Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

Napište sné názory na jednotlivé články, co by se mělo opravit, či doplnit
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#1 Příspěvek od forest »

Právě jsem dopsal článek o Covid 19 a naší pomoci v boji proti této chorobě v rámci DC.
Pokud máte někdo zájem si jej pročíst v této přípravné fázi, kdy šel teprve na kontrolu gramatiky a pomoci s jeho dokončením, než jej nabídnu některým čteným médiím k vydání, tak prosím napište. Na náš web bude umístěn až následně, větinou mají takové podmínky, tak se je pokusíme dodržet.

Pevně věřím, že bude mít úspěch a mnoho lidí se touto formou připojí k naší snaze pomoci lidstvu s tímto neřádem.

nenym
78.9473684211 %
78.9473684211 %
Příspěvky: 7609
Registrován: úte 13 led, 2009 15:33
rok narození: 0- 0-1956
ID CNT statistics: 10124

Re: Článek o Covid 19

#2 Příspěvek od nenym »

mám zájem
Blíží se konsolidační balíček pětikolky; šetřím trojbojem - piji staré víno, jím plesnivé sýry a jezdím v autě bez střechy.
UotD 767x Obrázek
1xObrázek 3xObrázek 9xObrázek 12xObrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek o Covid 19

#3 Příspěvek od petnek »

Také zájem 45cc
Obrázek

Uživatelský avatar
Meharts
42.1052631579 %
42.1052631579 %
Příspěvky: 742
Registrován: úte 04 bře, 2008 10:09
ID CNT statistics: 2
Bydliště: Castle in the city Brušperk

Re: Článek o Covid 19

#4 Příspěvek od Meharts »

Mám zájem

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Článek o Covid 19

#5 Příspěvek od forest »

Abych trošku vysvětlil, proč není článek v prvé řadě na našem webu. Nejčtenější servery žádají pro zveřejnění výsadu uveřejnit daný článek jako první a dávají si i podmínku, že článek nebude po datu vydání zveřejněn jinde. To je v případě, že za něj autorovi něco zaplatili, což je většina. Berou to jako jejich vlastnictví. Tím, že za články nic nechceme, tak se s nimi domlouvám pouze na odkladu vydání na jiném místě na internetu, což zatím vždy šlo. Pro nás je z propagačního hlediska nejdůležitější publikovat na čtenějších místech, než je náš web a na místo vydání článku umisťujeme do novinky v té první fázi odkaz.
Nebojte se tedy, že článek neuvidíte. Toto byla výzva pro aktivní čtenáře fóra, kteří se chtějí podílet na pracech před dokončením a mají na to aktuálně čas. Tedy korektury, doplnění, návrhy na změny, atd. Každá taková pomoc je moc důležitá a více pohledů na věc a znalosti tvoří kvalitnější produkt.

Dzordzik
57.8947368421 %
57.8947368421 %
Příspěvky: 2448
Registrován: ned 12 úno, 2017 00:26
rok narození: 18 zář 1980
ID CNT statistics: 503
Bydliště: Zdounky (u Kroměříže)
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek o Covid 19

#6 Příspěvek od Dzordzik »

Ahoj, rád si to přečtu.
Albert: Dual Xeon E5-2696 V4, Supermicro X10DRG-Q, 64GB DDR4 ECC, 1x GTX 1070, Enermax Platimax 1700W

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#7 Příspěvek od forest »

Jelikož se jednání s předními redakcemi u nás na můj vkus strašně protahují, rozhodl jsem se po týdnu vydat článek na našem webu. Věřím tomu, že si jej při aktuálním rozmachu sociálních sítí přečte i touto cestou spousta lidí a pokud se někdo z těch šéfredaktorů přestane zabývat volbami a rozhodne se v nějaké konkrétní podobě článek umístit i jinde, budu jedině rád.

