stránky projektu Seti@home.
Pokud budete mít jakýkoliv problém s právy při editaci, tak si soubor překopírujte na plochu, tam jej upravte a překopírujte zpět. Při optání na oprávnění k přepsání již stačí jen potvrdit přístup správce, nebo zadat patřičné správcovské heslo.
5) Předtím, než odevzdávání hotových jednotek prostřednictvím HOSTS zablokujete, je ale potřeba natáhnout dosatečnou zásobu až do samotného startu soutěže. Další práci pro Seti@home už vám toto přenastavení natáhnout nedovolí. Je tedy potřeba si zásobu pořádně přepočítat a až poté zablokovat. Pokud by byl problém s dostatečným množstvím natažené práce, tak postupujte dle tohoto kratičkého návodu:
- pozastavit všechny CPU projekty kromě Seti@home
- v datovém adresáři BOINC Managera (tedy adresa na pevném disku, kterou jste zadali při instalaci pro ukládání dat výpočtů) najděte soubor cc_config.xml. Pokud jej nemáte, tak si jej vytvořte. Třeba jako nový textový soubor a potom mu jen přepište příponu na ".xml"
- soubor by měl mít následující obsah:
Kód: Vybrat vše
<cc_config>
<options>
<report_results_immediately>1</report_results_immediately>
<ncpus>n</ncpus>
</options>
</cc_config>
- v sekci <options> do řádku <ncpus> napište místo "
n" počet svých CPU jader v počítači, vynásobený dvěmi. Pokud máte tedy 4 CPU jádra, tak sem napíšete 8 a soubor uložíte.
- zapněte si BOINC Managera, klikněte na horním panelu na pořadač "Možnosti" a klikněte na funkci "načíst konfigurační soubory"
- v tom momentě by se vám měl pustit dvojnásobek počítaných jednotek než kolik máte CPU jader, ale zároveň by si BOINC Manager měl natahovat i dvojnásobek práce.
- pokud ani toto nastavení nepomůže k dostatečnému množství zásoby, zvyšte počet jader v CC_configu ještě více. Jen raději postupně, jelikož se spuštěním moc velkého počtu jednotek naráz, může mít potom sběrnice počítače problém a může docházet k dlouhým odezvám při obsluze stroje.
- jakmile se vám stáhne dostatek práce, hodnotu <ncpus> v cc_configu vraťte na základní hodnotu (tedy skutečný počet jader stroje), opět klikněte na ,,načíst konfigurační soubory" a až potom upravte blokování odevzdávání hotové práce prostřednictvím úpravy souboru "HOSTS".
Statistiky turnaje se dělí na čtyři skupiny:
1) Uživatelská - neboli tabulka všech soutěžících, seřazená dle získaných bodů (obdrženého kreditu) během soutěžního období.
2 ) Skupinová - zde je statistika skupin počtářů dle znamení zvěrokruhu, ve kterých se narodili.
3) Týmová - statistika týmů, do kterých jsou soutěžící zaregistrováni na projektu Seti@home. Statistika si tato data tahá přímo z registrace na projektu, prostřednictvím zadaného jména a ID při registraci do soutěže.
4) Státy - statistika států je rozdělených opět dle registrace počtářů na samotném projektu.