Prosím o případné komentáře. Kdokoliv může článek umístit kam jej napadne a nemusíte se mně jako autora ptát na svolení. Čím více lidí začne pomáhat v boji proti Covid-19 prostřednictvím distribuovaných výpočtů, tím lépe pro všechny.

https://www.czechnationalteam.cz/conten ... cch-potach

Abby

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#8 Příspěvek od Abby »

Dala jsem to přečíst mamce a kamarádce, obě počítači nepolíbené a obě zarazila stejná věc - nejasné info o spotřebě a obě řekly, že nebudou platit tolik za elektřinu. Nešlo by to s tou spotřebou nějak změnit? Přirovnat k něčemu, nějaké běžné činnosti na počítači nebo třeba k běhu televize. Když jsem jim totiž řekla, že jejich počítač má v plné zátěži menší spotřebu než celý den běžící televize (MacBook Air 2017 a Asus ZenBook), tak otočily a líbí se jim to, kamarádka mě dokonce požádala, ať jí to nainstaluju a nastavím, takže ta už počítá :-)

Jinak článek celkově hodnotím velmi dobře :smt023 :smt038

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#9 Příspěvek od forest »

Moc díky za pozitivní zpětnou vazbu a podnět ke změně k lepšímu. Na základě předešlých zkušeností s propagací raději tu spotřebu zmiňuji. Jen je to jak známo hodně o výkonu počítače a zda někdo nechá počítač v provozu kvůli výpočtům déle, nebo počítač provozuje jako do doby před připojením k DC. Doplnil jsem do článku jednu upřesňující větu s částkou, snad to takto bude lepší pro reálnou představu:
Počítač zapojený do těchto výpočtů jede většinou na vyšší výkon, než jak jej běžně využíváte pro pracovní činnosti, tedy spotřebuje během výpočtů i nějakou tu energii navíc. U běžného domácího počítače maximálně v řádu stokorun ročně. V přicházející topné sezóně je to ale prakticky jedno, jelikož výkon počítače se téměř celý přemění na vyzařované teplo, které ušetříte na zdroji tepla pro vaše bydlení. Od podzimu do jara většina počítačů ani nemívá problémy s chlazením, které mohou rovněž nastat, pokud by někdo zapnul počítač na maximální výkon a nebyl na to dostatečně konstruovaný.


Beru to jako reálný finanční rámec, když si někdo s dnes průměrným šestijádrem (s HT 12 vláken) nainstaluje BOINC a v průměru pár hodin denně mu pojede CPU místo na 5% na 100%. Obzvláště když odečtu topnou sezónu, kde se tou energií reálně ušetří na topení. Což jsou u nás tři ze čtyř ročních období.

Prosím Abby o odsouhlasení, že jsme se pochopili správně.

Uživatelský avatar
petnek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3669
Registrován: pon 28 led, 2008 12:44
rok narození: 16 kvě 1987
ID CNT statistics: 10883
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#10 Příspěvek od petnek »

Sice nejsem Abby, ale líbí se mi to. V pokoji kde počítám už nemusím mít topení zapnuté vůbec (po výměně oken :lol: ) a dokonce musím i větrat. Vrácení financí za topení je dobré zmínit 22rrr

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#11 Příspěvek od forest »

Úplně jsem zapomněl poděkovat korektorům, kteří se na článku podíleli. Jsou neocenitelnou pomocí při každé takové tvorbě. Zmínil jsem je pod článkem, ale i zde mají své místo. Děkuji za velkou dlouholetou trpělivost s gramatickými nedostatky JardoviM a pročtení i návrhy na úpravy nenymovi a petnekovi 33iii

Abby

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#12 Příspěvek od Abby »

forest píše: sob 03 říj, 2020 20:56 Prosím Abby o odsouhlasení, že jsme se pochopili správně.
Jjj, řekla bych, že to už je bez problémů pochopitelné :-)

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#13 Příspěvek od forest »

Novinka s oznámením vydání článku odešla sedmi stovkám registrovaných čtenářů našeho webu a díky umístění na FB stránku CNT, se o něm dozvědělo jistě také sedm set sledovatelů novinek:
https://www.facebook.com/czechnationalteam

Doufám tedy, že odkazy na článek všichni zmnohonásobí rozesláním napříč internetem a článek bude k užitku. Co se týče redakcí, tak některé byly pekvapené, že jsem nepočkal na jejich finální stanovisko, což mně je docela jedno. Každý den může znamenat zbytečné mrté navíc. Jestli oni mají na prvním místě volby, tak to si budou muset trochu rozmyslet své priority. Svou nabídku na spoluprácí i po uveřejní na našem webu jsem jim odeslal hned po vydání, zbytek je na nich. Se dvěmi dál jednám, ale prý to musí počkat po volebních tahanicích. Dal jsem všem volnou ruku k nakládání s textem. Jakákoliv forma zveřejnění pomůže propagaci a zvýšení výkonu tímto směrem.

V dalším kole WCG turnaje volte prosí ten nyní nejpotřebnější výzkum, alespoň do startu PG 45cc

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3239
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#14 Příspěvek od Honza »

Díky za článek.

Přečtu si jej snad celý v klidu, ale zaráží mě čísla a tím snižují důvěryhodnost.
První z nich je míra infekčnosti (R0), která je u chřipky 1,5. To znamená, že každý nemocný infikuje bez použití epidemiologických opatření v průměru 1,5 dalšího člověka. Covid 19 má hodnotu R0 2,5, což je téměř dvojnásobek.
Číslo R je aktuálně 1.1
Druhým nebezpečným faktorem, je závažnost průběhu onemocnění a tedy míra nutné hospitalizace nemocných. Zatímco u běžné chřipky je hospitalizováno jedno procento pacientů, u Covid 19 je to 15 %. V reálných číslech to znamená, že jediná osoba nakažená chřipkou, dokáže bez sociální distance infikovat během dvou měsíců 386 osob a jen 4 lidé jsou hospitalizováni. Oproti tomu jeden člověk s Covid 19 by během stejného období bez omezení infikoval 99000 lidí a z nich 15000 muselo být hospitalizováno.
Koukám na aktuální čísla:
Nemocných/aktivní případy 37570 (a to nevím, jestli jsou to pozitivní nebo ti, co mají příznaky/obtíže)
Aktuálně hospitalizovaní: 1182.
To mi fakt nedá 15%, ale 3%.
Tím pádem schopnost nakažení je mnohem nižší.

Navíc uvádět příklad kolik lidí člověk nakazí během dvou měsíců mi nedává smysl ani u chřipky, ani u koronáče - protože po 2 měsících už ani jedno nemá (nebo umřel a nepřenáší). Takový příklad by dával smysl u trvalých roznašečů či dlouhodobých chorob (STD, typicky AIDS).

Se smrtností je to velmi ošemetné, to neumím určit (zejména komorbidní faktory, způsoby léčby).
K přítěži jsou případné trvalé následky, třeba se o tom píše dál...

Článek se vyhýbá kontroverznímu/již neřešenému tématu původu nemoci.
Z hlediska výzkumu mi to přijde podstatné.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3239
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#15 Příspěvek od Honza »

Toto je spíše věc korektury.
Několik týdnů po objevení Covid 19 vzniklo hned několik projektů distribuovaných výpočtů, které se snaží pomáhat vědcům v nalezení neúčinnějších látek a urychlení výzkumu v této oblasti. Jako první se do něj pustil americký projekt Folding@home, do kterého se zapojily ihned tisíce dobrovolníků. Následně se tento výzkum dostal i do systému BOINC, který sdružuje v jedné aplikaci možnost účastnit se některého z mnoha desítek světových vědeckých projektů. Konkrétně se tímto výzkumem zabývají aktuálně projekty Rosetta@home a World Community Grid. V širším spektru této oblasti probíhá dlouhodobě výzkum i na projektu GPUGrid.
Z toho to vypadá, že Folding vznikl na základě Covidu jako jiné projekty distribuovaných výpočtů.
BOINC neumožňuje si vybrat jeden z desítek, ale zapojit se zároveň do n projektů z desítek.

Libí se mi ta část kolem distri výpočtů - v jaké části konrkténě výpočty pomáhají (eliminace potencionálně velkého množství látek k testování).

Někde se píše "Jak jsme již uvedli, ", jinde "Vše se dá vyzkoušet, za to nic nedáte. Jak jsem již uvedl"
Sjednotit.
Někteří u toho zůstali, jiní sví majitelé po dokončení konkrétního výzkumu zase od projektu odpojili.
Co tady má být správně za slovo?
Český národní tým (Czech National Team) odvádí v systém BOINC třetí největší výkon z celého světa a je zapojený do všech aktivních projektů, které tuto možnost pomoci využívají. Česká republika je celosvětově na místě čtvrtém.
Je třetí nebo čtvrtá, to běžnému čtenáři nebude jasné.

Uživatelský avatar
RoKro
52.6315789474 %
52.6315789474 %
Příspěvky: 1437
Registrován: pon 31 srp, 2009 08:57
rok narození: 29 črc 1970
ID CNT statistics: 10234
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#16 Příspěvek od RoKro »

Honza píše: pon 05 říj, 2020 11:12 Aktuálně hospitalizovaní: 1182.
Pokud člověk kromě mainstream médií aspoň občas zabrousí i na jiné zdroje, tak se setká s informací, že významnou část hospitalizovaných (významné desítky procent, dokonce snad okolo poloviny) tvoří lidé z domovů důchodců, tady pardon, penzionů pro seniory, kteří mají průběh lehký bez komplikací, nebo dokonce bezpříznakový, ale v těch domovech je není možné dostatečně izolovat, tak jsou v nemocnicích. Což je samozřejmě velký problém z hlediska zabraných lůžek a potřebného personálu, ale zároveň to nadhodnocuje tu agresivitu průběhu téhle nemoci, když si člověk z těch zveřejňovaných statistik dělá nějaký obrázek.
Informaci jsem neověřoval, nicméně dává mi to docela smysl.
Obrázek

Uživatelský avatar
forest
Admin webu a fóra CNT
Admin webu a fóra CNT
Příspěvky: 19628
Registrován: pát 27 říj, 2006 10:19
rok narození: 03 bře 1977
ID CNT statistics: 71
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#17 Příspěvek od forest »

Čísla jsem čerpal ze zdrojů, které jsou uvedené na konci članku. Číslo R je uváděné z nakažlivosti viru, pokud by nebyla provedená žádná opatření. Jednak nemůžeš brát ČR jako referenční pro celou planetu a hlavně i celosvětově je šíření tlumeno.

To stejné platí o těch hospitalizovaných. I u nás ten poměr nyní velice stoupá a to i mrtvých. Koukni se na celosvětová čísla počtu vyléčených k počtu mrtvých. Běhá z toho mráz po zádech. Ti co jsou aktuálně nakažení nevíme jak dopadnou.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3239
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#18 Příspěvek od Honza »

Ano, nelze z čísel o ČR brát jako referenční pro celou planetu.
Právě proto jsem uváděl čísla za ČR, protože osobní riziko pro občana ČR musím odvíjet o místa, kde a jak žiji.
S velbloudy nic nemám, takže smrtnost MERSu je to mě v ČR jiná, i s ohledem na stravu, individuální zdravotní stav, obecná zdravotní péče atp.

Ale uvádět nakažlivost po 2 měsících je metodologicky špatně.

Jenže jak zobecňovat?
Čísla z USA, zejména v NY jsou mimo, navíc tak obézní národ jsem na vlastní oči nikde neviděl (zásadní komorbidní faktor), strava žalostná.
Stav zdravotnictví v Indii, Brazílii či Rusku?
To je přes polovina případů.
No, a pak ten věk...s tím individuálně nic nezvedeme, ale už víme rizikové skupiny...

Albert
31.5789473684 %
31.5789473684 %
Příspěvky: 357
Registrován: úte 05 led, 2016 14:25
rok narození: 05 črc 1969
ID CNT statistics: 22548
Bydliště: Kotvrdovice

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#19 Příspěvek od Albert »

Přečetl jsem si kousek článku a jsou tam nějaké nepřesnosti, ale otázka je, jestli to vadí. Článek je určen široké veřejnosti, aby se připojila výpočetně se svými domácími pc. Pak by to zase tak moc vadit nemuselo.

COVID-19 je onemocnění, nemoc, která postihuje lidi různými způsoby. U většiny nakažených je průběh onemocnění mírný až střední a není nutná hospitalizace. U cca 1 až 3% procent lidí v ČR, u kterých byla laboratorně tato nemoc potvrzena, bývá průběh vážný. Nelze říci, kolik procent je to obecně, nevíme, kolik lidí v ČR tuto nemoc má, nebo mělo. Nelze testovat všechny obyvatele ČR najednou.
SARS-CoV-2 je původce nemoci COVID-19. Je to buněčný parazit, virus, přesněji coronavirus. Byl takto označen, protože má kolem sebe výběžky (peplomery), které pod elektronovým mikroskopem připomínají coronu.
Coronaviry jsou mezi námi od nepaměti, způsobují například i obyčejnou rýmu. SARS-CoV-2 je nový coronavirus, zatím nebyl zcela prozkoumán.

Takže třeba věta "Nebezpečí koronaviru Covid 19 tkví ve třech hlavních rozdílech oproti běžné chřipce, kterou známe všichni.", by měla asi znít: "Nebezpečí nemoci Covid 19 tkví ve třech hlavních rozdílech oproti běžné chřipce, kterou známe všichni.

Ale nechci prudit, jen mě to upoutalo 45ff . A samozřejmě děkuji za šíření DC mezi všechny lidi, také jsem článek nasdílel kam to šlo.

Honza
63.1578947368 %
63.1578947368 %
Příspěvky: 3239
Registrován: pát 03 lis, 2006 10:46

Re: Boj proti COVID-19 na domácích počítačích

#20 Příspěvek od Honza »

Doporučuji přečíst článek a hlavně komentáře dnešnímu článku na Oslu - Vakcína od Moderny stoprocentně chrání před těžkým covidem.

Te to "mihulkovina", takže to ve stylu populárního přepisování jiných zdrojů, bez hlubší věděcké reflexe a přidané hodnoty tohoto typu.
O to větší prostor to pak dává korekci v diskusi, kterou v současném stavu považuji za hodnotnější a informativnější, než celý článek.

Za zajímavý považuji zmíněný mechanismus přirozené imunitní reakce na nové či již dříve "naučené" infekce a souvislost či mechanismus fungování s očkováním.
Nebo zmínky o korelaci mezi očkováním na chřipku a přůběhem onemocnění.

Vakcína může bý výhra či záchrana.
ALE.
Stejně tak má hodně rizik - od nedostatečného testovaného vzorku, po neznámé dlouhodobé efekty. Teď tím nemyslím prohlášení typu "jedna nestačí, bude třeba opakovaně".
Myslím důsledky v podstatě GMO testů na lidský organismus, tedy zavádění cizí genetické informace. Navíc tento mechanismus nebyl nikdy schválený. A navíc vše v rekordním čase, ačkoli je SARS-CoV-2 nový. A navíc mají být výrobci těchto DNA/RNA vakcín sproštěni případných škod. Hlavně, že při vyhlášení výsledků "testů" CEO firmy prodal při průdkém nárůstu 60% akcií.
Prostě je tam hodně ALE, abych nad zprávou nejásal.

Tím nijak nesnižuji úsilí nad výzkumem nového SARS-CoV-2.
Jen je třeba k tomu doplňovat kritický pohled a medicínské zkušenosti minulých desetiletí, neboť zkušenosti našich těl s infekcí jsou tady od počítku věků.

Odpovědět

Zpět na „Komentáře ke článkům na webu CNT“